کدام‌یک اول به وجود آمده است، مرغ یا تخم‌مرغ؟

کدام‌یک اول به وجود آمده است، مرغ یا تخم‌مرغ؟

گروه آموزشی

ویدوآل

1395/03/02

13379

بار بازدید شده
Which-Came-First-The-Chicken-or-the-Egg کدام نخست بوده است، مرغ یا تخم‌مرغ؟ این سوال معمایی است که بشر را از زمان یونان باستان تا قرن 21 سردرگم کرده و ما همواره مشتاقیم بدانیم که کدام‌یک اول به وجود آمده است، مرغ یا تخم‌مرغ؟
13379
کدام‌یک اول به وجود آمده است، مرغ یا تخم‌مرغ؟
Vidoal
4.41
سرعت نمایش
سوالات و نظرات کاربران
0
Milad photo
Milad شنبه، 09 بهمن 1400
جوجه
0
آیدا خلیلی
آیدا خلیلی سه شنبه، 23 مرداد 1397
چند وقت پیش یه تحقیق انجام شد که میگفت پروتئین پوسته تخم مرغ رو فقط مرغ میتونه تولید کنه پس اول مرغ بوده
0
صفیه رضایی
صفیه رضایی جمعه، 25 فروردین 1396
گیج کننده بود.
0
منصور سلمانی زاده
منصور سلمانی زاده شنبه، 14 اسفند 1395
من ک گیج شدمم !!! ولی فک کنم مرغ اول بودهه !
0
مهناز شریفی عمادی
مهنار شریفی عمادی یکشنبه، 01 اسفند 1395
تحلیل علمی عالی بود. ممنون از ویدوآل و جالب تر اون نگاه علمی هست که پشت بیشتر شوخی ها و معماهای عامیانه هست.
0
مریم صالحی
مریم صالحی چهارشنبه، 27 بهمن 1395
باز هم که جواب قطعی مشخص نشد و دو نظر مختلف هست:-)
0
سید محمد امین هاشمی
سید محمد امین هاشمی پنج شنبه، 07 بهمن 1395
یکی از سوال هایی که مغزمو درگیر کرده بود بالاخره میتونم جواب دوستامو بدم!
0
محمدمهدی رحیم پور
محمدمهدی رحیم پور دوشنبه، 27 دی 1395
شاید بسیار ساده بیاد اما سوالات پیچیده ای هستش که برای بشر هنوزم با این همه پیشرفت و دستیابی به علم و دانش مبهم هستش
0
Photoclip Channel
سجاد علیزاده پنج شنبه، 13 آبان 1395
یادش بخیر چقد ما رو با این سوال گیج کردن. شب و روز به این فکر میکردیم که کدوم اول بوجود اومده 😁
توضیحات
کدام نخست بوده است، مرغ یا تخم‌مرغ؟ این سوال معمایی است که بشر را از زمان یونان باستان تا قرن 21 سردرگم کرده و ما همواره مشتاقیم بدانیم که کدام‌یک اول به وجود آمده است، مرغ یا تخم‌مرغ؟
اگر به این پرسش به‌طور لفظی بپردازیم، سوال ساده‌ای خواهد بود. حیوانات تخم‌گذار مدت‌ها پیش از به‌وجود آمدن مرغ‌ها وجود داشته‌اند؛ پس در واقع تخم‌مرغ پیش از مرغ به‌وجود آمده است. اما این سوال که بهتر است با عنوان «مرغ یا تخم‌مرغ» به آن اشاره کنیم، بیشتر بر علل چرخه‌ای و علت و معلول تمرکز دارد.
سوال این است که اگر یک مرغ از تخم‌مرغ پدید آمده باشد، تخم‌مرغ از کجا آمده است؟ احتمالا از مرغ دیگری که خود باید از یک تخم‌مرغ دیگر بیرون آمده باشد؛ بنابراین کدام‌یک اول بوده است؟
در تیم مرغ پژوهش‌ها نشان می‌دهند که پروتئین لازم برای شکل‌گیری تخم‌مرغ که «OV17» نام دارد، فقط در تخمدان مرغ یافت می‌شود و پوسته‌ تخم‌مرغ بدون این پروتئین نمی‌تواند شکل بگیرد؛ بنابراین در واقع بدون مرغ نمی‌توانید تخم‌مرغ داشته باشید. اما قبل از هر چیزی این‌ موارد به طبیعت و تعریف تخم‌مرغ بستگی دارد. با تمام این‌ها آیا یک تخم‌مرغ، تخمی است که مرغ آن را گذاشته یا تخمی است که صرفا حاوی جوجه‌مرغ باشد. بدیهی است که OV17 موجود در مرغ باید از جایی آمده باشد. اما اگر فیلی روی تخمی که یک شیر گذاشته است بخوابد، آن تخم، تخم‌فیل خواهد بود یا تخم‌شیر؟ این سوال ما را به سوی یک داستان دیگر هدایت می‌کند.
