چرا گربه‌ها این قدر عجیب رفتار می‌کنند؟

چرا گربه‌ها این قدر عجیب رفتار می‌کنند؟

گروه آموزشی

ویدوآل

1395/02/18

26678

بار بازدید شده
Why-do-cats-act-so-weird گربه‌ها خیلی سرگرم کننده‌اند. این رفتار‌‌های‌ گربه‌ای عجیب که هم دوست‌داشتنی و هم غیرقابل درکند برای خیلی از ما این سوال را ایجاد می‌کند که چرا گربه‌ها این کارها را می‌کنند؟
9178
چرا گربه‌ها این قدر عجیب رفتار می‌کنند؟
Vidoal
4.09
سرعت نمایش
سوالات و نظرات کاربران
0
منصور سلمانی زاده
منصور سلمانی زاده شنبه، 14 اسفند 1395
گربه ها واقعا جالبن
0
باسط محمدی
باسط محمدی دوشنبه، 09 اسفند 1395
جزو دسته ی پلنگ سانان هستن دیگه
0
محمدمهدی رحیم پور
محمدمهدی رحیم پور دوشنبه، 27 دی 1395
گربه ها گونه ی جالبی از موجودات پستاندار هستند و به صورتی با انسان ها زندگی و تکامل پیدا می کنند !
0
سینا photo
سینا سه شنبه، 23 شهریور 1395
ایول ، سلام من هر روز تمام فیلم هاتون رو میبینم خیلی هم عالی این فیلم گربه ها هم.... ، راستی چرا فقط یه دونه فیلم از دایناسور ها تو کانال گذاشتید لطفا دوباره یه فیلم راجب دایناسور ها بزارید با تشکر
0
سینا photo
سینا سه شنبه، 23 شهریور 1395
ایول ٬ من تمام روز فیلم هاتون رو نگاه میکنم خیلی خوبن اما میشه راجب دایناسور ها هم بگید آخه فقط یه بار راجب دایناسور ها گفتید
توضیحات
بازیگوش، بامزه و دوست داشتنی هستند. با استناد به بیش از 26 میلیارد بازدیدکننده از 2 میلیون ویدئوی آن‌ها که در حال جهیدن، پریدن، بالا رفتن، خرامیدن، چنگ زدن، خرخر کردن و ... هستند، مطمئن شدیم که گربه‌ها بسیار سرگرم کننده‌اند.
این رفتارهای‌ گربه‌ای عجیب که هم دوست‌داشتنی و هم غیرقابل درک هستند، برای خیلی از ما این سوال را ایجاد می‌کند که چرا گربه‌ها این کارها را می‌کنند؟
در گذر زمان، گربه ها همزمان هم شکارچیان جانوران کوچک بودند و هم طعمه جانوران گوشتخوار بزرگ‌تر. بقای هر دو شیوه شکارچی و قربانی (طعمه،صید) به رفتارهای غریزی و حیاتی آن‌ها وابسته بود که همواره در گربه‌های وحشی و حتی اهلی قابل مشاهده است. با این که ممکن است رفتار گربه‌ خونگی شما (گریزمو) گیج کننده به نظر برسد، اما در حیات وحش همین رفتارها به طور طبیعی طی میلیون‌ها سال در گربه‌ها پدید ‌آمده‌اند تا باعث تبدیل آن ها به یک مافوق گربه شوند.
 گربه‌ها به کمک ساختار ماهیچه‌ای منحصر‎‌به‌فرد و توانایی فوق‌العاده‌شان در حفظ تعادل به مکان های مناسب مرتفع می‌روند تا قلمروشان را بررسی کرده و طعمه‌ خود را در حیات وحش زیر نظر بگیرند. گریزموی شما امروزه نیازی به این مهارت های خاص برای یافتن و شکار کردن (برای غذایش) ندارد، اما به طور غریزی مشاهده‌ اتاق پذیرایی از بالای قفسه‌‌ کتاب، کاری است که او دقیقا برای انجام آن تکامل یافته است. در مقام شکارچیان وحشی، گربه‌ها از موقعیت‌ها استفاده کرده و هر زمانی که طعمه موجود باشد، شکار می‌کنند. از آن جایی که همه‌ طعمه های گربه ها کوچک است، در طول روز آن ها باید چندین بار غذا بخورند. گربه ها برای سیر شدن از استراتژی کمین، حمله، قتل و تغذیه استفاده می‌کنند؛ به همین دلیل گریزمو دوست دارد اسباب‌بازی‎های کوچک را دنبال کند، بر آن‌ها چنگال بکشد و در طول شبانه‌روز از وعده ‌ها‌ی غذایی کوچک استفاده کند.
