آیا ممکن است از ترس، بمیریم؟

آیا ممکن است از ترس، بمیریم؟

گروه آموزشی

ویدوآل

1395/03/29

19399

بار بازدید شده
Can-You-Be-Scared-To-Death اغلبِ ما هجوم یک ترسِ بزرگ را تجربه کرده‌ایم، افزایش ضربان قلب، عرق کردن کف دست‌ها، به نفس نفس افتادن. این یک تجربه‌ی کاملا" جسمی ست و بعضی اوقات می‌تواند خطرناک باشد اما آیا ممکن است ترسیدن باعث مرگ...
11399
آیا ممکن است از ترس، بمیریم؟
Vidoal
4.66
سرعت نمایش
سوالات و نظرات کاربران
2
جاوید  photo
جاوید شنبه، 29 خرداد 1395
احتمال زیاد دانشمندها ایرانی نبودن. منباب خنده و مسخره کردن نگفتم. ترسی رو میشناسم که رواج زیادی داره. مثلا ترس بعد از مصرف مواد ***. ترسی که بعد از مصرف *** و *** باشه، فجیع ترین و مرگ اور ترین ترسه. چون مخـ در به تنهایی باعث شده تپش قلب زیاد شه و درنهایت سطح آدرنالین خون اندازه زیادی افزایش پیدا کرده . ممنون بابت کلیپ زیباتون .
توضیحات
اغلبِ ما هجوم یک ترسِ بزرگ را تجربه کرده‌ایم، افزایش ضربان قلب، عرق کردن کف دست‌ها، به نفس نفس افتادن.

اما آیا این نشانه‌ها میتونن واقعا"... بوووو! ترسیدید نه؟! این یک تجربه‌ی کاملا" جسمی ست و بعضی اوقات می‌تواند خطرناک باشد اما آیا ممکن است ترسیدن باعث مرگ هم بشود؟ دانشمندان معتقدند که رایج‌ترین ترس‌های امروزی ما ریشه در چیزهایی دارند که اغلب موجب مرگِ نیاکان ما شدند. ترس از حیوانات مانند: ترس از عنکبوت، ترس از محیط‌های طبیعی مانند: ترس از ارتفاع، ترس‌های موقعیتی مانند: ترس از مکان‌های بسته ومحصور و ترس از تزریقات مانند ترس از آمپول؛ امروزه چهار دسته از رایج ترین این ترس‌ها هستند و به عنوان تهدیدهای نسبتا" پایدار درمسیر تکامل ما منطقی به نظر می‌رسند. در نتیجه؛ ژن‌هایی که باعث می‌شوند تا به طور غریزی از آنها (ترس‌ها) دوری کنیم رایج‌تر می‌شوند و ژن‌هایی که این طور نیستند، به تدریج از بین می‌روند. اگر شما هم یکی از این ترس‌ها را دارید، پس احتمالا" ژن آن را از یکی از والدین‌تان به ارث بردید.

البته تجارب روزمره‌ی ما نیز به شکل‌دهی ترس‌هایمان کمک می‌کند. با در نظر گرفتن همه چیز؛ این خودِ خطر نیست که میزان ترسی که شما احساس می‌کنید را کنترل می‌کند بلکه درک شما از آن است.
بنابراین، آیا این ترس می‌تواند باعث مرگ شما شود؟ جواب مثبت است! البته نمی‌خواهیم شما را بترسانیم.
احتمال اینکه شما از ترس بمیرید به میزان زیادی به سلامتی قلب شما بستگی دارد.

هنگامی که شما ترسیده‌اید، واکنش جنگ یا گریز آغاز شده و هورمون آدرنالین در بدن آزاد می‌شود که با افزایش ضربان قلب؛ باعث می‌شود خون و اکسیژن بیشتری به ماهیچه‌ها برسد. در نتیجه؛ برای مدت زمان کوتاهی شما قوی‌تر و سریع‌تر خواهید بود.
اما چیزی که واقعا ترسناک است این است که این استفاده بیش از حد از قلب می‌تواند بسیار خطرناک باشد و حتی ممکن است به بافت قلب صدمه زده و آن را از تپش بازدارد. صدها ورزشکار افزایش مرگبار آدرنالین را که در نتیجه‌ی ترس و هیجان در رقابت‌های شدید ایجاد شده را تجربه کرده‌اند.

شما هم که روی سکوها نشسته‌اید؛ در امان نیستید!
مطالعات نشان داده است که حملات قلبی در طی بازی‌های جام جهانی فوتبال در کشورها و شهرهایی که تیم مورد علاقه آن‌ها (از رقابت‌ها) حذف شده، بیش از دو برابر بوده است.

بنابراین؛ شما فکر می‌کنید که باید برای دوری از این ترس‌ها خودتان را در یک قفسه یا کمد زندانی کنید؟
در حالی که دانشمندان دقیقا" نمی‌دانند چه کسانی در این زمینه آسیب‌پذیر‌ترند، ما می‌دانیم که وقوع  این حوادث برای کسانی که قلب سالمی دارند؛ بسیار نادرند.

اما همیشه این‌قدر هم ساده نیست و بعضی از مردم ترس‌های بسیار عجیب و غریبی دارند.

تهيه‌کننده

Asap SCIENCE
Asap SCIENCE

مترجم

مهدی سلاجقه
مهدی سلاجقه

زبان انگلیسی خوندم. به مباحث علمی علاقه ی زیادی دارم و سعی دارم اطلاعات خودم را در مورد جهان هستی بالا ببرم و فعلاً مشغول تدریس و ترجمه هستم.

گوینده

زنده یاد افشین ذریه
زنده یاد افشین ذریه

متاسفانه افشین عزیز در دوم اردیبهشت 1401در اثر بیماری فوت کرد، سایت ویدوآل یادگاری از تلاش او برای اشاعه علم هست، تمام محتوای علمی تولید شده حاصل زحمات او و دیگر اعضای سایت ویدوآل میباشد، نامش نیک.