نحوه‌ی عملکرد پریود در زن‌ها

نحوه‌ی عملکرد پریود در زن‌ها

گروه آموزشی

ویدوآل

1398/03/08

38067

بار بازدید شده
How-menstruation-works شاید باور این موضوع سخت باشد در حال حاضر ۳۰۰ میلیون زن در سرتاسر جهان اتفاقی مشابه به نام «قاعدگی» را تجربه می‌کنند. چرخه ماهیانه‌ای که منجر به قاعدگی می‌شود، واقعیتی است که تمامی زنان روی زمین در...
23467
نحوه‌ی عملکرد پریود در زن‌ها
Vidoal
4.01
سرعت نمایش
سوالات و نظرات کاربران
0
فاطمه عبدی photo
فاطمه عبدی پنج شنبه، 30 آذر 1402
یاعلی مدد
0
احمد photo
احمد چهارشنبه، 17 فروردین 1401
خلی ویدیوی عالیه .خیلی هم آموزنده هست.
1
Yaldaw photo
Yaldaw چهارشنبه، 15 اسفند 1397
واقعا عالي بود من ك خوشم اومد
0
مهران رحیمی
مهران رحیمی پنج شنبه، 26 اسفند 1395
فایده این مطالب برای اقایون بیشتر از خانوماس تا عوارض کمتری نسیبشون بشه در اونجور مواقع
0
زینب کریمی
زینب کریمی سه شنبه، 12 بهمن 1395
خیلی عالی بود. جاداره برای تفاوتهای بیان شده درکلیپ هم مطالبی گذاشته بشه ازقبیل طول دوره...
0
محمد صادق آشیانه
محمد صادق آشیانه یکشنبه، 19 دی 1395
کاشکی راجب اینکه چرا این اتفاق درد اوره هم صحبت میشد
0
saeed qasemi
saeed qasemi جمعه، 26 آذر 1395
خيلي عالي برد مچكرم. براي تكميل اين بحث يا ادمه دادنش كه به نظر من حتماً بايد همه افراد بالغ خبر داشته باشن ازش و با تفكرات اشتباه مسير رو پيش نرن من پيشنهاد ميكنم كه به خود مقوله pregnancy و زمان بندي مناسب براي شروع اين پروسه توي ويديوآل پرداخته بشه
توضیحات
شاید باور این موضوع سخت باشد در حال حاضر ۳۰۰ میلیون زن در سرتاسر جهان اتفاقی مشابه به نام «قاعدگی»  را تجربه می‌کنند.
چرخه ماهیانه‌ای که منجر به قاعدگی می‌شود، واقعیتی است که تمامی زنان روی زمین در زندگی خود آن را تجربه می‌کنند. اما چرا این چرخه جهانی است؟ و در وهله اول، چه چیزی چرخه بودن آن را می‌سازد؟
قاعدگی بین ۲ تا ۷ روز در یک دوره ۲۸ روزه انجام شده و تمامی این سیستم در حدود 450 مرتبه در طول زندگی یک زن تکرار می‌شود. یکسری از هورمون‌های کنترلی پشت این موضوع هستند که فعالیت‌های داخلی بدن را به خوبی تنظیم می‌کنند تا عادت ماهانه در طی این ۲۸ روز شروع یا متوقف شود.
این ماشین داخلی شامل دو تخمدان و هزاران کیسه کوچک به نام «فولیکول» ذخیره شده در داخل آن‌ها است که هر کدام یک تخمک و سلول تخمک بارور نشده دارند.
تخمدان‌ها در زمان بلوغ  ۴۰۰ هزار سلول تخمک در خود دارند، اما هر ماه تنها یکی را آزاد می‌کنند که نتیجه آن بارداری یا قاعدگی است.
چرخه این‌گونه آغاز می‌شود که از ابتدای بلوغ هر ماه  هورمون‌هایی از غده «هیپوفیز» در مغز ترشح شده که باعث آزاد شدن 2 ماده یکی «هورمون تحریک‌کننده فولیکول» و دیگری «هورمون لوتئینه» یا «جسم زرد» در خون می‌شوند. هنگامی که این 2 (ماده) به تخمدان‌ها می‌رسند، سلول‌های تخمک را برای رشد و بالغ‌ شدن پرورش می‌دهند. این فولیکول‌ها با ترشح «استروژن» واکنش نشان می‌دهند. در این صورت سلول تخمک رشد می‌کند، سطح استروژن خون به بالاترین حد خود می‌رسد و هورمون تحریک‌کننده فولیکول را مهار کرده و به هیپوفیز هشدار می‌دهد که هورمون لوتئینه بیشتری را پمپ کند.
