در موفقیت استعداد مهم‌تر است یا پشتکار؟

گروه آموزشی

ویدوآل

۱۳۹۵/۰۷/۲۱ ۰۹:۳۱ ق.ظ

15395

بار بازدید شده
Talent-vs-Training برای تبدیل شدن به بهترین ورزشکار، موسیقی‌دان یا حتی یک گِیمِر، می‌بایست بی‌وقفه تلاش کنید. اما تا چه اندازه هوش طبیعی تاثیرگذار است؟
878
در موفقیت استعداد مهم‌تر است یا پشتکار؟
Vidoal
سرعت نمایش
نظرات ثبت شده (9)
سروش عباسی photo
سروش عباسی دوشنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۵
به گفته یک دانشمند که نامش رو فراموش کردم نبوغ اعبارت است از علاقه مفرط کودکان به مطالب علمی به نظر من که درسته
علی جعفری photo
علی جعفری جمعه، ۳۰ مهر ۱۳۹۵
بسیار عالی جواب یکی از ابهامات من بود.
منوچهر محمدزاده photo
منوچهر محمدزاده پنج شنبه، ۲۲ مهر ۱۳۹۵
عالی بود
امیرحسین عباسی photo
امیرحسین عباسی چهارشنبه، ۲۱ مهر ۱۳۹۵
دمتون گرم عالی بود
سلمان ترابی گودرزی photo
سلمان ترابی گودرزی چهارشنبه، ۲۱ مهر ۱۳۹۵
ژنتیک معمولا توی اکثر مواقع حرف اولو میزنه
Hamed Shirazi photo
Hamed Shirazi چهارشنبه، ۲۱ مهر ۱۳۹۵
عالی بود.اگر پشتکار و تمرین چاشنی استعداد ذاتی بشه قطعن فرد در هر زمینه ای میتونه به بهترین تبدیل بشه حتی در سطح جهان.
Eli Mehr photo
Eli Mehr چهارشنبه، ۲۱ مهر ۱۳۹۵
عالی بود !
احتشام جهان نورحسنلوئی photo
احتشام جهان نورحسنلوئی چهارشنبه، ۲۱ مهر ۱۳۹۵
باعرض سلام و ادب و عرض تسلیت و تعزیت در موفقیت هر دو مهم هستند اما اولویت با استعداد هست
مسعود photo
مسعود چهارشنبه، ۲۱ مهر ۱۳۹۵
این موضوع ذهنمو مدتها به خودش مشغول کرده بود ،، سپاس از نماهنگ های آموزنده ای که میذارین
توضیحات
برای تبدیل شدن به بهترین ورزشکار، موسیقی‌دان یا حتی یک گِیمِر، می‌بایست بی‌وقفه تلاش کنید. اما تا چه اندازه هوش طبیعی تاثیرگذار است؟
آیا برخی از ما ذاتاً با شانس بیشتری برای بهترین بودن در آن‌چه انجام می‌دهیم به دنیا می‌آییم؟ برای بررسی این پرسش در حوزه ورزش، دانشمندان افراد آموزش ندیده‌ای را با برنامه ورزشی یکسان مورد بررسی قرار دادند تا ببینند آیا میزان یکسانی از تمرین منجر به نتایج متفاوت می‌شود یا خیر؟
همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد، افراد متفاوت میزان پیشرفت متفاوتی را از خود نشان دادند، برخی به سرعت پیشرفت کردند. در حالی که بقیه راکد ماندند. اما جالب این است که افرادی که خویشاوند خونی هم بودند، پیشرفت مشابهی را از خود نشان دادند، که این حاکی از آن است که ژنتیک آن‌ها در استعداد ورزشی‌شان نقش داشته است. چنانچه والدین یا خواهر و برادر شما نتایج شگفت انگیزی بر اثر تمرین بدست آورده‌اند، در مورد شما نیز چنین خواهد بود. این افراد در اثر تمرین سریع پیشرفت می‌کنند.
پس از بررسی آماری استقامت افراد، مشخص شد که پنجاه درصد از پیشرفت ورزشی مرتبط با ژنتیک است. به عبارت دیگر ورزشکاران بزرگ با ژن‌های خوب به دنیا می‌آیند. به مرور زمان دانشمندان توانسته‌اند آن دسته از ژن‌هایی را که معتقدند مسئول چنین خصوصیاتی هستند را شناسایی کنند. افرادی که در اثر تمرین سریع پیشرفت می‌کنند دارای چنین ژن‌هایی بوده و با صرف نظر از این‌که در هنگام شروع چقدر آمادگی جسمانی داشته باشند، پیشرفت قابل ملاحظه‌ای را تجربه می‌کنند.
از طرف دیگر، اگر ژن‌های شما مناسب تمرینات استقامتی نباشد، اسکی یا صحرانوردی احتمالاً مناسب شما نیستند. اما حتی قبل از شروع تمرینات، دانشمندان متوجه موضوع دیگری نیز شدند. افراد همگی سطح استقامت اولیه متفاوتی داشتند، بدون هیچ‌گونه تمرینی، برخی افراد از آمادگی جسمانی بیشتری نسبت به بقیه برخوردار بودند. چنین به نظر می‌رسد که چیدمان متفاوتی از ژن‌ها موجب می‌شود برخی افراد سطح اولیه بهتری داشته باشند. در ارتباط با استقامت، این ژن‌ها دارای کدهایی هستند که می‌تواند باعث حجم خون بیشتری در افراد شود که عموماً تـنها در ورزشکاران حرفه‌ای دیده می‌شود. پس شما می‌توانید دارای سطح اولیه بالا یا قابلیت تربیت شدن بالا یا هردو باشید.
احتمال آن نیز وجود دارد که بزرگترین ورزشکاران علاوه بر داشتن برخی ژن‌های خوب حداکثر تلاششان را نیز می‌کنند. به نظر می‌رسد که استعداد را تحت شرایط مناسب می‌توان تربیت کرد. پس آیا فکر می‌کنید قادرید یک ورزشکار المپیکی شوید؟ علم می‌گوید تا وقتی امتحان نکرده‌اید نخواهید فهمید.

تهيه‌کننده

Asap SCIENCE
تهيه‌کننده

گوینده

افشین ذریه
گوینده

از سال ۱۳۸۰ در زمینه شبکه فعالیت می‌کنم و علاقه زیادی به مباحث علمی و افزایش دانش خود و دیگران دارم. امیدوارم با همکاری تیم خوبی که داریم، گامی مثبت در جهت ارتقاء سطح فرهنگ جامعه برداریم.

تدوين‌گر

مصی یگانه
تدوين‌گر

زندگیم با هنر معنی پیدا میکنه. مدت 16 سال کار گرافیک کردم و سرپرست بخش گرافیک شرکت اوه و باران هنر بودم، عاشق شیرینی پزی و تزیین کیکم و به صورت حرفه ای این کار رو انجام میدم.

صدابردار

نازنین اصفهان‌پور
صدابردار

مدت ۱۰ ساله که دارم کار ادیت صوت و تصویر می‌کنم. ۱۲ ساله که به صورت حرفه ای آواز سنتی می‌خونم. در زمینه‌ی کتاب‌های صوتی هم فعالیت‌هایی داشتم که خیلی خیلی تو این راه بهم کمک کرده.