چرا خواب می‌بینیم؟

چرا خواب می‌بینیم؟

گروه آموزشی

ویدوآل

1394/11/28

41781

بار بازدید شده
Why-do-we-dream سه هزار سال پیش از میلاد، پادشاهان بین النهرینی، رویاهایشان را بر روی لوح‌های مومی ثبت می‌کردند و شرح می‌دادند. ما خواب می بینیم تا...
22781
چرا خواب می‌بینیم؟
Vidoal
4.9
سرعت نمایش
سوالات و نظرات کاربران
0
حسین خرمی اجلالی
حسین خرمی اجلالی سه شنبه، 28 اسفند 1397
سلام لطفا کاری کنید که بشه کلیپ ها را دانلود کرد در ضمن مطالبی را که در کلیپ ذکر میکنید منابعش را بگید ممنون
0
محمد خدابنده لو photo
محمد خدابنده لو پنج شنبه، 17 فروردین 1396
با سلام وخدمت تشکر از سایت عالی شما،چرا نمیشه بعضی از ویدیو هارو دانلود کرد؟
0
محمدامین تاجیک
محمدامین تاجیک سه شنبه، 17 اسفند 1395
خواب یه نعمت بزرگه که خداوند به انسان داده
0
بنیامین عزیزطولی
بنیامین عزیزطولی شنبه، 07 اسفند 1395
فوق العاده بود! من فکر میکنم خواب دیدن یه نعمته که در اختیار ادم قرار گرفته؛ انسان در رویا تا بی نهایت امیالش میتونه پیش بره و چیزهایی که تجربه کنه که در واقعیت امکانش وجود نداره. به علاوه خواب به مغز کمک میکنه تا داده های دریافتی رو سامان بده.
0
آرش امیدی
آرش امیدی شنبه، 25 دی 1395
ویدیو عالی بود.ممنون. درمورد اینکه چرا خواب نمیبنیم؟ یا اینکه میگن خواب میبینیم ولی یادمون میره هم اگه مطلبی بزارید عالی میشه.
1
امیر محمد شهسوارانی
امیر محمد شهسوارانی پنج شنبه، 30 دی 1395
(پاسخ) همه خواب میبینن؛ اونی که نمیبینه نمیخوابه (بیماری مزمنی هست که در فیلمهای دیگه اینجا هم توضیحشو دادن) دلیل فراموشی هم اینه که شاید در هر سیکل خواب بیش از حد تصور رویا میبینیم که مغز برای تنظیم مجدد نورونی پاک میکنه این ردهای حافظه رو اگر خواستین میتونین پیش از خواب تلقین کنین به خودتون تا بیادتون بیاد
0
مصطفی .
م کهن چهارشنبه، 08 دی 1395
اکثر خواب ها یا زاییده تفکر و فکر و خیال ما در طول روز قبلش هست
0
امیر قربانی
امیر قربانی دوشنبه، 06 دی 1395
همیشه برام سوال بود. ممنون
0
امیر محمد سرگزی
امیر محمد سرگزی دوشنبه، 29 آذر 1395
یه سوال چطوری میتونم یک مطلب رو منتشر کنم راهنمایی کنید .لطفا
0
گروه آموزشی ویدوآل
گروه آموزشی ویدوآل سه شنبه، 30 آذر 1395
(پاسخ) سلام، این امکان به زودی برای برخی کاربران فعال خواهد شد، از طریق وب‌سایت اطلاع رسانی می‌کنیم.
0
Soheil Rad
Soheil Rad دوشنبه، 01 آذر 1395
امیدوارم علم بتونه در زمان ما به نتیجه قطعی در مورد خواب برسه
0
nayer 79
nayer 79 شنبه، 01 آبان 1395
عنوان وسوسه کننده ایه (چرا خواب میبینیم) جالب بود و عالی موفق باشید
0
Ilia photo
Ilia پنج شنبه، 01 مهر 1395
من ویدوآل را دنبال می کنم
0
امين photo
امين شنبه، 06 شهریور 1395
همه كليپ ها عالي مرسي از همگيتون
0
مهدی photo
مهدی یکشنبه، 23 اسفند 1394
عالی بود. مرسی
0
مسعود  photo
