هواپیماها چگونه پرواز می‌کنند؟

هواپیماها چگونه پرواز می‌کنند؟

گروه آموزشی

ویدوآل

۱۳۹۵/۰۱/۲۴ ۰۲:۰۳ ب.ظ

10110

بار بازدید شده
How-Do-Airplanes-Fly هواپیما‌ها به یک علت در هوا باقی می‌مانند، هیچ نیروی برآیندی بر آن‌ها وجود ندارد. بدون هیچ نیروی برآیندی جسمی که در حال سکون است، مسکون باقی مانده و جسمی که در حال حرکت است در حال خود باقی می‌ماند...
10110
هواپیماها چگونه پرواز می‌کنند؟
Vidoal
4.24
سرعت نمایش
سوالات و نظرات کاربران
0
شاهین فرهمند photo
شاهین فرهمند دوشنبه، ۰۷ اسفند ۱۳۹۶
متاسفانه ناقص بود و اطلاعات و دید واضحی به مخاطبین ارائه نمیده ، خیلی بهتر میشد این سوال ساده که برای خیلی ها مبهمه توضیح داد و من به شخصه از دیجی کالا انتظار یه توضیح فوقالعاده رو داشتم ، اینو به عنوان یه خلبان عرض میکنم . در زمینه ی هوانوردی میتونید روی من و همکارانم حساب کنید تا سطح علمی جامعمون بالاتر بره ، موفق باشید.
0
Sina Rajaei
Sina Rajaei شنبه، ۰۴ دی ۱۳۹۵
هواپیماهای عمو پرواز چی چجوری تو ارتفاع بالا رو هوا وای میستن یعنی اونقدر قدرتشون زیاده فقط با فشار رویه هوا وای میستن؟
0
Ali Ebrahimi
Ali Ebrahimi یکشنبه، ۲۸ خرداد ۱۳۹۶
(پاسخ) اونا موتور های عمود پرواز هم دارند .
0
پری الی
پری الی شنبه، ۲۸ اسفند ۱۳۹۵
خیلی جالب بود . این که با شیب دادن به بال نیروی پایین بیشتر میشه خیلی چیز بدیهی ای به نظر میرسه ولی عجب کاربردای وسیعی رو ایجاد کرده .
0
هادي اصفهاني
هادي اصفهاني جمعه، ۲۴ دی ۱۳۹۵
چطور ممکنه مولکولهای هوا بتونن بر نیروی قوی جاذبه غلبه کنن و هواپیما رو در هوا نگه دارند؟ در ضمن سوال آقای رجایی، سوال من هم هست، چطوری برخی هواپیما ها در هوا از حرکت می ایستند، بدون اینکه به سمت زمین سقوط کنند؟
0
مصطفی .
م کهن چهارشنبه، ۰۸ دی ۱۳۹۵
فکر میکردم تاثیر موتوره که هواپیما رو بالا نگه میداره.ممنون
0
مهدی محمدزاده گیوه چی
مهدی محمدزاده گیوه چی دوشنبه، ۱۷ آبان ۱۳۹۵
خیلی جالب بود اینو نمیدونستم پس کواد کوپتر و هگزا کوپتر ها هم اینجوری عمل میکنند
توضیحات
هواپیما‌ها به یک علت در هوا باقی می‌مانند، هیچ نیروی برآیندی بر آن‌ها وجود ندارد. بدون هیچ نیروی برآیندی جسمی که در حال سکون است، مسکون باقی مانده و جسمی که در حال حرکت است در حال خود باقی می‌ماند حتی اگر 10 کیلومتر بالاتر از سطح زمین معلق باشد.

