مقیاس نانو

مقیاس نانو

گروه آموزشی

ویدوآل

1395/04/14

21660

بار بازدید شده
Do-you-Know-What-Nano-Means-Part1 اگه دوست دارید معنی مقیاس نانو رو بفهمید، این ویدیو رو حتما مشاهده کنین...
9660
مقیاس نانو
Vidoal
4.19
سرعت نمایش
سوالات و نظرات کاربران
0
علیرضا گرگانی
علیرضا گرگانی یکشنبه، 11 دی 1401
خیلی جالب بود لطفا ویدیئوهای بیشتری در این باره بنویسید
1
شایان photo
شایان یکشنبه، 16 مهر 1396
خیلی عالی بود مخصوصا گرافیک فیلم
1
پری الی
پری الی شنبه، 28 اسفند 1395
خیلی جالب مقیاس ها رو توضیح داده بود . ممنون از برنامه ای با این گرافیک خوب ...
1
تنها شب
رضا صالحی شنبه، 21 اسفند 1395
من فقط در تلویزیون چیزهایی درباره ی نانو شنیده بودم خیلی دوست داشتم بیشتر بدونم ممنون از شما
1
هادي اصفهاني
هادي اصفهاني جمعه، 24 دی 1395
خوشبختانه باید گفت ایران هم در فناوری نانو حرف برای گفتن دارد.ویدوی خوبی بود ولی تنها به کاربرد های نانو پرداخت و در مورد خود نانو توضیح کافی نداد.
1
هادي اصفهاني
هادي اصفهاني جمعه، 24 دی 1395
خوشبختانه باید گفت ایران هم در فناوری نانو حرف برای گفتن دارد.ویدوی خوبی بود ولی تنها به کاربرد های نانو پرداخت و در مورد خود نانو توضیح کافی نداد.
1
میلاد photo
میلاد جمعه، 14 آبان 1395
تصور کنین الان ترانزیتورهای کامپیوتر ها توی اندازه 14 نانو ساخته میشن !!!
1
shaayan photo
shaayan سه شنبه، 22 تیر 1395
تشکر میکنم بسیار جذاب و عالی بود
توضیحات
آیا می‌دانید «نانو» به چه معنی است؟ نه، بنابراین ما به شما می‌گوییم. نانو یعنی کوچک، خیلی کوچک؛ از کوچک‌ترین واحد اندازه‌گیری روی خط‌کش، یک میلیون‌بار کوچک‌تر.
 اگر دوست دارید بدانید(بفهمید) که یک‌نانومتر -یک واحد متریک که طول آن به اندازه‌ یک‌میلیاردم متر است- درواقع چقدر کوچک است، بایستی یک تار از موی سر خود را بکنید؛ زود باشید، درد نمی‌گیرد! حالا به تار مو از نزدیک و به‌دقت نگاه کنید. چیز زیادی برای نگاه کردن نیست، درست است؟
اگر بتوانیم به اندازه‌ کوچک‌ترین چیزی که می‌شود با چشم غیر‌مسلح دید، شما را کوچک کنیم، آنگاه آن تار مو در نظرتان بسیار جذاب‌تر خواهد شد. حال تصور کنید که شما تقریبا به اندازه یک گلبول قرمز شده‌اید! اکنون آن تار مو در مقایسه با شما مانند یک درخت بسیار عظیم به نظر می‌رسد. حتی در این اندازه، شما هنوز هم تقریبا هزار‌مرتبه بزرگ‌تر از یک نانو هستید. برای این‌که به اندازه‌ یک نانو کوچک شوید، ما باید به‌طور تقریبی شما را به طول یکصد نانومتر کوچک کنیم. پس تمام آن نورها چه شدند؟
شما اکنون کوچک‌تر از طول موج نور مرئی و به‌راستی‌(در‌حقیقت) نامرئی هستید. اما فکر می‌کنم به‌خاطر اجرا‌(نمایش)، باید چند چراغ را روشن کنیم. در این اندازه، گلبول قرمز هزار‌مرتبه از شما بزرگ‌تر و شبیه به یک استادیوم عظیم به نظر می‌رسد. به مقیاس نانو خوش‌ آمدید. به احتمال زیاد شما اکنون خیلی راحت می‌توانید یک ویروس سرماخوردگی معمولی را در دستان خود بگیرید. آن راینو‌ویروس الان تقریبا 30 نانومتر از شما فاصله گرفت و به‌راستی تا حد زیادی غیرممکن است که بتوانید آن را کنار گلبول قرمز ببینید.
 در‌حقیقت گلبول قرمز خیلی بزرگ‌تر از آن است که بخواهیم آن را نانو تلقی کنیم. با این‌حال، از انواع عنصرهای نانو ساخته شده است. اگر به اندازه‌ کافی از نزدیک نگاه کنید، می‌توانید ببینید که دیواره‌های بیرونی این سلول با یک ساختار پروتئينی مشبک ساخته(محکم) شده است. میله‌ها و مفصل‌هایی که این شبکه را می‌سازند، جزو مواد نانو محسوب می‌شوند. بدون این ساختار تقویت‌کننده‌ نانو، سلول بسیار شکننده شده و چنین انعطاف‌پذیر نمی‌شد و همچنین هیچ شانسی برای زنده ماندن در بدن شما نداشت.
همه چیز(هر چیزی که فکر کنید) از عناصر نانو(ریز – عنصر) ساخته شده است. عناصر نانو اجزای تشکیل‌دهنده‌ مولکول‌ها و اتم‌ها هستند که وقتی با‌هم ترکیب می‌شوند، آجرهای ساختمان پایداری را به‌وجود می‌آورند که می‌تواند مواد و سازه‌های پیچیده و بزرگ‌تری را بسازد که در‌حقیقت شامل همه چیز، به‌خصوص این تار مو کوچک نیز می‌شود.
شرط می‌بندم که فکر نمی‌کردید در جایی به این کوچکی، اینقدر چیزهای مختلف وجود داشته باشد.

گردآورنده

فریدون امین آقایی
فریدون امین آقایی

مسئول مرکز کامپیوتر دانشکده فنی دانشگاه تهران در دهه شصت، برنامه نویس اولین فارسی ساز، برنامه نویس اولین آنتی ویروس ایرانی بر ضد ویروس اسرائــیلی، موسس و سرمایه گذار ویدوآل

مترجم

هادی بیانی‌فر
هادی بیانی‌فر

در دانشگاه هنر تهران، ادبیات نمایشی خوندم و عاشق مسافرت هستم.

گوینده

فائزه مجاهدطلب
فائزه مجاهدطلب

رشته‌ی بازیگری-کارگردانی رو در دانشگاه هنر تهران خوندم. بازیگری رو دوست دارم و دلم می‌خواد که هر روز از زندگیم پر از تجربه‌های جدید باشه.