بررسی علمی طالع‌بینی از روی ستاره‌ها و سیارات

بررسی علمی طالع‌بینی از روی ستاره‌ها و سیارات

گروه آموزشی

ویدوآل

1395/04/20

11460

بار بازدید شده
Astrology-and-Horoscopes-Debunked بر‌اساس پژوهش‌ و بررسی‌های متعدد، هیچ‌گونه ارتباطی بین ماه تولد، مشخصه‌ها و صفات شخصیتی شما وجود ندارد.
11460
بررسی علمی طالع‌بینی از روی ستاره‌ها و سیارات
Vidoal
4.81
بررسی علمی طالع‌بینی از روی ستاره‌ها و سیارات
بر‌اساس پژوهش‌ و بررسی‌های متعدد، هیچ‌گونه ارتباطی بین ماه تولد، مشخصه‌ها و صفات شخصیتی شما وجود ندارد.

به احتمال زیاد شما هم در میان اطرافیانتان افرادی را می‌شناسید که باور دارند شما با طالع‌بینی می‌توانید بدانید روزتان چگونه آغاز خواهد شد، رابطه‌ شما با عشقتان چگونه پیش می‌رود و این‌ که متولدین هر ماهی، چه صفات و مشخصه‌هایی دارند؟

طالع‌بینی به ‌دلیل گره‌خوردگی با مسائل پیچیده‌ نجومی گاهی علمی می‌نماید و به همین علت بسیاری از افراد در دام آن گرفتار می‌شوند. بر‌اساس نظرسنجی «گالاپ»‌ (Gallup) بیست و پنج درصد از ساکنین آمریکا همچنان به طالع‌بینی از روی ستارگان باور دارند.

بیش از ۲۳۰۰ سال پیش، بابلی‌ها بر این عقیده بودند که خدایان در میان ستاره‌ها و دیگر اجرام آسمانی زندگی می‌کنند و سرنوشت انسان‌ها با اراده‌ این خدایگان آسمانی و با حرکت ستاره‌ها رقم خواهد خورد. بابلی‌ها آسمان را به ۱۲ برش تقسیم‌بندی کرده‌اند. آن‌ها بروج ۱۲ گانه فلکی‌ (zodiac)‌ را بر‌اساس مسیر خورشید، ماه و ۵ سیاره‌ سامانه‌ خورشیدی که تا آن زمان شناخته شده بودند، تقسیم‌بندی‌ کرده و برای آن‌ها نام‌هایی چون برج ثور، برج حوت و … گذاشتند. جدا از بحث نجومی این تقسیم‌بندی‌ها، ایده‌ اصلی بر این پایه بنا شد که اجرام سماوی می‌توانند بر شخصیت و سرنوشت افراد تاثیر بگذارند. این تقسیم‌بندی‌ها که در آن زمان با نام «علم هیئت» شناخته می‌شد، تا قرون متمادی به‌عنوان دانش روز پذیرفته شده بود و حتی بسیاری از دانشمندان عصر کهن مطالعات فراوانی در این زمینه انجام دادند.

با پیشرفت علم در سده‌های پیشین، بخش علمی و آکادمیک علم هیئت در قالب «علم نجوم» باقی ماند و دانشمندان با پژوهش‌ها و مطالعات فراوان، آن را تا به امروز گسترش دادند و ما اکنون با استفاده از عمل پیشینیان و تلاش امروزمان ایده‌ زندگی در سیارات دیگر را در سر می‌پرورانیم. شکی نیست که بخش «تاثیر ستارگان و اجرام بر شخصیت افراد» از طرف دانشمندان و علم پذیرفته نشد و با توجه به این‌که هیچ‌گونه پشتوانه‌ و تائید علمی در پس این تاثیرات وجود ندارد، این جنبه از علم هیئت به‌کلی در مراکز علمی و دانشگاه‌ها حذف شد و شما «هیچ پژوهش علمی»، تکرار می‌کنم هیچ پژوهش علمی را نخواهید یافت که در تائید این تاثیرات باشد.

متاسفانه تعداد زیادی از افراد اختر‌بینی (‌Astrology‌) را با اختر‌شناسی (‌Astronomy‌) اشتباه گرفته و حتی آن را به‌طور کامل علمی تصور می‌کنند. شبه علم اختر‌بینی، بررسی ارتباط تولد هر فرد و صفات شخصیتی او از طریق ارتباط دادن آن به شرایط مکانی ستاره‌ها و سیاره‌ها است. از طرف دیگر، اخترشناسی که در شاخه‌ علوم دسته‌بندی می‌شود، علم بررسی ستاره‌ها، سیاره‌ها، دنباله‌دارها و اجرام آسمانی است که جزو رشته‌های دانشگاهی محسوب می‌شود و سالانه دولت و موسسات مختلفی از جمله ناسا (Nasa‌‌) بودجه‌های کلانی را برای پژوهش و آموزش در این مورد صرف می‌کنند.

