خطای بزرگ دیدن ماه

خطای بزرگ دیدن ماه

گروه آموزشی

ویدوآل

1395/11/10

21010

بار بازدید شده
The-moon-illusion آیا تا به حال متوجه این شد‌ه‌ین که ماه در نزدیکی افق‌، بزرگتر از وقتی‌ئه که تو آسمون بالا سرمونه؟ اگر جواب‌تون مثبت‌ئه باید بدونید که شما تنها نیستین. مردم از دوران کهن به این رویداد عجیب فکر می‌کردن...
9010
خطای بزرگ دیدن ماه
Vidoal
4.96
سرعت نمایش
سوالات و نظرات کاربران
0
اهورا photo
اهورا جمعه، 16 تیر 1396
من نمیدونم چرا این ایرانی ها میخوان یه چیزی رو توضیح بدن بدتر گند میزنن😕
0
نقی تسلی زاده
نقی تسلی زاده سه شنبه، 24 اسفند 1395
خوب بود
0
محسن موسوی
محسن موسوی پنج شنبه، 19 اسفند 1395
لطفا در مورد فضا ویدیو های بیشتری بذارید .
0
نگار سپهوند photo
نگار سپهوند جمعه، 29 بهمن 1395
سلام چرا ماه هنگام غروب بزرگتر دیده میشود؟ زیرا ماه هنگام چرخیدن به دور کره زمین به کره زمین نزدیکتر است پس چشم ماهم ان را بزرگتر میبیند ولی بعد از غروب ماه به بالاتر می رود وما ان را در سیاهی شب ودرمیان ستارگان میبینیم پس ماه در اسمان کوچکتر به نظر میرسد . و چرا هرگاه سرمان را به پایین ودر میان پاهایمان میبریم ماه را با اندازه واقعی میبینیم ؟ زیرا سرما در پایین قرار دارد و ماه به نظر چشمانمان بالا است و همانند ان میبینیم که در اسمان شب است
0
معین photo
معین دوشنبه، 11 بهمن 1395
ممنون از مطالب خوبتون. یکی سوالات بی پاسخ قدیمی ذهن من بود این مطلب 🙏🏻
0
امیر محمد شهسوارانی
امیر محمد شهسوارانی یکشنبه، 10 بهمن 1395
2. یکی دیگه از گزینه های جالب در مورد «خطای اندازه ظاهری» رو در جلد خلاصه روانپزشکی کاپلان در بخش نوروساینس داده؛ از نظر بینایی تکامل انسان ضعیفه و هنوز برای یکسان دیدن موضوعات بینایی در زوایای مختلف تکاملمون کامل نیست. برای نمونه هم مثالی که زده، دو میز هستن که یکی عمودی و دیگر افقی است و خواسته بعد از قضاوت در مورد اندازه ظاهری، با خط کش اندازه گیری کنیم :-)
0
ایمان  قهارپور
ایمان قهارپور یکشنبه، 10 بهمن 1395
این نوع خطای دید، در مورد خورشید و صورت‌های فلکی هم وجود داره که دلیل این خطای دید هنوز به طور کامل آشکار نیستش اما گمان بر اینه که از اونجا که ماه هنگامی که نزدیک به افق هستش در میان ساختمان‌ها و درختان دیده می‌شه مقایسه اندازش با این ساختمان‌ها و درختان اون رو به چشم ما بزرگ‌تر نمایان می‌کنه تا وقتی که ماه بر فراز آسمانه و مغز ما معیار مقایسه اندازه دیگری براش به‌کار می‌بره.
توضیحات
آیا تا به حال متوجه این شد‌ه‌ین که ماه در نزدیکی افق‌، بزرگتر از وقتی‌ئه که تو آسمون بالا سرمونه؟ اگر جواب‌تون مثبت‌ئه باید بدونید که شما تنها نیستین. مردم از دوران کهن به این رویداد عجیب فکر می‌کردن و به شکلی شگفت‌انگیز ماه هنوز هم توضیح چندان قانع کننده‌ای برای این پدیده نداریم، اما دلیل‌اش این نیست که تلاشی برای پیدا کردنش نکرده‌یم. بعضی از بزرگ‌ترین متفکران تاریخ از جمله ارسطو، بطلمیوس، داوینچی و دکارت همگی با این مساله کلنجار رفتن و نتونستن به توضیحی شایسته دست پیدا کنن. یکی از اولین باور‌ها این بود که تصویر ماه در نزدیکی افق واقعاً بزرگتره. 

گردآورنده

Ted Ed
Ted	 Ed

تد سکویی برای انتشار ایده‌هایی است که ارزش انتشار دارند. تد کار خود را در سال 1984 به عنوان کنفرانسی که فصل مشترک تکنولوژی، سرگرمی و طراحی بود آغاز کرد.

مترجم

علی منصوری
علی منصوری

گوینده

سميرا جواهريان
سميرا جواهريان

زندگي پر از فرصت براي ابراز حضور خلاقانه ماست كه حاصل هنر نمايي خالق است.روانشناس صنعتي و گوهرشناس از موسسه گوهرشناسي GIA هند و مدت ١٢ سال هست در اين حيطه فعاليت مي كنم.

تدوين‌گر

مصی یگانه
مصی یگانه

زندگیم با هنر معنی پیدا میکنه. مدت 16 سال کار گرافیک کردم و سرپرست بخش گرافیک شرکت اوه و باران هنر بودم، عاشق شیرینی پزی و تزیین کیکم و به صورت حرفه ای این کار رو انجام میدم.

صدابردار

نازنین اصفهان‌پور
نازنین اصفهان‌پور

مدت ۱۰ ساله که دارم کار ادیت صوت و تصویر می‌کنم. ۱۲ ساله که به صورت حرفه ای آواز سنتی می‌خونم. در زمینه‌ی کتاب‌های صوتی هم فعالیت‌هایی داشتم که خیلی خیلی تو این راه بهم کمک کرده.