چرا برخی از صدای ملچ مولوچ کردن و جویدن عصبانی می‌شوند؟

چرا برخی از صدای ملچ مولوچ کردن و جویدن عصبانی می‌شوند؟

میلاد

شکیب

۱۳۹۵/۱۱/۱۹ ۰۹:۱۲ ب.ظ

16618

بار بازدید شده
why-people-angry-with-people-chewing صدای حاصل از آدامس جویدن، صدای خوردن و آشامیدن، ضربه زدن یا پچ‌پچ کردن برخی از افراد را عصبانی و خشمگین می‌کند و اکنون دانشمندان کشف کرده‌اند که کدام بخش‌های عصبی مغز مسئول به وجود آوردن چنین حالت عجیبی در انسان هستند.
16618
چرا برخی از صدای ملچ مولوچ کردن و جویدن عصبانی می‌شوند؟
Vidoal
4.21
چرا برخی از صدای ملچ مولوچ کردن و جویدن عصبانی می‌شوند؟
صدای حاصل از آدامس جویدن، صدای خوردن و آشامیدن، ضربه زدن یا پچ‌پچ کردن برخی از افراد را عصبانی و خشمگین می‌کند و اکنون دانشمندان کشف کرده‌اند که کدام بخش‌های عصبی مغز مسئول به وجود آوردن چنین حالت عجیبی در انسان هستند.
   
به این پدیده میسوفونیا (misophonia) یا صدابیزاری می‌گویند و اگر بخواهیم آن را تعریف کنیم باید بگوییم این حالت احساس بی‌دلیل و غیرمعقولی است که وقتی صداهای تکرارشونده مشخصی را که در پیرامون ما تولید می‌شود می‌شنویم در درون‌مان ایجاد می‌شود. افرادی که میسوفونیا دارند، هنگام شنیدن تایپ کردن، خش‌خش یک وسیله یا ملچ‌مولوچ کردن ناراحت و حتی خشمگین و عصبانی می‌شوند. در حالی که از سال ۲۰۰۰ میلادی این حالت از سوی دانشمندان به رسمیت شناخته شده اما پژوهش‌های اندکی در مورد دلایل و میزان شیوع آن انجام شده است. هیچ معیار و اصول رسمی‌ای در راهنمای آماری و تشخیصی اختلال‌های روانی (DSM-۵) وجود ندارد و افرادی که از این مشکل رنج می‌برند معمولا خیلی جدی گرفته نمی‌شوند.

اما نتایج مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۴ میلادی در نشریه روان‌شناسی بالینی انجام شده نشان می‌دهد ۲۰ درصد از جمعیت جهان از این پدیده رنج می‌برند. همچنین در سال ۲۰۱۵ میلادی نتایج مطالعه‌ای در این زمینه که در نشریه Australasian Psychiatry به چاپ رسیده، بیان می‌کند که میسوفونیا با اختلال وسواس فکری و اضطراب مرتبط است و می‌توان به صورت بالقوه آن را به‌عنوان یک اختلال در نظر گرفت.  به‌تازگی گروهی از پژوهش‌گران با سرپرستی محققان دانشگاه نیوکاسل در انگلستان، نشانه تغییراتی در لوب فرونتال (قدامی) مغر را پیدا کرده‌اند که می‌تواند در افراد مبتلا به میسوفونیا باعث واکنش‌های احساسی به صدا شود.

در این پژوهش ۲۰ داوطلب آزمایش شدند. این ۲۰ نفر اعلام کرده بودند که هنگام گوش دادن به صداهای خنثی تکرارشونده مانند کتری جوشان یا صداهای آزاردهنده مثل گریه نوزاد و صداهای محرک مانند صدای نفس کشیدن یا ملچ‌مولوچ حالت خشم و ناراحتی را تجربه می‌کنند. واکنش‌های عصبی و جسمانی این افراد با ۲۲ نفر دیگر که از میسوفونیا رنج نمی‌بردند مقایسه شد. در مورد صداهای خنثی و صداهای آزاردهنده تغییری در هر دو گروه مشاهده نشد، اما در مورد صداهای محرک، ضربان قلب و رسایی پوست گروه اول (۲۰ نفر)  به‌شدت افزایش یافته بود.
 

