داد و ستد برده

داد و ستد برده

گروه آموزشی

ویدوآل

1395/06/02

18073

بار بازدید شده
The-Atlantic-slave-trade برده‎داری، یا خرید و فروش آدم‎ها بعنوان دارایی، با محرومیت از حقوق انسانی، به شکل‎های مختلف در سرتاسر جهان رخ داده است. اما یک عرف (رسم معمول) هم از لحاظ مقیاس جهانی و هم به خاطر میراث ماندگارش پابرجا می‎ماند.
6073
داد و ستد برده
Vidoal
4.58
سرعت نمایش
سوالات و نظرات کاربران
0
alisina nazari
alisina nazari جمعه، 08 بهمن 1395
امروزه هم برده داری نوین وجود دارد کار کشیدن از کارگران بدون بیمه و بازنشستگی حتی با مزد کم،برده داری جنسی نمونه هایی از آن هست
0
مصطفی .
مصطفی کهن چهارشنبه، 15 دی 1395
برده فروشی یکی از کارهای افتضاح بشر بود د رجهت سود و مناقغ خودش که ناشی از قدرت داشتن و قدرت طلبی بود، چه بسیار برده هایی که زیر زور و ستم سفیدان در کشورهای سفیدپوست کشته شدند
توضیحات
داد و ستد برده آتلانتیک – اطلاعاتی   که کتاب‎های خیلی کمی در اختیار شما می‎گذارند. آنتونی هزارد
برده‎داری، یا خرید و فروش آدم‎ها بعنوان دارایی، با محرومیت از حقوق انسانی، به شکل‎های مختلف در سرتاسر جهان رخ داده است. اما یک عرف (رسم معمول) هم از لحاظ مقیاس جهانی و هم به خاطر میراث ماندگارش پابرجا می‎ماند.
دادوستد برده آتلانتیک، که از اواخر سده 15ام تا اواسط سده 19 ادمه داشت و در سه قاره گسترده شده بود، بیش از ده میلیون آفریقایی را به اجبار وارد آمریکا کرد. در نتیجه، نه تنها این برده‎ها و فرزندان‎شان، بلکه اقتصاد و تاریخ بخش بزرگی از جهان نیز تحت تاثیر قرار گرفت. قرن‎های متمادی ارتباط بین اروپا و آفریقا از طریق دریای مدیترانه بود.
اما تجارت برده آتلانتیک در اواخر 1400 در مستعمرات مهاجرنشین پرتغال در غرب آفریقا و کمی بعد از آن در زیست‎گاه‎های اسپانیایی آمریکا آغاز شد. محصولات رشدیافته در مستعمره‎های جدید، نیشکر، تنباکو، و پنبه نیازمند کار فراوان بودند و  مهاجر یا خدمتکار به اندازه کافی برای زراعت در زمین‎های جدید وجود نداشت.
بومیان آمریکا به بردگی گرفته شدند، اما اغلب آن‎ها از بیماری‎های جدید جان باختند، در حالی که سایرین به‎طور موثری مقاومت می‎کردند. بنابراین اروپاییان برای مواجهه با انبوه تقاضای کار، آفریقا را انتخاب کردند. برده‎داری آفریقایی تا قرن‎ها به صورت‎های مختلف وجود داشته است. بعضی از برده‎ها غلامانی بودند که دوره بردگی محدود و قابلیت خرید برای آزادی داشتند. دیگران بیشتر شبیه بردگان اروپایی بودند.
در بعضی جوامع، برده می‎تواند عضوی از خانواده ارباب باشد، صاحب زمین شود، یا حتی صاحب جایگاه قدرت گردد. اما وقتی کاپیتان‎های سفیدپوست با پیشنهادهای مبادله کالاهای تولیدی، اسلحه، و عرق نیشکر در ازای برده می‎آمدند، پادشاهان و تجار آفریقایی دلیلی برای تردید نداشتند. آن‎ها به آدم‎هایی که می‎فروختند به‎عنوان آفریقایی نگاه نمی‎کردند، بلکه آن‎ها را به‎عنوان مجرمین، بدهکارها، و اسرای جنگی از قبایل رقیب می‎دانستند. با فروش آن‎ها، پادشاهان توانستند قلمروهای پادشاهی خویش را غنی سازند، و آن‎ها را در مقابل دشمنان همسایه تقویت کنند.
پادشاهی‎های آفریقایی با برده‎داری رونق یافت، اما مواجهه با تقاضای اروپایی‎ها رقابت شدیدی را بوجود آورد. بردگی جانشین سایر مجازات‎های مجرمین شد، و اسیرکردن برده تبدیل به انگیزه‎ای برای جنگ شد. کشورهای همسایه برای دفاع در مقابل حمله ناگهانی برده‎ها، نیازمند سلاح‎های گرم اروپایی‎ها بودند که در ازای برده خریداری می‎شدند. داد و ستد برده تبدیل به رقابتی برای جنگ‎افزار شده بود و جوامع و اقتصاد قاره را دگرگون می‎ساخت.
