تفاوت بین قانون علمی و تئوری

تفاوت بین قانون علمی و تئوری

گروه آموزشی

ویدوآل

1397/11/25

35980

بار بازدید شده
difference-between-a-theory-and-scientific-law تفاوت یک نظریه و یک قانون چیست و آیا یکی بهتر از دیگری هست؟ قوانین و نظریه‌های علمی، وظایف متفاوتی دارند. یک قانون علمی میتواند نتایج یک سری شرایط اولیه‌ی مشخص را پیش بینی کند...
15480
تفاوت بین قانون علمی و تئوری
Vidoal
4.54
سرعت نمایش
سوالات و نظرات کاربران
0
Alireza photo
Alireza دوشنبه، 18 اردیبهشت 1396
Ok
0
mehdi mm
mehdi mm یکشنبه، 17 اردیبهشت 1396
عالی
1
خیرمحمد آریان
خیرمحمد آریان شنبه، 05 فروردین 1396
اگر نظریه نبود دنیایی نبود
1
رضا مقصودی
رضا مقصودی یکشنبه، 15 اسفند 1395
نظریه یا تئوری یا نگره به تفکر آهنجیده (انتزاعی) یا تعمیم‌دهنده به شکل اندیشمندانه یا منطقی و یا به نتیجهٔ چنین تفکری اطلاق می‌شود. بسته به متن، ممکن است نتایج آن تفکر مثلاً توضیح کلی چگونگی عملکرد طبیعت را هم شامل شود. نظریه با فرضیه یکسان نیست. نظریه چارچوبی توضیح‌دهنده برای یک مشاهده فراهم می‌آورد و با فرض صحت آن توضیحات، فرضیه‌های محتملی از پی‌اش می‌آیند که می‌توان آزمودشان و به صحت یا سقم نظریه پی برد.
-1
حسن احمدوند
حسن احمدوند پنج شنبه، 04 آذر 1395
بسیار عالی خیلی مفید بود فقط احساس میکنم بهتر بود به کلمه "فکت علمی" که خیلی استفاده میشه اشاره ای میشد
0
امیر محمد شهسوارانی
امیر محمد شهسوارانی یکشنبه، 17 بهمن 1395
(پاسخ) نظریه میشه theory حقیقت میشه fact قانون میشه law زمانی که صحبت از scientific fact میشه، منظورمون یه بخش کوچکی از نظریه است که نه براش تبیین داریم و نه میتونه شمول عام پیدا کنه. زمانی که چندتا scientific fact کنار هم جمع بشن و براشون تبیین (explanation) داشته باشیم، میشه یه theory و زمانی که تئوری استحکامی در حد تعمیم عام پیدا کنه، میشه law.
0
زهرا پناهجو
زهرا پناهجو دوشنبه، 13 دی 1395
قانون علمی با تجربه همراست اما تئوری فقط محدود میشه به کتاب و خواندن.
0
امیر محمد شهسوارانی
امیر محمد شهسوارانی یکشنبه، 17 بهمن 1395
(پاسخ) این تعریفتون آیا منبعی هم داره؟ نظریه صورت بندی علمی مشاهدات و تجارب افراده (یعنی ارزیابی تجارب و طبقه بندی اونا با استفاده از روش علمی) هرگاه نظریه بتونه تعمیم عام پیدا کنه و موارد ردش محدود بشه (برسه به لیمیت صفر) میشه قانون جفتشون هم علمی هستن (صفت علمی به معنای استفاده از روش علمی برای رسیدن به اون نتیجه است)
1
سلمان ترابی گودرزی
سلمان ترابی گودرزی سه شنبه، 20 مهر 1395
ایا فرضیه و نظریه یکی ان یا تفاوت دارن؟
1
امیر محمد شهسوارانی
امیر محمد شهسوارانی یکشنبه، 17 بهمن 1395
(پاسخ) فرضیه صرفاً یه حدس عالمانه است، نظریه حاصل ارزیابی اون حدس عالمانه (فرضیه) بر اساس روش علمی است.
0
محمد تقی شکرنیا
محمد تقی شکرنیا شنبه، 06 آذر 1395
این جمله که نظریه نمی تواند منجر به قانون بشود برام سوال برانگیزه! یا اینکه منظورش اینه که قانون هست و قبل از کشفش نظریه توضیحش میده؟
0
امیر محمد شهسوارانی
امیر محمد شهسوارانی یکشنبه، 17 بهمن 1395
(پاسخ) متاسفانه منبع انیمیشن های TedEd مشخص نیست، حداقل در کتاب های روش تحقیق ما برعکسشو داریم (کلاً نظریه منجر به تولید قانون میشه)
1
امیر محمد شهسوارانی
امیر محمد شهسوارانی یکشنبه، 17 بهمن 1395
با احترام، مطالب گفته شده در این ویدئور در برخی جاها با پارادایم های روش تحقیق موجود فرق دارن. بر اساس کتب مبانی روش تحقیق فعلی موارد زیر در تفاوت نظریه و قانون نیز مطرحن: 1. نظریه شکل ضعیف قانونه که محدود بوده و نقاط و مناطقی برای رد شدن داره، اما وقتی تعمیم عام پیدا کنه و زیر سوال نره، میشه قانون 2. نظریه شکل اولیه و ساده قانونه و یک یا چند نظریه در صورت عبور از آزمایشات بسیار و تایید شدن، میشن قانون 3. نظریه در صورت رد و رسیدن به موارد محدودیت، پخته و گسترده تر میشن، اما قوانین صفر و یک هستن (اگر قوانین رد بشن دیگه از بین میرن) 4. در عین حال، قوانین حالت ایستا دارن و خشکن، در حالی که نظریه ها انعطفا پذیرن
0
مصطفی .
م کهن چهارشنبه، 08 دی 1395
قانون علمی میمونه ولی نظریه ها چالش پذیر و عوض میشن یا کامل تر میشن
0
منیرسادات موسوی
منیرسادات موسوی جمعه، 05 آذر 1395
بسیار عالی مخصوصا نتیجه آخرش که میگه علم به هردو شون نیازمنده
0
مصطفی photo
مصطفی پنج شنبه، 24 دی 1394
با عرض سلام احترامخواستم بخاطر ویدیو هایی كه میزارین ازتون تشكر كنم واقعا عالیه كه توو زمینه علم فعالیت میكنین، آروزی موفقیت دارم براتون :-)
0
پسر آریایی photo
پسر آریایی پنج شنبه، 24 دی 1394
سپاسگزارم از کوشش شما برای گسترش دانش...
توضیحات

