با این ۳ نکته، با سناریوهای بد موجود در ذهن‌تان کنار بیایید

با این ۳ نکته، با سناریوهای بد موجود در ذهن‌تان کنار بیایید

میلاد

شکیب

1395/06/04

7767

بار بازدید شده
-Tips-Dealing-with-Worst-Case-Scenario-Thinking در زندگی لحظه‌هایی وجود دارد که انسان بدترین سناریوهای ممکن را در مورد یک ماجرا در ذهن خود مرور می‌کند. بسیاری این سناریوها را دوست ندارند و از آن فراری‌اند. اما واقعیت این است که این سناریوهای بد، اثرات مثبت هم دارند.
7767
با این ۳ نکته، با سناریوهای بد موجود در ذهن‌تان کنار بیایید
Vidoal
4.42
با این ۳ نکته، با سناریوهای بد موجود در ذهن‌تان کنار بیایید
در زندگی لحظه‌هایی وجود دارد که انسان بدترین سناریوهای ممکن را در مورد یک ماجرا در ذهن خود مرور می‌کند. بسیاری این سناریوها را دوست ندارند و از آن فراری‌اند. اما واقعیت این است که این سناریوهای بد، اثرات مثبت هم دارند. در این مطلب سه نکته کاربردی را درباره این موضوع با شما درمیان می‌گذاریم.
 
آیا شما هم از آن دسته آدم‌هایی هستید که در مورد یک موضوع خاص بدترین سناریوهای ممکن را به ذهن می‌آورید؟ خیال‌تان راحت باشد، شما تنها نیستید. تصور این‌که مسائل مختلف ممکن است خیلی بدبینانه پیش روند یک کنش انسانی برای محافظت از خود است. اما خدا را شکر که انسان این قابلیت را دارد که مسائل و مشکلات را پیش‌بینی کند، که اگر این توانایی در انسان وجود نداشت، ادامه حیات او دشوار بود.

با این همه، چه اتفاقی می‌افتاد اگر غریزه محافظت از خود در انسان بلااستفاده می‌ماند؟ شاید در این حالت انسان فقط در انتظار شکست و فاجعه بود و دائما در مورد اتفاقات و مسائل احساس نگرانی می‌کرد. اگر شما این‌گونه هستید و همیشه بدترین سناریوهای ممکن در مورد موضوعی خاص به ذهن‌تان خطور می‌کند، ما با سه نکته ویژه و متفاوت به شما کمک خواهیم کرد.
 

الف- ارزش‌ها را شناسایی کنید. در فرهنگ مثبت‌نگر ما، هیچ‌وقت به این موضوع توجه نمی‌کنیم که به رسمیت شناختن بدترین سناریو و آماده شدن برای وقوع آن، کار هوشمندانه‌ای است. در واقع، برخی از فیلسوفان باستان، مانند آموزه‌های رواقیون، تاکید می‌کنند که پذیرش بدترین سناریو بر هر کاری مقدم و اولین اقدام است. در چنین نقطه‌‌ای، هر موفقیت کوچکی قابل قدردانی است.

ب- به طور آگاهانه افکاری را که منجر به بروز بدترین سناریو می‌شوند شناسایی کنید. قربانی افکار خود نباشید. با علاقه آن‌ها را مشاهده و شناسایی کنید. به خودتان بگویید، «ذهنم می‌خواهد بدترین سناریوی ممکن را به من نشان دهد و من نتایج را آن را مشاهده می‌کنم تا زمانی که آن را درک کنم». به این موضوع توجه کنید که وقتی نگرانی در مورد فعالیت‌های ذهنی خود را متوقف می‌کنید و با علاقه شروع به مشاهده و شناسایی می‌کنید، چه اتفاقاتی روی می‌دهد.

ج- وقتی بدترین سناریوی ممکن را مشاهده کردید، بهترین سناریوی ممکن را تصور کنید. قبل از هر کاری، ما باید منصفانه رفتار کنیم و به بین هر دو وجه یک موضوع (بدترین و بهترین حالت) تعادل ایجاد کنیم. با جزئیات به بهترین سناریوی ممکن فکر کنید تا در نهایت بین این سناریو و فکر شما در مورد بدترین حالت ممکن تعادل و توازن ایجاد شود.
 
حقیقیت این است که واقعیت‌های زندگی معمولا در جایی بین بدترین و بهترین سناریو روی می‌دهند. اگر شما بدترین سناریوی ممکن را در مورد یک موضوع خاص شناسایی کنید و عواقب آن‌ را نیز در ذهن داشته باشید، آن‌وقت خود را برای هر اتفاقی آماده کرده‌اید. در این مرحله در اکثر موارد بدترین سناریو اتفاق نمی‌افتد و در این حالت شما نه تنها ناراحت نخواهید شد، بلکه از نتیجه به‌دست‌آمده خوشحال هم خواهید شد.
 
منبع: psychcentral
سوالات و نظرات کاربران
0
مصطفی .
مصطفی کهن سه شنبه، 30 آذر 1395
خیلی عالی بود.ممنون
0
شهرزاد حسامی ارانی
شهرزاد حسامی ارانی چهارشنبه، 13 بهمن 1395
ممنونم اما خیلی خوب ترجمه نشده مثلا قسمت ب رو بخونید.
0
هادي اصفهاني
هادي اصفهاني سه شنبه، 30 آذر 1395
در اين صورت اين هم يكي از نعمت هاي الهي است.البته بايد توجه كرد از اين ويژگي درست استفاده كنيم و به قول معروف اسير افكار خود نشويم