همچنین اسکن مغزی افراد نشان از تغییراتی در مغز افراد داشت. در مورد گروه اول که به میسوفونیا مبتلا بودند، صداهای محرک با افزایش فعالیت‌های بخش‌های مختلفی از مغز شامل لوب فرونتال و قشر قدامی منزوی (anterior insular cortex)  یا AIC همراه بود. AIC در عمیق‌ترین لایه‌های چین‌خوردگی‌های مغز قرار دارد و لوب فرونتال و لوب آهیانه (parietal lobe) را از لوب تمپورال (temporal lobe) مغز جدا می‌کند. AIC مسئول تعدادی از وظایف مربوط به آرام‌سازی انسان مثال مدیریت تجربیات عاطفی و احساسی است. این بخش از مغز همچنین نقش بسیار مهمی در یک‌پارچه‌سازی سیگنال‌های دنیای بیرون و اطلاعات درون بدن بازی می‌کند.
 
گرچه صداهای محرک در بخش  AIC افرادی که دچار میسوفونیا نبودند هم واکنش ایجاد کرد، اما تغییری در بخش‌هایی نظیر لوب فرونتال و لوب آهیانه به وجود نیامد که این موضوع نشان می‌دهد کنترل زیادی بین این دو بخش مغز وجود دارد. نه تنها در بخش‌های AIC و لوب فرونتال افراد مبتلا به میسوفونیا فعالیت‌ها افزایش یافته بود، بلکه این افزایش فعالیت در قشر جلویی مغز سطح شکمی (ventromedial prefrontal cortex) یا vmPFC، هیپوکامپ و آمیگدال نیز دیده شد.

