اگر این ۹ ویژگی را دارید، انسان کمال‌گرایی هستید

اگر این ۹ ویژگی را دارید، انسان کمال‌گرایی هستید

میلاد

شکیب

۱۳۹۵/۰۸/۲۹

56014

بار بازدید شده
Signs-You-Are-Perfectionist کمال‌گرایی یک از ویژگی‌های انسان است که گاهی باعث موفقیت و گاهی هم باعث دردسر می‌شود. در این مطلب می‌خواهیم ۹ ویژگی افراد کمال‌گرا را به شما معرفی کنیم. این ۹ ویژگی را مطالعه کنید و ببینید چقدر آدم کمال‌گرایی هستید.
56014
اگر این ۹ ویژگی را دارید، انسان کمال‌گرایی هستید
Vidoal
4.43
اگر این ۹ ویژگی را دارید، انسان کمال‌گرایی هستید
کمال‌گرایی یک از ویژگی‌های انسان است که گاهی باعث موفقیت و گاهی هم باعث دردسر می‌شود. در این مطلب می‌خواهیم ۹ ویژگی افراد کمال‌گرا را به شما معرفی کنیم. این ۹ ویژگی را مطالعه کنید و ببینید چقدر آدم کمال‌گرایی هستید.

۱- شما به اصطلاح «یا همش یا هیچی» خیلی فکر می‌کنید: هر چیزی یا «کامل» است یا «ناقص»، یا «درست» است یا «غلط» و یا «خوب» است یا «بد». شما معمولا به دو سر طیف یک ماجرا فکر می‌کنید، تا این‌که ویژگی‌های مختلف آدم‌ها یا وضعیت‌های مختلف را در دل یک زنجیره پیوسته بررسی کنید. برای مثال شما می‌گویید: «او خسیس است» و نمی‌گویید: «او گاهی خسیس می‌شود».

۲- شما افراطی عمل می‌کنید: «حالا که با خوردن یک شیرینی، رژیمم را به هم زدم، پس کل شیرینی‌های داخل بشقاب را می‌خورم». این احساسی است که براساس آن عمل می‌کنید.

۳- شما نمی‌توانید به دیگران اعتماد کنید تا کاری را بی‌نقص انجام دهند به همین دلیل به‌ندرت انجام کاری را به دیگران واگذار می‌کنید: در حالی که دیگران شما را فردی که «مو را از ماست بیرون می‌کشد» یا «مسائل را بیش از اندازه کنترل می‌کند» می‌شناسند، اما شما فکر می‌کنید رفتارها و اعمال‌تان در جهت انجام درست و دقیق کارهاست.

۴- شما استانداردهای سخت‌گیرانه‌ای درباره خود و دیگران دارید: شما معتقدید همه کارها همیشه باید در بهترین کیفیت خود انجام شوند و از دیگران هم همین انتظار را دارید. و از این‌که در نگاه دیگران فردی شکست‌خورده و ناکامل به نظر برسید، حس بدی به شما دست می‌دهد.

۵- شما در نهایی کردن کارها مشکل دارید چراکه همیشه فکر می‌کنید می‌توانستید این کار را بهتر و باکیفیت‌تر انجام دهید: شما وقتی مشغول آماده کردن پروژه، کارت دعوت، سخن‌رانی، مقاله، کتاب، وب‌سایت و ... هستید، از نشان دادن آن به دیگران طفره می‌روید چراکه قبل از هر چیز دوست دارید مطمئن شوید که این کارها در بهترین حالت خود قرار دارند و بعد آن‌ها را به دیگران نشان دهید.
 

۶- وقتی به مسئله‌ای فکر می‌کنید، از واژه «باید» به کرات استفاده می‌کنید: جملات «من باید فلان کار را انجام دهم» یا «او باید بهمان کار را انجام دهد» را زیاد استفاده می‌کنید هم به صورت بلند و رسا و هم در درون خود. شما «قوانین» خاص خود را دارید و فکر می‌کنید خودتان و دیگران باید از آن‌ها پیروی کنند. و اگر خودتان و دیگران از این قوانین پیروی نکنید، ناراحت و دل‌آزرده می‌شوید.

۷- اعتماد به نفس شما به آن‌چه انجام می‌دهید و واکنش دیگران به نتیجه کار شما بستگی دارد: شما تشنه و خواستار انجام باکیفیت کارها هستید و اگر با خود صادق باشید، نیاز به تایید دیگران درباره کاری که انجام می‌دهید دارید. علاوه بر این، وقتی به هدف خود می‌رسید، به‌سرعت به سراغ کار بعدی می‌روید. 

۸- شما خود را بابت برخی کارها که به نظرتان اشتباه بوده بارها و بارها سرزنش می‌کنید: ممکن است کاری را به طور کلی کامل و درست انجام داده باشید اما بارها و بارها خود را بابت چیزی در دل آن کار سرزنش می‌کنید؛ «نباید فلان حرف را می‌زدم» یا «چرا آن کار را انجام دادم؟ باید بهمان کار را انجام می‌دادم».

۹- شما رفتن به مکان‌ها یا انجام کارهایی را که فکر می‌کنید در آن در بهترین کیفیت خود نیستید به تعویق می‌اندازید: شاید عجیب به نظر برسد اما بسیاری از افرادی که انجام کاری را به تعویق می‌اندازند یا از آن سر باز می‌زنند آدم‌های کمال‌گرایی‌اند چراکه از این‌که در آن کار شکست بخورند می‌ترسند. منطق آن‌ها این جمله است: «من احتمالا نمی‌توانم این کار را با کیفیت ۱۰۰ درصد انجام دهم، پس چرا خودم را به زحمت بیاندازم».

به نظر شما کمال‌گرایی ویژگی خوبی است؟ آیا شما کمال‌گرایید یا کسی را می‌شناسید که در اطراف شما این ویژگی‌ها را داشته باشد؟ لطفا نظرات و ایده‌های خود را در بخش نظرات با ما درمیان بگذارید.
 
