آیا واقعا میتونیم روی مریخ زندگی کنیم؟

آیا واقعا میتونیم روی مریخ زندگی کنیم؟

گروه آموزشی

ویدوآل

1394/12/24

18313

بار بازدید شده
Could-we-actually-live-on-Mars به این فکر می‌کنید که به مریخ نقل مکان کنید؟ مقاوت بالا در برابر سرما، تنهایی و تشعشع، ذخیره‌ی هوای قابل تنفس و غذا برای یک عمر، یک سفینه‌ی چند میلیارد دلاری، انگیزه برای گریز ازهمه‌ی این‌ها و آب
18313
آیا واقعا میتونیم روی مریخ زندگی کنیم؟
Vidoal
4.34
سرعت نمایش
سوالات و نظرات کاربران
0
مهدی photo
مهدی جمعه، 02 اردیبهشت 1401
کره مریخ هر 24ساعت زلزله 10ریشتری به وجود میاد هرزلزله در کره مریخ یک ساعت ادامه داره اگر انسان تو کره مریخ زندگی کنه باید عواقب زلزله طولانی مدت را هم به جان خود بخره هر بار زلزله 10ریشتری که هر بار یک الی دوساعت ادامه داره به نظر شما میشه زندگی کرد فقط کره زمین وقتی زلزله میاد بیشتر از دودقیقه نیست دوساعت کجا دودقیقه کجا
0
مهدی photo
مهدی جمعه، 02 اردیبهشت 1401
کره مریخ هر 24ساعت زلزله 10ریشتری به وجود میاد هرزلزله در کره مریخ یک ساعت ادامه داره اگر انسان تو کره مریخ زندگی کنه باید عواقب زلزله طولانی مدت را هم به جان خود بخره هر بار زلزله 10ریشتری که هر بار یک الی دوساعت ادامه داره به نظر شما میشه زندگی کرد فقط کره زمین وقتی زلزله میاد بیشتر از دودقیقه نیست دوساعت کجا دودقیقه کجا
0
مهدی photo
مهدی شنبه، 19 آبان 1397
زندگی در مریخ با توجهبه شرایطی که هست امکانش سخته ولی این رو باید بدونیم که هیچ چیز غیر ممکن نیست باید از ابزار موجود در پیشترفت تمدن بشری تا میشه استفاده کرد حالا میتونه یه سیاره باشه یا لوازمی که داریم باشه چون ذات بشر همینه مریخ شرایط مناسبی نداره برای زندگی ولی میشه اونرو ایجادش کرد و مثل یک پزشک سیاره رو درمان کنیم از قبیل این راها مثل ایجاد قمر مصنوعی برای تولید نور و یا تلاش برای دست یابی به فناوری که بتونه جاذبه ی یک سیاره رو زیاد بکنه و خیلی راهای دیگه ولی اینرو باید بدونیم که هر کاری انجام بدیم به نفع فردای ماست چه خوب چه بد وظیفه ی ما حرکت و تجربه کردنه.
1
مرتضی تبریزی
مرتضی تبریزی پنج شنبه، 12 اسفند 1395
همین مونده بریم مریخ رو هم به نابودی بکشیم . روی زمین خدا چه فایده ای داشتیم که بریم مریخ رو آباد کنیم . هر روز داریم زمین رو تخریب میکنیم .
0
هادي اصفهاني
هادي اصفهاني سه شنبه، 28 دی 1395
با دیدن این ویدئو به این فکر می کنم که زندگی در سطح مریخ بی فایده است.باید تمرکز دانشمندان بر استخراج معادن و منابع مریخ باشد.آیا کانیهای قابل توجهی در سطح این سیاره وجود دارد؟ آیا می توان بخشی از اعمال مریخ رو به زباله های خطرناک زمین اختصاص داد؟
0
میلاد کیهان پور
میلاد کیهان پور شنبه، 25 دی 1395
زندگی در مریخ که خیلی رویایی به نظر میرسه ولی انگار یک چند نفر رو قرار بود بفرستن مریخ که برگشتشون مشخص نیست و شاید برنگردن
0
معصومه موسوی
معصومه موسوی پنج شنبه، 23 دی 1395
باید براتون بگم که درسته رومریخ اب هست اما تا علم بخواد اینقدر پیشرفت کنه یه پونصد سالی طول میکشه
0
Moon Petitt
Mahsa Petitt سه شنبه، 14 دی 1395
خیالپردازی درباره زندگی در مریخ در ذهن انسان شاید بر می گرده به داستان سرایی های علمی تخیلی قدیمی که غالبا بدون منبع منطقی و علمی ای بودن! شاید بهتر باشه بجای تلاش برای منتقل کردن عناصر حیاتی به این سیاره تقریبا مرده ، این هزینه ها رو صرف فناوری کنند که بتونه انسان رو به سیارات دورتر اما با شرایط جوی بهتر و مناسب حیات منتقل کنه که به قطع تعداد آنها در کهکشان خودمان کم نیست.
0
مصطفی .
م کهن شنبه، 11 دی 1395
زندگی در مریخ خیلی آرمانگرایانه و ایده آل گرا هست. برای زندگی طولانی مدت برای تعدادی زیادی انسان جوا نمیده چون شرایط زندگی مناسب نیست
توضیحات
پس به این فکر می‌کنید که به مریخ نقل مکان کنید؟
آیا مکانی رو برای خونه جدیدتون انتخاب کردین؟
نه؟
خب من اینجام تا بهتون کمک کنم .پس به ترتیب این‌جا چیزایی هست که باید با خودتون به سیاره‌ی سرخ ببرین.
