چرا باید به پهلوی چپ بخوابیم؟

چرا باید به پهلوی چپ بخوابیم؟

میلاد

شکیب

۱۳۹۵/۰۹/۲۳

9413

بار بازدید شده
Why-You-Should-Sleep-Your-Left-Side وضعیت و حالت بدن هنگام خواب یکی از عوامل مهم در رسیدن به سلامتی است. نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد که برای بسیاری از افراد خوابیدن به پهلوی چپ به داشتن سلامت جسمانی و خواب بهتر کمک می‌کند.
9413
چرا باید به پهلوی چپ بخوابیم؟
Vidoal
4.66
چرا باید به پهلوی چپ بخوابیم؟
همه ما می‌دانیم مدت زمان خواب در سلامت روانی و جسمانی ما بسیار مهم است، اما وضعیت و حالت بدن هنگام خواب یکی از عوامل مهم در رسیدن به سلامتی است. نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد که برای بسیاری از افراد خوابیدن به پهلوی چپ به داشتن سلامت جسمانی و خواب بهتر کمک می‌کند. این تئوری از علم باستانی آيورودا ریشه می‌گیرد که یک رویکرد و فلسفه جامع به سلامت و بهداشت انسان است که از کشور هند نشئت گرفته شده است.
 
گرچه بسیاری معتقدند به پهلوی راست خوابیدن برای سلامتی انسان مفید است اما نتایج پژوهش‌ها نشان می‌دهد که به پهلوی چپ خوابیدن به دلیل وضعیت قرارگیری ارگان‌های مختلف بدن، برای هضم غذا، سلامتی قسمت‌های پشت بدن و حتی سلامت قلب ما مفید است. در این مطلب ۶ مزیت به پهلوی چپ خوابیدن را با شما مرور می‌کنیم.

۱- به پهلوی چپ خوابیدن سیستم لنفاوی بدن را تقویت می‌کند.
طبق طب آيورودا، به پهلوی چپ خوابیدن باعث می‌شود بدن راحت‌تر مایع لنف و مواد زائد را از طریق گره‌های لنفاوی تصفیه کند چراکه قسمت عمده بخش لنفاوی بدن در سمت چپ قرار دارد. همچنین نتایج پژوهش‌هایی که در غرب انجام شده نشان می‌دهد که خوابیدن به پهلوی چپ می‌تواند به بدن در دور کردن مواد زائد از مغز کمک کند. در عوض، خوابیدن به پهلوی راست کارایی سیستم لنفاوی را کاهش می‌دهد.

۲- به پهلوی چپ خوابیدن به هضم غذا کمک می‌کند.
در مورد هضم غذا، خوابیدن به پهلوی چپ به پهلوی راست ارجحیت دارد آن هم به دلیل نیروی جاذبه. به پهلوی چپ خوابیدن باعث می‌شود تا غذاهای زائد به‌راحتی از روده بزرگ به سمت بخش کولون نزولی حرکت کنند (به این معنی که احتمالا وقتی صبح از خواب بیدار می‌شوید بدن شما نیاز به اجابت مزاج دارد). همچنین خوابیدن به پهلوی چپ باعث می‌شود تا معده و پانکراس در حالت طبیعی خود در بدن قرار بگیرند (محل قرارگیری طبیعی معده در سمت چپ بدن است) و در نتیجه آنزیم‌های پانکراس تقویت شده و دیگر فرایندهای هضم بهتر انجام می‌شود.
 

۳- به پهلوی چپ خوابیدن برای قلب شما مفید است.
پزشکان سال‌هاست که به زنان باردار توصیه می‌کنند برای گردش بهتر خون در قلب به پهلوی چپ بخوابند. این نکته در مورد همه انسان‌ها صدق می‌کند و در حالت طبیعی هم خوابیدن به پهلوی چپ مقداری فشار را از روی قلب برداشته چراکه نیروی جاذبه هم روی زهکشی لنفاوی (lymph drainage)  و هم روی گردش خون آئورت در جایی دورتر از قلب اثر مثبت می‌گذارد. لازم به ذکر است که هنوز بحث‌های زیادی در مورد این‌که به پهلوی راست خوابیدن برای قلب بهتر است یا به پهلوی چپ خوابیدن وجود دارد.

۴- به پهلوی چپ خوابیدن برای زنان باردار ایده‌آل است.
خوابیدن به پهلوی چپ نه‌تنها در زنان باردار به گردش خون کمک زیادی می‌کند بلکه فشار را از روی کمر برمی‌دارد، از فشار آوردن رحِم به کبد جلوگیری می‌کند و جریان خون را در رحِم، کلیه‌ها و جنین افزایش می‌دهد. به همین دلیل پزشکان به زنان باردار توصیه می‌کنند تا آن‌جا که ممکن است به پهلوی چپ بخوابند.