منبع: psychologytoday

پیشنهاد می‌کنیم مطالب زیر را نیز مطالعه کنید:
۳ باور غلط که شما را از یک زندگی اصیل دور می‌کند (لینک)
سوالاتی که باید پاسخ دهید تا مسیر درست زندگی را پیدا کنید (لینک)
۵ شیوه موثر برای کنترل احساسات قدرتمند (لینک)
سوالات و نظرات کاربران
1
Ftm photo
Ftm جمعه، ۰۱ شهریور ۱۳۹۸
خب منم یه آدم شدیدن کمال گرام تا به حدی که به مرز دیوونگی کشیده شدم. مدام با خودم سر جنگ دارم. زیاد پیش میاد خودمو سرزنش کنم‌ و تو سر و کله خودم بکوبم. روزی صد دفعه از خودم می پرسم یعنی میشه؟ یعنی می تونم؟ همش خودمو با هم سن و سالام مقایسه میکنم و از اینکه چرا به خوبی یه اونا نیستم کلافه میشم. از خودم متنفرم‌. تو زندگیم اصلا آرامش ندارم. کلن بهم ریخته و آشفتم. هیچی خوشحال نمی کنه‌. از معمولی بودن متنفرم. نمی خوام تو همه چی متوسط باشم. میخوام یه آدم خاص و متفاوت باشم. ولی خب با حال و روزی که الان دارم روز به روز افسرده تر میشم و هیچ کاری رو درست انجام نمیدم و خودمو یه بازنده به تمام معنا میدونم. خسته شدم از این مدل زندگی کردن. کاش یجوری تموم شه این حال خرابم‌. کاش بتونم به خودم کمک کنم و خودمو نجات بدم ولی خب چجوریشو نمیدونم. کاش همه چی بهتر شه و زندگیم رنگ آرامش و شادی به خودش بگیره
0
رسول photo
رسول پنج شنبه، ۰۳ مرداد ۱۳۹۸
فقط با قدرت ذهن خودت میتونی‌بهترین ها رو بگیری از دنیا.جهان . طبیعت هرچی اسمشو میزاری فقط بخوا از ذهن خودت بهتر بودن و زندگی کردن ذهنی خودت وخودم
0
معصومه photo
معصومه چهارشنبه، ۰۱ اسفند ۱۳۹۷
با سلام منم متاسفانه این صفت کمال گرایی رو دارم دچار استرس و اضطراب میشم تو شروع کارها مشکل دارم و تو اتمام کارها هم همینطور .سر ارشد و پایان نامه ام خیلی استرس اضطراب و مشکلات داشتم و همش کارهام رو ناخواسته به تعویق مینداختم همچنین تو تمرکز هم مشکل دارم . امیدوارم راه حل این ویژگی منفی رو هم بیان کنید
0
فاطمه مرادی
فاطمه مرادی شنبه، ۲۵ خرداد ۱۳۹۸
(پاسخ) این یک مشکل نیست....
0
سامان photo
سامان جمعه، ۰۵ مرداد ۱۳۹۷
سلام. ممنون از مطالب. من کمال گرا هستم. به شدت. کمال گرا از نوع نابهنجار. قبلا اصن اینجور نبودم. یعنی تا پیش دانشگاهی. از پیش دانشگاهی به بعد این جوری شدم. قبلش احساس میکنم خیلی باهوش تر بودم. خیلی بیش تر از زندگیم لذت میبردم. ادما رو بیش تر دوست داشتم و کم تر قضاوتشون میکردم و .... اما الان کارم شده درگیر شدن با خودم. مدام با خودم حرف میزنم. خودمو سرزنش میکنم‌ زیاد دوستی ندارم. تو کارم موفق نیستم. هر روز یه شخصیتم و پایدار نیستم. احساس میکنم خیلی خنگ تر شدم. از ادما زیاد خوشم نمیاد و زیاد قضاوتشون میکنم. زیاد گیج میشم. خودم با خودم درگیرم. تنهام. دارم روانی میشم و ... ایا راهی واسه درمانش هست. من خودم هی راه های متفاوتو دارم امتحان میکنم. مثلا یه روز همیشه لبخند رو لبام باشخ یه روز حرف نزنم یه روز سرم پایین باشه و ... اما هیچ کدومشون جواب نداده. الان وقتی یه نفر حتی یه چیز ساده رو هم میگه( مثلا یه روز کنترل تلویزیون نبود گفت از جلو خاموشش کن) من فکر میکنم اون چه ایده ای زده که اینو گفته و اون از من باهوش تره و بهش حسادت میکنم‌.
0
فاطمه مرادی
فاطمه مرادی شنبه، ۲۵ خرداد ۱۳۹۸
(پاسخ) از مشاورتون کمک بگیرید
0
فری photo
فری پنج شنبه، ۳۰ خرداد ۱۳۹۸
منم کمالگرا هستم.درواقع ادم صفر یا صدی هستم. حتی تو انتخاب دوست. میگم یا نباش یا اگه هستی با تمام توانت باش. خیلی از دوستان قدیمیو بلاک کردم چون فک میکنم کاملا دوست نیستن؛حسادتهایی دارن روراست نیستن کامله کامل. یا حتی به همسرم میگم یا توجه زیاد داشته باش یا عاشق من باش یا اگه نیستی اصلا نباش باید طلاق بگیریم. من نصفه و نیمه بودن رو نمیتونم تحمل کنم.عذابم میده. یا کتابی رو نمیخونم یا جز به جز و ریز به ریز و با حوصله. ازدواج کردم پس باید جونمم برای موفقیت و شادی و ارامش همسرم بذارم. مادر شدم پس باید حواسمو شش دانگ به تربیت و یلامت بچه م بدم. به هیچکس اعتماد نمیکنم بچه مو بهش بسپرم. حتی جارو زدن خونه رو نمیتونم بسپرم به همسرم فک میکنم تمیزه تمیز جارو نمیزنه. مطمینم خیلی دارم ازین قضیه ضربه میخورم از خیلی جهات اما نمیتونم صفر یا صد نباشم. مثلا اگه دوستم در جواب پیامم بنویسه خخخخخ سریعا بلاکش میکنم. با این واژه خخخخ که رایج شده شدیدا مشکل دارم.یا مثلا بجای سلام بنویسن س. یا موقع درس خوندن اگه تو یه خطی بمونم و مطلب رو نگیرم تا نفهمم نمیتونم ادامه بدم یا برم سر مبحث بعدی درس و کتابم.
1
Reza Ahmadi
Reza Ahmadi شنبه، ۱۷ فروردین ۱۳۹۸
با سلام اول از همه ممنونم از سایت خوبتون می خواستم بگم منم همه این موارد و دارم حتی جدیدا که به خاطر افسردگی پیش دکتر رفته بودم به من گفت تو از کمال گرایی گذشتی و به کمال پرستی رسیدی که به نظرم این مسئله مشکلات زیادی رو برام ایجاد کرده اما در کل به نظرم کمال گرایی چیز خیلی خوبی هم هست
0
مریم photo
مریم جمعه، ۱۶ فروردین ۱۳۹۸
سلام من ی ادم کمال گرا وب شدت باهوش هستم این دو ویژگی کنارهم باعث شده از رفتن سرازمون وکنکورخودداری کنم اما ب کمک مشاوره م دارم برای رتبه تک رقمی کنکور99تلاش میکنم درسه خیلی عذاب اوره مخصوصا اینکه همه کارها باید طبق قانون خاصی انجام بشه و دادشم کاملا تخت کنترل من هس ومیدونم هم اون هم من اذیت میشم اما واقعاکمال گرایی رو دوس دارمو
0
احمد خلفی
احمد خلفی شنبه، ۱۰ فروردین ۱۳۹۸