البته این طور هم نیست که هیچ نیرویی بر هواپیما تاثیر نگذارد. جاذبه، هواپیما را به  همراه همه‌‌‌ی افراد دورنش، چمدان هایشان، تک تک مولکول‌های هوایی که وارد موتور می‌شوند یا به بدنه‌ی هواپیما و بال‌هایش برخورد می‌کنند، پایین می‌کشد.
اما اگر تمام این نیرو‌ها در تعادل باشند، به خصوص اگر مولکول‌های هوا، هواپیما را به اندازه‌ی کافی بالا براند که که نیروی گرانش را خنثی کند، هواپیما بالا باقی می‌ماند. یکی از مهم‌ترین بخش‌های پرواز به بالا راندن هواپیما توسط مولکول‌های هواست. این کار در هواپیما با کسب اطمینان از برخورد بیش‌تر و شدید‌تر بخش‌های زیری هواپیما با مولکول های هوا نسبت به بخش های بالایی حاصل می‌‌شود. وقتی یک هواپیما روی زمین پارک شده است، مولکول‌های هوا به مقدار یا فشار تقریبا مساوی بالا و پایین بال‌ها در تعادلند. اما در حالت حرکت، شکل خمیده‌ی بال‌ها و حالت شیب‌دار آن‌ها باعث می‌شود که انتهای‌ هواپیما بیش تر از قبل با مولکول‌های هوا برخورد پیدا کند (و با شدت بیش‌تری هم به مولکول‌ها بخورد). در نتیجه فشار پایین بال‌ها بالا می‌رود.
علاوه بر آن حالا مولکول‌های کم تری با بالای هواپیما برخورد می‌کنند و آن‌ها هم با شدت کم‌تری ضربه می‌زنند. بخش از آن به به این علت است که آن‌ها در سپر حرکت مستقیم خود قرار دارند. مثل این که حرکت در جهت باران باعث می‌شود پشتتان خشک تر بماند) و علت دیگرش هم این است جریان منحنی هوا فشار کم‌تری بر روی خود انحنا ایجاد می‌کند، زیرا مولکول‌های هوا از مرکز به سمت خارج پرتاب می‌شوند. اما در هر صورت علتش هر چه باشد، فشار بر بالای بال‌ها کم می‌شود.
پس فشار کم بر بالا همراه با فشار زیاد در پایین، باعث می‌شود که هواپیما بالا برود اگر عدم تعادل فشار/‌نیرو به اندازه‌ی کافی زیاد باشد، می‌تواند هواپیما بر خلاف نیروی گرانش بالا برود. حالا اگر موتور وجود نداشت تمام این برخوردها با مولکول هوا برای بالا بردن هواپیما باعث کند شدن هواپیما می‌شد. موتور‌ها هم هوا را به جلو می‌رانند‌(این‌جا در جهت برعکس) یا با پروانه یا به وسیله‌ی جتی که پروانه دارد. به دلایل مختلف مابرای داشتن یک موتور کارآمد باید یک پروانه‌ی خیلی بزرگ داشته باشیم که توسط یک جت خیلی کوچک رانده شود. اما حتی در موتور‌های کم بازده، تیغه های پروانه‌ی در حال چرخش حرکت افقی دارند، که آن را "پیشرانه" می‌نامیم.  
آن‌ها با شکل منحنی خود و زاویه ی شیب دارشان به سرعت در هوا حرکت می‌کنند و اساسا بال کوچک نام دارند. پس یک هواپیما اساسا یک بال مخفی است که بال‌های کوچکش آن قدر سریع حرکت می‌کنند که مولکول‌های هوا را به سمت عقب برانند و باعث حرکت سریع هواپیما به سمت جلو و رانش مولکول‌های هوا توسط بال‌های بزرگ بشود. ووووه!یک عالمه بال....!!

تهيه‌کننده

Minute Earth
Minute  Earth

Science and stories about our awesome planet! Created by Henry Reich, with Omkar Bhagat, Emily Elert, Alex Reich, Peter Reich, Ever Salazar, and Kate Yoshida. Music by Nathaniel Schroeder.

مترجم,گوينده

فائزه مجاهدطلب
فائزه مجاهدطلب

رشته‌ی بازیگری-کارگردانی رو در دانشگاه هنر تهران خوندم. بازیگری رو دوست دارم و دلم می‌خواد که هر روز از زندگیم پر از تجربه‌های جدید باشه.

تدوين‌گر

مصی یگانه
مصی یگانه

زندگیم با هنر معنی پیدا میکنه. مدت 16 سال کار گرافیک کردم و سرپرست بخش گرافیک شرکت اوه و باران هنر بودم، عاشق شیرینی پزی و تزیین کیکم و به صورت حرفه ای این کار رو انجام میدم.