گوشی‌های هوشمند چه چیزی را در مورد شما لو می‌دهند؟

گوشی‌های هوشمند چه چیزی را در مورد شما لو می‌دهند؟

میلاد

شکیب

1395/05/27

8537

بار بازدید شده
things-your-smartphone-use-says-about-you محققان معتقدند نحوه استفاده افراد از گوشی‌های هوشمندشان اطلاعات زیادی را در مورد شخصیت آن‌ها لو می‌دهد. ما در این مطلب سه‌ مورد از اثرات تلفن‌های همراه را بررسی می‌کنیم.
8537
گوشی‌های هوشمند چه چیزی را در مورد شما لو می‌دهند؟
Vidoal
4.81
گوشی‌های هوشمند چه چیزی را در مورد شما لو می‌دهند؟
دنیای دیجیتال به‌رغم داشتن مزایای بی‌شمارش، معایبی هم برای انسان امروز به‌دنبال داشته است. به‌تازگی مطالعات مختلفی روی اثرات استفاده از گوشی‌های هوشمند روی زندگی واقعی افراد انجام شده است. محققان معتقدند نحوه استفاده افراد از گوشی‌های هوشمندشان اطلاعات زیادی را در مورد شخصیت آن‌ها لو می‌دهد. ما در این مطلب سه‌ مورد از اثرات تلفن‌های همراه را بررسی می‌کنیم.
 
حس و حال
پژوهش‌گران بیمارستان Taipei City اپلیکیشنی را طراحی کرده‌اند که حال و هوا و روحیه افراد را براساس فعالیتی که با گوشی هوشمند خود انجام می‌دهند، پیش‌بینی می‌کند. برای آزمایش این اپلیکیشن، آن را روی گوشی هوشمند ۱۸ نفر نصب کردند و طی ۲ هفته و به طور مرتب حالت‌های احساسی و عاطفی این افراد در قالب کلمات ثبت شد. در واقع هدف این برنامه پیدا کردن الگوهای ارتباطی میان احساسات افراد و نحوه استفاده آن‌ها از تلفن‌های همراه‌شان بود.

پس از دو هفته مطالعه روی فعالیت‌های این ۱۸ نفر با گوشی‌های خود، اپلیکیشن شروع به پیش‌بینی کلماتی کرد که این افراد در توصیف احساسات خود استفاده می‌کنند. پیش‌بینی این اپلیکیشن در ۸۶ درصد موارد درست بود. به عبارت دیگر، افراد با توجه به حس و حال خود از گوشی‌های هوشمندشان استفاده‌های متفاوتی می‌کنند. البته این الگوهای رفتاری لزوما با کاربرد یکسان از گوشی در افراد مختلف یکسان نیست.
 
 
صمیمیت عاشقانه
در پژوهشی که ماه گذشته انجام شد، ۱۲۸ نفر پرسش‌نامه‌ای را درباره عادات استفاده از گوشی هوشمند، میزان حضور این ابزارهای مدرن در زندگی‌شان و صمیمیت عاشقانه‌شان با همسر خود پر کردند. این افراد این پرسش‌نامه را دو بار پر کردند؛ یک بار در مورد خودشان و یک بار هم در مورد همسرشان.

پس از بررسی همه پرسش‌نامه‌ها، مشخص شد که افرادی که میزان استفاده شریک زندگی‌شان از گوشی‌های هوشمند را بالا اعلام کرده بودند، میزان صمیمیت عاشقانه موجود در روابط خود را کم گزارش کرده بودند. با این حال، این افراد در مورد خودشان، استفاده از گوشی‌های هوشمند را در روابط عاشقانه‌شان بی‌تاثیر دیده بودند. نتیجه این پژوهش را می‌توان در یک جمله بیان کرد: استفاده من از تلفن همراه تاثیری در صمیمت‌ام با همسرم ندارد، اما این موضوع در مورد او صدق نمی‌کند.
 
تاخیر در لذت
افرادی در دنیا زندگی می‌کنند که طبق تعریف پژوهش‌گران «معتاد به پیام کوتاه دادن» هستند. محققان به‌تازگی مطالعه‌ای را بر این اساس انجام داده‌اند و پرسش‌نامه‌ای را آماده کرده‌اند تا براساس آن بفهمند که چه افرادی بیش از همه پتانسیل پیدا کردن الگوهای رفتارهای ناسالم در استفاده از گوشی هوشمند و پیام کوتاه دادنِ بیش از حد دارند.

آن‌ها با این مطالعه دریافتند که افرادی که اعلام کرده بودند بیش از حد پیام کوتاه می‌دهند، دارای علائم روانی و رفتاری مرتبط با پیام کوتاه دادن بودند و از ابزارهای دیجیتال مثل iPod استفاده می‌کردند، لذت‌های خود را به تاخیر می‌اندازند. به عبارت بهتر، این افراد بیش‌تر به دنبال لذت‌های آنی‌اند و به اتفاقات مثبتی که قرار است در آینده برای‌شان روی دهد اهمیت زیادی نمی‌دهند.
 