مطلب زیبایی بود مخصوصا دو مورد اول کمی غیرمنتظره بود برام ممنون
0
معصومه photo
معصومه چهارشنبه، ۰۱ اسفند ۱۳۹۷
با سلام منم متاسفانه این صفت کمال گرایی رو دارم دچار استرس و اضطراب میشم تو شروع کارها مشکل دارم و تو اتمام کارها هم همینطور .سر ارشد و پایان نامه ام خیلی استرس اضطراب و مشکلات داشتم و همش کارهام رو ناخواسته به تعویق مینداختم همچنین تو تمرکز هم مشکل دارم . امیدوارم راه حل این ویژگی منفی رو هم بیان کنید
0
سارا photo
سارا شنبه، ۲۰ بهمن ۱۳۹۷
متاسفانه میبینم من همه ی موارد و دارم. دوست ندارم اینطوری باشم. هی به همسرم واسه هر کاری تاکید میکنم و بنده خدارو اذیت میکنم. گاهی تا دوران رژیمم کامل نشه جایی نمیرم یا لباس نمیخرم یا حتی رنگ کردن موهامو میذارم واسه وقتی که رژیمم تکمیل بشه. تورو خدا راه درمانم بگین
0
MHN photo
MHN یکشنبه، ۱۴ بهمن ۱۳۹۷
متاسفانه آنچه را در این مقاله خواندم دقیقا شخصیت من را نشان میدهد و تا کنون از بابت آن شگستهای زیادی در زندگی متحمل شدم و به جایی نرسیدم. ولی دیگران مرا به دلیل دقیق بودن و منظم بودن قبول داشتندو باعث شد که من متوجه اشتباه خود نباشم و ضرر زیاد و عقل ماندگی زیادی در زندگی داشته باشم . حال که متوجه شدم سعی دارم خودم را اصلاح کنم .به امید خدا
0
علی photo
علی جمعه، ۱۲ بهمن ۱۳۹۷
من نسان کمال گرایی هستم وبه دیگران خیلی کمک میکنم ولی وقتی نامردی دیگران را میبینم مدتها خودم راآزارمیدم واین بنظرم خوب نیست.مثلا من دوبارضامن یکی از اقوام که میدانستم درحالی که زبان چرم ونرمی داردولی درون خوبی ندارد وهمه چیزرافقط برای خوش میخواهدشدم چندوقت پیش میخاستم وامی بگیرم درحالی که دوست نداشتم بهش بگم چون دوسانی دارم که بسیاربهم اعتماددارندوبه خوش حسابی ومنظم بودن مشهورهستم به نیت امتحان بهش گفتم که ضامن دومم بشود چون ضامن اولی بدون اینکه بهش بگم خودش پیشنهاددادکه ضامنم میشود.کارمندبانک بدون دلیل گفت که ضمانت اورا نمیپذیردمنم به یکی از دوستان دیگرم زنگ زدم آمدبانک وهمان لحظه امضا زدووام راگرفتم بعداز۳ماه گذرم به همان بانک افتادهمان کارمندگفت خداوکیلی ضمانت هرانسان بی ارزشی رانکن درحالی که همان موقع فهمیده بودم اوضاع ازچه قراراست.گفت یعنی خودت نفهمیدی. گفتم چرافهمیدم (گفت پشت سرشماالتماس کرده که ضمانتش رانپذیرم) این یکماه است خودخوری میکنم که چرامن دوباردرهمان بانک ضمانت این انسان بی ارزش را کرده ان واین برای انسانهای کمالگرا ناراحت کننده است
0
سمیرا photo
سمیرا سه شنبه، ۰۶ آذر ۱۳۹۷
میشه در مورد درمانش هم مطلب بگذارید. کسی این علایم رو داره چه تمرین هایی باید انجام بده؟ یا چه کاری باید انجام بده؟
0
عاطفه photo
عاطفه جمعه، ۰۴ آبان ۱۳۹۷
اگه حالا یکی مثله من هم کمالگرا باشه هم همجنسگرا باید چیکار کنه:///
0
هانیه photo
هانیه سه شنبه، ۲۴ مهر ۱۳۹۷
کمالگرایی ایم حول و حوش سلامتیم بیشتره .. یعنی به عبارتی یا باید هیچ بیماری نداشته باشم یا بمیرم😆 یا باید آیلس بگیرم یا زبان نخونم..یا باید ارشد زیر ده یا اصلا... یا امسال ارشد یا هیچ وقت... داشتم فک میکردم چرا یه سال گذشته اینقدر حالم خوب بود؛ چون واقعا هیچ کار خاصی نکردم (این جمله هم بررامده از کمالگراییمه😆) ولی خب دنیای واقعی این طور نیست .. انسان سالم نداریم..ولی درک این برای یه شخصیت ocpd خیلی سخته...
0
مجتبی photo
مجتبی جمعه، ۲۰ مهر ۱۳۹۷
با سپاس از همه .از اونجایی که من هم بعضی از این ویژگیها رو دارم.و در خیلی از مواردی که گفته شد من هم از این ویژگی متضرر شدم.میخوام دو تا مورد رو اضافه کنم یکی اینکه در مورد من نکته منفی دیگه ای هم که داشته تمرکزم رو پائین آورده.و دیگری اینکه آیا فعالیت, رشته کاری, یا سرگرمیی وجود داره که بشه از جنبه مثبت این ویژگی در اون استفاده کرد؟(چون خودم فکر میکنم ویژگی مطلقا بدی نیست).
0
فروزان photo
فروزان دوشنبه، ۰۹ مهر ۱۳۹۷
با درود .به نظر من کمال گرایی شدید آدم رو فلج می کنه و حتی نمی ذاره حرکت کنه..و با دگوسواس فکری هم درارتباطه .من حس می کنم خیلی ها کمتر درمورد کمال گرایی و وسواسشون آگاهی دارن لفطا با راه حل ها کمک کنین
0
Mh photo
Mh چهارشنبه، ۲۸ شهریور ۱۳۹۷
راستش من بشدت ادم کمال گرایی هستم و اینجور شخصیت وقتی شرایط زندگی مانع انجام اهدافت بشه خیلی خیلی ناراحت کننده و سخته و بجای اینکه باعث پیشرفتت بشه فقط تورو غرق میکنه ولی درکل شخصیت کمال گرا رو ترجیح میدم چون میتونه ادم خیلی بهتر و موفق تری بسازه ادمی ک ب بهترین فکر میکنه احتمال بیشتری داره ک ب بهترین هم برسه و شرایط و اینده بهتری هم تجربه خواهد کرد اینجور افراد در انتخاب شریک زندگیشونم سخت گیرن ک این باعث میشه رشیک بهتری گیرشون بیاد
0
نسیم photo
نسیم سه شنبه، ۱۳ شهریور ۱۳۹۷
من نمیتونستم کسی رو برای ازدواج انتخاب کنم و از همه ایراد میگرفتم.وقتی به روانشناس مراجعه کردم گفتن ک شما انسان کمال گرایی هستی و این خوب نیست!
0
سعيده photo
سعيده یکشنبه، ۰۴ شهریور ۱۳۹۷
عالى بنظرم كمال گرايى همان وسواسه. درسته؟
0
پاشا سپهر photo
پاشا سپهر سه شنبه، ۰۲ مرداد ۱۳۹۷
دوستان همه نظراتونو خوندم عاميانه صحبت ميكنم من پاشا هستم بيشتر از هر وقت قدرتمند،همه اين چرندياتو از ذهنتون بريزيد بيرون زندگي جز يك جنگ نيست كه مثل جنگ هم شيرين نيست زماني كه ضعيف ميشيد اين افكار مياد تو ذهنتون هيچ كدوم از شما مشكلي نداريد چكيده يك عمرمو خيلي ساده ميگم بهتون فقط عمل كنيد فقط انجامش بديد انقدر فكر نكنيد بهش مثل يه سرباز تن لش مرده نباشيد مثل يه فرمانده به زندگي دستور بديد حتي به خدا دستور بديد افزارو دستتون بگيريد يه بار ديگه بلند بشيد و بزاريد صداي موفقيتهاتون همه دشمناتونو كر كنه