با توجه به موضوعات ذکر شده، نتایج این آزمایش نشان می‌دهد که افراد مبتلا به میسوفونیا مغزهایی دارند که در کنترل پخش پیام‌های مرتبط به صداهای خاص مشکل دارد. گرچه همه ما از بروز برخی صداها اذیت می‌شویم اما در مورد افراد مبتلا به میسوفونیا، این صداها تبدیل به اصواتی آزاردهنده و تجربه‌ای خشم‌آور می‌شوند. شوخبیندر کومار، سرپرست تیم پژوهش، تاثیر دستاوردهای این پژوهش را این‌گونه بیان می‌کند: «برای بسیاری از افراد مبتلا به میسوفونیا، نتایج این پژوهش خبر خوبی است چراکه برای اولین‌بار ما تفاوت مشخصی را در ساختار و کارکرد افراد مبتلا به این پدیده نشان دادیم». متاسفانه در این پژوهش راه‌حلی برای درمان این اختلال مطرح نشده، اما کسانی که فردی با این ویژگی‌ها در نزدیکی خود دارند کمی رعایت حال آن‌ها را بکنند.
سوالات و نظرات کاربران
0
دلارام photo
دلارام جمعه، ۱۳ مهر ۱۳۹۷
من از صدای ملچ مولوچ بسیار بدم میاد متاسفانه بابام اینجوری غذا میخوره و اعصاب منو خورد میکنه ولی مامانم اینجوری نیست ولی اگه ابجیم حرصشو دربیارم به صورت فجیهی این کار و میکنه تورو خدا کمک کنید خیلی اذیت میشم
0
AMIN photo
AMIN سه شنبه، ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
هیچکس منو درک نمیکنه که چه حسی دارم وقتی یه نفر صدای ملچ مولوچ غذا خوردنشو در میاره بدبختانه کل خانودم ینی مادرم پدرم داداش کوچیکم مامانبزرگم بابازرگم خالم همه همینجوری غذا میخورنو حسی که من دارم مث اینه که انگار چکش میکوبونن تو سرم
0
مجید photo
مجید جمعه، ۲۹ تیر ۱۳۹۷
واقعا حیواناتی چون خوک و گراز و حتی میمون هم از بسیاری از انسانها بهتر و بی سرو صداتر غذا میخورن که در خانواده ی ما نیز به وفور از این قبیل ادم ها پیدا میکنید که از فرهنگ و نوع چیز خوردن از حیوانات پایین تر هستن و بهشون تذکر که میدم بدتر با انجام دادنش دیوونم میکنن و دلم میخواد خودم رو خلاص کنم
0
Nesaw Babazad
Nesaw Babazad سه شنبه، ۰۲ مرداد ۱۳۹۷
(پاسخ) آییی گفتید حرص میدن آدمو
0
Maedeh photo
Maedeh چهارشنبه، ۱۶ خرداد ۱۳۹۷
واقعا متاسفم برا کسایی ک با این صدا ها موجب اذیت اطرافیانشون بشن.من ک اصلاااا نمیتونم تحمل کنم یچیز میگم ب طرف ک بعد خودمم پشیمون میشم...بماند ک چقد واس حرص دادنم و عمدا این کارو میکنن ک ب شعورشون شک کردم.
0
کاوه photo
کاوه شنبه، ۰۴ فروردین ۱۳۹۷
من از قبل از این صدا ها بیزار بودم اما الان بیشتر شده شدت ازارم. و من خیلی کم با دیگران چیزی میخورم. و همینجوری پیش بره تنهایی غذامو باید بخورم. نمیدونم چیکار باید بکنم
0
مرزی photo
مرزی سه شنبه، ۰۳ بهمن ۱۳۹۶
اووووف من از هر چی صدا و از هر کی صدا در میاره متنفرم، کسی نزدیکم باشه تایپ کنه دوست دارم خفه ش کنم، از صدای نفس کشیدن، با دهن صدا در اوردن وااای همین الان خون جلو چشمامو گرفته
0
فریبرز photo
فریبرز یکشنبه، ۰۱ بهمن ۱۳۹۶
