ارسطو و جاشوآ بل چه چیزی در مورد ترغیب به ما یاد می‌دهند؟

ارسطو و جاشوآ بل چه چیزی در مورد ترغیب به ما یاد می‌دهند؟

گروه آموزشی

ویدوآل

1395/07/07

25690

بار بازدید شده
What-Aristotle-and-Joshua-Bell-can-teach-us-about-persuasion نهم ژانویه‌ی سال ۲۰۰۷ میلادی؛ جاشوآ بِل؛ یکی از بزرگترین نوازندگان (حال حاضر) دنیا، برای حاضرین در سالن کنسرت شهر بوستون - سالنی که ۱۰۰۰ نفر ظرفیت دارد و هر بلیط آن بیش از ۱۰۰ دلار قیمت داشت- شروع به اجرای برنامه کرد.
9690
ارسطو و جاشوآ بل چه چیزی در مورد ترغیب به ما یاد می‌دهند؟
Vidoal
4.69
سرعت نمایش
سوالات و نظرات کاربران
0
حسین رحیمی
حسین رحیمی دوشنبه، 07 خرداد 1397
درسته / جالب بود موفق باشید
0
محمد photo
محمد شنبه، 22 مهر 1396
من تعجب میکنم چطوریه که من تو این مملکت یه انسان ندیدم که بگه تو یه چیزی سر رشته ندارم 80 میلیون فیلسوف و دانشمندو همه چی دون دور هم جمع شدیم و هر کدوم ادعای خوذمونو داریم
1
رضا مقصودی
رضا مقصودی یکشنبه، 15 اسفند 1395
ارسطو را می‌توان از نخستین فیلسوفان تحلیلی دانست. وی همچنین واضع منطق نیز هست.
0
کوثر رحیم پور
کوثر رحیم پور دوشنبه، 27 دی 1395
با اینکه تاثیر ویدیو در فهم بسیار زیاده و خیلی مفیده اما واقعا دیدن این تعداد ویدیو با این همه حجم برای همه مقدور نیست. لطف کنید پست در قالب مطلب رو برای موضوع فبسفه بیشتر بذارید.ممنونم
1
سلمان ترابی گودرزی
سلمان ترابی گودرزی سه شنبه، 20 مهر 1395
از زحمات بی دریغتون تشکر میکنم .بی زحمت در مورد نیچه هم ویدئو بذارید .
1
حسن photo
حسن پنج شنبه، 08 مهر 1395
سپاسگزارم از زحماتتون. کارتون عالیه. امیدوارم همینطور با هدف راستینی که دارید ادامه بدید و منحرف نشید.
توضیحات
نهم ژانویه‌ی سال ۲۰۰۷ میلادی؛ جاشوآ بِل؛ یکی از بزرگترین نوازندگان (حال حاضر) دنیا، برای حاضرین در سالن کنسرت شهر بوستون - سالنی که ۱۰۰۰ نفر ظرفیت دارد و هر بلیط آن بیش از ۱۰۰ دلار قیمت داشت- شروع به اجرای برنامه کرد.
او به چنین اجراهای تک نفره‌ای عادت داشت و (آن زمان) در اوج توانایی و شهرت‌اش بود. سه روز بعد؛ او در یک ایستگاه مترو همان برنامه را اجرا کرد! خب؛ حدود شش نفری برای لحظه‌ای ایستادند و یک کودک برای مدتی ایستاد و تماشا کرد؛ چون فهمید چیزی شگفت در حال انجام است!
جاشوآ (بعداً) درباره‌ی این تجربه گفت: " احساس عجیبی داشتم وقتی (دیدم) مردم من رو نادیده میگیرند!
در سالن کنسرت از صدای سرفه یا صدای زنگ موبایل افراد ناراحت میشدم اما در ایستگاه مترو (سطح) توقعاتم بسیار پایین آمده بود! وقتی کسی یک، یک دلاری به طرف من می‌انداخت؛ خیلی خوشحال میشدم!
"
چه چیزی تغییر کرده بود؟ همان موسیقی با همان ویولن با همان شور و اشتیاق و همان نوازنده! چرا مردم در سالن کنسرت (مشتاقانه) به موسیقی گوش دادند اما در ایستگاه مترو (هیچ) توجهی نکردند؟!
ارسطو برای ما توضیح میدهد؛ چه چیزی مردم را ترغیب
میکند؟!
۲۳۰۰ سال پیش؛ ارسطو مهمترین و تنها اثر خود درباره‌ی ترغیب با نام " فنِ خطابه" را نوشت.
سه اصل (به نامهای): لوگوس، ایتوس و پاتوس.
لوگوس
یعنی مقصود (کار) برای حاضرین قابل فهم باشد که معمولاً با دیدگاه خود فرد متفاوت است.
بنابراین باید کارهایی انجام بشود تا موضوع به مشکلات و چالش‌های حاضرین؛ مرتبط باشد.
یک بحث خوب مانند موسیقی خوب است. موسیقی خوب پایبنده به مجموعه‌ای از قوانین ترکیب است. یک بحث خوب؛ پایبنده به منطق و استدلال است که آن را برای حاضرین قابل فهم میکند.
ایتوس؛  شهرت و اعتبار است، چیزی که شما بخاطر آن شناخته میشوید؛ باور پذیری؛ آیا شما حرفه‌ای بنظر میرسید و حرفه‌ای عمل می‌کنید؟ قابل اعتماد بودن؛ آیا انگیزه‌ی شما واضح و شفاف بیان شده است؟ آیا همان قدر که به خودتان اهمیت می‌دهید؛ به حاضرین هم اهمیت می‌دهید؟
بیان خوب؛ اعتماد بنفس بعلاوه‌‌ی پیام مختصر و مفید،  با صدای واضح و رسا است.
پاتوس
؛ برقراری ارتباط (با حاضرین) است. داستانها، ابزارهای انسانی موثری برای برقراری ارتباط هستند.
بعضی اوقات؛ حاضرین برای شنیدن پیام شما آماده نیستند. یک سخن‌ران (خوب) باید محیط را برای (انتقال) پیامش آماده کند.
چه چیزی تغییر کرده بود؟! چرا مردم (آن شب) از کیلومترها دورتر برای دیدن اجرا آمده بودن اما (چند روز بعد) حتی برای لحظه‌ای هم توقف نکردند؟!
جواب این است که (در ایستگاه مترو) ایتوس و پاتوس وجود نداشتند (حاضر نبودند)! ایتوس؛ همان سالن کنسرت بزرگی که به جاشوآ شهرت و اعتبار بخشید. ما به سالن کنسرت اعتماد داریم؛ بنابراین به جاشوآ هم اعتماد می‌کنیم. مترو جای مناسبی برای دیدن کنسرت نیست. بنابراین جایی (هم) نیست که انتظار هنر، موسیقی و یا ایده‌های خوب را داشته باشیم؛ به همین دلیل اجرای جاشوآ در مترو مورد توجه قرار نگرفت.
پاتوس. سالن موسیقی برای ایجاد ارتباط بین حاضرین و هنرمند ساخته شده اما سکوی مترو ... نه!
ازدحام، شلوغی و استرس (در ایستگاه مترو) باعث میشه که (هیچ) ارتباطی بین هنرمند و حاضرین شکل نگیرد.
لوگوس، ایتوس و پاتوس (مکمل یکدیگر هستند) و هیچ کدام بدون دیگری کاربردی ندارد. (موثر نیستند.)