0
سپیده photo
سپیده چهارشنبه، ۲۳ خرداد ۱۳۹۷
سلام...منم مثل خیلیا که اینجا نطرشونو گفتن کمال گرا هستم... به نطر من اون دسته از دوستان که موافق کمال گرایی بودن همونایی هستن که کمال گرایی بهنجار دارند...و اون دسته از کمال گراها که ناراضی هستن و احساس می کنن متوقف شدن همون کمال گراهای نابهنجار هستن...حالا پیشنهادهای من.. اولش اینکه اصلا فکر نکنید که این کاری که انجام میدید انتهای همه آرزوهای شماست..فکر کنین شما یه مسیر رو برای رسیدن به آرزوهاتون شروع کردین..اگه تو اون مسیر تو هر مرحله بهتر شدین اینو واسه خودتون بزرگ کنین...دوم اینکه واسه هر هدف یه گام جلوتر از خودتونو رو به عنوان گام بعدی در نطر بگیرین که این کارو هم بابد آگاهانه انجام بدین..وقتی به اون گام رسیدین گام بعدی رو بزارین...سوم اینکه برای طولانی مدت تصمیم گیری نکنین..مثلا نگین تا آخر سال چه کارهایی باید انجام بدم..مطمعنا تصمیم درستی نمیگیرین چون معیارهاتون خیلی بالاعه...چهارم اینکه هر روز که بیدار میشید...
0
پریسا قوطاسلو
پریسا قوطاسلو یکشنبه، ۰۶ خرداد ۱۳۹۷
چند نشانه که در متن بهش اشاره شده در واقع یک موضوع رو میخوان بگن مثلا ویژگی1( همش یا هیچی) میتونه چند مورد بعد از خودش رو هم در بربگیره
0
زهرا photo
زهرا شنبه، ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۷
خیلی آزار دهنده ست. کسایی که از کمال گرایی آزار ندیدن کمال گرا نیستن که بدونن. کمال گرایی باعث توقف میشه، باعث سرخوردگی و افسردگی میشه، باعث لذت نبردن میشه، باعث استرس میشه، باعث عقب افتادن از همه فعالیت های عادی میشه، باعث از بین رفتن کامل اعتماد به نفش میشه و...
0
علی فرزادزاده
علی فرزادزاده دوشنبه، ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
(پاسخ) اتفاقن از نظر من برعکسه من خودم کل این ویژگیا رو دارم و از نظرخودم و اونجور ک خیلیا بم گفتن کمال گرام با همین ویژگی هم بوده ک تونستم پزشکی قبول بشم
0
سید محمد مرتضوی
سید محمد مرتضوی پنج شنبه، ۰۳ خرداد ۱۳۹۷
(پاسخ) سلام زهرا خانم. منم باهات موافقم. من از سن نوجووونی درگیر این افکار شدم ولی قبلش مشکلی نداشتم. تو این ده سال که افکار وسواسی کمال گرایی داشتم انگار زندگیم قفل شده. خیلی غمگینم و خیلی وقتا به خودکشی فکر میکنم. انگار به پاهام زنجیر بستن تا نتونم حرکت کنم.
0
کیانا photo
کیانا شنبه، ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷
ایده آل گرایی باعث شده من خیلی به مشکل بر بخورم، ازونجایی که فرصتای زیادیو از دست میدم چون فقط به این مطمئن نیستم قطعا توش بهترینم یا نه... کلی پشیمونی میاره
0
محمد جواد کیانی
محمد جواد کیانی یکشنبه، ۱۹ فروردین ۱۳۹۷
خب چرا نمی‌گید چطور کنترلش کنیم؟! 😭😭😭
0
محمد photo
محمد چهارشنبه، ۰۲ اسفند ۱۳۹۶
من آگاهانه دارم سعی می کنم ایرادهای کمال گرایی را توی خودم و زندگیم کاهش بدم ولی در کل به نظرم افراد اگر آگاهانه به شخصیتشون توجه کنند خیلی موفق خواهند بود. من به شدت ایده آل گرا هستم و از این رویکردم راضی هستم چونکه باعث شده به خواسته هام برسم و هر ماه پیشرفت داشته باشم. به لطف خدا شرایطم دائم در حال بهتر شدنه و اعتماد به نفسم هم نهادینه شده. به نظر من علم روانشناسی افراد جامعه را به سمت نرمال بودن سوق میده. البته من با علوم تجربی هیچ مشکلی ندارم و به نظرم کاملاً لازمه که این نظریات مطرح بشه ولی در کل اگر به تاریخ نگاه کنیم میبینیم که بدون افراد ایده آل گرا خیلی از موفقیت ها و داشته های امروز را نمی داشتیم. اگر افراد حاضر نباشند برای ایجاد یه دنیای بی نقص از همه چیزشون بگذرن سرعت رشد جوامع خیلی کندتر از حالت فعلی می بود. من با تمام وجود دوست دارم که بهترین باشم و بهترین را ارائه بدم و حتی اگر به خودم فشار بیاد و از خیلی چیزهام بگذرم برام مهم نیست چون آگاهانه بوده و نتیجه برای همه افراد مثبت خواهد بود. از خودگذشتگی و پشتکار بزرگترین دست آوردی هست که این خصوصیت اخلاقی به من داده
0
Melody Soufi
Melody Soufi پنج شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۶
(پاسخ) تا به حال به این موضوع فکر کردید که رهبران جنگ های جهانی انسان هایی ایده آل گرا بودند که می خواستند دنیا رو بهبود ببخشند و اینکه هر چقدر هم تلاش کنید جامعه بشری و تفکرات تن پرورانه و خود خواهانشون تمومی نداره مگر اینکه مهدی موعود بیاد و بازم نمی دونم اون جامعه ایده آل به وجود می آید و اینکه تلاش های ما در جهت بهبود این جامعه و این افراد آیا واقعاً ارزش داره؟
0
احسان  photo
احسان سه شنبه، ۰۸ اسفند ۱۳۹۶
همه این ویژگی ها در من وجود داره،اما متن بعضی هارو نگفته،کمال گرایی،نوعی وسواسی ذهنی و روانی است و باید کنترلش کرد
0
تارا photo
تارا شنبه، ۰۵ اسفند ۱۳۹۶
من همیشه از ترس باختن و موفق نشدن سعی میکنم کاری رو شروع نکنم چون نمیتونم تحمل کنم از پسش برنیام و اعتماد به نفس کمی دارم با اینکه اکثر مواقع جز بهترینا بودم اما این ویژگی خیلی آژاردهنده است کاش کسی راه حلی واسش بگه
1
سهیل مرادی
soheil moradi جمعه، ۲۰ بهمن ۱۳۹۶
کمال گرایی باعث پیشرفت فرد و بالا ارتقا فرهنگ اجتماعی میشه.
0
Reza photo
Reza شنبه، ۱۴ بهمن ۱۳۹۶