ار ارتباط با برده‎ها، آن‎ها شاهد بی‎رحمی و وحشی‎گری غیر قابل تصوری بودند. بعد از قدم‎رو در امتداد ساحل تا سنگر برده‎ها، تراشیدن سر برای پیشگیری از شپش، و داغ‎زدن، برده‎ها در کشتی‎ها برای عزیمت به آمریکا بارگیری می‎شدند. چیزی در حدود 20 درصد آن‎ها دیگر هرگز خشکی را نمی‎دیدند. بیشتر کاپیتان‎های آن دوره اصطلاحا زورچپان‎هایی بودند که زیر عرشه کشتی را تا جایی که امکان داشت با آدم پر می‎کردند. درحالی‎که نبود بهداشت باعث شد برده‎های زیادی بمیرند، و بقیه به دلیل بیماری یا برای تادیب به دریا انداخته شوند، کاپیتان‎ها با بریدن گوش‎های برده‎ها بعنوان مدرکی برای اثبات خرید منافع خویش را تضمین می‎کردند. بعضی از اسرا گوش‎های‎شان را در دست خود می‎گرفتند.
بیشتر آفریقایی‎های داخل کشور هرگز سفیدپوستان را ندیده بودند، و فکر می‎کردند که آن‎ها آدمخوارهایی هستند و آدم‎ها را با خود می‎برند و برای بردن بقیه باز می‎گردند. آن‎ها به دلیل ترس از خورده‎شدن، یا صرفا برای اجتناب از رنج بیشتر خودکشی می‎کردند یا تا حد مرگ به خودشان گرسنگی می‎دادند. و معتقد بودند که با مرگ، روح‎شان به خانه باز می‎گردد. آن‎هایی که جان سالم به در می‎بردند، از همه حصایص انسانی محروم می‎شدند و مانند محموله محض با آن‎ها رفتار می‎شد. زنان و کودکان بالای عرشه نگهداری می‎شدند و توسط خدمه کشتی مورد سو‎استفاده قرار می‎گرفتند، مردها نیز وادار به اجرای رقص می‎شدند تا هم ورزش کرده باشند و هم از شورش آن‎ها جلوگیری شود.
امروزه اتفاقی که برای آفریقایی‎هایی که وارد دنیای جدید شدن افتاد و تاثیر بردگی بر روی فرزندان آن‎ها تقریبا مشخص است، اما چیزی که غالبا در مورد آن بحث نمی‎شود تاثیر برده‎داری آتلانتیک بر روی آینده آفریقاست. این قاره نه تنها میلیون‎ها نفر از جمعیت توان‎مند خویش را از دست داده، بلکه از آن‎جایی که بیشتر برده‎ها مرد بودند، تاثیر جمعیت‎شناسی طولانی‎مدت آن حتی بیشتر و عظیمم‎تر نیز بوده است.
زمانی که بالاخره برده‎داری در اروپا و آمریکا غیر قانونی اعلام شد، کشورهای آفریقایی که اقتصاد غالب داشتند به سمت فروپاشی رفتند و در معرض غلبه و استعمار قرار گرفتند. رقابت فزونی‎یافته و نفوذ تجهیزات نظامی اروپایی‎ها، جنگاوری و عدم ثباتی را تقویت می‎کرد که تا امروز نیز ادامه یافته است. تجارت برده آتلانتیک در گسترس ایدئولوژی نژادپرستانه سهم بزرگی داشته است.
بردگی بیشتر آفریقایی‎ها دلیل عمیق‎تری جز مجازات قانونی و جنگاوری بین قبیله‎ای نداشته است، ولی اروپایی‎هایی که بر اساس یک دین جهانی موعظه می‎کردند، و کسانی که پیش‎تر برده‎داری مسیحیان را غیر قانونی اعلام کرده بودند، نیازمند توجیه برای اقدامی چنین آشکار در مغایرت با عدالت ایده‎آل‎شان بودند. بنابراین ادعا کردند که آفریقایی‎ها به صورت بیولوژیکی درجه دوم و نامرغوب و مقدر برای بردگی بودند، و تلاش زیادی برای توجیه نظریه‎شان می‎کردند.
پس، برده‎داری در اروپا و آمریکا دارای یک پایه نژادپرستانه بود که باعث می‎شد دست‎یابی به جایگاه برابر در جامعه برای برده‎ها و اولادشان غیر ممکن شود. به همه این روش‎ها، دادو ستد برده آتلانتیک یک بی‎عدالتی در مقیاس عظیم بوده که تاثیراتش تا مدت‎های زیادی بعد از فسخ باقی مانده است.

تهيه‌کننده

Ted Ed
Ted	 Ed

تد سکویی برای انتشار ایده‌هایی است که ارزش انتشار دارند. تد کار خود را در سال 1984 به عنوان کنفرانسی که فصل مشترک تکنولوژی، سرگرمی و طراحی بود آغاز کرد.

مترجم

نازنین آگاه
نازنین آگاه

گوینده

فائزه مجاهدطلب
فائزه مجاهدطلب

رشته‌ی بازیگری-کارگردانی رو در دانشگاه هنر تهران خوندم. بازیگری رو دوست دارم و دلم می‌خواد که هر روز از زندگیم پر از تجربه‌های جدید باشه.

تدوين‌گر

مصی یگانه
مصی یگانه

زندگیم با هنر معنی پیدا میکنه. مدت 16 سال کار گرافیک کردم و سرپرست بخش گرافیک شرکت اوه و باران هنر بودم، عاشق شیرینی پزی و تزیین کیکم و به صورت حرفه ای این کار رو انجام میدم.