۴ نشانه افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند

۴ نشانه افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند

میلاد

شکیب

1396/01/26

8912

بار بازدید شده
Four-Signs-You-Have-High-Emotional-Intelligence در این مطلب می‌خواهیم با شما درباره ۴ علامت که نشان می‌دهد فرد دارای هوش هیجانی بسیار بالایی است صحبت کنیم.
8912
۴ نشانه افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند
Vidoal
4.89
۴ نشانه افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند
هوش هیجانی یا هوش عاطفی یکی از انواع هوش است که در دوران مدرن بیش از پیش به آن اهمیت داده‌اند. تاکنون مطالب مختلفی درباره این هوش در ویدوآل منتشر کرده‌ایم اما در این مطلب می‌خواهیم با شما درباره ۴ علامت که نشان می‌دهد فرد دارای هوش هیجانی بسیار بالایی است صحبت کنیم.

هوش هیجانی شیوه‌ای است که با استفاده از آن احساسات و عواطف خود را دریافت، درک، بیان و مدیریت می‌کنید. این جنبه از هوش بسیار اهمیت دارد چراکه هر چه شما بیش‌تر این ابعاد خود را بشناسید، سلامت ذهنی و رفتار اجتماعی شما بهتر می‌شود. اگر می‌خواهید با هوش هیجانی و انواع دیگر هوش آشنا شوید مطلب «آشنایی با AQ و عوامل موثر در موفقیت: IQ, EQ, WQ» (لینک) را مطالعه کنید.

احتمالا خیلی از آدم‌ها هوش هیجایی بالایی دارند اما از وجود آن آگاه نیستند و برخی دیگر کاملا از این ویژگی آگاهی دارند و سعی می‌کنند روی آن کار کنند و آن را در خود بهبود بخشند. داشتن هوش هیجانی می‌تواند در شرایط مختلف زندگی مانند محل کار، خانه، مدرسه یا حتی هنگام معاشرت با دوستان به شما کمک فراوانی کند. اما چه کسانی دارای هوش هیجانی بالایی هستند؟ در این مطلب ۴ ویژگی این نوع افراد را با شما مرور می‌کنیم.

۱- به واکنش‌های خود فکر می‌کنند.
هوش هیجانی می‌تواند به معنی تفاوت بین یک واکنش خوب با یک واکنش بد در شرایط مختلف باشد. احساسات و عواطف اطلاعات مهمی را در دل خود جای داده‌اند که این اطلاعات به ما در فعالیت‌های شخصی و اجتماعی کمک می‌کنند اما گاهی این احساسات و عواطف آن‌قدر به ما فشار می‌آورند که باعث می‌شوند در شرایط مختلفی رفتاری خارج از میل و اراده از ما سر بزند.

افرادی که فاقد هوش هیجانی لازم هستند بیش‌تر در معرض واکنش‌هایی‌اند که بدون سبک و سنگین کردن شرایط و تفکر درست درباره آن وضعیت از آن‌ها سر می‌زند. افرادی که توانایی لازم در تنظیم و کنترل احساسات منفی خود ندارند بیش‌تر احتمال دارد که در روابط اجتماعی خود دچار مشکل شوند و این مسئله باعث تشدید احساس افسردگی در فرد می‌شود. نتایج مطالعات نشان می‌دهد افرادی که افسردگی شدید دارند در درک و مدیریت احساسات و عواطف خود مشکل دارند. همچنین علائم افسردگی در افرادی که دارای هوش هیجانی پایینی هستند- حتی اگر از نظر بالینی افسرده نباشند- بیش‌تر دیده شده است.
 

۲- به شرایط مثل یک چالش نگاه می‌کنند.
اگر شما می‌توانید احساسات منفی درون خود را تشخیص داده و به شرایط دشوار مثل یک چالش نگاه کنید و به آن‌ها دیدی مثبت و رویکردی باثبات داشته باشید، شما دارای هوش هیجانی بالایی هستید. تصور کنید شغل خود را از دست داده‌اید. فردی که هوش هیجانی بالایی دارد احساسات و عواطف خود را به‌عنوان نشانه و دستاویزی برای حرکت و عمل می‌بینید تا هم با چالش‌های موجود تعامل برقرار کند و هم افکار و احساسات خود را کنترل کند. اما کسی که هوش هیجانی زیادی ندارد عمیقا در این موضوع فرو می‌رود، خود را ناامیدانه فردی بیکار تلقی می‌کند و به سمت افسردگی حرکت می‌کند.

