هر چه مغز شما بزرگ‌تر باشد، خمیازه‌تان طولانی‌تر است

هر چه مغز شما بزرگ‌تر باشد، خمیازه‌تان طولانی‌تر است

میلاد

شکیب

۱۳۹۵/۰۷/۱۵

3426

بار بازدید شده
The-bigger-your-brain-the-longer-you-yawn محققان به یافته‌هایی رسیده‌اند که بیان می‌کند که مدت خمیازه شما بیان‌کننده میزان بزرگی مغز و تعداد نورون‌های شماست. این تئوری می‌تواند این موضوع را توجیه کند که چرا مدت خمیازه انسان‌ها از دیگر پستاداران طولانی‌تر است.
3426
هر چه مغز شما بزرگ‌تر باشد، خمیازه‌تان طولانی‌تر است
Vidoal
4.76
هر چه مغز شما بزرگ‌تر باشد، خمیازه‌تان طولانی‌تر است
محققان به یافته‌هایی رسیده‌اند که بیان می‌کند مدت خمیازه شما بیان‌کننده میزان بزرگی مغز و تعداد نورون‌های شماست. این تئوری می‌تواند این موضوع را توجیه کند که چرا مدت خمیازه انسان‌ها از دیگر پستاداران طولانی‌تر است.

این دستاورد بر این حقیقت استوار است که مدت زمان خمیازه حیواناتی نظیر گوریل‌ها، اسب‌های آبی و فیل‌ها، که از ما بزرگ‌ترند اما به‌نسبت مغزهای کوچک‌تری دارند، نسبت به انسان‌ها کوتاه‌تر است. این نکته دانشمندان را به این فرضیه رسانده که ابعاد مغز، مهم‌تر از اندازه سر و بدن، با مدت زمان خمیازه مرتبط است.

تیم پژوهشی دانشگاه ایالتی نیویورک گزارش کرده که: «نکته مهم این است که نه اندازه بدن و نه ساختارهای آناتومی که باعث خمیازه می‌شوند (جمجمه و فک پایین) باعث این تاثیرات می‌شوند چراکه متوسط مدت خمیازه گوریل‌ها، شترها، اسب‌ها، شیرها، شیرماهی‌ها و فیل‌های آفریقایی کم‌تر از انسان‌هاست».

پژوهش‌گران در یوتیوب خمیازه تعداد زیادی حیوان را ارزیابی کردند. در نهایت، آن‌ها ۲۰۵ خمیازه ۱۷۷ حیوان از ۲۴ گونه متفاوت را بررسی کردند. آن‌ها به این نتیجه رسیدند که موش‌ها کوتاه‌ترین خمیازه را دارند که به طور متوسط ۰/۸ ثانیه است و انسان‌ها هم طولانی‌ترین خمیازه را دارند که به طور متوسط ۶/۵ ثانیه طول است. شترها در رتبه دوم و سگ‌ها در رتبه سوم قرار دارند.

پس از ثبت مدت زمان خمیازه‌ها، تیم پژوهشی روی این مسئله کار کرد که چرا مدت زمان خمیازه برخی از حیوانات نسبت به برخی دیگر طولانی‌تر است. آن‌ها به این نتیجه رسیدند که عواملی مانند ابعاد بدن و شکل فک تاثیر اندکی روی مدت زمان خمیازه دارد. تنها ارتباطی که تیم پژوهشی به آن رسید اندازه و ابعاد مغز بود. به‌رغم این‌ حقیقت که تقریبا همه حیوانات، به جز تعداد اندکی مانند زرافه، خمیازه می‌کشند، اما دانشمندان به طور کامل از دلیل بروز این پدیده مطمئن نیستند. معتبرترین فرضیه مربوط به آندری گالوپ در سال ۲۰۰۷ است که در آن بیان می‌شود که خمیازه یک شیوه طبیعی برای خنک شدن مغز است. البته پژوهشی دیگر در سال ۲۰۱۴ این تئوری را تایید کرد.

