هواپیماها چگونه پرواز می‌کنند؟

هواپیماها چگونه پرواز می‌کنند؟

گروه آموزشی

ویدوآل

1395/01/24

18189

بار بازدید شده
How-Do-Airplanes-Fly هواپیما‌ها به یک علت در هوا باقی می‌مانند، هیچ نیروی برآیندی بر آن‌ها وجود ندارد. بدون هیچ نیروی برآیندی جسمی که در حال سکون است، مسکون باقی مانده و جسمی که در حال حرکت است در حال خود باقی می‌ماند...
18189
هواپیماها چگونه پرواز می‌کنند؟
Vidoal
4.13
سرعت نمایش
سوالات و نظرات کاربران
0
نیستانک photo
نیستانک پنج شنبه، 27 مهر 1402
چقدر زیبا توضیح دادید. ولی ناقص بود. ممنون میشم توضیحات را در مورد بال با نشان دادن اجزای بال و بالاخره موجبات پرواز را بگید.
0
مریم photo
مریم چهارشنبه، 12 دی 1397
من این ویدیو را برای کلاس ششم می خوام به نظرم خوبه اما کاش کمی شمرده تر مطلب بیان می شد.
0
sj photo
sj یکشنبه، 25 آذر 1397
سلام خوب بود ولی کامل نبود حداقل واسه من که از پرواز میترسم و دارم درمورد هواپیما ومکانیسمش مطلب پیدا میکنم که ترسم کمتر بشه حداقل بدونم چی میشه که سقوط میکنن...تشکر
0
هادي اصفهاني
هادي اصفهاني جمعه، 24 دی 1395
چطور ممکنه مولکولهای هوا بتونن بر نیروی قوی جاذبه غلبه کنن و هواپیما رو در هوا نگه دارند؟ در ضمن سوال آقای رجایی، سوال من هم هست، چطوری برخی هواپیما ها در هوا از حرکت می ایستند، بدون اینکه به سمت زمین سقوط کنند؟
0
سید رضا حسینی
سید رضا حسینی جمعه، 23 آذر 1397
(پاسخ) مولکولهای هوا باعث غلبه بر جاذبه نمیشوند بلکه عبور جریان هوا از روی بال بعث تغییر فشار در پایین و بالای بال میشه، به صورتی که فشار در پایین بیشتر و در بالای بال کمتر میشه، و طبیعیه که فشار بیشتر زیر بال باعث بالا رفتن بال میشه و از اونجایی که بال به بدنه چسبیده کل هواپیما بالا میره، تمام این مسئله به خاصیت شکل ایرفویل بال برمیگرده
0
مصطفی .
م کهن چهارشنبه، 08 دی 1395
فکر میکردم تاثیر موتوره که هواپیما رو بالا نگه میداره.ممنون
0
سید رضا حسینی
سید رضا حسینی جمعه، 23 آذر 1397
(پاسخ) طبیعتا تاثیر موتور هست که باعث جلو رفتن هواپیما در هوا و عبور هوا از روی بال میشه وگرنه وقتی که هواپیما ثابت بر روی زمین ایستاده قادر به بالا رفتن نیست
0
Sina Rajaei
Sina Rajaei شنبه، 04 دی 1395
هواپیماهای عمو پرواز چی چجوری تو ارتفاع بالا رو هوا وای میستن یعنی اونقدر قدرتشون زیاده فقط با فشار رویه هوا وای میستن؟
-1
Ali Ebrahimi
Ali Ebrahimi یکشنبه، 28 خرداد 1396
(پاسخ) اونا موتور های عمود پرواز هم دارند .
0
سید رضا حسینی
سید رضا حسینی جمعه، 23 آذر 1397
(پاسخ) هواپیماهای عمودپرواز یا STOVL موتورهایی دارند که با تغییر زاویه بردار خروجی موتور میتونن عمودی از زمین بلند بشوند ولی از این موتورها برای ثابت ماندن در آسمان مثل هلیکوپترها استفاده نمیکنند و این تغییر خروجی موتور فقط برای نشست و برخاست است.
0
شاهین فرهمند photo
شاهین فرهمند دوشنبه، 07 اسفند 1396
متاسفانه ناقص بود و اطلاعات و دید واضحی به مخاطبین ارائه نمیده ، خیلی بهتر میشد این سوال ساده که برای خیلی ها مبهمه توضیح داد و من به شخصه از دیجی کالا انتظار یه توضیح فوقالعاده رو داشتم ، اینو به عنوان یه خلبان عرض میکنم . در زمینه ی هوانوردی میتونید روی من و همکارانم حساب کنید تا سطح علمی جامعمون بالاتر بره ، موفق باشید.
0
پری الی
پری الی شنبه، 28 اسفند 1395
خیلی جالب بود . این که با شیب دادن به بال نیروی پایین بیشتر میشه خیلی چیز بدیهی ای به نظر میرسه ولی عجب کاربردای وسیعی رو ایجاد کرده .
0
مهدی محمدزاده گیوه چی
مهدی محمدزاده گیوه چی دوشنبه، 17 آبان 1395
خیلی جالب بود اینو نمیدونستم پس کواد کوپتر و هگزا کوپتر ها هم اینجوری عمل میکنند
توضیحات
هواپیما‌ها به یک علت در هوا باقی می‌مانند، هیچ نیروی برآیندی بر آن‌ها وجود ندارد. بدون هیچ نیروی برآیندی جسمی که در حال سکون است، مسکون باقی مانده و جسمی که در حال حرکت است در حال خود باقی می‌ماند حتی اگر 10 کیلومتر بالاتر از سطح زمین معلق باشد.

