چه‌گونه یک عکس خوب بگیریم؟

چه‌گونه یک عکس خوب بگیریم؟

گروه آموزشی

ویدوآل

1395/06/11

23717

بار بازدید شده
How-to-take-a-great-picture این اون چیزی که می‌خواستیم نیست، هست؟ دوربین‌های دیجیتال امروزی کارهای زیادی برای ما انجام می‌دهند، اما هیچ جایگزینی برای چشم انسان وجود ندارد. دانستن اینکه دوربین‌ها برای خلق تصویر چگونه با نور کار می‌کنند بسیار مهم است.
9017
چه‌گونه یک عکس خوب بگیریم؟
Vidoal
4.56
سرعت نمایش
سوالات و نظرات کاربران
0
طیبه پورخانعلی
طیبه پورخانعلی چهارشنبه، 20 اردیبهشت 1396
نکات آموزنده ی جالبی داشت .
2
محمد صادق آشیانه
محمد صادق آشیانه سه شنبه، 21 دی 1395
رشته من عکاسیه به نظرم مهم ترین چیز موقع عکاسی رعایت فاصله مناسبه
1
هستی علیجانی
هستی علیجانی شنبه، 28 اسفند 1395
(پاسخ) همچنین ترکیب‌بندی و انتخاب قاب مناسب و بعد از در نظر گرفتن این موارد اول نور دوم نور و سوم نور 👌
1
Cactus photo
Cactus شنبه، 02 بهمن 1395
عرض درود وخسته نباشید لطفا درباره عکاسی آماتور مطالب بیشتری بذارید ممنون پاینده باشید
1
شاهین زبرجد
شاهین زبرجد سه شنبه، 21 دی 1395
این توضیحات را چند بار دیگه هم جا های مختلف دیده و شنیده بودم اما توضیحش با اینطور گرافیک و تصویر سازی واقعا جذاب تر همه ی ویدیو های آموزش عکاسی بود که دیدم ممنون از سایت خوبتون که منبع انتشار علم هستش.
1
Analyst chemist
Analyst chemist دوشنبه، 13 دی 1395
برای عکاسی با دوربین گوشی های تلفن همراه چه اصولی رو باید رعایت کرد؟
1
مصطفی .
مصطفی کهن شنبه، 27 آذر 1395
ژشت عکاسی هم مهمه و زیباتر میکنه عکس رو.ممنون. درمورد عکسای و اموزشش مطالب بیشتری بذارین
1
امیر قربانی
امیر قربانی پنج شنبه، 18 آذر 1395
هر چی عدد بیش تر باشه دیافراگم کوچیک تر هست ممنون
1
Mohsen Mm
Mohsen Nemati چهارشنبه، 28 مهر 1395
عکاسی مقوله پیچیده ای هست لطفا ادامه بدید
1
نوید امین آقایی
نوید امین آقایی پنج شنبه، 15 مهر 1395
خیلی خیلی جالب بود توی ۳ دقیقه کلیات عکاسی خیلی خوب گفته شد ، فقط سرعت آموزش خیلی زیاده
توضیحات
همم ... این اون چیزی که می‌خواستیم نیست، هست؟ دوربین‌های دیجیتال امروزی کارهای زیادی برای ما انجام می‌دهند، اما هیچ جایگزینی برای چشم انسان وجود ندارد. دانستن اینکه دوربین‌ها برای خلق تصویر چگونه با نور کار می‌کنند بسیار مهم است. بدین‌ترتیب خواهیم دانست چه اتفاقی زمان گرفتن تصویر یک لحظه می‌افتد. سه متغیر وجود دارد که مشخص می‌کند آیا به میزان کافی در معرض نور هستیم یا خیر.  با یک دوربین دستی به راحتی می‌توانیم هر یک از این متغیرها را تغییر دهیم. تنظیمات متفاوت می‌تواند منجر به عکس‌های واقعا متفاوت شود. بیایید با هم به این پروسه نگاهی بیندازیم.
