تکنولوژی نانو

تکنولوژی نانو

گروه آموزشی

ویدوآل

1395/05/12

19560

بار بازدید شده
Do-You-Know-What-Nano-Means-Part2 در اندازه‌ نانو، چه کارهایی می‌شود انجام داد؟ کارهای خیلی زیادی! می‌توانید هر چیزی که برایتان جالب است را انتخاب کنید. در ابتدا بایستی معنی مبحث جداگانه و مختلف را متوجه شده و درک کنید؛ علم نانو و ...
11560
تکنولوژی نانو
Vidoal
4.32
سرعت نمایش
سوالات و نظرات کاربران
0
بنیامین عزیزطولی
بنیامین عزیزطولی یکشنبه، 08 اسفند 1395
این واقعا خوبه! میشه خیلی کارا کرد! میشه با این فناوری، علوم مختلف رو به هم مرتبط کرد!
1
امیر قربانی
امیر قربانی یکشنبه، 21 آذر 1395
نان به صورت خیلی خلاصه میشه گفت که مرز بین تغیرر فیزیکی و مقدار رسانایی و چگالی و...هست که باعث تغییر این اعداد در ابعاد نانو نسبت به ابعاد معمولی میشه. برای مثال دمای ذوب طلا۱۰۶۴ درجه هست ولی در ابعاد نانو به ۴۸۶ درجه میرسه
0
مهدی محمدزاده گیوه چی
مهدی محمدزاده گیوه چی دوشنبه، 01 آذر 1395
جالب بود ممنون
توضیحات
در اندازه‌ نانو، چه کارهایی می‌شود انجام داد؟ کارهای خیلی زیادی! می‌توانید هر چیزی که برایتان جالب است را انتخاب کنید. در ابتدا بایستی معنی مبحث جداگانه و مختلف را متوجه شده و درک کنید؛ علم نانو و فناوری نانو. علم نانو به معنی کشف، تحقیق و درک تمام چیزهایی است که در مقیاس نانو وجود دارد و فناوری نانو وسیله‌ای کاربردی در مقیاس نانو یا استفاده از علم نانو است. قبل از این‌که بتوانید به‌وسیله‌ مواد نانو هر چیزی را بسازید، باید بدانید که چیزها در مقیاس نانو چطور به‌وجود ‌آمده و کار می‌کنند؟
دانشمندان نانو بیشتر زمان خود را صرف درک رموز دنیای نانو می‌کنند. آن‌ها کاشفان بزرگ جهانی هستند که کوچک‌تر از آن است که با چشم انسان قابل رویت باشد. دانشمندان نانو موادی را برای ساخت فناوری‌های نانو کشف کرده و تکنسین‌ها در دنیای تکنولوژی‌ از آن استفاده می‌کنند. یک تکنسین نانو از مواد نانو برای ساخت دستگاه‌های نانو استفاده می‌کند که می تواند شامل هر چیزی بشود؛ از مواد ساختمانی سبک‌ و قوی‌تر که امروزه استفاده می‌شود تا کامپیوترهای فوق‌پیشرفته که در آینده ساخته خواهد شد. اما اگر جهان چیزهای کوچک جذابیتی برای شما ندارد، پس شاید یک مقیاس بزرگ‌تر را ترجیح می‌دهید، درست است؟
ما روز‌به‌روز به تاثیری که بر محیط اطراف می‌گذاریم، بیشتر پی می‌بریم. با استفاده از فنا‌وری نانو، شما می‌توانید جزو گروهی باشید که برای پاکسازی آلودگی‌های هوا، ابزارهای جدید و تاثیرگذارتری می‌سازند یا آب نوشیدنی را برای میلیاردها نفر تصفیه می‌کنند. اگر جهانی شدن به درد شما نمی‌خورد، خب فرهنگی شدن چطور است؟ شاید کار در فنا‌وری‌های هنری برای شما بیشتر جذاب باشد؟
