محاسبات کوانتومی

محاسبات کوانتومی

گروه آموزشی

ویدوآل

1395/06/29

26824

بار بازدید شده
Quantum-Computing دانشمندان شرکت مایکروسافت و همکاران آن‌ها در سرتاسر دنیا، ۱۰ سال گذشته را صرف کشف مکان‌های هیجان‌انگیز و در حقیقت عجیبی کرده‌‌اند که در آن‌ها علم رایانه و فیزیک کوانتوم با‌هم همکاری می‌کنند. خب، این مکان‌ها به‌طور دقیق کجا هستند؟
10824
محاسبات کوانتومی
Vidoal
4.62
سرعت نمایش
سوالات و نظرات کاربران
-1
ErfAN Babadi
ErfAN Babadi جمعه، 13 اردیبهشت 1398
ای خدا باااازم نفهمیدم! من هیچوقت از این دنیای لعنتی کوانتوم سر درنمیارم
0
rozhina sh
rozhina s شنبه، 09 بهمن 1395
سپاس گزارم از زحمات شما لطفا مطالبی هم درباره کوانتوم و مکانیک کوانتومی بذارین و کامل توضیحش بدین و مطالب درباره ریاضی و فیزیک و اختر فیزیکی بیشتر بذارین ممنون میشم و از اینکه علم رو توی کشور گسترش می دهید ممنونم
1
محسن وحیدی
محسن وحیدی شنبه، 25 دی 1395
لطفا اگر میشه یه مطلب راجع به نحوه ی کارکرد کامپیوتر بگین. منظورم اینه که بگین الان ما همه ی متریال های لازم رو داریم حالا چه جوری فلز و پلاستیک و ... میتونن این جوری باشن. و چیز دیگه ای که به ذهنم میرسه این که یه مطلب راجع به برنامه نویسیه 0 و 1 بزارین و نحوه ی فهموندن یک موضوع به یک کامپیوتر. مثلا یک کامپیوتر اولیه. چون به نظرم قبل بررسی کامپیوتر کوانتومی بهتره به کامپیوتر معمولی پرداخته بشه تا ما هم بهتر بفهمیم.
0
Eli Mehr
Eli Mehr چهارشنبه، 08 دی 1395
ازین مطالب بازم نشر بدید. به زبان ساده .
0
مصطفی .
مصطفی کهن یکشنبه، 21 آذر 1395
فیزیک و کوانتوم با علوم کامپیوتر میتونن دروازه هایس رو توعلم باز کنن.بزای محاسباتی که الگوریتم ها یا درزمان بسیار طولانی یا فضای نحاسباتی بیشتری بخاد ابرکامپیوتر سا رایانه کوانتومی لازمه.مطلب خوبی بود
0
امیرحسین عباسی
امیرحسین عباسی پنج شنبه، 29 مهر 1395
لطبا مطالب علمی بیشتر بزارین با تشکر
0
سلمان ترابی گودرزی
سلمان ترابی گودرزی جمعه، 23 مهر 1395
ممنون .جالب بود
توضیحات
دانشمندان شرکت مایکروسافت و همکاران آن‌ها در سرتاسر دنیا، ۱۰ سال گذشته را صرف کشف مکان‌های هیجان‌انگیز و در حقیقت عجیبی کرده‌‌اند که در آن‌ها علم رایانه و فیزیک کوانتوم با‌هم همکاری می‌کنند. خب، این مکان‌ها به‌طور دقیق کجا هستند؟
رایانه‌ کوانتومی را مثل نقشه‌ تونل‌های زیرزمینی در نظر بگیرید که دارای ۲ خط قطار، یکی قطار محلی فیزیک کوانتوم و دیگری قطار ویژه‌ علم رایانه است که از دو مسیر متفاوت آمده و در ایستگاه مرکزی یعنی ایستگاه کیو روی نقشه با‌هم تلاقی می‌کنند و با یکدیگر رو‌به‌جلو به جایی که هیچ‌کس نمی‌داند، به حرکت خود ادامه می‌دهند.