من ادم کمال گرایی هستم ولی هیچ وقت از کاری که سرانجامش مشخص نبوده نترسیدم بلکه سعی کردم هر کاری بهم محول شدرو بدون نقص انجام بدم.از انتقاد بدم نمیاد من بخاطر کمال گرایی همه ادمای دورم بهم تو هر کاری اعتماد میکنن چون کمال گرایی باعث میشه به هر مسئله ای به طور منطقی فک کرد که در طول انجام کاره با هیچ مشکلی مواجه نشد حضرت علی میفرماییند تفکر به سر انجام کارها انسان را ار مهلکه ها میرهاند.
0
حامد photo
حامد شنبه، ۰۷ بهمن ۱۳۹۶
منم آدم کمال‌گرایی هستم میخوام در مورد دوستانی که میگن منم آدم کمال‌گرایی هستم ولی کنترل میکنم يا.... اینا همونایی هستند که هر جا یه چیزی بشنوند میگن منم اینجوریم، یعنی از هرچی حرف بزنی اینا بلدن و حتی راه حل هم میگن.
0
سیاوش photo
سیاوش جمعه، ۲۹ دی ۱۳۹۶
مشکله بزرگی که کمال گرایی میتونه واستون ایجاد کونه اینه که شما رو از درک واقعیت دور مکنه یعنی ذهن شمارو مجبور به ساختن واقعیت کذب می کنه که شما به سختی می تونید متوجه ان بشید ،علتش اینه که هر کسی نمی تونه کامل باشه و ذهن کمال گرا همه چیزو کامل می خواد پس یا باید تلاش برای کامل بودن از نظر خودش بکنه که اینکار غیر ممکن هستش یا باید دستی در واقعیت ببره ،البته این موضوع امکان داره برای بعضی افراد پیش بیاد از جمله کسانی که دروغ زیاد میگن ، یکی از بدی های دروغ همین هست که ذهن شمارو مجبور به ساختن و درک یک حقیقت مجازی میکنه که در دین اسلام و سایر دین ها دروغ از بزرکترین گناه ها هستش.
0
حسین photo
حسین دوشنبه، ۱۸ دی ۱۳۹۶
سلام۹۰درصد این ویژگی ها در من صدق میکنه...و این هم باعث ناراحتی منه هم خوشحالی....ولی خیلی درکل خیلی ضرر میکنم...چیکار بایدکرد
0
hamedlim photo
hamedlim دوشنبه، ۱۸ دی ۱۳۹۶
استیو جابز هم یک کمال گرا به تمام معنا بود. مهم اینه بتونیم اون رو کنترل کنیم و به جهت درست هدایتش کنیم.
0
مهدی photo
مهدی شنبه، ۱۶ دی ۱۳۹۶
آیا آدمایی که کمال گرا هستن توو همه موضوعاته زندگیشون کمال گرا هستن یا ممکنه فقط توو ی موضوعه خاصی کمال گرا باشن؟؟؟ من احساس می کنم فقط در مورد درس خوندن چنین حسی دارم و در سایر مسائل زندگی کمال گرا نیستم...
0
سعیده  photo
سعیده چهارشنبه، ۰۸ آذر ۱۳۹۶
درمان کمال گرایی چیه خیلی منو اذیت میکنه
0
علی photo
علی شنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۶
سلام کمال گرایی واقعا مشکل خیلی بزرگی هست چون خودم دچارش هستم با آدم کاری میکنه که هر لحظه خودت رو سرزنش کنی به خاطر اشتباهات و یا کمتر تلاش کردن یا حتی نگرفتین بهترین نتیجه و این باعث کم شدن اعتماد به نفس و کم دونستن خود و این هم باعث افسردگی شدید و این باعث یه عالمه افکار منفی و بی عرضگی و احساس شکست مطلق و این باعث یه عذاب خیلی شدید که اصلا با کلمات نمیشه توصیفش کرد میشه. حتما اگه این مشکلو دارید به فکر درمانش باشید چون آدم کمال گرا اصلا نمیتونه از زندگی لذت ببره. کمال گرایی فقط با 100 مطلق لذت میبره نه با 90 یا 80 . در حالی که برای رسیدن به 100 باید اول 10 و 20 و ... رو رد کرد تا به 100 رسید. ولی فرد کمال گرا با اومدن از 10 به 50 با اینکه پیشرفت خیلی زیادی کرده نمیتونه لذت ببره چون لذت رو فقط در 100 مطلق میبینه ولی اگه از 10 تا 99 لذت نبری ، به نظرتون میشه به 100 رسید؟؟ برای رسیدن به 100 باید از 1 تا 99 هم لذت برد چون اون هم پیشرفته. در حالی که اصلا واقعا نیاز هست به 100 مطلق رسید؟؟
0
هدیه photo
هدیه سه شنبه، ۳۱ مرداد ۱۳۹۶
درمانش چیه من ب هیچ جایی نرسیدم واسه همین
0
مهرداد photo
مهرداد یکشنبه، ۲۹ مرداد ۱۳۹۶
كمال گرايي بد هست چون خيلي از وقت ها نتيجه كار به ما بستگي نداره و اجبارا دست چيزهاي ديگه دخيل هست و چون نميتونيم به نتيجه مطلوب برسيم اينجور ميشه
0
علی photo
علی سه شنبه، ۰۳ مرداد ۱۳۹۶
کمالگرایی بد نیست اگر واقعا ادم بهترین کیفیت رو برای چیزی بخواد و خودشو به چالش بکشه که واقعا ارزشش رو داشته باشه مثل انسان بودن هر چند ما هیچ وقت تبدیل به انسان های کاملی نمیشیم ولی اصلا این بد نیست که ما نهایت تلاشمون رو بکنیم نه برای چیزهای بیهوده که ارزشش رو بخواد من واقعا برام مهم نیست امروز چگونه لباسی میپوشم بلکه چیزی که مهمه اینه که اگاهانه عمل کنم
0
میترا photo
میترا جمعه، ۰۲ تیر ۱۳۹۶
من یه فرد کمال گرا هستم. مقصر اون رو هم مادرم می دونم. از بسکه دوست داشت من هیچ اشتباهی نکنم. هر وقت از مهمونی می اومدیم, من رو با بقیه مقایسه می کرد و می گفت همه از تو بهترن. هنوز هم همین طوره. خودش هم یه فرد کمال گرا است. الان 47 سالمه و به جرات می تونم بگم از زندگی لذت نبردم. چون فکر می کنم در هر کاری و محفلی باید بدرخشم. همیشه در دادگاه خودم, خودم رو سرزنش می کنم. فکر می کنم الان دیگه هیچ کس منو دوست نداره و من در جمع از این که حرفی بزنم که اشتباه باشه و بعد خودم رو رزنش کنم, اصلا حرف نمی زنم. من می خوام یک ادم عادی باشم. با تمامی لذت های اون
0
هنگامه  photo
هنگامه یکشنبه، ۲۱ خرداد ۱۳۹۶
منم یه کمالگرا هستم، این مسئله هنوز برام حل نشده با اینکه تعداد جلسات زیادی رو هم رفتم پیش روانشناس، اما کمکم نکرد و هزینه ی ویزیت هم بالا رفت و من نتونستم دیگه برم چون فشار مالی هم به حال بدم اضافه شده بود، برا همین ولش کردم، خیلی بده که آدم به خاطر مسئله ی مالی و هزینه ی زیاد روانشناسها نتونه پیگیر مشکلش بشه، کاش بیمه داشت ... الان دارم می رم پیش روانپزشک. دارو مصرف می کنم ازون حالت بد افسردگی که داشتم توش فرو می رفتم دیگه برا اینکه هیچ کاری رو نمی تونستم انجام بدم در اومدم ... خیلی تغییر نکردم ولی حداقل حال روحیم بهتره