مسعود شنبه، 01 اسفند 1394
بسیار عالی خسته نباشید
توضیحات
سه هزار سال پیش از میلاد، پادشاهان بین النهرینی، رویاهایشان را بر روی لوح‌های مومی ثبت می‌کردند و شرح می‌دادند. 1000 سال بعد مصریان باستان یک کتاب رویا نوشتند که در آن بیش از 100ها رویا معنی‌هایشان را طبقه‌بندی کردند. ما از آن زمان تا کنون، در راه تلاش برای فهم علت رویا دیدن توقف نکرده‌ایم.
پس از تخقیقات علمی بسیار، پیشرفت تکنولوژی، اصرار بسیار، ما هنوز هیچ پاسخ مشخصی نداریم، اما تئوری‌های جالبی داریم.
ما خواب می بینیم تا ارزوهایمان را برآورده کنیم.
اوایل دهه ی 1900، زیگمویند فروید گفت، رویاها و کابوس‌های ما علاوه بر این که مجموعه تصاویری از زندگی آگاهانه‌ی روزانه‌مان است، مفهومی نمادین هم دارد. این مفاهیم نمادین با آرزوهای نهادینه در ضمیر ناخوداگاهمان در ارتباط است.
فروید استدلال کرد که هر چیزی که ما بعد از بیدار شدن از یک رویا به یاد می آوریم، تمثالی نمادین از افکار ناآگاهانه، انگیزه‌ها و امیال ابتدایی ماست.
فروید باور داشت که با به خاطر آوردن این عناصر، محتوای ناخودآگاه، برای بخش آگاه مغزمان آشکار می‌شود و می‌توان مسائل روانی ناشی از سرکوب را شناخت و رفع کرد.
خواب می بینیم تا به خاطر بیاوریم.
خوابیدن برای بالا بردن عملکرد اجرایی درباره‌ی یک مسئله‌ی ذهنی خاص، مفید است، اما رویا دیدن هنگام خواب بهتر است. در سال 2010 محققان دریافتند که اگر افراد چرت بزنند، خیلی بهتر می‌توانند وارد یک هزار توی سه بعدی بشوند تا در حالت های دیگر. در واقع عملکرد آن ها 10 برابر نسبت به کسانی که فقط در بیداری به هزارتو فکر کردند یا چرت زدند اما به هزارتو فکر نکردند، بهتر بود.
پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که فرآیندهای خاصی از حافظه تنها زمانی که خوابیم، می‌تواند اتفاق بیافتد و رویاهایمان نشانه‌ی آنند که این فرایندها در حال اتفاق افتادنند.
خواب می بینیم تا فراموش کنیم.
حدود 10.000 تریلیون اتصال نورونی در ساختار مغز شما وجود دارد. این اتصالات به وسیله‌ی هر چیزی که که به آن فکر می‌کنید یا انجام می دهید شکل می‌گیرد. یادگیری معکوس،ی ک نظریه‌ی نووروبیولوژیکی، درباره‌ی خواب دیدن، بیان می‌دارد که هنگام خواب و به خصوص در طول خواب ار ای ام، قشر تازه‌ی مخ شما، این ارتباطات عصبی را مرور می‌کند و قسمت‌های غیرضروری آن را کنار می‌گذارد.
اگر این فرآیند یادگیری زدایی هنگام خواب دیدن، اتفاق نمی‌افتاد مغزتان از اتصالات غیرضروری و افکار پارازیت گونه‌ای که می‌توانست تفکرات مهم و ضروری هنگام بیداری را مختل کند، لبریز می‌شد. تئوری برانگیختگی مستمر می‌گوید خواب نتیجه‌ی نیاز مداوم مغز به تحکیم و ساخت حافظه‌ی طولانی مدت است.