به نظر من کسانی که اینجور صداها رو تولید می کنن بیمارن، نه شنونده. اینجور با سر و صدا غذا یا هر چیزیو خوردن ناشی از فرهنگ پایین بعضی مناطق، نبود تربیت و آموزش کافی در کودکی و نوجوانی و ضعف شخصیت اجتماعی هست. به نظر من اولین چیزی که ما وظیفه داریم به فرزندانمون یاد بدیم اینه که به عنوان یک انسان هیچوقت هیچ کدوم از رفتارهای ما نباید باعث آزار آدم های دیگه بشه، چه غذا خوردن و چه هر کار دیگه ای. با صحبت دوستم که گفته بود این مورد باعث از هم گسستن محیط های گرمی خانوادگی مثل صرف غذای دسته جمعی، میشه ، واقعا موافقم.
1
مریم photo
مریم سه شنبه، ۱۲ دی ۱۳۹۶
به نظر من صدادار خودن مربوط به تربیت نشدم افراد تو خونواده س من تو محل کارم از صدای ملچ مولوچ دایم مدیرم به ستوه اومدم جامو عوض کردم با بدبختی گیر یه همکار بدتر از اون افتادم حتی به دوس پسرم هم گیر میدم چون تند و بد غذا میخوره و اون فقط از رو غرورش بیشتر لج میکنه چون دقیقا خونوادشم بد غذا می خورن وای دیگه نمی دونم چجوری از این صداها فرار کنم
1
نیما photo
نیما یکشنبه، ۲۳ مهر ۱۳۹۶
وااااای من اگه بفهمم کسی داره با صدا غذا میخوره میخوام با تیر بزنمش . ولی واقعا این یه بیماریه؟ یعنی دیگران از این صدا ها لذت میبرن؟
2
Ftm photo
Ftm دوشنبه، ۱۷ مهر ۱۳۹۶
ینی خوش ب حال اونایی ک فقط زمان غذا خوردن بقیه این صدای سرسام آور رو میشنون من پدرم یه طوریه که چه غذا بخوره چه نخوره این صدا رو از دهنش در میاره و من توی هر نقطه ای از خونه باشم این صدا به گوشم میرسه ینی واقعا دیوونه شدم
2
ahmadreza photo
ahmadreza سه شنبه، ۲۰ تیر ۱۳۹۶
نجاتم بدید
1
محمد photo
محمد پنج شنبه، ۰۴ خرداد ۱۳۹۶
بنده دو ساله که جدا از سفره خانواده غذا میخورم.هرچه گفتم رعایت کنند نتونستن چون عادت کردن با دهان باز غذا بخورند. و به راحتی لذت سر یک میز غذا نشستن خانوادگی از من سلب شد. التماس میکنم رعایت اطرافیانتون رو بکنید بعضی عادت ها مثل دست کردن در بینی و.. ممکنه آزار دهنده باشه :(
1
نسیم زندی
نسیم زندی پنج شنبه، ۳۱ فروردین ۱۳۹۶
برای یه سری افراد اشتهاآوره
2
اسماعیل  پورنوری
اسماعیل پورنوری سه شنبه، ۲۹ فروردین ۱۳۹۶
صدای غذا خوردن دیگران منو اذین میکنه ولی برام قابل کنترله ولی چیزی که واقعا منو اذیت میکنه این که بعد از خوردن غذا طرف اونم مقابل دیگران از خودش یکسری اصوات خارج میکنه که واقعا چندش آوره .
1
نگار شرف الدین
نگار شرف الدین یکشنبه، ۲۰ فروردین ۱۳۹۶
حتی الان که دارم این مطلب رو میخونم هم از فکر کردن به این صداها عصبی میشم. تحمل شنیدنشون که دیگه جای خود دارد. درسته عکس العمل بیش از حد به صدای غذا خوردن کسی خوب نیست اما از نظر من اینکه آدم موقع خوردن چیزی از دهنش صدا دربیاره مشکل بدتری هست
1
مصطفی کمالی
مصطفی کمالی شنبه، ۱۹ فروردین ۱۳۹۶