0
س photo
س دوشنبه، ۱۵ خرداد ۱۳۹۶
من شدیدا کمال گرا هستم، این خصوصیت 90درصد به پایان نرساندن فعالیتهای من رو شامل میشه. با شرایط خوب و ضریب هوشی 147 کار خاصی توی زندگیم انجام ندادم چون عقیده من یا صفر یا صد تمام هست. تا الان که خیلی ضرر کردم
0
ملک مولایی
ملک مولایی پنج شنبه، ۲۶ اسفند ۱۳۹۵
من آدم کمال گرایی رو میشناختم که از ترس این که کاری که شروع میکنه هیچ وقت تموم نه معمولا کاری نمیکرد
0
سید محمد حسینی
سید محمد حسینی پنج شنبه، ۲۶ اسفند ۱۳۹۵
کمال گرایی مانع بزرگی در مسیر لذت بردن از زندگی است چرا که کمتر شرایطی پیش می آید که صد در صد بی عیب و نقص باشد
0
سید محمد حسینی
سید محمد حسینی پنج شنبه، ۲۶ اسفند ۱۳۹۵
کمال گرایی مانع بزرگی در مسیر لذت بردن از زندگی است چرا که کمتر شرایطی پیش می آید که صد در صد بی عیب و نقص باشد
0
مریم شکری کاریزعمر
مریم شکری کاریزعمر دوشنبه، ۲۳ اسفند ۱۳۹۵
پس با این تفاسیر من کمال گرا هستم..ولی از این که خودم رو سرزنش میکنم ناراضی ام دوست دارم آدم بیخیال تری باشم
0
الهام سادات خاندل
الهام سادات خاندل یکشنبه، ۲۲ اسفند ۱۳۹۵
کمال گرایی ویژگی سازنده ای است البته تا جایی که مانع لذت بردن فرد از زندگی نشود
0
think s
سحر شاکر یکشنبه، ۲۴ بهمن ۱۳۹۵
به نظر من واژه ی کمال گرایی واژه قشنگیه و بارِ + داره برای این ویژگی هایی که شما نام بردید این فرد "کامل گراست" نه "کمال گرا". کامل گرایی زندگی ادمو فلج میکنه. خیلی از این ادما کار رو شروع نمیکنن در صورتی اگر به خودشون قول بدن فقط 5 دقیقه، 5 دقیقه کار رو شروع کنن بخشی از مشکلاتشون حل میشه.
0
مبینا photo
مبینا پنج شنبه، ۳۰ دی ۱۳۹۵
پیشنهادیاراهیم برای کنترل کمال گرایی دارین؟
0
محمدمهدى عظيمى photo
محمدمهدى عظيمى یکشنبه، ۳۰ آبان ۱۳۹۵
من هم آدم كمال گرايي هستم، ولى چند سالى هست فهميدم برخلاف اسم زيبايي كه داره، خيلى به درد بخور نيست؛ موازى كارى رو بلد نيستن، انجام دوتا كار وابسته به هم براشون سخته، تا شرايط كارى (مثلا درس خوندن) ١٠٠٪‏ براشون مهيا نباشه، اون كار رو انجام نميدن. معمولا كمال گراها راه اندازى كار براشون خيلى مشكله، چون بايد صفر تا صد شروع كار براشون فراهم باشه. به محض اينكه ايده انجام كارى به ذهنشون ميرسه، انقدر خيال پردازى ميكنن و بزرگش ميكنن كه ديگه انجام اون كار براشون غير ممكن ميشه. از طرفى كمال گرايي ميتونه مفيد باشه: مثلا كمال گراها آدمهاى خلاقي هستن، آدمهايي هستن كه ميتونن آينده نگرى نسبت به يك محصول رو داشته باشن. از طرفى كمال گرايي قابل كنترله، فقط كافيه بفهميم كه كى و كجا مياد سراغمون، ياد بگيريم كارهارو با حداقل امكانات انجام بديم و گاهى لازمه كه يك مرحله از كارى رو انجام بديم بعد اون رو بسط و گسترش بديم. آدمهاى با عارضه وسواس فكرى خيلى درگير كمال گرايي هستند، با مراجعه به روانپزشك يا روانشناس اين مسئله قابل حل بوده و تحت كنترل فرد خواهد بود.
0
. .
. . چهارشنبه، ۰۳ آذر ۱۳۹۵
(پاسخ) این قدر پول زیاد میگیرن که....بعدشم داروهاش فقط برای یه بازه بی خیالت نمیکنه ؟؟؟بعضی از این روانپزشکا فقط نیم ساعت وقت میدن 45-50 تومن اونم نه فقط دو سه جلسه.....چندین جلسه..........:-(نه مراعات زمان آدمو میکنن نه جیب خالی....ما موندیم و این کمالگرایی آزار دهنده...
0
محسن  دهقانی
محسن دهقانی چهارشنبه، ۲۲ دی ۱۳۹۵
(پاسخ) سلام بنده خودم روانشناس هستم علت گرون بودن هزینه ها روان به دلیل نبودن بیمه روان در ایران هستش همچنین شما اگر برای این مسئله به روانپزشک مراجعه کردین مراجعه شما اشتباه بوده است چون روانپزشک فقط دارو درمانی انجام میدهد شما باید به یک. روانشناس خوب در این زمینه مراجعه کنید و مطمئن باشید جواب های مثبتی خواهید گرفت
0
آنا.س photo
آنا.س دوشنبه، ۲۰ دی ۱۳۹۵
درستش کامل گرایی هست.کمال گرایی چیز خوبیه.این کامل گراییه که مضره.
0
سمیرا دهقانی
سمیرا دهقانی دوشنبه، ۲۰ دی ۱۳۹۵
سلام اینطور که گفته شد به نظرم من ادم کمال گرایی هستم فقط ویژگی های2-8ندارم.و بنظرم این خصوصیات بد نیس. کاملا موافقم
0
ابراهیم احمدی
ابراهیم احمدی یکشنبه، ۱۹ دی ۱۳۹۵
با سلام بیشتر ویژگی های کمال گرایی واقعا صادق است. به نظرم جنبه های منفی کمال گرایی از جنبه های مثبت آن بیشتر است.
0
رامتین کریمی
رامتین کریمی شنبه، ۱۸ دی ۱۳۹۵
بنده دچار کمال گرایی هستم اما نمیتوانم خوب یا بد بودن آن را تایید کنم!اما این را میدانم که اگر سرمایه در اختیار داشتم میتوانستم به بسیاری از اهدافم برسم اما الان به دلیل این که دوست دارم همه چیز به بهترین نحو انجام شود قادر به انجام بسیاری از کارها نیستم!
0
حسین محصل یزدی
حسین محصل یزدی شنبه، ۱۸ دی ۱۳۹۵
آدم که از بقیه افراد نزدیک خودش کامل تر و عاقل تر باشه، ظاهر افتاده ای داره .. اونی که خیلی ادعای کاملی میکنه، شعور کمتری داره نسبت به بقیه . چون آدم عاقل، نیاز به کمال گرایی نداره
0
فرزاد بزازان
Farzad Bazazan دوشنبه، ۱۳ دی ۱۳۹۵
فک کنم حداقل چهار مورد از مواردی که گفته شد رو دارم . ولی حس میکنم همون سه موردی که در مقاله گفته شده(9.8.7.4) رو داشته باشید ( نه تنها آدم کمال گرایی نیستید بلکه آدم منطقی هستید) البته این نظر شخصی منه ..
0
سلما پورامین
سلما پورامین پنج شنبه، ۰۹ دی ۱۳۹۵