۵- خوابیدن به پهلوی چپ سوزش معده را کاهش می‌دهد.
نتایج مطالعه‌ای که در مجله Clinical Gastroenterology به چاپ رسیده، نشان می‌دهد که خوابیدن به پهلوی چپ رفلکس اسید معده را کاهش می‌دهد. دلیل این امر این است که محل قرارگیری طبیعی معده در سمت چپ بدن است. همچنین خوابیدن به پهلوی راست این مشکل را تشدید می‌کند. تاثیر این کار خیلی سریع است، به همین دلیل وقتی پس از صرف غذا احساس سوزش در معده کردید، کافی است ۱۰ دقیقه به پهلوی چپ دراز بکشید.

۶- خوابیدن به پهلوی چپ درد پشت را کاهش می‌دهد.
افرادی که از کمردرد مزمن رنج می‌برند بهتر است به پهلوی چپ بخوابند چراکه با این کار فشار از روی ستون فقرات برداشته می‌شود. در نتیجه این تغییر مثبت در بدن، شما خواب بسیار باکیفیت‌تر و بهتری در طول شب خواهید داشت.
 
 
نکته
گرچه تمامی این عوامل مبین مزایای به پهلوی چپ خوابیدن‌اند، اما باید یادآوری کنیم که برای برخی از افراد، شامل کسانی که با مشکل قلبی، وقفه تنفسی در خواب، آب سیاه چشم، سندرم تونل مچ دست (carpal tunnel syndrome) دست و پنجه نرم می‌کنند، به پهلو خوابیدن مفید نیست. اگر شما از این‌که هنگام خواب در چه وضعیت بدنی‌ای باشید مطمئن نیستید، بهتر است با یک متخصص مشورت کنید.
 
چگونه به پهلوی چپ خوابیدن را تبدیل به یک عادت کنم؟
اگر آماده تغییر عادت خواب خود هستید، باید کمی صبور باشید چراکه مدتی طول می‌کشد تا به پهلوی چپ خوابیدن عادت کنید. اجرای چند استراتژی ساده در این تغییر رویه به شما کمک خواهد کرد. برای مثال، می‌توانید از یک بالش بدن استفاده کنید تا تغییر حالت از پهلوی چپ به راست سخت‌تر شده و در نتیجه در طول شب به پهلوی چپ بخوابید. همچنین می‌توانید در طرف دیگر تخت‌خواب بخوابید (یعنی جای سر و پای خود را عوض کنید). در این حالت هنگام خواب تغییر خاصی نسبت به گذشته احساس نخواهید کرد.
 
همچنین انتخاب تشک مناسب برای خوابیدن به پهلو بسیار مهم است. از آن‌جایی که به پهلو خوابیدن باعث ایجاد فشار روی شانه‌ها و باسن می‌شود، مهم است که یک تشک نرم انتخاب کنید تا فشار از روی این قسمت‌های بدن برداشته شود. همچنین بهتر است تشک شما به‌گونه‌ای باشد که هنگام خواب روی آن ستون فقرات در حالت طبیعی خود قرار گیرد. علاوه بر این، تشکی انتخاب کنید که هنگام خواب روی آن کاملا احساس خوب و راحتی داشته باشید. ترکیب یک تخت‌خواب راحت و وضعیت مناسب بدن هنگام خواب در نهایت به شما در داشتن خوابی آسوده کمک خواهد کرد.
 