 به لطف مغزهای بااستعداد از نیوتون تا اینشتین، ما به شناخت ثابت و بسیار مستحکمی از ماده، حرکت، زمان، فضا و نحوه‌ کارکرد کلی جهان دست یافته‌ایم. اما در طول چیزی حدود صد سال گذشته، دانشمندانی که به‌دنبال یافتن زندگی در اندازه‌ اتم یا زیر‌اتمی بودند، متوجه وجود ناهماهنگی هایی با فیزیک سنتی شده‌اند. سوال‌ها و تئوری‌های بسیاری وجود دارد، درباره‌ این‌که چرا و چگونه ذرات در مقیاس بزرگ مثل گیاهان، پرندگان، سنگ‌ها و ... به ظاهر قابل پیش‌بینی رفتار کرده، ولی در مقیاس نانو نامشخص و به‌طور تعجب‌آوری دیوانه می‌شوند! در این رابطه کشف شد، رفتارهایی که در مقیاس انسانی غیرقابل‌باور به نظر می‌رسند، در سطح مولکولی اتفاقاتی عادی هستند. آن پایین، ذرات -‌توپ‌های کوچکی از ماده‌ جامد‌-  مثل امواج عمل می‌کنند. آن‌ها از یک مکان به مکانی دیگر «تلپورت»شده و همچنین می‌توانند در‌هم بپیچند؛ به‌طوری که جدا کردن آن‌ها غیر‌ممکن خواهد بود. ذرات در حالت کوانتوم می‌توانند به چیزی که ما آن را «انطباق»(برهم‌نهی) می‌نامیم، برسند؛ حالتی که در آن واحد ذرات می‌توانند در حالت‌های چندگانه‌ای وجود داشته باشند.
شما این جمله را پیش از این به دفعات شنیده‌اید: می‌دانید که لپ‌تاپ روی میز کار شما، تلفن‌ هوشمند در دستتان و تبلتی که در کیف خود دارید، همه به‌وسیله‌ اطلاعاتی به شکل بیت کار می‌کنند. بیت‌ها که می‌توانند 1 یا 0 باشند، به شکلی هنرمندانه در رشته‌های بلندی چیده شده‌اند تا کامپیوترها را به انجام هر نوع کاری مثل تشریح DNA یا پرتاب انگری‌بردز به قلعه‌های ساخته شده از خوک‌ها وادار کنند.
اما محدودیت‌هایی در حل مسئله توسط رایانه‌های کلاسیک وجود دارد. مسئله‌هایی آنچنان سخت که اگر تمام رایانه‌های دنیا را برای حل آن‌ها بسیج کنیم، باز‌هم زمان بسیار زیادی طول می‌کشد تا جواب آن‌ها را پیدا کنند.
خب، حالا و اینجا است که در‌واقع قضیه جالب شده و رایانه‌های کوانتومی می‌توانند به درد بخورند. رایانه‌های کوانتومی به‌وسیله‌ بیت‌های کوانتومی یا کیوبیت‌ها کار می‌کنند. به دلیل تاثیر توهم‌گونه‌ای مانند انطباق که حالت کوانتومی در خود دارد، یک کیوبیت می‌تواند 1 یا 0 بوده و یا به عنوان 1 و 0 به‌طور همزمان وجود داشته باشد. اگر یک کیوبیت به عنوان 1 و 0 بتواند 2 محاسبه را انجام دهد، پس دو کیوبیت می‌تواند 4 محاسبه و چهار کیوبیت می‌تواند 8 محاسبه را انجام دهد و به این ترتیب، قدرت محاسباتی کامپیوتر می‌تواند به‌طور بالقوه‌ای قابلیت «رشد نمایی»(Exponential growth) داشته باشد.
 وقتی رشته‌های بلندی از کیوبیت محاسبات را انجام دهند، مسئله‌هایی که حل آن‌ها توسط رایانه‌های امروزی قرن‌های متمادی به طول خواهد انجامید، به اندازه‌ نوشیدن یک فنجان قهوه وقت خواهد گرفت. این رایانه‌ها برنامه‌هایی بسیار دور از ذهن خواهند ساخت که می‌توانند باعث پیشرفت در زمینه‌هایی همچون یادگیری ماشین‌ها و پزشکی، شیمی و رمزنویسی، علم مواد و مهندسی شده و همچنین برای درک بخش‌های سازنده‌ جهان به انسان کمک کنند.

مترجم

هادی بیانی‌فر
هادی بیانی‌فر

در دانشگاه هنر تهران، ادبیات نمایشی خوندم و عاشق مسافرت هستم.

گوینده

فائزه مجاهدطلب
فائزه مجاهدطلب

رشته‌ی بازیگری-کارگردانی رو در دانشگاه هنر تهران خوندم. بازیگری رو دوست دارم و دلم می‌خواد که هر روز از زندگیم پر از تجربه‌های جدید باشه.

ویراستار

مرجان باقرنژاد
مرجان باقرنژاد

سال 1383 شروع فعالیت من در حرفه روزنامه نگاری و البته ویراستاری بود. همواره به دنبال ارتباط منطقی درون متنی، ثبات وهماهنگی، فارسی نویسی و همچنین صحت آن هستم.