البته این طور هم نیست که هیچ نیرویی بر هواپیما تاثیر نگذارد. جاذبه، هواپیما را به  همراه همه‌‌‌ی افراد دورنش، چمدان هایشان، تک تک مولکول‌های هوایی که وارد موتور می‌شوند یا به بدنه‌ی هواپیما و بال‌هایش برخورد می‌کنند، پایین می‌کشد.
اما اگر تمام این نیرو‌ها در تعادل باشند، به خصوص اگر مولکول‌های هوا، هواپیما را به اندازه‌ی کافی بالا براند که که نیروی گرانش را خنثی کند، هواپیما بالا باقی می‌ماند. یکی از مهم‌ترین بخش‌های پرواز به بالا راندن هواپیما توسط مولکول‌های هواست. این کار در هواپیما با کسب اطمینان از برخورد بیش‌تر و شدید‌تر بخش‌های زیری هواپیما با مولکول های هوا نسبت به بخش های بالایی حاصل می‌‌شود. وقتی یک هواپیما روی زمین پارک شده است، مولکول‌های هوا به مقدار یا فشار تقریبا مساوی بالا و پایین بال‌ها در تعادلند. اما در حالت حرکت، شکل خمیده‌ی بال‌ها و حالت شیب‌دار آن‌ها باعث می‌شود که انتهای‌ هواپیما بیش تر از قبل با مولکول‌های هوا برخورد پیدا کند (و با شدت بیش‌تری هم به مولکول‌ها بخورد). در نتیجه فشار پایین بال‌ها بالا می‌رود.
علاوه بر آن حالا مولکول‌های کم تری با بالای هواپیما برخورد می‌کنند و آن‌ها هم با شدت کم‌تری ضربه می‌زنند. بخش از آن به به این علت است که آن‌ها در سپر حرکت مستقیم خود قرار دارند. مثل این که حرکت در جهت باران باعث می‌شود پشتتان خشک تر بماند) و علت دیگرش هم این است جریان منحنی هوا فشار کم‌تری بر روی خود انحنا ایجاد می‌کند، زیرا مولکول‌های هوا از مرکز به سمت خارج پرتاب می‌شوند. اما در هر صورت علتش هر چه باشد، فشار بر بالای بال‌ها کم می‌شود.
پس فشار کم بر بالا همراه با فشار زیاد در پایین، باعث می‌شود که هواپیما بالا برود اگر عدم تعادل فشار/‌نیرو به اندازه‌ی کافی زیاد باشد، می‌تواند هواپیما بر خلاف نیروی گرانش بالا برود. حالا اگر موتور وجود نداشت تمام این برخوردها با مولکول هوا برای بالا بردن هواپیما باعث کند شدن هواپیما می‌شد. موتور‌ها هم هوا را به جلو می‌رانند‌(این‌جا در جهت برعکس) یا با پروانه یا به وسیله‌ی جتی که پروانه دارد. به دلایل مختلف مابرای داشتن یک موتور کارآمد باید یک پروانه‌ی خیلی بزرگ داشته باشیم که توسط یک جت خیلی کوچک رانده شود. اما حتی در موتور‌های کم بازده، تیغه های پروانه‌ی در حال چرخش حرکت افقی دارند، که آن را "پیشرانه" می‌نامیم.  
آن‌ها با شکل منحنی خود و زاویه ی شیب دارشان به سرعت در هوا حرکت می‌کنند و اساسا بال کوچک نام دارند. پس یک هواپیما اساسا یک بال مخفی است که بال‌های کوچکش آن قدر سریع حرکت می‌کنند که مولکول‌های هوا را به سمت عقب برانند و باعث حرکت سریع هواپیما به سمت جلو و رانش مولکول‌های هوا توسط بال‌های بزرگ بشود. ووووه!یک عالمه بال....!!

تهيه‌کننده

Minute Earth
Minute  Earth

Science and stories about our awesome planet! Created by Henry Reich, with Omkar Bhagat, Emily Elert, Alex Reich, Peter Reich, Ever Salazar, and Kate Yoshida. Music by Nathaniel Schroeder.

مترجم,گوينده

فائزه مجاهدطلب
فائزه مجاهدطلب

رشته‌ی بازیگری-کارگردانی رو در دانشگاه هنر تهران خوندم. بازیگری رو دوست دارم و دلم می‌خواد که هر روز از زندگیم پر از تجربه‌های جدید باشه.

تدوين‌گر

مصی یگانه
مصی یگانه

زندگیم با هنر معنی پیدا میکنه. مدت 16 سال کار گرافیک کردم و سرپرست بخش گرافیک شرکت اوه و باران هنر بودم، عاشق شیرینی پزی و تزیین کیکم و به صورت حرفه ای این کار رو انجام میدم.