اکنون پژوهش‌گران روی ارتباط اندازه مغز و مدت زمان خمیازه کار کرده‌اند و براساس تئوری گالوپ بیان می‌کنند که هر چه مغز بزرگ‌تر باشد، در مقایسه با مغزهای کوچک‌تر، برای خنک شدن نیاز به خمیازه طولانی‌تری دارد. البته باید این نکته را بیان کرد که تیم پژوهشی معتقد نیست که اگر شما نسبت به دوست‌تان خمیازه طولانی‌تری داشته باشید، از او باهوش‌ترید. نتایج مطالعه آن‌ها نشان می‌دهد که انسان‌ها در میان موجودات دیگر مغز بزرگ‌تری دارند و بنابراین مدت زمان خمیازه آن‌ها طولانی‌تر است و این مسئله ارتباطی با میزان هوش ندارد.
 
منبع: sciencealert
سوالات و نظرات کاربران
0
امیرعلی صبری
امیرعلی صبری دوشنبه، ۲۱ آبان ۱۳۹۷
تا حالا فکر میکردم اندازه مغز با وزن آدما مرتبطه
0
ربابه ابراهیمی
ربابه ابراهیمی سه شنبه، ۲۳ خرداد ۱۳۹۶
مطلب جالب بود.
0
مهسا یزدانی
مهسا یزدانی پنج شنبه، ۲۶ اسفند ۱۳۹۵
جالب بود راستی یه سوال چرا باید مغز ما اینقد بزرگ باشه از خیلی از حیوانات؟
0
فاطمه قربانی
فاطمه قربانی سه شنبه، ۲۶ بهمن ۱۳۹۵
با اینکه خمیازه با بی خوابی ارتباط داره علاوه بر اون مغز نیاز به اکسیژن خودش را با اینکار برطرف میکنه
0
هادي اصفهاني
هادي اصفهاني یکشنبه، ۲۶ دی ۱۳۹۵
لطفا تیتر رو اصلاح کنید چون غلط است و در بند آخر مقاله به اشتباه بودن این گزاره اشاره شده است.در ثانی در این صورت مغز شتر از بقیه حیوانات باید بزرگتر باشد و یا شتر باهوش تر از دیگر حیوانات باشد که اینطور نیست
0
مصطفی .
مصطفی کهن دوشنبه، ۲۹ آذر ۱۳۹۵
متاسفانه زمانی که من خمیازه میکشم بیش از حد طولانی و دهانم هم بیشتر باز میشه به صورتیکه که رگ فکم میگیره و درد میگیره
0
امیر صدساله زاده
امیر صدساله زاده چهارشنبه، ۱۰ آذر ۱۳۹۵
جالب بود راستی یه سوال چرا باید مغز ما اینقد بزرگ باشه،به نسبت خیلی از حیوانات؟
0
میلاد پیری
میلاد پیری دوشنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۵
تعداد نورون ها یا اندازه مغز؟
0
سلمان ترابی گودرزی
سلمان ترابی گودرزی یکشنبه، ۲۵ مهر ۱۳۹۵
انسان دارای بزرگترین نسبت مغز به بدن در بین تمامی موجودات است .
0
محمد احراری
محمد احراری جمعه، ۲۳ مهر ۱۳۹۵
منم فکر میکنم درست ش اندازه مغز نسبت به بدنه و همچنین تعداد نورون ها...
0
علی photo
علی شنبه، ۱۷ مهر ۱۳۹۵
سلام من قبلا یه جا خونده بودم که حیوانات زیادی هستند که اندازه ی مغز اونها از انسان ها بزرگتر هست و در واقع "پیچیدگی" مغز انسان از حیوان ها بیشتر است نه اندازه... درست میگم؟ در واقع اندازه ی مغز زیاد مطرح نیست بلکه پیچیدگی مهم است
0
رها photo
رها شنبه، ۱۷ مهر ۱۳۹۵
فکر میکنم "اندازه ی مغز" ترکیب مناسبی نیست، در واقع نسبت اندازه ی مغز به بدن است.
0
Mehdi Noghabi
Mehdi Noghabi پنج شنبه، ۱۵ مهر ۱۳۹۵
طولانی بودن خمیازه با میزان بی خوابی رابطه مستقیم داره