این واکنش‌ها موجب می‌شوند که تنها بالغ‌ترین سلول‌های ‌تخمک از فولیکول یکی از تخمدان‌ها و از طریق دیواره تخمدان آزاد شوند که به آن «تخمک‌گذاری» می‌گویند. به‌طور طبیعی تخمک‌گذاری بین روز 11 تا 21 پس از شروع دوره قاعدگی رخ می‌دهد. این تخمک کوچک در لوله «فالوپ» حرکت می‌کند. بارداری تنها در این موقع و زمانی رخ ‌می‌دهد که تخمک با اسپرم در طی ۲۴ ساعت بارور شود و در غیر این صورت تخمک‌ها به پایان راه می‌رسند و پنجره بارداری برای یک ماه بسته می‌شود.
اکنون این فولیکول‌های خالی شروع به آزاد کردن «پروژسترون» می‌کنند و هورمون دیگری به پوشش داخلی رحم هشدار می‌دهد که خون و مواد غذایی را به منظور آماده‌سازی برای رشد یک تخمک بارور شده که شاید آنجا جا گرفته باشد، پمپ کند.
اگر تخمک بارور شده در رحم نباشد، چند روز بعد سطح هورمون‌های استروژن و پروژسترون کاهش می‌یابد؛ به این معنی که رحم جمع کردن خون را متوقف کرده و شروع به ریزش بافت پوششی می‌کند و در نهایت خونریزی شروع می‌شود. خون و بافت‌هایی که از بدن خارج می‌شوند، قاعدگی را شکل می‌دهند.
رحم می‌تواند تا یک هفته برای پاک کردن محتویات استفاده نشده زمان صرف کند و بعد از این چرخه، چرخه تازه از نو شروع می‌شود. بعد از این، تخمدان‌ها خیلی زود دوباره شروع به ترشح استروژن کرده و بافت پوششی داخل رحم از نو شروع به ضخیم شدن می‌کند و برای جا‌سازی یک تخمک بارور شده یا دفع تخمک آماده می‌شود.
هورمون‌ها مدام این فعالیت‌ها را با به گردش درآوردن مقادیر درست و مناسب و در زمان مساعد کنترل می‌کنند.
این چرخه ادامه می‌یابد و هر روز و هر هفته را تبدیل به یک نقطه عطف در طول یک دوره می‌کند تا به سمت بارداری یا یک قاعدگی برود.
اگر‌چه به نظر می‌رسد که این چرخه مثل ساعت دقیق کار می‌کند، اما تفاوت‌هایی نیز وجود دارد. در این رابطه باید گفت که زنان و بدن آن‌ها منحصر‌به‌فرد هستند؛ چراکه چرخه قاعدگی در زمان‌های مختلف ماه رخ می‌دهد، تخمک‌گذاری در نقاط مختلف این چرخه صورت می‌گیرد و برخی از افراد قاعدگی‌هایی طولانی‌تر از دیگران دارند. حتی زمان شروع و پایان قاعدگی در زندگی زنان متفاوت بوده و باهم فرق دارد. به عبارت دیگر، همه تفاوت ها میان قاعدگی طبیعی هستند.
 فهم و دریافت این تفاوت‌ها و یادگیری در مورد این فرایند ماهیانه زنان را توانمند کرده و به آن‌ها برای درک و مراقبت از بدنشان کمک می‌کند. به این ترتیب، زنان می‌توانند به عاملی برای تبدیل این چرخه کوچک به چرخه بسیار بزرگ‌تری از زندگی بدل شوند.

توصیه می‌کنیم ویدیو علت قاعدگی در زنان را نیز مشاهده کنید.

تهيه‌کننده

Ted Ed
Ted	 Ed

تد سکویی برای انتشار ایده‌هایی است که ارزش انتشار دارند. تد کار خود را در سال 1984 به عنوان کنفرانسی که فصل مشترک تکنولوژی، سرگرمی و طراحی بود آغاز کرد.

لینک منبع

مترجم,گوينده

فائزه مجاهدطلب
فائزه مجاهدطلب

رشته‌ی بازیگری-کارگردانی رو در دانشگاه هنر تهران خوندم. بازیگری رو دوست دارم و دلم می‌خواد که هر روز از زندگیم پر از تجربه‌های جدید باشه.

ویراستار

مرجان باقرنژاد
مرجان باقرنژاد

سال 1383 شروع فعالیت من در حرفه روزنامه نگاری و البته ویراستاری بود. همواره به دنبال ارتباط منطقی درون متنی، ثبات وهماهنگی، فارسی نویسی و همچنین صحت آن هستم.