منبع: allpsych
سوالات و نظرات کاربران
1
پری الی
پری الی شنبه، 28 اسفند 1395
اینکه ما به گوشی هامون وابسته شدیم دلیل روانشناختی داره و اون هم اینه که کم نوازش روحی و روان شناختی می شیم و به دنبال کسانی می گردیم که ما رو نوازش کنند . اگر روابطمون با افراد اطرافمون بهتر بشه خودبه خود تمایل به استفاده از فضاهای مجازی هم کم می شه .
0
ملک مولایی
امیرحسین راستگو پنج شنبه، 19 اسفند 1395
غیر از موارد موضوع امنیت اطلاعات هم مطرحه که با در پشتی میتونن به راحتی مارو کنترل کنن
1
منصور سلمانی زاده
منصور سلمانی زاده شنبه، 14 اسفند 1395
نباید بیش از حد وابسته ب چیزی شد ! ک بعد از چند وقت ک دیگه خیلی دیره خود ادم متوجه میشه! ولی از بین بردن صمیمیت ها خیلی چشم گیره!
1
احسان صادقی
احسان صادقی جمعه، 13 اسفند 1395
تشکر از مترجم این مقاله خوب
1
کوثر رحیم پور
کوثر رحیم پور چهارشنبه، 29 دی 1395
البته الان بایداعتیاد به شبکه های اجتماعی رو مطرح کرد که بیماری های روانی خودش رو هم در پی داره از جمله افسردگی شبکه های اجتماعی. گوشی های هوشمند کمک های بسیاری برای راحت شدن زندگی کرده اما باید تایم استفاده از اون رو کنترل کرد و برای رفع نیاز ها و ضرورت ها استفاده کرد
1
محمد صادق آشیانه
محمد صادق آشیانه سه شنبه، 21 دی 1395
نظر بیشتر ادما اینه که فلان چیز رو بقیه اثر داره ولی چون من اگاه ترم روی من تاثیری نداره
1
فرزاد بزازان
Farzad Bazazan یکشنبه، 05 دی 1395
کاملا با بند آخر مقاله موافقم چون یک نمونه زندش رو خودم دیدم . همکلاسی بنده بسیار عصبیه و اعتیاد عجیبی به پیام دادن داره!!!!
1
هادي اصفهاني
هادي اصفهاني یکشنبه، 21 آذر 1395
بايد جلوي شتاب بيش از حد و رشد غير قابل قبول اين صنعت گرفته شود. اذهان دچار يك آشفتگي و اسارت و اعتياد شده اند
0
Sina Rajaei
Sina Rajaei شنبه، 04 دی 1395
(پاسخ) رشد صنعت خیلیم خوبه اگه جنبه و فرهنگ استفاده ی درست رو آموزش ببین عموم مردم.
1
مصطفی .
مصطفی کهن دوشنبه، 29 آذر 1395
با مورد صمیمیت عاشقانه موافقم چون بیشتر حسش کردم
1
امیر قربانی
امیر قربانی دوشنبه، 08 آذر 1395
با استفاده از گوشی روابط صمیمی از نزدیک به دور تبدیل میشود یعنی از دور با هم صمیمی هستیم
1
افشین  بهرامی
افشین بهرامی یکشنبه، 09 آبان 1395
همیشه استفاده از یک وسیله یا اپلیکیشن و....دارای یک سری مزایا و معایب میباشد و بایستی با شناخت کافی و آموزش نحوه استفاده سالم،به طرز صحیحی از این وسایل استفاده کرد
0
علی جعفری
علی جعفری جمعه، 30 مهر 1395
من در خانواده خودم بر فعالیت اعضای خانواده نظارت مستقیم و غیر مستقیم دارم
1
سیاوش photo
سیاوش پنج شنبه، 22 مهر 1395
این لذت های آنی خیلی حرف توشه. یکی از مشکلات امروز جوانان همینه که فقط دنبال خوش بودن هستن و به فکر عواقبش نیستن
1
سارا  photo
سارا پنج شنبه، 22 مهر 1395
ممنونم از تلاش وزحمت های شما دوستان
1
محمد photo
محمد پنج شنبه، 22 مهر 1395
مطالب عالی هستن. ممنون از زحماتتون
1
علی اصغر دهقان
علی اصغر دهقان پنج شنبه، 22 مهر 1395
بخشیدا ولی ب نظرم چندان جالب نبود تشکر از زحماتتون
1
ali fatahi
ali fatahi جمعه، 16 مهر 1395
راجع به اپلیکیشن های گوشی ها هم بگین برترین هاشون رو و کاربرد هاشون
1
علی photo
علی شنبه، 30 مرداد 1395
ممنون از زحمتی که برای تهیه ی مطالب ارزشمند می کشین