در مطلب پیشین ( طالع‌بینی این هفته را از PMC  نبینید ) ، به‌صورت جزئی به دلایل روان‌شناسانه‌ اقبال افراد به چنین مواردی پرداختیم. بسیاری از افراد تحت‌تاثیر اثر بارنوم (‌Barnum effect)‌‌ یا اثر فورر (Forer effect) هستند. با توجه به پیچیدگی علم نجوم و بزرگی کائنات، افراد سودجو از ناشناخته‌های ذهن دیگر افراد استفاده کرده و به قول معروف گودرز را به شقایق ربط می‌دهند. همین پیچیدگی و بزرگی کائنات است که سبب شده اختربینی به یکی از مقبول‌ترین شبه‌علم‌های تمامی دوران تبدیل شود.

اگر تا‌کنون راضی نشده‌اید که اختربینی به‌طور کامل پدیده‌ای غیر‌علمی است و هنوز باور دارید که با استفاده از برج تولدتان می‌توان اطلاعاتی در مورد شما به‌دست آورد، لطف کنید و پاسخ این چند مورد را به ما بدهید:

• با توجه به این حقیقت علمی که محور چرخش زمین با میزان کمی در حال تغییر است، باید به شما بگوییم که بروج ۱۲ ‌گانه فلکی‌(Zodiac) اصلاحاتی نداشته و در طی حدود ۲ هزار سال گذشته بروج حدود یک ماه جا‌به‌جا شده‌اند و شما قاعدتا در برجی دیگر به جز برجی که تصور می‌کنید، به دنیا آمده‌اید.

• با توجه به این‌که بروج به ۱۲ مورد تقسیم‌بندی شده‌اند، هر زمان که شما طالع خود را بر این اساس بررسی می‌کنید، به این معنا است که سهم بسیار بزرگی از جمعیت کره زمین، سرنوشت و طالع مشابهی با شما دارند. تا‌کنون آیا از خود پرسیده‌اید که این شباهت تا این حد پرتکرار در اطرافیان شما وجود دارد یا خیر؟

• بسیاری از نام‌گذاری‌ها و حقایقی که در اختربینی استفاده می‌شود، متعلق به زمانی هستند که زمین مرکز کائنات تصور می‌شد و افراد تصور می‌کردند که همه‌ ستاره‌ها و سیارات به گرد زمین می‌گردند. اگر شما این مورد را هنوز باور می‌کنید، می‌توانید در مورد ادعاهای طالع‌بینان (فال‌گیران) نیز اطمینان داشته باشید!

• در اختربینی همیشه در مورد سیارات و اجرامی که در دوران کهن کشف شده بودند، صحبت شده و از تاثیر آن‌ها بر طالع افراد سخن گفته می‌شود. آیا تا به‌حال از خود پرسیده‌اید که تاثیر اجرامی مانند اورانوس، نپتون و پلوتون که حدود ۲۵۰ سال پیش کشف شدند، بر شما چیست؟ آیا ابرکهکشان‌هایی مانند «IC1101‌» که میلیون‌ها بار از سامانه‌ خورشیدی بزرگ‌ترند، تاثیری بر طالع شما ندارد؟

جیمز رندی، فردی شک‌گرا که در رو‌کردن دست مدعیان شبه‌علم و خرافه‌پرستی شهرت خاصی دارد، آزمونی را طراحی و اجرا کرد که در آن شرکت‌کنندگان یک طالع‌بینی بر‌اساس روز و ماه تولد خود دریافت می‌کردند. پس از مطالعه‌ طالع‌بینی اکثریت افراد شرکت‌کننده، دقت و صحت فالشان را دقیق یا کاملا دقیق ارزیابی کردند. در پایان آزمون، معلوم شد که تمامی افراد شرکت‌کننده به‌طور دقیق یک متن و یک فال را در دست داشتند. در پژوهش آکادمیک دوسوکور دیگری که در آن حتی از ۲ نفر از طالع‌بین‌های مشهور استفاده شد، همین مورد به آزمون گذاشته شد و همانطور که انتظار آن می‌رفت، نتایج حاکی از مردود بودن ارتباط موقعیت اجرام آسمانی با صفات فردی اشخاص بود. (منبع)