این همان چیزیست که جاشوآ بل در آن روز سرد ژانویه‌ی سال ۲۰۰۷ یاد گرفت. (حال) اگر شما ایده‌ی بزرگی (در سر) دارید؛ چگونه (به ایده‌‌ی‌تان) جامه‌ی عمل می‌پوشانید؟!

تهيه‌کننده

Ted Ed
Ted	 Ed

تد سکویی برای انتشار ایده‌هایی است که ارزش انتشار دارند. تد کار خود را در سال 1984 به عنوان کنفرانسی که فصل مشترک تکنولوژی، سرگرمی و طراحی بود آغاز کرد.

مترجم

مهدی سلاجقه
مهدی سلاجقه

زبان انگلیسی خوندم. به مباحث علمی علاقه ی زیادی دارم و سعی دارم اطلاعات خودم را در مورد جهان هستی بالا ببرم و فعلاً مشغول تدریس و ترجمه هستم.

گوینده

زنده یاد افشین ذریه
زنده یاد افشین ذریه

متاسفانه افشین عزیز در دوم اردیبهشت 1401در اثر بیماری فوت کرد، سایت ویدوآل یادگاری از تلاش او برای اشاعه علم هست، تمام محتوای علمی تولید شده حاصل زحمات او و دیگر اعضای سایت ویدوآل میباشد، نامش نیک.

تدوين‌گر

مصی یگانه
مصی یگانه

زندگیم با هنر معنی پیدا میکنه. مدت 16 سال کار گرافیک کردم و سرپرست بخش گرافیک شرکت اوه و باران هنر بودم، عاشق شیرینی پزی و تزیین کیکم و به صورت حرفه ای این کار رو انجام میدم.

صدابردار

نازنین اصفهان‌پور
نازنین اصفهان‌پور

مدت ۱۰ ساله که دارم کار ادیت صوت و تصویر می‌کنم. ۱۲ ساله که به صورت حرفه ای آواز سنتی می‌خونم. در زمینه‌ی کتاب‌های صوتی هم فعالیت‌هایی داشتم که خیلی خیلی تو این راه بهم کمک کرده.