پس زمانی که داده‌های خارجی از سطح معینی کم‌تر می شوند، مثل زمانی که خوابید، مغزتان به طور خودکار از انبار حافظه به تولید داده می‌پردازد. این کار برای شما به شکل خواب و احساساتی که در رویاهایتان تجربه می‌کنید پدیدار می شود. به عبارت دیگر شاید رویای شما اسکرین سیور تصادفی‌ای باشد که مغزتان برای آن که کاملا خاموش نباشد آن را فعال می‌کند.
رویا می بینیم تا تمرین کنیم.
رویاهایی که شامل موقعیت های خطرناک و ترسناک هستند بسیار عادی‌اند.
تئوری تمرین غریزه‌ی اولیه می گوید، محتوای یک رویا با توجه به هدفش معنی می شود. چه رویایتان شب پر اضطرابی باشد، که خرسی در جنگل به دنبالتان است چه جنگی با نینجاها در کوچه‌ای تاریک، به شما کمک می‌کند که مبارزه یا غریزه ی مبارزه را تمرین کنید.‌ رویا همچنین آن‌ها را واضح و قابل اتکا نگه می‌دارد تا شاید واقعا روزی در زندگی واقعی لازمتان شود.
لزومی ندارد که این رویاها همیشه ناخوشایند باشند، مثلا رویایی درباره‌ی همسایه‌ی جذابتان می‌تواند تمرینی برای غریزه‌ی زایاییتان باشد.
رویا می بینیم تا التیام پیدا کنیم.
فعالیت انتقال دهنده های عصبی استرس هنگام خواب ار ای ام یا حتی در طول خواب هایی که در آن اتفاق های دردناکی تجربه می کنیم،کم تر است.
این پدیده باعث شد که بعضی از محققان بگویند یکی از اهداف رویا دیدن کم کردن تاثیر تجربه های دردناک است تا درمان روانی امکان پذیر شود.مرور رویداد های دردناک با فشار ذهنی کم تر، هنگام رویا می تواند به شما چشم انداز واضح تری داده و امکان صحیح بررسی رویاها را با روش های روانشناختی بالا ببرد.
افرادی که اختلالات خلقی خاص یا پی اس تی پی دارند، اغلب دچار مشکل خواب می‌شوند. این اتفاق باعث شد که بعضی از دانشمندان گمان کنند یکی از عوامل موثر در بیماری آن ها، خواب ندیدن است.
خواب می بینیم تا مشکلات را حل کنیم.
بدون محدودیت واقعیت و قواعد متعارف منطق در رویا، مغز می‌تواند سناربوهای بیشماری بسازد و به شما در درک مشکلات کمک کند و راه حل‌هایی را که ممکن است هنگام بیداری به آن نیاندیدشید به قاعده در آورد.
جان اشتاین بک، به آن انجمن خواب می‌گه و پژوهشگران به آن تاثیربخشی می‌گویند. شیمیدان معروف آگوست ککول از همین راه ساختار مولکول بنزن را کشف کرد و به همین دلیل است که خیلی وقت ها بهترین راه حل برای یک مسئله خوابیدن است.
این ها تنها تعداد کمی از بیشمار نظریه‌های برجسته در این زمینه‌اند.
از آن جایی که تکنولوژی توانایی ما را در فهم ابعاد مغز  افزایش می دهد، ممکن است روزی دلیل قطعی خواب دیدن را پیدا کنیم. اما تا وقتی که زمانش برسد باید به رویا دیدن ادامه بدهیم.

تهيه‌کننده

Ted Ed
Ted	 Ed

تد سکویی برای انتشار ایده‌هایی است که ارزش انتشار دارند. تد کار خود را در سال 1984 به عنوان کنفرانسی که فصل مشترک تکنولوژی، سرگرمی و طراحی بود آغاز کرد.

مترجم,گوينده

فائزه مجاهدطلب
فائزه مجاهدطلب

رشته‌ی بازیگری-کارگردانی رو در دانشگاه هنر تهران خوندم. بازیگری رو دوست دارم و دلم می‌خواد که هر روز از زندگیم پر از تجربه‌های جدید باشه.