لینک منبع | وقتی که دارین با دوستتون در مورد یک نظریه‌ی علمی ثابت شده بحث می‌کنین، ممکنه اون در جواب بگه: «خیلی خب، این فقط یک نظریه‌ست!». در حالیکه بحث در مورد یک قانون علمی ثابت شده به ندرت به جمله‌ی «خب، این فقط یک قانونه!» ختم میشه. علت چیه!؟
تفاوت یک نظریه و یک قانون چیه و آیا یکی بهتر از دیگریه؟
قوانین و نظریه‌های علمی، وظیفه‌های متفاوتی دارند. یک قانون علمی میتونه نتایج یک سری شرایط اولیه‌ی مشخص رو پیش بینی کنه. مثلا قانون علمی ممکنه بتونه رنگ موی احتمالی فرزند متولد نشده‌ی شما و یا مقدار مسافتی که یک توپ بیسبال بعد از پرتاب با زاویه‌ی مشخص طی میکنه رو، تخمین بزنه.
در مقابل، یک نظریه تلاش میکنه که بهترین توضیح منطقی درباره‌ی چرایی وقوع هر چیز به همون صورتیکه اتفاق میفته رو به ما بده.
یک نظریه ممکنه برای توضیح چگونگی اینکه والدینی با موهای قهوه ای صاحب بچه‌ای با موهای قرمز شدن، دست به دامن ژن های غالب و مغلوب بشه و یا اینکه برای فهم بهتر مسیر قوسی شکل یک توپ بیسبال پرتاب شده، از جاذبه استفاده کنه.
به صورت ساده‌تر، یک قانون پیش بینی میکنه که چه اتفاقی قراره بیفته در حالیکه یک نظریه چرایی و علت رو توضیح میده. یک نظریه هیچ وقت نمیتونه به یک قانون تبدیل بشه ولی با این حال یکی گاهی میتونه باعث بهتر شدن اون یکی بشه.
در قرن هفدهم یوهانس کپلر...

تهيه‌کننده

Ted Ed
Ted	 Ed

تد سکویی برای انتشار ایده‌هایی است که ارزش انتشار دارند. تد کار خود را در سال 1984 به عنوان کنفرانسی که فصل مشترک تکنولوژی، سرگرمی و طراحی بود آغاز کرد.

لینک منبع

مترجم

امین سربی
امین سربی

گوینده

زنده یاد افشین ذریه
زنده یاد افشین ذریه

متاسفانه افشین عزیز در دوم اردیبهشت 1401در اثر بیماری فوت کرد، سایت ویدوآل یادگاری از تلاش او برای اشاعه علم هست، تمام محتوای علمی تولید شده حاصل زحمات او و دیگر اعضای سایت ویدوآل میباشد، نامش نیک.