بررسی موضوع + راه حل از نظر من مشکل از مغز نیست و اینو خارج از بحث این پژوهش میگم. طبق تجربه ای که خودم داشتم به شخصه از بعضی صداها ناراحت میشم از بعضی صداها خوشحال میشم حتی بهم آرامش هم میده.و بعضی صداها هم هستند که تقریبا بین همه مشترک اند و آرامش بخشه مثل صدای امواج دریا. صداهایی که برام آزار دهنده هستن هم در بیداری هم در حالت خواب : ۱-هورت کشیدن نوشیدنی ۲-ملچ ملوچ صداهایی که فقط مختص خواب میشن و برام آزار دهنده هستن و در بیداری باهاشون مشکلی ندارم : ۱-تیک تیک ساعت ۲- چکه آب توجه کنید که هورت کشیدن نوشیدنی برای من آزار دهنده هست ولی در فرهنگ کشور چین موقع غذا خوردن باید صدای هورت کشیدن بیاد پس چرا برای اونا آزار دهنده نیست ؟؟ پس نتیجه میگیریم که این بستگی به نوع تفکر ما نسبت به صدا داره اگه به خودمون تلقین کنیم که این صدا منو آزار میده برامون آزار دهنده میشه. راه حل: اگه موقع خواب چنین صداهایی آزارتون میده باید ذهنتون رو به موضوع دیگه منحرف کنید و به صدا تا جایی که میتونین توجه نکنین. مثلا تا ۵ بشمارید بعد چشماتونو یهوی باز کنید بلافاصله ببندید دوباره تا ۵ و تکرار..
2
محمد نقی زاده
محمد نقی زاده سه شنبه، ۱۵ فروردین ۱۳۹۶
یکی ازعواملی که باعث ناراحتی خودمن میشه همین صداهای ملچ وملوچ هنگام خوردن غذاست.واقعارنج آوره برام وتااونجایی که بتونم رعایت حال دیگرانومیکنم.اگه بگم که بی تفاوتم نسبت به این قضیه،حقیقتونگفتم.امیدوارم همه دوستان هم هنگام خوردن یاانجام کارهایی ازاین قبیل که باعث تولیدصداهای این چنینی میشه رعایت حال دیگران روبکنن.بابت اطلاعات این موضوع هم که یکی ازدغدغه های خودمن هست تشکرمیکنم.
1
narges Tajali
narges Tajali سه شنبه، ۱۵ فروردین ۱۳۹۶
من لذت میبرم از صدا ها مخصوصا خوردن چیپس اما تیک تیک ساعت موقع خواب اذیتم میکنه
1
یاسمن نوری
یاسمن نوری یکشنبه، ۱۳ فروردین ۱۳۹۶
جالب بود. من همیشه از صدای چیپس خوردن و امثال اینها ناراحت و عصبانی میشم. حتی گاهی صدای تیک تیک ساعت دیواری هم منو عصبی میکنه. هیچ کس هم منو درک نمیکرد! اصلا فکرشو نمیکردم ی جای مغزم مشکل داشته باشه :)))
2
احسان جهانی
احسان جهانی جمعه، ۲۷ اسفند ۱۳۹۵
من که به شخصه نمیتونم این صداها رو تحمل کنم و حتی این حرکات به شدت بی شخصیتی محسوب میشه
1
سید محمد حسینی
سید محمد حسینی دوشنبه، ۲۳ اسفند ۱۳۹۵
آداب رعایت غذاخوردن بایستی رعایت گردد تا اسباب ناراحتی دیگران را که جزو حق ناس است فراهم نکنیم در اسلام هم به رعایت آن در روایات و احادیث اشاره شده است.
1
امیرحسین  فلاح
امیرحسین فلاح یکشنبه، ۲۲ اسفند ۱۳۹۵
من به شخصه از صدای ملچ ملوچ ادامس کفری میشم یعنی چی اخه؟؟؟ چرا ارام و با متانت نباید ادامس جوید بدون صدا؟؟؟
1
مصطفی دواتگر آزاد
مصطفی دواتگر آزاد چهارشنبه، ۱۸ اسفند ۱۳۹۵
من به شدت از اینکه کسی چیزی میخوره و صداشو میشنوم خیلی عصبی میشم مثل خوردن ته دیگ خشک یا خیار و چیپس
1
Amir photo
Amir سه شنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۵
خیلی عصبانی میشم وقتی یکی داره شاپ شاپ میکنه موقع خوردن غذا یا میوه ای و همچنین جویدن آدامس با صدا انگا دارن فش میدن اصلا نمیتونم تحمل کنم
1
حسین حیدری
حسین حیدری سه شنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۵
ی مدت خیلی رو این صدها حساس بودم ولی بعد از چند وقت دیگه عادت کردم خود بخود
0
سارا قیصری
سارا قیصری شنبه، ۱۴ اسفند ۱۳۹۵