هم‌اکنون که شما این مطلب را می‌خوانید، به احتمال زیاد کتاب «طالع‌بینی‌ چینی» به چاپ شونصدم! رسیده و کتاب این چنینی همچنان پر‌تعداد در افست‌ و در کتاب‌فروشی‌ها و همچنین کنار خیابان به فروش می‌رسند. به‌عنوان فردی که در زمینه‌های این چنینی اطلاعات کافی دارید، این وظیفه بر عهده‌ شما قرار می‌گیرد که دوستان و اطرافیان خود را در مورد اشکالات علمی و منطقی چنین پدیده‌هایی مطلع کنید. قدم‌های کوتاه و پیوسته‌‌ رو‌به‌جلو ما، هر‌بار کلاشان و سودجویان شبه‌علم را یک قدم به عقب خواهد راند و مطمئنا در آینده‌‌ای نه‌چندان دور، جامعه‌ای دور از خرافات و در راه علم و دانش خواهیم داشت.

لینک منبع
سوالات و نظرات کاربران
0
الهه photo
الهه جمعه، 30 دی 1401
در مورد اینکه کل جهان و نظام هستی مثل یک پازل و زنجیر به هم وصل هستن شکی نیست، در مورد ناکافی بودن عمر انسان و عمر بشر بابت فهمیدن تمام و کمال قوانین این دنیا هم شکی نیست. و اما در مورد ستاره شناسی دوست عزیز باید بگم به همین راحتی و صراحت که دارید نقض میکنید این داستان رو هم اشتباهه، دقیقا کل کائنات و اجرام اسمانی روی هم تاثیرات مستقیم دارن. همونطور که ماه باعث جزر و مد میشه، بدن انسان از آب تشکیل شده، نکته ظریفی هست این بین که چقدر ماه و ناکشاترا ها میتونن رو انسان و زندگیش تاثیر بزارن.همینطور خورشید و سایر سیارات. اینکه من یا شما یا هرکسی بتونه حتی مقدار کمی ازین ارتباط و نظم سر در بیاره و بتونه ازش تو مسیر تقدیر خودش بهترین استفاده رو بکنه یه هنره و البته نظر خداست ... این چیزی نیست بشه گفت 100٪ علمی یا 100% دلی و حسی هست. همینکه نشانه ها رو ببینی و بفهمی کافیه. که البته حس میکنم شما به کل منکر این مساله شدید.
0
حجت photo
حجت جمعه، 27 مهر 1397
لینک منبع درست نیست لطفا بررسی کنین اگر نه ادم خیال میکنه از خودتون نوشتین همچنین بروج فلکی به صورت دوره ای با زمنین تو فاضله همانند قبلشون هستن، لزومی نداره تقویم قمری رو مبنای تفکتون بزارین ممنون از مطالب خوبتون
0
محمد photo
محمد یکشنبه، 16 اردیبهشت 1397
از نظر من هیچ چیزی رو نمیشه به طور قاطع رد کرد و این مقاله اصلا مورد تایید و استناد نیست شما زمانی رو در نظر بگیرید که بر اساس علم! و شواهدات همین گرد بودن زمین هم رد میشد و بعد از گذر زمان همون علم! و شواهدات اون رو تایید کرد. پس ممکنه در آینده تاثیر سیاره ها روی خصوصیات افراد کشف و درک بشه و از نظر علمی! هم ثابت بشه هیچ وقت نباید چیزی رو که توانایی درکش رو نداریم، رد کنیم اگر دلیلی براش نداریم، قبولش نکنیم اما ردش هم نکنیم
1
بیتا خلج
بیتا خلج جمعه، 22 اردیبهشت 1396
در واقع طالع بینی پبشگویی آینده نیست بلکه قانون جذب هست که ما وقتی چیزی رو در مورد اینده خودمون میشنویم با تمرکز خواسته یا ناخواسته روی اون مطالب باعث جذب همون اتفاقات در زندگیمون میشیم
0
محمد جواد کیانی
محمد جواد کیانی سه شنبه، 21 فروردین 1397
(پاسخ) واقعا ممنون از این نظرتون کاش هیچوقت نمی‌رفتم خصوصیات ماه تولدم رو بخونم:(
0
محمد جواد کیانی
محمد جواد کیانی سه شنبه، 21 فروردین 1397