می‌توان در الیاف و پارچه‌ها از تکنولوژی نانو استفاده کرد تا آن‌ها را قوی‌تر، سبک‌تر، روشن‌تر و با قابلیت ارتجاعی بیشتر بکند. در حال حاضر گروهی از محققان مشغول ساختن لباس‌هایی هستند که حرکت بدن را به انرژی قابل‌استفاده تبدیل می‌کنند. وقتی این مدل‌هایی که به‌وسیله‌ نانو تقویت شده‌اند را به تن می‌کنید، در حین راه رفتن قادر خواهید بود تلفن یا لپ‌تاپ خود را شارژ کنید. فنا‌وری نانو نحوه‌ ساخت و استفاده‌ از لباس‌ها را به هر شکلی که فکر کنید تغییر داده‌ است. شاید بتوانید برای آتش‌نشان‌ها وسایل و پوششی با مقاومت بیشتر در مقابل آتش یا لوازم ایمنی برای راننده‌های ماشین‌های مسابقه‌ای بسازید؟
 درحال حاضر از فنا‌وری نانو در مسابقات اتومبیل‌رانی استفاده می‌شود. مواد قوی‌ و سبک‌تری ساخته شده است که به ماشین کمک می‌کند تا بدون این‌که ضعیف شود، سرعت بیشتری داشته باشد. در آینده سوخت‌هایی با کیفیت بسیار بالا که توسط علم نانو ساخته شده‌اند، به موتور ماشین کمک خواهند کرد تا دوام بیشتری داشته باشد و سریع‌ و دورتر از گذشته حرکت کند. مسابقات با آدرنالین بالا، برایتان جالب نیست؟
شاید ترجیح می‌دهید به آدم‌هایی که مریض هستند یا زخمی شده‌اند، کمک کنید. یا بیشتر دوست دارید راه‌هایی را کشف کنید که جلوی بیمار‌ شدن را از همان ابتدا می‌گیرند. وقتی پای استفاده از تکنولوژی نانو در‌میان باشد، دنیای پزشکی سرشار از قابلیت‌های بسیار است. تصور کنید یک جراحی چقدر تاثیر‌گذارتر می‌شد، اگر لازم نبود بدن بیماران را برای کمک به آن‌ها زخمی کنید، یا برای این‌که حالشان را بهتر کنید، مجبور نباشید صدها قرص به آن‌ها بدهید! چه می‌شد اگر می‌توانستید به بدن یک نفر روبات‌های کوچکی را تزریق کنید و برای پیدا کردن دلیل بیماری از آن‌ها استفاده کنید؟  
شاید این روبات‌های نانو بتوانند دارو را به‌طور دقیق به جایی که لازم است تزریق کنند. از راه‌های بسیار زیادی فنا‌وری و دانش نانو می‌تواند باعث پیشرفت در صنعت پزشکی شده و در‌واقع ممکن است هر کدام از صنایع از محصولات نانو بهره‌مند شوند.
در حال حاضر ما هنوز در آغاز یک سفر پرماجرا در دنیای نانو هستیم. شما می‌توانید عضوی از اعضای اکتشاف در بزرگ‌ترین کشفیات علمی تاریخ در زمینه نانو و همچنین کسی باشید که راه‌های هیجان‌انگیز و خلاقانه‌ای را برای اجرای این کشفیات به دیگران پیشنهاد می‌دهد. تنها محدودیت  شما، تصورات  شماست.

گردآورنده

فریدون امین آقایی
فریدون امین آقایی

مسئول مرکز کامپیوتر دانشکده فنی دانشگاه تهران در دهه شصت، برنامه نویس اولین فارسی ساز، برنامه نویس اولین آنتی ویروس ایرانی بر ضد ویروس اسرائــیلی، موسس و سرمایه گذار ویدوآل

مترجم

هادی بیانی‌فر
هادی بیانی‌فر

در دانشگاه هنر تهران، ادبیات نمایشی خوندم و عاشق مسافرت هستم.

گوینده

فائزه مجاهدطلب
فائزه مجاهدطلب

رشته‌ی بازیگری-کارگردانی رو در دانشگاه هنر تهران خوندم. بازیگری رو دوست دارم و دلم می‌خواد که هر روز از زندگیم پر از تجربه‌های جدید باشه.