دلیل صدا دادن مفصل‌ها

دلیل صدا دادن مفصل‌ها

گروه آموزشی

ویدوآل

1397/09/13

41670

بار بازدید شده
Why-do-your-knuckles-pop این چه صدایی است؟ البته بستگی به این دارد که از چه کسی سوال کنید. صدای شکاندن مفاصل می‌تواند صدایی آرامش‌بخش و شیرین یا آزاردهنده‌ و ناپسند بر‌مبنای عادتی چندش‌آور باشد. با این حال، واقعا این صدای...
16670
دلیل صدا دادن مفصل‌ها
Vidoal
4.84
سرعت نمایش
سوالات و نظرات کاربران
0
محمد امیر نجفقلی طهرانی
محمد امیر نجفقلی طهرانی جمعه، 20 اسفند 1395
یکی از محققین به مدت 30 سال فقط مفصل های دست چپشو میشکوند بعد از 30 سال هیچ فرقی بین دست چپ و راستش نبود ، اینکارو کرد که اتباث کنه مشکلی پیش نمیاد
0
ابراهیم  رضایی
ابراهیم رضایی جمعه، 13 اسفند 1395
ببشخید یه سوال دارم در این رابطه من اینکارو انجام میدم متاسفانه و همه میگن اینکارو نکن چرا چونکه در پیری دستانم دچار لرزش میشه چون دستامو ب اصطلاح میشکونم اگه کسی اطلاع داره راهنماییی کنه ممنون میشم چون تو ویدیو در این باهر توضیحی نداد. وسوال دیگه ایی ک دارم شنیدم میگن قرص کلسیم برای درمان این کار مفیده درسته یا خیر؟
0
مهدی عزت پور
Mehdi Sharr شنبه، 18 دی 1395
من حس میکنم انگشتام میلرزن از وقتی ک صدا مفصلای دستمو در میارم
0
یحیی افسری پور
یحیی افسری پور یکشنبه، 19 دی 1395
(پاسخ) درآوردن صدای مفاصل خیلی ضرر داره . شاید الان زیاد نشون نده ولی به مرور زمان اثراتش معلوم میشه
0
مهدی عزت پور
مهدی عزت پور یکشنبه، 19 دی 1395
(پاسخ) ولی تو ویدیو میگه بعدِ 50 سال هیچ تغییری ندیده
1
محمد صادق آشیانه
محمد صادق آشیانه یکشنبه، 19 دی 1395
فکر کنم همه موقع نگا کردن این ویدیو حباب بین مفصلاشونو ترکوندن
0
Pooria Teimoory
Pooria Teimoory یکشنبه، 12 دی 1395
هنوز اثبات نشده
0
Eli Mehr
Eli Mehr پنج شنبه، 09 دی 1395
این مشکل را به شدت دارم و این مطلب اطلاعات خوبی بهم داد
0
امیر قربانی
امیر قربانی چهارشنبه، 08 دی 1395
زانوی من هم همین طور هست صدا میدهد خیلی دوست داشتم بدوم که چرا ممنون
توضیحات
لینک منبع | این چه صدایی است؟ البته بستگی به این دارد که از چه کسی سوال کنید. صدای شکاندن مفاصل می‌تواند صدایی آرامش‌بخش و شیرین یا آزاردهنده‌ و ناپسند بر‌مبنای عادتی چندش‌آور باشد. با این حال، واقعا این صدای چیست؟ چرا وقتی مفصل‌هایتان را در یک جهت به‌خصوص خم می‌کنید، چنین صدای ترقه مانندی می‌دهند؟
تا‌کنون دانشمندان برای این صدا چند توضیح مختلف ارائه داده‌اند که شامل کشیده شدن سریع رباط‌ها و در موارد حاد، سائیده شدن استخوان‌ها روی هم می‌شود. اما معمول‌ترین توضیح برای این‌که چرا مفاصل کش‌آمده‌ شما صدایی شبیه به ترکیدن حباب می‌دهند، این است که خب، در واقع بین آن‌ها حباب وجود دارد.
 مفصل‌های انگشتان خیلی راحت‌تر از بقیه قسمت‌های بدن صدا می‌دهند. اما بسیاری از افراد مفاصل میان مهره‌های گردن و کمر و حتی مفاصل ران‌ها، مچ دست‌ها، شانه‌ها و همینطور قسمت‌های دیگر بدن خود را نیز به صدا در‌می‌آورند. به به تمام این مفاصل، مفصل‌های زلالی گفته می‌شود و این‌ها انعطاف پذیرترین مفاصل در بدن شما هستند.
 فضای بین دو استخوان با مایع چسبناکی به نام مایع زلالی پر شده که حاوی مولکول‌های دراز و روانی همچون اسید هیالورونیک و لوبریسین هستند. مایع زلالی کم و بیش بافتی مانند زرده تخم‌مرغ دارد و هدف اصلی آن نرم‌ کردن سطح برخورد استخوان‌ها است تا بتوانند به‌راحتی روی هم بلغزند. علاوه بر آن، این مایع حاوی سلول‌های «بیگانه‌خوار» است که هر‌گونه باقی‌مانده استخوان و غضروفی را که وارد مفصل می‌شود، از بین می‌برد. اما دلیل اهمیت آن در شکاندن مفاصل این است که مایع زلالی مانند هرمایع دیگری در بدن، حاوی مقدار زیادی مولکول‌های گاز حل شده است.