منبع: lifehack
 
پیشنهاد می‌کنیم مطالب زیر را نیز مطالعه کنید:
وقتی از خواب بیدار می‌شوید، این ۷ کار را انجام ندهید (لینک)
یک آزمایش ساده برای این‌که بفهمیم کمبود خواب داریم یا خیر؟ (لینک)
زنان نسبت به مردان به خواب بیش‌تری نیاز دارند (لینک)
با رعایت این ۱۰ نکته، انسان سحرخیزی شوید (لینک)
چرا برخی با صبح زود بیدار شدن مشکل دارند؟ (لینک)
سوالات و نظرات کاربران
0
سوگند فاضلی
سوگند فاضلی پنج شنبه، ۱۷ فروردین ۱۳۹۶
من شنیده بودم به راست خوابیدن بهتره
0
مهران رحیمی
مهران رحیمی پنج شنبه، ۲۶ اسفند ۱۳۹۵
من شنیده بودم به راست خوابیدن بهتره
0
كيوان photo
كيوان چهارشنبه، ۲۴ آذر ۱۳۹۵
بله فقط همين جمله ي ( در روايات هم آمده ) را لازم داشت كه اين متن تكميل بشه
0
تنها شب
رضا صالحی جمعه، ۲۰ اسفند ۱۳۹۵
من فکر میکردم خوابیدن به چپ باعث فشار به قلب میشه
0
تیزهوش باهوش آبادی
تیزهوش باهوش آبادی شنبه، ۲۵ دی ۱۳۹۵
با سلام ، اما من شنیده بودم که بهتر برای اینکه کبد بر روی قلب نیفته و قلب ضربانش رو بتونه کنترل کنه باید به پهلوی راست بخوابیم کدوم یکی درسته؟؟
0
تیزهوش باهوش آبادی
تیزهوش باهوش آبادی شنبه، ۲۵ دی ۱۳۹۵
با سلام ، اما من شنیده بودم که بهتر برای اینکه کبد بر روی قلب نیفته و قلب ضربانش رو بتونه کنترل کنه باید به پهلوی چپ بخوابیم کدوم یکی درسته؟؟
0
Sina Rajaei
Sina Rajaei چهارشنبه، ۱۵ دی ۱۳۹۵
تو خیلی از منابع گفته شده سمت چپ نخوابیم چون به قلب فشار میاد میاد و همچنین چون دستگاه گوارش در سمت راست بدنه غذا دیرتر هضم میشه
-1
زینب کریمی
زینب کریمی جمعه، ۲۴ دی ۱۳۹۵
(پاسخ) درمطالب علمی زیاداطلاع ندارم ولی دراسلام ابتدا روبه سمت راست خوابیدن روسفارش کرده سپس کمی به سمت چپ وبعد به سمت راست آنهم پاهاروبه قبله .درضمن اگربنابه سفارش اسلام عمل کنیم باید شام سرشب میل شودوهنگام خواب معده خالی باشد.
0
alireza rahimi
alireza rahimi شنبه، ۰۴ دی ۱۳۹۵
والا من به هر طرف که بدنم راحته به اون طرف میخوابم ولی از این به بعد سعی میکنم به خودم عادت بدم به پهلوی چپ بخوابم
0
مصطفی .
مصطفی کهن پنج شنبه، ۲۵ آذر ۱۳۹۵
خب تو خواب ادم وضعیتشو تغییر میده همش سخته به پهلوی چپ باشه
0
امیر قربانی
امیر قربانی جمعه، ۲۶ آذر ۱۳۹۵
(پاسخ) درسته ولی همون اول که ادم میخوابه اگر به پهلو چپ بخوابد کم کم عادت میکنه من هم قبلا دمر میخوابیدم ولی الان خیلی بهتر شدم و دیگر حتی تو خواب هم دمر نمیخوابم
0
امیر قربانی
امیر قربانی جمعه، ۲۶ آذر ۱۳۹۵
خیلی خوب بود در اسلام هم به این تاکید شده بود گه چجوری بخوابیم خوب بود
0
sadeq 195
sadeq 195 جمعه، ۲۶ آذر ۱۳۹۵
به نظر من که قسمت 3 کاملا اشتباه می گه. وقتی به پهلوی چپ می خوابیم وزن عضوهای نمیه راست بدن بر روی قلب فشار وارد می کنن و این می تونه آسیب بزنه به قلب، از طرفی می تونه خواب رو آشفته کنه، من مدتهاست که این حرکت رو آزمایش کردم، زمانی که به سمت چپ می خوابم احساس سنگینی بر روی قلبم حس می کنم.
0
علیرضا  photo
علیرضا چهارشنبه، ۲۴ آذر ۱۳۹۵
این مطلب به خاطر اینکه یه مکتب توی یه روستایی تو هند اینطوری میگه نمیتونه درست باشه. این مطلب غلط و غیر علمیست
0
kasra photo
kasra چهارشنبه، ۲۴ آذر ۱۳۹۵
تا همین چند وقت پیش میگفتن سمت چپ خوابیدن ضرر داره ، من هم همیشه سمت چپ میخوابیدم ،شب ها وجدان درد داشتم !
0
علیرضا نوروزیان
علیرضا نوروزیان چهارشنبه، ۲۴ آذر ۱۳۹۵
طی 13روز میشه رویه خواب و تغییر داد شروع کنید
0
هادي اصفهاني
هادي اصفهاني چهارشنبه، ۲۴ آذر ۱۳۹۵
قلب هم سمت چپ بدن قرار دارد و اينجا گفته شده به پهلوي چپ خوابيدن ، موجب كاهش فشار به قلب ميشه.
0
علی کریمی
علی کریمی سه شنبه، ۲۳ آذر ۱۳۹۵
در روایات هم اومده که ابتدا به سمت راست تا لحظاتی بخوابیم و بعدش به سمت چپ بر گردیم