فواید قرارگیری بدن در وضعیت مناسب

فواید قرارگیری بدن در وضعیت مناسب

گروه آموزشی

ویدوآل

1394/11/20

30037

بار بازدید شده
The-benefits-of-good-posture آیا تا به حال کسی به شما گفته که «صاف وایستا» یا اینکه شما را برای قوز کردن سر میز شام با خانواده، سرزنش کند؟ این جور حرف‌ها ممکن است که آزار دهنده باشند، اما غلط نیستند...
16037
فواید قرارگیری بدن در وضعیت مناسب
Vidoal
4.56
سرعت نمایش
سوالات و نظرات کاربران
0
امیرعلی صبری
امیرعلی صبری دوشنبه، 21 آبان 1397
همه ما اینو میدونیم ولی متاسفانه توجه نمیکنیم
0
Mohsen Mm
Mohsen Mm دوشنبه، 11 اردیبهشت 1396
خوبه ولی متاسفانه نمیشه همیشه رعایتش کرد
0
مصطفی .
م کهن چهارشنبه، 08 دی 1395
خیلی کمک میکنه به وضعیت سالم بدن و ستون فقرات مخصوصن
توضیحات
آیا تا به حال کسی به شما گفته که «صاف وایستا» یا اینکه شما را برای قوز کردن سر میز شام با خانواده، سرزنش کند؟ این جور حرف‌ها ممکن است که آزار دهنده باشند، اما غلط نیستند.
«حالت بدن» شما، اون شکلی که شما بدنتون رو در هنگام ایستادن یا نشستن نگه میدارید، مبنای هر حرکتیه که بدن شما انجام میده و می تونه تعیین کننده ی میزان سازگاری بدن شما در مقابل استرس و فشار وارده بر اون باشه. این فشار ها می تونه چیزایی مثل حمل بار یا نشستن در یک حالت غیر طبیعی باشد. و بزرگترین فشاری که همه ما هر روزه و در کل روز تجربه می کنیم، جاذبه زمین هست.
اگر حالت بدن شما مطلوب نباشد، ماهیچه های شما باید سخت تر کار کنند تا شما را راست و در حالت تعادل نگه دارند. بعضی ماهیچه ها سفت و غیر قابل انعطاف خواهند شد و بقیه نیز مهار می شوند [شل می شوند]. با گذر زمان این سازگاری های ناکار آمد، توانایی بدن برای مقابله با نیروهای وارد بر اون رو مختل می کنند.
وضعیت قرارگیری ضعیف بدن، باعث آسیب به مفاصل و رباط ها می شود، احتمال وقوع حوادث را افزایش می دهد. و باعث کاهش کارایی بعضی اعضای بدن مثل ریه ها می گردد. محققان وضعیت قرارگیری نادرست بدن را با اسکولیوسیس [خم شدن ستون مهره ها به طرفین]، سردرد های تنشی و عصبی و کمر درد مرتبط می دانند. اگر چه این وضعیت، تنها عامل ایجاد هیچ یک از اونها [این مشکلات] نیست.
وضعیت قرارگیری بدن حتی روی حالات عاطفی شما و حساسیت شما به درد نیز تاثیر گذار هست. پس دلایل زیادی برای رسیدن به حالت درست بدن وجود دارد. اما [انجام] این کار، این روزها، داره سخت تر میشه. نشستن در وضعیت نامناسب برای مدت طولانی، می تونه وضعیت نادرست بدن را تشدید کند. و همچنین استفاده از کامپیوتر یا دستگاه های تلفن همراه، که باعث می شوند شما به پایین نگاه کنید، نیز این [وضعیت] رو بدتر میکنند.
تعداد زیادی از مطالعات بیانگر این هستند که به طور متوسط، وضعیت قرارگیری بدن [افراد] در حال بدتر شدن هست.
خب، پس وضعیت مناسب بدن چه شکلی است؟  وقتی شما به ستون فقرات از جلو یا پشت نگاه کنید، هر 33 مهره باید در یک خط و پشت سر هم دیده شوند. از کنار، ستون مهره ها باید 3 انحنا داشته باشد. یکی در گردن، یکی در [بین] شانه ها و یکی هم در گودی کمر.
