لاغری به زبان ساده

گروه آموزشی

ویدوآل

۱۳۹۵/۰۱/۲۸ ۰۹:۴۳ ق.ظ

3545

بار بازدید شده
secrets-to-getting-fit در این سری از مقالات آموزشی تصمیم گرفتیم مواردی گاه ساده و پیش پا افتاده و گاه سخت و تخصصی در مورد تغذیه و به خصوص لاغری و چاقی را با شما در میان بگذاریم. در برنامه‌ی اول با موضوعی بسیار...
3545
لاغری به زبان ساده
Vidoal
لاغری به زبان ساده
در این سری از مقالات آموزشی تصمیم گرفتیم مواردی گاه ساده و پیش پا افتاده و گاه سخت و تخصصی را در مورد تغذیه و به خصوص لاغری و چاقی با شما در میان بگذاریم، هدف این مقالات این است که در نهایت بتوانید با برنامه ریزی شخصی قدمی بزرگ در بهبود وضعیت جسمانی خود بردارید. در برنامه‌ی اول با موضوعی بسیار ساده شروع می‌کنیم که در اصل مهم‌ترین قدم در جهت لاغری و یا چاقی است و اغلب افراد از آن اطلاعی ندارند.

با ورق زدن مجله یا جستجو در تلگرام با صدها تبلیغ رژیم‌های لاغری مواجه می‌شوید که همه‌ی آن‌ها ادعا می‌کنند که در یک ماه می‌توانید تا ۱۰ کیلوگرم وزن کم کنید. احتمالا این پرسش به وجود می‌آید که راز اصلی لاغر شدن چیست و هر کدام از این رژیم‌های غذایی چه راز پنهانی برای کاهش وزن شما دارند؛ پاسخ ساده است، هیچ راز پنهانی وجود ندارد. معادله‌ی لاغری بسیار ساده است، باید مقدار کم‌تری کالری نسبت به میزان مورد نیاز بدن، دریافت شود.
 
شاید برای شما سوالاتی پیش بیاید که مثلا چه غذایی بخوریم، چند وعده غذا بخوریم و آیا نیاز هست که مکمل‌های غذایی استفاده کنیم یا خیر؟ این‌ها در جای خود دارای اهمیت هستند ولی هیچ کدام از این موارد به اندازه‌ی مدیریت میزان کالری مصرفی و دریافتی اهمیت ندارد. بیایید کمی در مورد کالری و ماهیت آن بیش‌تر بدانیم.
 
 

نکته‌ی اولی که باید در نظر گفت این است که واژه‌ی کالری با دو شکل مختلف در زبان انگلیسی وجود دارد. کالری با حرف c کوچک برابر با مقدار انرژی مورد نیاز برای افزایش دمای ۱ گرم آب در فشار هوای ۱ اتمسفر به اندازه ۱ درجه سلسیوس است و کالری باC  بزرگ ۱۰۰۰ کالری کوچک و مقدار آن برابر است با مقدار انرژی مورد نیاز برای افزایش دمای °۱ سانتیگراد ۱ کیلوگرم‌ آب. روی برچسب مواد غذایی به طور معمول از کالری بزرگ استفاده می‌شود و کافی است شما آن را در ۱۰۰۰ ضرب کنید تا کالری کوچک را به دست بیاورید.
 
کالری دریافتی از مواد غذایی در بدن به شکل واحد انرژی ATP  وارد کارخانه‌ی سلول‌ها شده و با ترکیب با اکسیژن سوخته، گرما و انرژی تولید می‌کند. دلیل اینکه شما پس از ورزش یا فعالیت فیزیکی احساس گرما می‌کنید، سوختنن کالری‌ها و تبدیل آن‌ها به انرژی محرک در بدن است.
فارغ از پیچیدگی یا مدرن بودن رژیم‌های غذایی، همه‌ی آن‌ها یک اصل ساده و ابتدایی را دنبال می‌کنند. میزان کالری دریافتی کمتر از کالری مصرفی برابر است با لاغری. به طور میانگین هر مرد بالغ چیزی حدود ۲۵۰۰ کالری و یک زن بالغ ۱۸۰۰ کالری می‌سوزاند. هر رژیمی که میانگین کالری دریافتی شما را از این مقدار پایین‌تر بیاورد به لاغری منجر می‌شود. این بدین معناست که تا زمانی که کالری غذای دریافتی شما از میزان مصرفیتان کم‌تر باشد، لاغر می‌شوید.
 
برای اینکه بفهمید آیا بیش‌تر یا کم‌تر از میزان مورد نیاز خود کالری دریافت می‌کنید، روش آسانی وجود دارد:
  •  روز اول هفته خود را وزن کنید.
  •  در طول یک هفته کالری‌های دریافتی از مواد غذایی را روی کاغذ جمع بزنید.
  •  روز آخر هفته دوباره خود را وزن کنید.
اگر در آخر هفته شما افزایش وزن داشتید بدین معناست که شما در وضعیت «مازاد» کالری هستید و اگر وزن شما کم شده بود در وضعیت «کمبود» کالری قرار دارید و اگر تغییر وزن نداشتید، کالری دریافتی و مصرفیتان برابر است.

تا این‌جا فهمیدیم که بزرگ‌ترین و پیش پا افتاده‌ترین راز لاغری قرار گرفتن در وضعیت «کمبود» کالری است. پر واضح است که شما به یک باره نمی‌توانید کالری دریافتی خود را به صفر برسانید. پیشنهاد متخصصان برای تنظیم یک برنامه‌ی غذایی مناسب در جهت لاغری این است که به مقدار کمی مثلا ۱۰۰ کالری کم‌تر از میزان مورد نیاز بدن خود دریافت کنیم. بدون شک در یک دوره طولانی مدت ما شاهد کاهش وزنی هستیم که برخلاف رژیم‌های غذایی کوتاه‌ مدت، احتمال برگشت‌پذیری کم‌تری‌ دارد.

توصیه می‌کنیم ویدیو: "چگونه وزن ما کم می‌شود" را دیده و مقاله‌های زیر را مطالعه کنید:

در صورت تمایل تجربه‌های خود را در این زمینه، به‌صورت نظر ارسال کنید.
نظرات ثبت شده (4)
سیاوش غلامی photo
سیاوش غلامی چهارشنبه، ۱۲ آبان ۱۳۹۵
ضمن تشکر بابت توضیح کالری...ولی یه جای مبهمش اینه که چه طور کالری دریافتی روزانه رو محاسبه کنیم و هم کالری مصرفی؟ قطعاً سخت و یه جورایی امکانپذیر نیست
باران photo
باران جمعه، ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۵
درمورد رابطه کم کاری تیرویید و چاقی و درمانش توضیح بدید.سپاس
رويا  photo
رويا دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۳۹۵
روش بسيار عالي را توصيه كردين دستتان درد نكنه من از امروز شروع مي كنم
زهرا photo
زهرا یکشنبه، ۲۹ فروردین ۱۳۹۵
البته این نکات خیلی وقته منقرض شده ... کافیه کتاب هایی مثل "پایان افسانه کالری ها" از استاد اصلانیان را بخونید