جبر یا اختیار؟

جبر یا اختیار؟

گروه آموزشی

ویدوآل

۱۳۹۷/۰۹/۱۵

4198

بار بازدید شده
Do-You-Have-Free-Will فرض کنین شما و نامزدتون توی یک رستوران خوب قرار ملاقات گذاشتین و نوبت سفارش غذا رسیده، شما قصد دارین استیک بخورین اما چه عاملی باعث شده این مورد رو انتخاب کنین؟ آیا این انتخاب آزادانه‌ی شماست یا از پیش تعیین شده؟
2198
جبر یا اختیار؟
Vidoal
4.26
سرعت نمایش
سوالات و نظرات کاربران
0
محمدمهدی شفعتی photo
محمدمهدی شفعتی یکشنبه، ۱۹ اسفند ۱۳۹۷
من اطلاعات زیادی در این باره ندارم ولی به نظرم ترکیبی از هر دوتاش درسته. ما نمی تونیم بگیم فیزیک کلاسیک اشتباهه و فیزیک کوانتوم درسته و یا برعکس چون جفت شون درست ان. یه جا هایی فیزیک کوانتوم یه سری نقاط تاریک داره که درباره شون نمی دونیم و یه جا هایی هم یه بخش هایی از فیزیک کلاسیک زیر سوال رفته ولی میشه گفت جفت شون درستن و هر کدوم تو حبطه ی خودشون صدق می کنن. درباره ی جبر و اختیار هم اوضاع همین طوره.
1
جمال photo
جمال شنبه، ۱۱ اسفند ۱۳۹۷
علی بن موسی الرضا در این مورد می فرماید؛ولا جبرا ولا تفویص،امری ما بین امرین(بدین معنی:نه جبر است ونه اختیار بلکه ما بین ایندو می باشد)به عنوان مثال انسان یک پایش را میتواند از زمین بلند کند ولی هر دو غیرممکن است که بتواند.
1
الهه photo
الهه شنبه، ۱۳ بهمن ۱۳۹۷
برای من دیدن این ویدعو به انتخاب خودم نبود و جبر بود. اما این جبر فقط یک یه چیز ذهنی از قبل تعیین شده بود. پس شاید اعتقاد نیوتون درسته
0
Reza photo
Reza جمعه، ۰۵ بهمن ۱۳۹۷
پیشنهاد میکنم در این زمینه سریال west world رو ببینید
0
امیرمهدی احمدی photo
امیرمهدی احمدی سه شنبه، ۱۱ دی ۱۳۹۷
کارتون عالیه،فوق العاده اید شماها،مرسییییی
0
پوریا  photo
پوریا پنج شنبه، ۰۶ دی ۱۳۹۷
به نظر من این که قبل انجام عمل، پالس الکتریکی در مغز ثبت میشه، ارتباطی به جبر یا اختیار نداره، و صرفا تصمیم اینکه آیا حرف فرد آزمایش کننده رو گوش بدیم یا ندیم، از خیلی قبل تر از انجام عمل باید گرفته بشه،.
0
shervin photo
shervin پنج شنبه، ۰۶ دی ۱۳۹۷
به نظر من که باید از دو جهت دید.یکی دینی و دیگری علمی.از لحاظ دینی خداوند فرموده که انسان قدرت اختیار دارد.جایی که فرموده:لا اکراه فی الدین.در دین اجباری نیست.پس قدرت انتخاب با انسان است.اما از لحاظ علمی؛باید بررسی بشه که مغز بر چه اساسی تصمیم میگیره.مثلا در هنگام مواجه شدن با یک کشف جدید مثلا آتش،کدوم حالت رو انتخاب میکنه؟بی تفاوتی یا کنترل آتش؟چرا باقی حیوانات نتونستن پیشرفت کنن و کشف و یادگیری کنند.به نظر خود نظریه داروین هم فقط در حد نظریه باقی مونده.
0
نوید زندی
نوید زندی شنبه، ۰۱ دی ۱۳۹۷
منظور از جبر سرنوشت است . اکثر اوقات در اتفاقاتی که در زندگی ما می افتد دخیل نیستیم . برای مثال من برای چه این ویدئو را دیدم؟ برای اینکه آن را به تازگی در کانال دیدم ، وقتم هم خالی بود پس می توان آن را نوعی اجبار تلقی کرد.
-1
re photo
re شنبه، ۱۷ آذر ۱۳۹۷
وجود اختیار واقعا توهمی بیش نیست مثلا انسان اختیاری نسبت به جنسیت ، جغرافیای تولد ، رنگ و قوم ونژاد و فرزند چندم بودن نداره چطور میتونه اختیار داشته باشه فکر کنید راننده اتومبیل هستید پیچ جاده وضعیت هوا و ماشین روبرویی ،کیفیت جاده هیچکدام در اختیار شما نیست و این توهم به شما دست میده که فرمان اتومبیل به دست شماست اما یادتون نباید بره تصمیم شما تابعی از شرایط و متغیر های ذکر شده است در ضمن مثلا اگر شما 500 سال پیش دنیا امده بودید اصلا ماشینی بود که رانندگی کنید یا اگر بیگ بنگ اتفاق نیافتاده بود اصلا حیاتی بود که امروز بعنوان موجود در یک اتومبیل رانندگی کنید همه در امتداد یک اراده وتوابع متعدد هستیم حتی توالی ژنتیک ما هم از قبل ویرایش شده است وما تابع این ویرایش هستیم