شما با این ستون مهره ی S شکل متولد نشده اید. ستون فقرات بچه ها مشابه حرف ،C فقط یک انحنا دارد. بقیه ی انحناها، با قوی تر شدن ماهیچه ها طی 12 تا 18 ماه شکل می گیرند.
این انحنا ها به ما کمک می کنند که صاف باقی بمونیم و [اونها] مقداری از فشار های ناشی از فعالیت هایی مثل راه رفتن و پریدن رو [به خودشون] جذب می کنند. اگر اون ها به درستی کنار هم قرار گرفته باشند، وقتی که می ایستید، باید بتونید یک خط مستقیم درست از جلوی شانه ها تا پشت لگن، و تا جلوی زانو ها و با چند اینچ [فاصله] روبروی قوزک خود رسم کنید. این حالت، مرکز ثقلتون رو دقیقا روی تکیه گاه شما نگه میداره، که بهتون اجازه میده با کمترین میزان خستگی و کشیدگی عضلات، به خوبی [یا به طور موثر] حرکت کنید.
اگر نشسته اید، گردن شما باید عمودی باشه و به جلو کج نشده باشد. شانه ها باید در آرامش باشند [آزاد باشند یا در حال استراحت] و دست ها نزدیک به بدن. زانو ها باید با پاها در حالیکه صاف روی زمین هستند، زاویه راست (90 درجه) تشکیل دهند.
اما اگه وضعیت قرارگیری بدنتون به این خوبی نباشه، چی؟ سعی کنید محیط اطرافتون رو تغییر بدید. صفحه نمایش رو هم سطح و یا کمی پایین تر از راستای چشم تنظیم کنید. مطمئن شوید که همه ی قسمت های بدن شما، مثل آرنج ها و مچ ها [به جایی] تکیه دارند، در صورت نیاز از وسایل کمکی ارگونومیک استفاده کنید. سعی کنید به پهلو بخوابید در حالیکه گردنتان حمایت شده باشه و بالشی بین پاهایتان قرار داشته باشد. کفش های پاشنه کوتاه بپوشید که کفی مناسبی داشته باشند و برای مکالمه ی تلفنی از هدست استفاده کنید.
البته وضعیت قرار گیری درست بدن به تنهایی کافی نیست ، حرکت مداوم ماهیچه ها و مفاصل هم به شدت مهمه. در واقع بی حرکت بودن به مدت طولانی و با حالت درست بدن، می تونه بدتر از تحرک عادی به همراه حالت نادرست باشه.
هنگامی که حرکت می کنید، هوشمندانه حرکت کنید. هر چیزی رو که حمل می کنید نزدیک بدنتون نگه دارین.  کوله پشتی ها باید در تماس با پشت شما و به صورت متقارن حمل شوند. اگر زیاد می نشینید، هر از چند گاهی بلند شین و راه بروید و حتما ورزش کنید. استفاده از ماهیچه هاتون، باعث میشه اون ها برای حمایت موثر از شما قوی باقی بمونن؛ [و این ها] ورای مزایای دیگه برای مفاصل، استخوان ها، مغز و قلب شما هست.
و اگر واقعا نگران هستید، به فیزیوتراپیست مراجعه کنید. چون بله، شما حقیقتا باید صاف بایستید.

تهيه‌کننده

Ted Ed
Ted	 Ed

تد سکویی برای انتشار ایده‌هایی است که ارزش انتشار دارند. تد کار خود را در سال 1984 به عنوان کنفرانسی که فصل مشترک تکنولوژی، سرگرمی و طراحی بود آغاز کرد.

مترجم

امین سربی
امین سربی

گوینده

فائزه مجاهدطلب
فائزه مجاهدطلب

رشته‌ی بازیگری-کارگردانی رو در دانشگاه هنر تهران خوندم. بازیگری رو دوست دارم و دلم می‌خواد که هر روز از زندگیم پر از تجربه‌های جدید باشه.