در تیم تخم‌مرغ نیز پژوهش‌ها نشان می‌دهند که در روند تولید‌مثل 2 ارگانیزم، اطلاعات ژنتیکی خود را در فرم دی ان ای(DNA) انتقال می‌دهند، اما تکرار این دی ان ای هرگز صد‌درصد دقیق نیست و اغلب تغییراتی جزئی در اندام‌های جدید ایجاد می‌کنند. این جهش‌های کوچک در دی ان ای، در طول هزاران نسل باعث خلق گونه‌های جدیدی می‌شود. اما این جهش‌های ژنتیکی باید در یاخته‌ها یا سلول‌های آغازین رخ بدهد؛ پس موجودی بسیار شبیه به مرغ که می‌توانیم آن را مرغ نخستین بنامیم، می‌توانسته با یک مرغ نخستین دیگر جفت‌گیری کرده و به دلیل یک جهش ژنتیکی کوچک اولین مرغی را که در یک تخم‌مرغ رشد کرده است، به‌وجود آورد. بنابراین می‌شود گفت که تخم‌مرغ اول به‌وجود آمده است.
‌ ممکن است تیم مرغ اینطور استدلال کند که بدون شک این یک مرغ بوده که در تخم‌مرغ نخستین رشد کرده است؛ اگرچه یک جهش منفرد به طور واقعی هرگز نمی‌تواند یک گونه‌ جدید را ایجاد کند.
هرچند ما انسان‌ها به طبقه‌بندی تمامی موجودات در گروه‌ها و اسامی مختلف علاقه‌مندیم، اما این اتفاق براساس چگونگی آ‌ن‌ها در زمان حال است، نه آنطوری که میلیون‌ها سال پیش بوده‌اند. فرایند تکامل به‌قدری تدریجی است که در آن زمان زایش مرغ از مرغ نخستین نمی‌توانسته واقعا یک گونه‌ جدید تلقی شود. به‌طور مثال، چیزی شبیه چگونگی به‌وجود آمدن سگ‌ها از گرگ‌ها؛ از زمانی که انسان‌ها شروع به اهلی کردن و ارتباط برقرار کردن با گرگ‌ها کردند، هیچ نظر واحدی درباره‌ این‌که گرگ‌ها سگ‌ها را به دنیا آورده باشند، وجود ندارد، اما در نتیجه‌ خصلت‌های ویژه‌ای که تحت فشارهای انتخابی به‌وجود آمدند(مانند انتخاب گرگ‌هایی که از انسان‌ها نمی‌ترسیدند یا آن‌هایی که کمتر تهاجمی بودند)، ما تغییرات ژنتیکی و رفتاری بزرگی را در طول تکامل و پیمودن نسل‌های بسیاری رقم زده‌ایم.
 خب، این موارد ما را به کجا می‌رساند؟ ما مانده‌ایم و دو سناریو.
در سناریوی اول، برخی از گونه‌های تخم‌گذار اولیه به‌تدریج عامل خلق مرغ نخستینی شدند که تخم اولیه را گذاشته و در یکی از این تخم‌ها جهشی وجود داشته است که منجر به تغییری کوچک و مزایای انتخابی شده و سرانجام موجب پیدایش اولین مرغی که تخم گذاشت، شده است. در این مورد مرغ اول به‌وجود آمده است.
و در سناریوی دوم، ما یک مرغ نخستین داریم که صاحب جوجه مرغی می‌شود و در تخمی که ما آن را تخم‌مرغ می‌نامیم، رشد کرده است؛ بنابراین تخم‌مرغ اول به‌وجود آمده است و این نتیجه ما را دوباره به این سوال باز‌می‌گرداند که تخم‌مرغ چیست؟ سوالی که نسبتا پوچ است.
اما آنچه که همه‌ ما در پایان با آن موافق هستیم این است که صرفنظر از آن‌که مرغ اول بود یا تخم‌مرغ، نخستین مرغ واقعی برای اولین‌بار از یک تخم‌ بیرون آمده، بنابراین تخم‌مرغ اول وجود داشته است.

تهيه‌کننده

Asap SCIENCE
Asap SCIENCE

گوینده

فائزه مجاهدطلب
فائزه مجاهدطلب

رشته‌ی بازیگری-کارگردانی رو در دانشگاه هنر تهران خوندم. بازیگری رو دوست دارم و دلم می‌خواد که هر روز از زندگیم پر از تجربه‌های جدید باشه.

ویراستار

مرجان باقرنژاد
مرجان باقرنژاد

سال 1383 شروع فعالیت من در حرفه روزنامه نگاری و البته ویراستاری بود. همواره به دنبال ارتباط منطقی درون متنی، ثبات وهماهنگی، فارسی نویسی و همچنین صحت آن هستم.