در ابتدا، این را می‌بینید؟ این دیافراگم یا همان روزنه‌ای است که نور از آن عبور می‌کند. درست است که اگر دیافراگم را بزرگ کنیم نور بیشتری خواهیم داشت، اما وضوح عکس (نمایش دقیق لیه‌ها و جزئیات در عکس) از نقطه کانونی‌تان به سمت عقب یا جلو کاهش خواهد یافت. این چیزی است که آن‌را عمق میدان سطحی می‌نامیم. اگر دیافراگم خیلی کوچکی داشته باشیم، نور کمتر و در عین حال عمق میدان بیشتری خواهیم داشت. برای پرتره‌ها، بهتر است که یک تصویر واضح جداشده از پس‌زمینه محو داشته باشیم، لذا دیافراگم بزرگ را پیشنهاد می‌کنیم. دیافراگم با درجه f اندازه‌گیری می‌شود. ممکن است کمی گیج‌کننده باشد چون اعداد کمتر نشان‌دهنده دیافراگم بزرگ‌تر و اعداد بالاتر نشان‌گر دیافراگم کوچک‌تر هستند. پس از آن، باید درباره سرعت شاتر فکر کنیم. شاتر مانند یک پرده عمل می‌کند که سنسور را می‌پوشاند و تنها زمانی باز می‌شود که دکمه شاتر را رها می‌کنیم. اگر نور کمتری نیاز داشته باشیم، شاتر را برای زمان کوتاه‌تری باز نگه می‌داریم. اگر نور بیشتری لازم داشته باشیم، آن‌را مدت طولانی‌تری باز می‌گذاریم، ولی ممکن است موش-بلر بگیریم. سرعت در ثانیه و کسری از ثانیه اندازه‌گیری می‌شود. برای عکس‌برداری از ورزش و هرچیزی که جنب‌وجوش بالایی دارد به سرعت‌های بالاتری نیاز داریم. برای داشتن عکس‌های از منظره شب، بهتر است مدت بیشتر در معرض نور قرار بگیرد اما برای اجتناب از حرکت مات نیازمند یک سه‌پایه برای ثابت ماندن هستیم. کاری دیگری که با عرضه نور می‌توانیم انجام دهیم نقاشی نور است. نقاشی در تاریکی با یک چراغ‌قوه یا نور تلفن همراه. در پایان،  حساسیت ISO میزان حساسیت سنسور به نور را کنترل می‌کند. اگر از حساسیت پایین استفاده کنیم، برای ثبت عکس نیاز به نور بیشتری خواهیم داشت. با حساسیت بالاتر، قادر خواهیم بود با نور کمتری عکس‌برداری کنیم. مقدار 100 برای ISO یک حساسیت پایین است، در حالی‌که 6400 یک حساسیت بالاست. اگر حساسیت را افزایش دهیم، می‌توانیم از سرعت‌های بیشتر شاتر و دیافراگم‌های کوچک‌تر استفاده کنیم اما تصاویر خش‌دارتری خواهیم داشت. خبر خوب این‌که ابزاری داریم که به ما می‌گوید آیا میزان درستی از نور را برای گرفتن یک عکس خوب در اختیار داریم یا نه. جالب بود؟
حالا وقت آن است که بیرون بروید و تمرین کنید تحت شرایط مختلف عکس بگیرید. اکنون می‌دانید هر لحظه برای گرفتن بهترین عکس‌ها چه‌کاری باید بکنید.

تهيه‌کننده

Ted Ed
Ted	 Ed

تد سکویی برای انتشار ایده‌هایی است که ارزش انتشار دارند. تد کار خود را در سال 1984 به عنوان کنفرانسی که فصل مشترک تکنولوژی، سرگرمی و طراحی بود آغاز کرد.

مترجم

نازنین آگاه
نازنین آگاه

گوینده

فائزه مجاهدطلب
فائزه مجاهدطلب

رشته‌ی بازیگری-کارگردانی رو در دانشگاه هنر تهران خوندم. بازیگری رو دوست دارم و دلم می‌خواد که هر روز از زندگیم پر از تجربه‌های جدید باشه.

تدوين‌گر

مصی یگانه
مصی یگانه

زندگیم با هنر معنی پیدا میکنه. مدت 16 سال کار گرافیک کردم و سرپرست بخش گرافیک شرکت اوه و باران هنر بودم، عاشق شیرینی پزی و تزیین کیکم و به صورت حرفه ای این کار رو انجام میدم.