من تک به تک این نکته ها رو دارم،و به نظرم ایده آل گرایی اصلن ویژگی مناسبی نیست،حداقل من و که خیلی اذیت میکنه،خیلی کارایی که اگه انجام بدم به نفعم هست و به همین خاطر انجام نمیدم،نمیدونم مقاله ای هست برای راه حل این جریان؟
0
مصطفی .
مصطفی کهن دوشنبه، ۲۹ آذر ۱۳۹۵
کمالگرایی یه امر نسبی هست. در بعضی حالات خیلی بد میشه و ازادهنده و دربعضی مواقع باعث موفقیت میشه
0
امیر قربانی
امیر قربانی جمعه، ۲۶ آذر ۱۳۹۵
من ایندفعه میخواهم درباره افرادی که در این بخش نظر داده اند بگویم طبق این تعداد نظر فکر کنم که خیلی متن خوبی هست پس تاثیر گذار بوده و افراد نتوانسته اند که نظرشان را پیش خودشان نگه دارن و به کسی نگویند متشکرم به خاطر این متون زیبا من عالی بود واقعا
0
زهره photo
زهره پنج شنبه، ۲۵ آذر ۱۳۹۵
یه معلم زیست داشتیم دبیرستان اونموقع بمن جلوی همه با لحن بدی گفت کمال گرایی فک کردم فحش میده معنیشو نمیدونستم!! شاید اینو بعد 10 سال معنیشو فهمیدم وقتی که ادم موفقی بودم ولی راضی نبودم کمال گرایی خوبه چون به ادم انگیزه حرکت و رسیدن میده ولی همونقدرم سمه چون نمیتونی در لحظه مث ادمای عادی شاد باشی چون شاید انقدر یکاریو به تعویق بندازی تا مطمین بشی اگر الان اقدام کنم میشه ولی خیلی وفقت ها زود دیر میشه دارم سعی میکنم ترک کنم و اولین قدمم وقتی بود که به مسافرتی بدون برنامه ریزی بدون رزرو هتل و اتوبوس و... به چند شهر رفتم سخت بود ولی شدنی سعی میکنم خودمو اصلاح کنم به نظرم شناسایی صورت مسئله به حلش کمک میکنه
0
هادي اصفهاني
هادي اصفهاني چهارشنبه، ۲۴ آذر ۱۳۹۵
به نظرم در برگردان و ترجمه معدال لاتين اين لغت به زبان شيوا و شيرين فارسي اشتباه صورت گرفته است.البته اشتباه از مترجم محترم نيست و از ابتدا بايد معادل بهتري در نظر گرفته ميشد.به نظرم اين چيزي كه به عنوان كمال گرايي گفته مي شود، يك نقص و بعضا بيماري به حساب مي ايد و رابطه نزديكي با وسواس و عدم اعتماد به نفس كافي دارد.
0
حسین ص  photo
حسین ص چهارشنبه، ۰۳ آذر ۱۳۹۵
بنظر بنده کل همه 80 میلیون اگر ازشون بپرسی و متن بخونن میگن بله من این خصلتا دارم من نمیدونم با این همه ادم کمال گرا موفق چرا یه تولید و کار با کیفیت تو این مملکت پیدا نمیشه هنوز جهان سومیمم امان از غرور کاذب دوستان
0
مجید کو ت زری
مجید کو ت زری شنبه، ۲۹ آبان ۱۳۹۵
به عنوان کسی که اکثر ویژگی های ذکر شده در بالا را دارم ، به نظرم نکات منفی کمال گرایی بیشتر از نکات مثبت آن هست ، و باعث می شه بیشتر اوقات احساس کنید که از زندگی عقب هستید و در ادامه و تاثیر بد آن حس تنفر از خودتون هست که باز هم در ادامه باعث از دست دادن حس آرامش و لذت جویی می شه ،و این که فراموش کنید کاری که در گذشته انجام دادید در حد خودش ارزشمند بوده ، همراه اون احساس خوشحالی و رضایت مندی هم فراموش می شه ، امیدوارم راه حلی برای زیر پا گذاشتن کمال گرایی افراطی هم پیدا بشه ،، تشکر از متن ،،،
0
. .
. . چهارشنبه، ۰۳ آذر ۱۳۹۵
(پاسخ) دقیقا..راه حل میخوایم:((
0
. photo
. چهارشنبه، ۰۳ آذر ۱۳۹۵
من کمالگرا هستم، قبل این مطلب مختصر و مفید هم میدونستم..راهکار بدید و کتاب خوب معرفی کنید...تشکر.. واقعا بعضی مواقع تو روابط با اطرافیان، ارائه پروژه، مهمونی و و و..اذیت کننده است...
0
سجاد مظفري
سجاد مظفري چهارشنبه، ۰۳ آذر ۱۳۹۵
به نظرم من ادم کمال گرایی هستم اما کنار اون ریسک هم میکنم
0
سروش عباسی
سروش عباسی یکشنبه، ۳۰ آبان ۱۳۹۵
چطور میشه اثبات کرد ؟؟؟ این ویژگی ها رو خیلی از از انسانها دارن...
0
محمد خانزاد
محمد خانزاد چهارشنبه، ۰۳ آذر ۱۳۹۵
(پاسخ) از طریق تست های روانشناسی
0
tina photo
tina چهارشنبه، ۰۳ آذر ۱۳۹۵
سلام تمامش به من میخورد. مطلب عالی بود..
0
فرزین اکبری
فرزین اکبری دوشنبه، ۰۱ آذر ۱۳۹۵
از نظر من همه ما ایرانیان خودمون عقل کل میدونیم و یکی از دلایلی که مطالعه ام انقد پایین، این خصلت و ذاته ما ایرانیانست که فکر میکنیم همه چیز رو میدونیم و حق با ماست و بقیه دروغ و نادرسته. از نظر من این رفتارو اخلاق میتونیم درست استفاده کنیم، مثلا اخلاق های خوبمون تقویت کنیم و اخلاق های بدمونو تغییر بدیدم، و انتقاد پذیر باشیم. غیر از این باشه افراطی و فاشیست مطلق میشم و چشم و گوش و مغزمون محدود میشود و دلایل شکست تو جامعه و زندگیمون شخصیمون میشه.
0
محمد خانزاد
محمد خانزاد دوشنبه، ۰۱ آذر ۱۳۹۵
مطلب جالبی بود، نمیشه گفت این خصوصیات خوب هستن یا بد، اگه کمالگرا باشیم برامون قطعا سودآور هست و اگر کمالگرا نباشیم از آرامش فکری و روانی کمالگرا نبودن سود خواهیم برد. بطور کلی این موضوع رو باید مدیریت کرد، همیشه نباید کمالگرا بود اما در بعضی موارد لازم است کمالگرا باشیم.
0
Hiwa photo
Hiwa دوشنبه، ۰۱ آذر ۱۳۹۵
نميدونم واقعا بگم خوبه يا بد ولي تجربه خودم ميگه كه كمال گرا ها خيلي سخت زندگي ميكنن و اذيت ميشن خودمم خيلي تاون دادم به قول قديمي ها كه فرمودند تا عاقل فكراشو بكنه ديونه ميزنه به اب و در بيشتر مواقع هم نتيجه كارشون مثبت ميشه😑
1
میرمحمد حسینی
Mohammd Hosseini دوشنبه، ۰۱ آذر ۱۳۹۵
منم اینارو دارم مخصوصا مورد 9 :|
0
زینا کرمی
زینا کرمی دوشنبه، ۰۱ آذر ۱۳۹۵
اصلا خوب نیست و نکمن متاسفانه اینجوریم
0
دانته photo
دانته یکشنبه، ۳۰ آبان ۱۳۹۵
خیلی باحال بود 8تا از ویژگی ها رو داشتم ولی فکر کنم کمال گرایی یه جور افراط باشد
0
سید photo
سید یکشنبه، ۳۰ آبان ۱۳۹۵