کاملا پرواضح هست که طالع بینی( به معنای پیش بینی آینده)ام از نظر علمی و هم از نظر اسلامی یه چیز اشتباه و خرافی هست. ولی نمیشه منکر این شد که بعضی از اعمال و کار ها تاریخ و زمانی برای انجام اونها با توجه به وضعیت ستاره ها و سیاره‌ها وجود داره. مثل زمانهای "قمر در عقرب" زمان آمال شبانه مثل نماز شب و...
0
اهورا  photo
اهورا شنبه، 26 اسفند 1396
چگونه می توان قبول کرد که ماه و ستارگان دیگر بر دریا (جزر و مد ) و بسیاری از بلایای طبیعی زمین بعنوان عامل اصلی شناخته شد ه اما حتی ارتباط ستارها گردش و تغییر و تحول انها از واکنش های حیوانات غیر قابل انکار هست ولی فقط در مورد انسان ست که این تاثیرگذاری پذیرفته نیست پذیرفته نیست چون علما شیعه باهاش مشکل دارند نه علمای علمی
1
بنیامین عزیزطولی
بنیامین عزیزطولی یکشنبه، 15 اسفند 1395
من که به این خرافات اعتقادی ندارم؛ ولی راستش بعضی مواقع که ناامیدی میاد سراغم، با فکر کردن به اینا قدری امیدوار میشم به اینده... ؛ یعنی یه جور دلخوشی کاذب!
0
اکبر فاریابی
اکبر فاریابی چهارشنبه، 04 اسفند 1395
آیا واقعا طالع بینی واقیت دارد ؟ من که هنوز نه میتوانم به طور کامل این امر را نقض و یا اینکه بهش باور داشته باشم اگه دووستان نظرشون روی نقض یا اثبات این مورد هست، لطفا با دلیل بفرمایند شاید منم تونستم تصمیم بگیرم که طالع بینی واقیت داره یا کلاهبرداریه
0
گروه آموزشی ویدوآل
گروه آموزشی ویدوآل دوشنبه، 09 اسفند 1395
0
محبوبه قلی پور
محبوبه قلی پور پنج شنبه، 23 دی 1395
واقعا درسته.هیچکس نمیتونه آینده انسان رو پیش بینی بکنه .متاسفانه خیلی از شیادان از این روشها استفاده می کنن تا جیب خودشون رو پر بکنن.ویه مشت حرفهای بی ربط رو تحویل یه عده کثیری میدن.
1
هادي اصفهاني
هادي اصفهاني سه شنبه، 30 آذر 1395
گاهی اوقات شدت خرافاتی که بر دور یک علم غریب سایه می افکند باعث میشود افراد کل اون علم غریبه رو نفی کنند
0
مصطفی .
مصطفی کهن سه شنبه، 30 آذر 1395
پس تو یه مطلب دیگه اومده طالیع بینی pmc اعتماد نکنید و اینجور حرفا و رمالی و اینها همه نقشه اس
0
پوژنگ پروازی
پوژنگ پروازی یکشنبه، 21 آذر 1395
اینده انسان را فقط پروردگار و خالق مهربان میداند ...
0
ehsan photo
ehsan یکشنبه، 20 تیر 1395
شرمنده ببخشید کتاب "مردان مریخی، زنان ونوسی" اصن درمورد تفاوتای شخصیتیه زنانو مردانه و نحوه ایجاد رابطه بهتر بین دو جنس ربطی به خود مریخ و ونوس نداره که! داره؟؟
0
فرزین اکبری
فرزین اکبری چهارشنبه، 05 آبان 1395
(پاسخ) نه نداره. اول کتاب یک داستان را بیان میکنه که مردها در مریخ زندگی میکردند و زنها در ونوس ، اینها همو میبینن عاشق میشند در زمین زندگی میکنند. که منظورش فرق اخلاق زن و مرد که باهم تفاوت دارند. و الانم که در علم میبینیم زن و مرد تفاوت چندانی باهم ندارند .
0
امیر photo
امیر یکشنبه، 20 تیر 1395
من با نظر احسان موافقم.کتاب مردان مریخی زنان ونوسی کتابی متاوت با این مطلب می باشد.
0
فرزین اکبری
فرزین اکبری چهارشنبه، 05 آبان 1395
(پاسخ) کتاب مردان مریخی و زنان ونوسی بیشتر مطالبشو با مقاله های علمی یکی نیست. یعنی کتاب کاملی نیست پر نقض و اشتباهاست. البته از نظر من