 کسانی که صدای مفاصل خود را در‌می‌آورند، می‌دانند که برای شنیدن آن صدای رضایت‌بخش، بایستی مفصل بیش از حد معمول خود کشیده شود؛ مثلا با  خم کردن انگشتان خود رو به عقب. وقتی این کار را انجام می‌دهید، استخوان‌ها از هم فاصله گرفته و فضای میان آن‌ها بیشتر می‌شود، ولی مقدار مایع زلالی تغییری نمی‌کند. این وضعیت یک نقطه کم فشار تولید می‌کند که گازمحلول در مایع زلالی را بیرون می‌کشد؛ درست مانند بیرون آمدن دی‌اکسید‌کربن هنگامی که در قوطی نوشابه را خیلی سریع باز می‌کنید. گاز رها شده از مفاصل حبابی با یک صدا ایجاد می‌کند. اما این حباب دوام زیادی ندارد؛ مایع زلالی که حباب را احاطه کرده است، آنقدر به آن فشار می‌آورد تا در‌نهایت حباب متلاشی می‌شود. گاز موجود در حباب در فضای اطراف مایع زلالی پخش شده و به آرامی در حدود 20‌دقیقه، دوباره درون مایع زلالی حل می‌شود؛ به همین خاطر مدتی طول می‌کشد تا شما دوباره بتوانید صدای یک مفصل را در‌بیاورید.
بعضی از دانشمندان فکر می‌کنند که ممکن است در‌واقع دو صدا وجود داشته باشد؛ یکی زمانی که حباب شکل می‌گیرد و دیگری زمانی که می‌ترکد. شکاندن یک مفصل به‌طور موقت باعث بزرگ شدن آن می‌شود. شاید به همین دلیل کسانی که مفاصل و مهره‌های گردن و کمر خود را می‌شکنند، عقیده دارند که این عادت باعث ایجاد انعطاف‌پذیری و سستی و در مفاصل آن‌ها می‌شود.
اما شاید از یکی از فامیل‌هایی که نگران شماست یا همکاری که از این صدا ناراحت می‌شود، شنیده باشید که شکاندن مفاصل باعث ابتلا به بیماری «آرتروز» می‌شود. دکتری به نام دونالد آنگر(Donald Unger) نیز این حرف را شنیده بود؛ بنابراین مصمم شد تا خلاف این اخطار را به مادرش  ثابت کند. او انگشتان دست چپ خود را به‌طور مرتب، به مدت 50‌سال شکاند، در حالی‌که در مورد بند انگشتان دست راستش این کار را نکرد. دونالد  36هزار و 500 مرتبه این کار را انجام دادو هیچ‌کدام از دستانش به آرتروز مبتلا نشدند. به‌خاطر این حرکت و از جان‌گذشتی - وقف خود برای پیشرفت علم-، دکتر آنگر جایزه نوبل «Ig» را دریافت کرد؛ جایزه‌ای در تقلید از جایزه نوبل که به دستاورد‌های علمی احمقانه و دارای جذابیتی عجیب و غریب اعطاء می‌شود.
آنگر می‌گوید که نتیجه دست آورد وی می‌بایست شروعی برای تحقیق در زمینه‌های دیگر اعتقادات والدین، مانند اهمیت خوردن اسفناج باشد. اما در این مورد هنوز تصمیمی گرفته نشده است.
در مورد شکاندن مفصل‌ها، تحقیق دیگری نیز اظهار می‌کند که کشیدن مفاصل و ترکیدن حباب بین آن‌ها، به‌خصوص در دست‌ها، می‌تواند باعث ورم و همچنین ضعیف شدن مچ دست شود.
اما بزرگ‌ترین خطری که در این رابطه شما را تهدید می‌کند، این است که ظاهرا این کار باعث رنجش اطرافیان می‌‌شود، پس احتیاط کنید!
.  مفاصلی که در هر بند خود قابلیت حرکت آزادانه و بیشتری دارند.

تهيه‌کننده

Ted Ed
Ted	 Ed

تد سکویی برای انتشار ایده‌هایی است که ارزش انتشار دارند. تد کار خود را در سال 1984 به عنوان کنفرانسی که فصل مشترک تکنولوژی، سرگرمی و طراحی بود آغاز کرد.

لینک منبع

مترجم

هادی بیانی‌فر
هادی بیانی‌فر

در دانشگاه هنر تهران، ادبیات نمایشی خوندم و عاشق مسافرت هستم.

گوینده

فائزه مجاهدطلب
فائزه مجاهدطلب

رشته‌ی بازیگری-کارگردانی رو در دانشگاه هنر تهران خوندم. بازیگری رو دوست دارم و دلم می‌خواد که هر روز از زندگیم پر از تجربه‌های جدید باشه.

ویراستار

مرجان باقرنژاد
مرجان باقرنژاد

سال 1383 شروع فعالیت من در حرفه روزنامه نگاری و البته ویراستاری بود. همواره به دنبال ارتباط منطقی درون متنی، ثبات وهماهنگی، فارسی نویسی و همچنین صحت آن هستم.