واقعا غیر قابل تحمله واسم و کلا عصبی میشم از این صدا
0
احسان خدابخشی
احسان خدابخشی پنج شنبه، ۰۵ اسفند ۱۳۹۵
خصوصا وقتی کسی در حال غذا خوردن هست که صدای ملچ مولوچ میده واقعا آدمو عصبی میکنه ! حالا آدامس و ... رو میشه تحمل کرد ولی این غذا خوردنه خیلی اذیت میکنه !
0
اسامه شمس
اسامه شمس سه شنبه، ۰۳ اسفند ۱۳۹۵
خودم از اون آدمها هستم واقعا نمیتونم این صدا رو تحمل کنم
0
سعید خواجه رضایی یزدی
سعید خواجه رضایی یزدی پنج شنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۵
منم این مشکل رو دارم از همه صدایی نه ولی صدای ملچ ملوچ و خوردن یا بعضی صدا ها یا زیاد حرف زدن دیونم میکنه
0
نیما photo
نیما شنبه، ۲۳ بهمن ۱۳۹۵
کسانیکه بد غذا میخورند و ملچ مولوچ می کنند دیگه فکر کنم روی اعصاب همه باشند و ربطی به این بیماری نداشته باشه
0
محمود photo
محمود شنبه، ۲۳ بهمن ۱۳۹۵
خیلی عالی بود . من سالهاست که ازین بیماری رنج میبرم و صدای ملچ مولوچ واقعا به طور عجیبی مرا دیوانه میکند تا سر حد جنون عصبی میشوم و اصلا قادر به تحمل این صدا نیستم . همینطور صدای قیج قیج کاعد و یونولیت . انقدر این صداها روی من تاثیر دارد که پس از تمام شدن این اصوات نیز تا چند دقیقه همجنان این صداها در معز من تکرار میشود و ان حالت عصبی را برایم تکرار میکند
0
Alireza Javid
Alireza Javid جمعه، ۲۲ بهمن ۱۳۹۵
ممنون از این پستتون من بشدت با این موضوع مشکل دارم بعضی وقتا حتی با خواهرم سر این موضوع دعوام میشه وقتی ی کاری رو هی تکرار میکنه یا ی صدا رو پشت سر هم در میاره تو بعضی از مهمونیا اصلا نمیتونم پیش هر کسی بشینم اخه از صدای ملچ ملوچ کردنشون متنفرم
0
Samira issapuor photo
Samira issapuor پنج شنبه، ۲۱ بهمن ۱۳۹۵
باتشکر از این مطلب جالب وآموزندتون،سالهاس با خودم میگویم من چرا اینگونه ام!!؟؟،با صدای ملچ مولوچ و صداهایی که پشت سر هم تکرار میشوند ناراحت وعصبی میشوم،گاهی عصبانی هم میشوم!حال متوجه شدم چرا وچطور ،ممنون از شما❤🌹
0
M.Yasin photo
M.Yasin پنج شنبه، ۲۱ بهمن ۱۳۹۵
منم متنفرم از صداهای تکرار شونده😡😡
0
فرشته photo
فرشته پنج شنبه، ۲۱ بهمن ۱۳۹۵
واااای من خودم همین مشکل رو دارم...حالا چیکار باید کرد واقعا؟!!!
0
فرشاد شایسته
فرشاد شایسته پنج شنبه، ۲۱ بهمن ۱۳۹۵
من که کلا مشکلی با این مسئله ندارم خدا رو شکر ولی نکته جالبی بود که بتونم افرادی رو که تو این شرایط عصبانی می شن رو درک کنم ممنون از شما
0
میلاد پیری
میلاد پیری پنج شنبه، ۲۱ بهمن ۱۳۹۵
من فقط از ملچ‌مولوچ‌ کردن خوشم نمیاد 😇
0
ایمان  قهارپور
ایمان قهارپور سه شنبه، ۱۹ بهمن ۱۳۹۵
“ها” کردن پس از نوشیدن، آروغ زدن، جویدن، صدای خرد کردن (یخ یا غذاهای سفت)، قورت و قورت کردن، جویدن آدامس و ترکاندن آن، صدای بوسه، ناخن جویدن، کشیدن دندان به قاشق و چنگال یا بشقاب، ملچ و ملوچ کردن، هورت کشیدن، لیسیدن، تف کردن، مکیدن (یخ و غیره) بلعیدن، حرف زدن با دهان پر، مسواک زدن، کشیدن نخ دندان، مکیدن دندان، مکیدن لب، صداهای دهان خیس، دندان قروچه، صاف کردن گلو، کلیک کلیک فک.