متاسفانه پدر من همه این ویژگی ها رو داره و متاسفانه خود من هم از این داستان بی نصیب نیستم. این عوامل به اضافه اخلاق بد پدرم که دائم عادت به سرزنش داره باعث شده بخش زیادی از اعتماد به نفسم از بین بره و همیشه خودم رو بی عرضه و ناتوان ببینم. حالا که کمی مستقل تر شدم متوجه شدم چه ضرر بزرگی سر این داستان دادم و من برخلاف تصورم هیچوقت کم هوش و ناتوان نبودم و همه این تصورات ناشی از رشد نهال شوم "ترس از شکست" در اثر کاشتن بذر نحس "سرزنش" بوده. ای کاش کسانی که با مشکل کمال گرایی درگیرن فکری بکنن وگرنه تاوانش رو فرزندانشون خواهند داد...
0
حاج حسین
حاج حسین یکشنبه، ۳۰ آبان ۱۳۹۵
یکی از بدترین عواقب کمال گرایی مورد ۳ و۴ هست که باعث میشه نتونیم کار گروهی رو انجام بدیم .. کمالگرایی برخلاف اسم غلط اندازش ابداکارکتر جالبی نیست. امیدوارم برای فرار از کمال گرایی هم تاپیکی اختصاص بدین.
0
کیوان photo
کیوان یکشنبه، ۳۰ آبان ۱۳۹۵
بله. توضیحات بالا توصیف واو به واو شخصیت منه. در دو حالت میتونم نظرمو بیان کنم: ۱- از نظر درونی کاملا از داشتن چنین صفاتی راضی هستم چرا که تقریبا در اطراف خودم کسی رو نمیشناسم که به کیفیت بها بده و تجربه نشون داده این گونه افراد در نهایت به خاطر پایین بودن بازدهیشون همیشه شاکی‌ان. ولی من اینطوری نیستم ۲- از یه نظر ناراضی‌ام که نمیتونم راحت باشم و نسبت به پذیرش اتفاقات خوب و بد زندگی با وسواس به مسائل نگاه میکنم و این دیدگاه افراطی برام مثل یجور نفرین خفیف عمل میکنه و همیشه مانع لذت بردن تمام و کمال از اتفاقات خوب زندگیم شده. راجع به کمال گرایی و خصوصیات خوب و بدش و چگونگی کنترل کمالگرایی وسواسی، بیشتر بنویسید. پیروز باشید
0
امیرحسین photo
امیرحسین یکشنبه، ۳۰ آبان ۱۳۹۵
دقیییییییقا مثل من😂😂😂
0
پژمان اسمعیلی photo
پژمان اسمعیلی یکشنبه، ۳۰ آبان ۱۳۹۵
ما آدم ها وقتی مطالبی رو می خونیم که با همه یا برخی از ویژگی های خودمون مطابقت داره ، معمولا احساس شور و شعف عجیبی رو تجربه می کنیم . فارغ از این که این ویژگی ها مثبت یا منفی باشند و یا اینکه خودمون از قبل اونا رو شناخته باشیم . به شخصه یک عادتی که دارم ، وقتی اثری رو میبینم ، علیرغم دیدن خوبی هاش ، به بدی هاش هم خیلی گیر می دم . بعضا بهم میگن غر میزنم .
0
Vahid Sharifi
Vahid Sharifi شنبه، ۲۹ آبان ۱۳۹۵
با سلام و عرض ادب. به نظر من ویژگی دیگری که می تونه این پست و کامل کنه توجه بسیار زیاد به جزئیات هست. کلاً کسانی که این ویژگی ها رو دارن اصرار زیادی به دونستن جزئیات بیشتر در مورد کاری که انجام میدن دارن. منطق شون هم اینه که اطلاع از جزئیات باعث شناخت بیشتر و به تبع به نحو احسن انجام شدن کارشون میشه.
0
مهرداد میردامادی
مهرداد میردامادی یکشنبه، ۳۰ آبان ۱۳۹۵
(پاسخ) من هم آدم کمال گرایی هستم و این مورد "توجه به جزئیات" که فرمودین به شدت در مورد من صدق می کنه.... همین باعث شده که خیلی از دوستانم رو از دست بدم حتی در رابطه با جنس مخالف، جنبه های منفی اون زیاد به چشم من بیاد
0
آتوسا امیدی
آتوسا امیدی یکشنبه، ۳۰ آبان ۱۳۹۵
(پاسخ) کاملا موافقم. و همین اصرار زیاد برای دونستن تمام جزئیات باعث به تعویق انداختن هر نوع عملی میشه. فکر میکنم که ممکنه به دلیل اعتماد به نفس کم هم باشه.
0
آرمان داعی
آرمان داعی یکشنبه، ۳۰ آبان ۱۳۹۵
سلام ممنون از مطلب خوبتون به نظر من بیشتر افرادی که کمال گرا هستند،می شه جزء کسایی باشن که،خودشون را دوست ندارند کسی که خودش را دوست داره می پذیره که به عنوان انسان کامل و بی نقص نیست و ممکنه اشتباه کنه و خودشو سرزنش نمی کنه و مسولیت گذشته و احال و آیندشو می پذیره و کار درست را انجام میده و منتظر تایید دیگران یا واکنش دیگران نیست با تشکر
0
مهرنوش photo
مهرنوش یکشنبه، ۳۰ آبان ۱۳۹۵
لطفا مطلبی هم درمورد اینکه چطوری این ویژگی ها رو توی خودمون تعدیل کنیم بزارید.ممنون
0
Niusha photo
Niusha یکشنبه، ۳۰ آبان ۱۳۹۵
من خودم آدم کمال گرایی هستم اما همیشه سعی میکنم توش زیاده روی نکنم.چون میدونم کمالگرایی افراطی واقعا صدمه میزنه و این که ترجیح میدم واقع گرا باشم و نظر بقیه برام مهم نباشه.
0
ایمان photo
ایمان یکشنبه، ۳۰ آبان ۱۳۹۵
کاش راهی برا بیرون کشیدن از این ویژگی هم ارائه بشه بخاطر این ویژگی فقط داریم ضربه میخوریم یا حداقل اینطور بنظر میرسه! چون کارهایی که نتونستیم انجام بدیم خیلی بیشتر به چشم مان میاد تا کارایی که توشون موفق بودیم
0
محمد photo
محمد یکشنبه، ۳۰ آبان ۱۳۹۵
عالی بود. ممنون. بیچاره کرد این کمال گرایی ما رو.
0
علی یزدانی کیا photo
علی یزدانی کیا یکشنبه، ۳۰ آبان ۱۳۹۵
خدا حفظتون کنه
0
شایان photo
شایان یکشنبه، ۳۰ آبان ۱۳۹۵
دقیقا همینطوره. کمالگرایی بر خلاف اسم قشنگش باعث افسردگی و ترس از شکست میشه. درسته از نظر بعضی ها آدم پر تر و کامل تری به نظر برسی ولی کمالگرایی از درون نابود کنندس. تا جایی که باعث سرزنش بسیار شدید خود و حتی در مواقعی خود زنی و تنفر از خود میشه. و بدتر از همه اینه که دیگران انتظار بیشتر از شخص کمالگرا پیدا میکنن و شخص کمالگرا خودشو دربرابر فکر دیگران مسئول میبینه و نمیخواد نظر دیگران دربارش تغییر کنه و خود این مساله باعث بیشتر شدن حس کمالگرایی میشه. اینا تجربه شخصی خودم بود. لطفا مقاله ای درباره تغییر این ویژگی بزارید. واقعا نابود کنندس.
0
محمد محمدی photo
محمد محمدی شنبه، ۲۹ آبان ۱۳۹۵
صدالبته صد درصد ویژگیها برای من صدق میکنه!