دانش الکتریسیته ساکن

دانش الکتریسیته ساکن

گروه آموزشی

ویدوآل

1394/12/29

27509

بار بازدید شده
The-science-of-static-electricity میتونه تو هر لحظه‌ای، بدون هشدار قبلی حمله کنه. ممکنه که وقتی دارین روی یه فرش نرم راه میرین و به دستگیره در میرسین، یهویی...جییییز!!! قبل از درک الکتریسیته ساکن، باید کمی در مورد طبیعت ماده اطلاع داشته باشیم.
14309
دانش الکتریسیته ساکن
Vidoal
4.64
سرعت نمایش
سوالات و نظرات کاربران
0
شایان photo
شایان دوشنبه، 02 مهر 1397
خیلی عالی و زیبا بود
2
مهران رحیمی
مهران رحیمی چهارشنبه، 18 اسفند 1395
این مفاهیم ساده ر حتی ممکنه ی مهندس برق دقیق ندونه خیلی خوب بود
2
دانیال معروفی
دانیال معروفی جمعه، 26 خرداد 1396
(پاسخ) درسته من هم با شما موافقم.
0
یوسف photo
یوسف جمعه، 24 دی 1395
سلام. لطفا دوبله های خان مجاهد طلب رو بیشتر بزارین. در صورت امکان اسم دوبلور ویدئوهای کانال تلگرام رو هم همراه اون بذارین. با تشکر
0
علی photo
علی شنبه، 13 آذر 1395
اگه یه فیلم در مورد رعد و برق مثبت یا معکوس یعنی از زمین به آسمان بگذارید خیلی خوب میشه
0
Ali photo
Ali پنج شنبه، 07 مرداد 1395
با سلام و خسته نباشيد خدمت گروه (ويدوآل). همه ويديو ها بسيار عالي هستند هم از نظر كيفيت صوت و تصوير و هم از نظر بار علمي و فهم راحت مطالب براي همه سنين مختلف. سپاس گذارم از تلاش هاي بي نهايتتان.
توضیحات
قبل از درک الکتریسیته ساکن، باید کمی در مورد طبیعت ماده اطلاع داشته باشیم. همه مواد از اتم ساخته شدن، خود اتم هم از سه ذره کوچکتر ساخته شده: الکترون با بار منفی، پروتون با بار مثبت و نوترون خنثی. معمولا در یک اتم، بار های الکترون‌ها و پروتون‌ها همدیگه رو خنثی میکنن، به همین دلیل بیشتر موادی که ما باهاشون سر و کار داریم از نظر الکتریکی خنثی هستن. الکترون ها بسیار کوچیک هستن و در مقایسه با جرم ماده بسیار ناچیزن بنابراین مالش و اصطعکاک میتونه به  الکترون هایی با پیوند سست (الکترون های لایه ظرفیت)، نیروی لازم رو  بده که از اتم خودشون جدا بشن و به اتم های دیگه برن و از سطحی به سطح دیگه انتقال پیدا کنن.
وقتی که این اتفاق میوفته، جسم اولیه پروتون های بیشتری نسبت به الکترون هاش خواهد داشت و دارای بار مثبت میشه، در مقابل، اجسامی که الکترون بیشتر دارن دارای بار منفی خواهند بود. به این حالت "عدم تعادل بار" یا "تفکیک بار خالص" میگن. اما طبیعت همیشه تمایل به تعادل داره، بنابراین وقتی یکی از این اجسامی که به تازگی باردار شده با مواد دیگه تماس پیدا میکنه، الکترون های متحرک در اولین فرصتی که پیدا کنن به جایی میرن که بیشترین نیاز بهشون هست. حالا میخواد فرار از جسمی باشه که بار منفی داره یا ورود به جسمی باشه که بار مثبت داره، این تلاشیه برای برگردوندن توازن بار خنثی.
به این حرکت سریع الکترون ها "تخلیه الکترواستاتیک" میگن که ما به عنوان جرقه ناگهانی میشناسیمش. این فرآیند تو همه اجسام رخ نمیده، به عبارت دیگه شما همیشه با این جرقه های ناگهانی مورد حمله قرار نمیگیرن. رسانا ها، مثل فلزات و آب نمک تمایل دارن که الکترون های آزاد لایه بیرونی ای رو جذب کنن که به راحتی بین ملکول ها جریان پیدا میکنن. در مقابل عایق ها(نارساناها)، مثل پلاستیک، لاستیک و شیشه، الکترون هایی با پیوند قوی دارن که به راحتی به اتم های دیگه منتقل نمیشن.
الکتریسیته ساکن معمولا وقتی به وجود میاد که یکی از مواد دخیل در فرآیند، عایق(نارسانا) باشه. وقتی روی یه فرش راه میرین، الکترون های بدن شما به فرش منتقل میشه در حالی که پشم عایق فرش، حاضر به از دست دادن الکترون هاش نیست. با وجود اینکه فرش و بدن شما هنوز هم خنثی هستن اما نوعی قطبش الکتریکی بینشون برقرار شده. و وقتی که میخواین دستگیره در رو بگیرین، جیییز....
الکترون های آزاد دستگیره فلزی در، برای جایگزینی الکترون هایی که بدنتون از دست داده به دست شما منتقل میشن. وقتی این اتفاق تو اتاق خوابتون براتون پیش میاد، یه کوچولو اذیت میشین. در مقیاس بزرگ تر و در خارج از خونه، الکتریسیته ساکن میتونه یکی از مخرب ترین و ترسناک ترین نیروهای طبیعت باشه.
در شرایط خاصی، تخلیه بار در ابرها اتفاق میوفته. ما دقیقا نمیدونیم چه اتفاقی میوفته. ممکنه که مربوط به چرخه قطرات کوچیک آب، و ذرات یخ باشه. از این مساله که بگذریم، عدم تعادل بار وقتی به حالت خنثی در می آد که با یه جسم دیگه ارتباط پیدا کنه، این جسم میتونه یه ساختمون باشه یا سطح زمین و یا یه ابر دیگه. در این حالت یه جرقه بزرگ به وجود میاد که ما بهش رعد و برق(آذرخش) میگیم. همونطور که انگشتای شما میتونن در یه نقطه بارها به خاطر اون جرقه های کوچیک اذیت بشن، بهتره اینم بدونین که، رعد و برق هم ممکنه به یه جای خاص بیشتر از یه دفعه برخورد کنه.

تهيه‌کننده

Ted Ed
Ted	 Ed

تد سکویی برای انتشار ایده‌هایی است که ارزش انتشار دارند. تد کار خود را در سال 1984 به عنوان کنفرانسی که فصل مشترک تکنولوژی، سرگرمی و طراحی بود آغاز کرد.

مترجم

هومن مسیحا
هومن مسیحا

گوینده

فائزه مجاهدطلب
فائزه مجاهدطلب

رشته‌ی بازیگری-کارگردانی رو در دانشگاه هنر تهران خوندم. بازیگری رو دوست دارم و دلم می‌خواد که هر روز از زندگیم پر از تجربه‌های جدید باشه.

تدوين‌گر

مصی یگانه
مصی یگانه

زندگیم با هنر معنی پیدا میکنه. مدت 16 سال کار گرافیک کردم و سرپرست بخش گرافیک شرکت اوه و باران هنر بودم، عاشق شیرینی پزی و تزیین کیکم و به صورت حرفه ای این کار رو انجام میدم.