طعمه‌های کوچک در محیط طبیعی تلاش می‌کنند تا در فضاهای کوچک پنهان شوند، بنابراین یک توضیح به تمایل گریزمو برای دسترسی به جعبه‌ها و چیز‌های بازکردنی این است که گربه ها تحت تاثیر همان کنجکاوی که به بقای گونه‌ آن ها طی میلیون ها سال کمک کرده است، قرار دارند. گربه‌ها در حیات وحش به پنجه‌های تیز برای بالا رفتن، شکار و دفاع شخصی نیاز دارند. تیز کردن پنجه‌هایشان روی سطوح نزدیک، گربه ها را آماده نگه داشته و به کشش پشت و عضلات پاهایشان و کاهش فشار و استرس در آن ها کمک می‌کند. پس نباید فکر کنید که گریزمو از مبل، صندلی، بالش، پرده‌ و هر چیز دیگری که در دسترسش قرار می دهید، متنفر است. او آن ها را ریز‌‌ریز می‌کند تا چنگال‌هایش خوب و خوش فرم بمانند؛ چراکه نیاکانش دقیقا همین کار را برای بقاء انجام می‌دادند. گربه ها در جایگاه طعمه، به گونه‌ای تکامل یافته‌اند که گرفتار نشوند. گربه ‌ها در فرار بهترین هستند و علت آن این است که در حیات وحش تکامل پیدا کرده اند. بنابراین گریزمو در خانه شما متخصص به زور جا کردن خود در فضاهای کوچک و پیدا کردن و مخفی شدن در مکان های غیر‌عادی است. این ماجرا همین طور توضیح می‌دهد که چرا گربه‌ها یک جعبه‌ تمیز و بدون بو را ترجیح می‌دهند؛ چراکه در این صورت احتمال این که جایگاهشان را به درنده دیگری که آن اطراف سرک می کشد، بدهند کم می‌شود.
با در نظر گرفتن تمام چیزهایی که از گربه‌ها می‌دانیم، به نظر می‌ آید که یکی از بارزترین واکنش های آن‌ها همچنان مرموزترین رفتار‌های آن‌ها است.
گربه‌ها ممکن است به دلایل مختلفی خر‌خر کنند؛ مثل خوشحالی، استرس و گرسنگی، اما به طرز عجیبی فرکانس خرخر آن‌ها که بین 25 تا 150 هرتز است، در بازه‌ای قرار دارد که می‌تواند به ترمیم بافتی آن ها نیز کمک کند. بنابراین خرخر کردن علاوه بر این که همراه خوبی برای چرت زدن گریزمو است، ‌عضلات و استخوان‌هایش را هم التیام می دهد.
گربه‌ها در طول زمان هم به عنوان شکارچیان تنهایی که برای تغذیه شکار می کنند و می‌کشند، تکامل پیدا کرده‌‌اند و هم به عنوان طعمه های زرنگی که برای بقاء فرار می‌کنند و مخفی می‌شوند.
امروزه گربه‌ها خیلی از این غرایز را که طی میلیون‌ها سال به حفظ بقای آن‌ها کمک کرده است، حفظ کرده‌اند. این ماجرا خیلی از رفتار‌های به نظر عجیب گربه‌ها را توضیح می‌دهد. برای آ‌ن‌‌ها خانه ما، جنگل و حیات وحش به حساب می آید، اما اگر اینطور باشد، گربه‌‌‌ها ما را چگونه می‌بینند؟ احمق‌های بزرگی که با آن‌‌ها بر سر منابع می جنگیم؟، شکارچیان نادانی که  هر روز گولشان را می‌خوریم یا شاید ما طعمه‌ گربه‌ها هستیم؟

تهيه‌کننده

Ted Ed
Ted	 Ed

تد سکویی برای انتشار ایده‌هایی است که ارزش انتشار دارند. تد کار خود را در سال 1984 به عنوان کنفرانسی که فصل مشترک تکنولوژی، سرگرمی و طراحی بود آغاز کرد.

مترجم,گوينده

فائزه مجاهدطلب
فائزه مجاهدطلب

رشته‌ی بازیگری-کارگردانی رو در دانشگاه هنر تهران خوندم. بازیگری رو دوست دارم و دلم می‌خواد که هر روز از زندگیم پر از تجربه‌های جدید باشه.

ویراستار

مرجان باقرنژاد
مرجان باقرنژاد

سال 1383 شروع فعالیت من در حرفه روزنامه نگاری و البته ویراستاری بود. همواره به دنبال ارتباط منطقی درون متنی، ثبات وهماهنگی، فارسی نویسی و همچنین صحت آن هستم.