0
یونس ذکایی
یونس ذکایی پنج شنبه، ۲۹ آذر ۱۳۹۷
(پاسخ) حرف شما درست، جبر هست، همه ما بالإجبار وارد دنیا شدیم و بالإجبار هم از دنیا می‌ریم. اما آیا همه چیزها اجباری اند؟ آیا همه اعمال ما اجباری هستند یا آنها را با اراده خود انجام می‌دهیم؟ لطفاً کمی تجدید نظر کنید بعد در این مورد نظر بدهید.
0
Danyal Mh photo
Danyal Mh دوشنبه، ۲۶ آذر ۱۳۹۷
من عقیدم اینه ما محدودیم در انتخاب ! برای مثال : تاثیر پذیریه من از دوستی که ۵ سال پیش باهاش حرفی زدم و خانواده یا هر کسه دیگه این که صحبت های باهاش داشتم و رو ذهنم تاثیر گذاشته باعث میشه ما گرایش خیلی خیلی بیشتری داشته باشیم به چند مورد انتخاب در مسائل. و اینم باید در نظر بگیریم که یه فکر منفی رو میشه در چند حالت تغییر داد و در نتیجه در انتخاب های آینده ما بین گزینه های احتمالی خودمون رو سریعا به سری ها محدود کنیم و آن یکی هارو نمیپذیریم .
0
Maah photo
Maah یکشنبه، ۲۵ آذر ۱۳۹۷
من فکر میکنم که زندگی ترکیبی ست از جبر و اختیار ما در روی موج سرنوشت و جبر شناوریم همزمان در حال انتخابِ چیزهایی هستیم که به جبر سرنوشت در مسیر ما هستیم در واقع این مانند یک موج سواریِ که ما تعیین کننده نوع مسیر شکل و بلندیِ موجها نیستیم اما تصمیم اینکه بر اساس تجربه و دانش قبلی ما چگونه گذشتن از هر موج و سوار شدن بر کاملا انتخاب ماست و نتیجه موج سواری ما هم باز نتیجه ای از ترکیبِ جبر و تصمیمات ماست... این پیچیده تر از چیزیِ که من گفتم فکر کنم سعی کردم ساده ش کنم...
0
مهرداد photo
مهرداد جمعه، ۲۳ آذر ۱۳۹۷
رفتار جهان در بزرگ مقیاس اگر چه تصادفی بنظر نمیاد اما شامل اجزای کوچکتریست که انها تصادفی عمل میکنند پس بسیاری از پدیده ها با عدم فطعیت رو برو هستند ، از طرفی قانون آنترپی باعث بی نظم تر شدن جهان میشه و بر آیند همه اینها این خواهد بود که از بسیاری جهات اراده آزادی وجود ندارد.
0
عمو شاهین photo
عمو شاهین شنبه، ۱۷ آذر ۱۳۹۷
زندگی فارغ از معنی زندگی فقط یعنی مثل یه مهره بازی کرده شدن تنها مثل مرده راه رفتن
0
رویان photo
رویان پنج شنبه، ۱۵ آذر ۱۳۹۷
ممنونم از ویدئوهایی که بارگذاری میکنید تا سطح آگاهی جامعه بالا بره موضوع که مطرح کردید به شدت ارزش فکر کردن داره جبر و اختیار دو پدیده متفاوتند که در زمان و مکان مختلف میتونه برای ما رخ بده اما برای پاسخ اصلی شما را به یک آیه قرآن ارجاع میدم. كُلُّ نَفْسٍ بِمَا كَسَبَتْ رَهِينَةٌ هر كسى در گرو دستاورد خويش است مدثر38 قطعا دستاورد به دست نخواهد آمد مگر با اختیار و تصمیم خرد ما پاینده باشید
توضیحات
فرض کنین شما و نامزدتون توی یک رستوران خوب قرار ملاقات گذاشتین و نوبت سفارش غذا رسیده، شما قصد دارین استیک بخورین اما چه عاملی باعث شده این مورد رو انتخاب کنین؟ آیا این انتخاب آزادانه‌ی شماست یا از پیش تعیین شده؟

مترجم

مهدی سلاجقه
مهدی سلاجقه

زبان انگلیسی خوندم. به مباحث علمی علاقه ی زیادی دارم و سعی دارم اطلاعات خودم را در مورد جهان هستی بالا ببرم و فعلاً مشغول تدریس و ترجمه هستم.

گوينده

فاطمه امیری
فاطمه امیری

تدوين‌گر

افشین ذریه
افشین ذریه

از سال ۱۳۸۰ در زمینه شبکه فعالیت می‌کنم و علاقه زیادی به مباحث علمی و افزایش دانش خود و دیگران دارم. امیدوارم با همکاری تیم خوبی که داریم، گامی مثبت در جهت ارتقاء سطح فرهنگ جامعه برداریم.