مقاوت بالا در برابر سرما، تنهایی و تشعشع، ذخیره‌ی هوای قابل تنفس و غذا برای یک عمر، یک سفینه‌ی چند میلیارد دلاری، انگیزه برای گریز ازهمه‌ی این‌ها و آب. شما حتما به آب نیاز پیدا می کنین.
پس دنبال چه جور سرزمینی هستین؟ 
با یک عمارت مارپیچی در "مارپیچ شبانه" چه طورین؟
یک مخفیگاه در دهانه‌ی "چهره خوشحال"
یک دژ نظامی در تپه‌ی چهره
منظره رو به اقیانوس
اه! یه خبر بد راجع به آخری
شما  یک میلیارد سال عقبین. ما تقریبا مطمئنیم که مریخ قبلا اقیانوس، دریاچه و رودخانه داشته. همه چیز، اما در گذر زمان، تقریبا تمام آن در سطح زیرین منجمد شده یا به داخل فضا تبخیر شده. احتمالا هنوز مقداری در لایه‌های زیرین  قله‌های یخی کربن دی اکسید که فصلی در حال گسترش و چین خوردگی هستن، به دام افتاده. پس مریخ امروز چه شکلی بود، اگر روی سطحش آب وجود داشت؟
جوابش قطعا به این بستگی داره که ما راجع به چه مقداری صحبت می‌کنیم؟
اما شاید چیزی شبیه به این باشه. نیمکره‌ی مسطح شمالی تقریبا زیر ارتفاع میانگین اس، پس اون یک اقیانوس بزرگ می‌شد.
در حالی که تپه‌ی ریدِن در نیمکره‌ی جنوبی غالبا خشک و مرتفع باقی می‌موند. تفاوت بین نیمکره‌ها یک خرده عجیبه و ما نمی‌دونیم که چرا اینجوریه. نیمه‌ی جنوبی، بر اساس ظاهر مثل تعداد تپه‌ها  و از تعدد فعالیت‌های آتش فشانی در شمال، احتمالا خیلی قدیمی‌تره.
باشه، پس کی می دونه؟ شاید روزی مریخ دوباره اقیانوس داشته باشه، اما حالا ما اساسا یک صحرای بزرگ غبار آلود داریم. در واقع مریخ به قدری شبیه صحراهای روی زمینه که ما می‌تونیم خیلی درباره‌ی مریخ روی سیاره‌ی خودمون یاد بگیریم. برای نمونه شکل و رفتار تپه‌های شنی مریخ شبیه به تپه‌های شنی ماست؛ در حالیکه نمونه‌ی مریخی اغلب تا دو برابر بزرگ‌تر می‌شن. به لطف جاذبه‌ی گرانشی مقاوتش تقریبا 3/1 شن های ماست و مریخ بعضی ویژگی‌هایی داره که شما روی زمین نمیبینن. مثل "تار" که تپه های شنی بدون قله‌ای هستن که تا به ارتفاع 15 متر می رسند که ما هنوز راجع به شکل گیریشان چیزی نمی‌دانیم. احتمالا در تعجبین، از ترکیب صحرا ی گسترده‌ی یک سیاره با اتمسفری مثل اتمسفر ما که تحت تاثیر تولید باد بر اساس تفاوت فشاره چی حاصل می‌شه، طوفان شن؟
این خطر اصلی آب و هوایی تون روی سیاره‌ی سرخه. این‌ها با پخش کردن ذرات آهن زنگ زده، در میان سطح و هوا در ساختار سیاره‌ی سرخ نقش اصلی رو ایفا می‌کنن. به لطف جاذبه کم و کمبود رطوبت این طوفان‌های غبار می‌تونن ماه‌ها باقی بمونن و سیاره رو بپوشونن. پس شاید بخواین خونتون رو در مرتفع ترین نقطه بسازین. خب! خیلی دنبالش نگردین. این الیمپوس مونزه، بزرگ‌ترین آتشفشان در منظومه‌ی شمسیه، حتی اگه مریخ اتمسفر قابل تنفس داشت، مناظر رو از قله‌ی 25 کیلوتری نفس‌گیر می‌یافتین.
 شما از آتشفشان خوشتون نمیاد؟ باوالس مانریس، بزرگ‌ترین دره‌ی عمیق و باریک منظومه‌ی شمسی چه طورین؟ اون قدر وسیعه که از یک طرف لبه‌ی دیگه زیر منحنی افق خواهد بود. همچنان شما طلوع آبی فوق العاده‌ای در آسمان طبیعتا قرمز خواهید داشت، که رنگش رو از غباری می‌گیره که اکثر نور آبی رو جذب می‌کنه و شیوه‌ای که نور خورشید توسط اتمسفر پراکنده می‌شه. آیا جرات و کنجکاویشو دارین، یا فقط دنبال یک موقعیت می‌گردین. پس وقت‌کشی رو تموم کنین و فردا به مریخ برین.
مریخ قرمز تر از همیشه.

تهيه‌کننده

Ted Ed
Ted	 Ed

تد سکویی برای انتشار ایده‌هایی است که ارزش انتشار دارند. تد کار خود را در سال 1984 به عنوان کنفرانسی که فصل مشترک تکنولوژی، سرگرمی و طراحی بود آغاز کرد.

مترجم,گوينده

فائزه مجاهدطلب
فائزه مجاهدطلب

رشته‌ی بازیگری-کارگردانی رو در دانشگاه هنر تهران خوندم. بازیگری رو دوست دارم و دلم می‌خواد که هر روز از زندگیم پر از تجربه‌های جدید باشه.

تدوين‌گر

مصی یگانه
مصی یگانه

زندگیم با هنر معنی پیدا میکنه. مدت 16 سال کار گرافیک کردم و سرپرست بخش گرافیک شرکت اوه و باران هنر بودم، عاشق شیرینی پزی و تزیین کیکم و به صورت حرفه ای این کار رو انجام میدم.