سلول‌های جاودانه‌ی هنریتا لَکس

سلول‌های جاودانه‌ی هنریتا لَکس

گروه آموزشی

ویدوآل

1395/11/06

22457

بار بازدید شده
The-immortal-cells-of-Henrietta-Lacks چیزی رو تصور کنین که اون‌قدر کوچیکه می‌تونه روی ذرات غبار سوار شه و کلید شناخت سرطان، ویروس‌شناسی و علم ژنتیک رو در اختیار داره. خوشبختانه چنین چیزی در قالب تریلیون‌ها تریلیون سلولِ کشت شده در ...
6457
سلول‌های جاودانه‌ی هنریتا لَکس
Vidoal
4.88
سرعت نمایش
سوالات و نظرات کاربران
1
محمد شهبازی
محمد شهبازی چهارشنبه، 12 مهر 1396
بدن انسان بسیار پیچیده هست و خیلی چیزها شاید برای دانشمندان هنوز کاملا مشخص نباشه
2
نگار شرف الدین
نگار شرف الدین یکشنبه، 20 فروردین 1396
خیلی عجیب و جالب بود. اصلا فکر نمی کردم سلولی وجود داشته باشه که از بین نره
2
نقی تسلی زاده
نقی تسلی زاده سه شنبه، 24 اسفند 1395
خوب بود
2
محسن موسوی
محسن موسوی پنج شنبه، 19 اسفند 1395
یعنی ممکنه روزی بتونیم به کمک این سلول جاودانه بشیم !
2
بنیامین عزیزطولی
بنیامین عزیزطولی شنبه، 07 اسفند 1395
جالب بود خیلی! قبلا یه چیزایی در موردش شنیده بودم؛ با این ویدئو اطلاعاتم کامل شد.
2
مجید کو ت زری
مجید کو ت زری چهارشنبه، 06 بهمن 1395
مفهوم کلمه ی اعجاب انگیز با این ویدئو درک می شه ، عالی بود
توضیحات
چیزی رو تصور کنین که اون‌قدر کوچیکه می‌تونه روی ذرات غبار سوار شه و کلید شناخت سرطان، ویروس‌شناسی و علم ژنتیک رو در اختیار داره. خوشبختانه چنین چیزی در قالب تریلیون‌ها تریلیون سلولِ کشت شده در آزمایشگاه به نام هِلا وجود داره. بیاید کمی به عقب برگردیم. دانشمندان در آزمایشگاه سلول‌ها رو کشت می‌دن تا عملکرد اونها رو بررسی کنن، پیشرفت بیماری‌ها رو درک کنن و شیوه‌های جدید درمان‌ رو، بدون به خطر انداختن جان بیماران، آزمایش کنن. اونها برای این‌که بتونن این آزمایش‌ها رو بارها و بارها تکرار کنن و نتایج‌شون رو با سایر دانشمندان مقایسه کنن، به حجم زیادی از سلول‌های مشابه احتیاج دارن که بتونن برای سالهای طولانی خودشون رو تکثیر کنن، اما تا سال ۱۹۵۱ تمام «رده‌های سلولی» یا «سل لاین‌«هایی که محققان سعی می‌کردن پرورش بدن، بعد از چند روز از بین می‌رفتن.

تهيه‌کننده

Ted Ed
Ted	 Ed

تد سکویی برای انتشار ایده‌هایی است که ارزش انتشار دارند. تد کار خود را در سال 1984 به عنوان کنفرانسی که فصل مشترک تکنولوژی، سرگرمی و طراحی بود آغاز کرد.

مترجم

علی منصوری
علی منصوری

گوینده

فائزه مجاهدطلب
فائزه مجاهدطلب

رشته‌ی بازیگری-کارگردانی رو در دانشگاه هنر تهران خوندم. بازیگری رو دوست دارم و دلم می‌خواد که هر روز از زندگیم پر از تجربه‌های جدید باشه.

تدوين‌گر

مصی یگانه
مصی یگانه

زندگیم با هنر معنی پیدا میکنه. مدت 16 سال کار گرافیک کردم و سرپرست بخش گرافیک شرکت اوه و باران هنر بودم، عاشق شیرینی پزی و تزیین کیکم و به صورت حرفه ای این کار رو انجام میدم.

صدابردار

نازنین اصفهان‌پور
نازنین اصفهان‌پور

مدت ۱۰ ساله که دارم کار ادیت صوت و تصویر می‌کنم. ۱۲ ساله که به صورت حرفه ای آواز سنتی می‌خونم. در زمینه‌ی کتاب‌های صوتی هم فعالیت‌هایی داشتم که خیلی خیلی تو این راه بهم کمک کرده.