۳- احساسات و عواطف خود را اصلاح می‌کنند.
بدیهی است لحظاتی در زندگی وجود دارد که در آن‌ها احساسات ما به خوبی کار نمی‌کند، اما اگر شما فردی با هوش هیجانی بالایی باشید این توانایی را دارید تا در هنگام مواجهه یا بعد از بروز چنین شرایطی احساسات و عواطف خود را اصلاح کنید. برای مثال، گرچه سطح مناسبی از اضطراب عمل‌کرد شناختی ما را با افزایش تمرکز و انگیزه بهبود می‌بخشد، اما میزان زیاد آن روی عمل‌کرد شناختی ما تاثیر منفی می‌گذارد. بنابراین پیدا کردن نقط میانگین بین اضطراب بسیار زیاد و اضطراب بیش از حد کم می‌تواند در عمل‌کردهای ما تاثیر بسیار مثبتی بگذارد.

بدیهی است که اعتدال نکته کلیدی در مدیریت احساسات و عواطف است. افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند از این موضوع آگاهی کامل دارند و توانایی اصلاح درست و به‌موقع احساسات و عواطف خود را دارند. شاید به همین دلیل است که نتایج پژوهش‌ها نشان می‌دهد افراد دارای هوش هیجانی بالا میزان کم‌تری از استرس را در زندگی و شرایط مختلف تجربه می‌کنند.
 

۴- می‌توانند خود را جای دیگران ‌بگذارند.
اگر می‌توانید در شرایط مختلف دیگران را درک کرده و خود را جای آن‌ها بگذارید، شما هوش هیجانی بالایی دارید. هوش هیجانی عنصری بسیار مهم در فضاهای کاری‌ای است که کار کردن در آن‌ها نیازمند «کار احساسی» زیادی است. در این فضاهای کاری کارمندان باید طبق دستورالعمل‌های سازمانی احساسات و عواطف خود را کنترل و مدیریت کنند. برای مثال در شغل‌های مربوط به خدمات مشتریان این ویژگی نمود زیادی پیدا می‌کند چراکه کارکنان این بخش‌ها باید با مشتریان هم‌ذات‌پنداری کنند حتی اگر مشتری در حال فریاد زدن بر سر آن‌ها باشد.

به همین دلیل هم هست که آموزش هوش هیجانی در محل کار بسیار متداول شده است. در این آموزش‌ها بیش‌تر روی تمرکز روی مدیریت و بیان احساسات و عواطف کار می‌شود که به طور مستقیم به ارتباطات و عمل‌کردهای کاری مرتبط می‌شود. همچنین ذکر این نکته ضروری است که هوش هیجانی یک قابلیت شناختی است که می‌تواند با افزایش سن افزایش یابد. اگر شما فاقد این ویژگی‌های ذکرشده هستید، اصلا نگران نباشید، همیشه زمان برای کار و تمرکز روی هوش هیجانی وجود دارد. برای آشنایی بیش‌تر با این موضوع می‌توانید مطالب «۷ عادت افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند» (لینک)، «اگر این ۱۰ کار را انجام نمی‌دهید، EQ شما بالا است» (لینک) و «شش روش برای بالا بردن هوش هیجانی و شانس موفقیت» (لینک) را مطالعه کنید.
  • ورود به آزمون
سوالات و نظرات کاربران
0
حسین photo
حسین سه شنبه، 14 شهریور 1396
سلام ممنون از سایت و کانال خوبتون
0
حسین  کشاورزی
حسین کشاورزی سه شنبه، 29 فروردین 1396
هوش هیجانی تعیین میکنه که شماچقدر در کارتان خوب عمل میکنید همچنین دکتر دانیل گلمن کتابی در مورد این که چرا هوش هیجانی از ضریب هوشی می تواند بیشتر اهمیت داشته باشید نوشته است
0
باسط محمدی
باسط محمدی شنبه، 26 فروردین 1396
مطلب جالبی بود. اما اگر بازی ها و سرگرمی هایی جهت بالا بردن هوش هیجانی وجود داشته باشه خیلی خوبه مخصوصا برای بچه ها...