تاثیر پیام کوتاه و چت روی رابطه افراد

تاثیر پیام کوتاه و چت روی رابطه افراد

میلاد

شکیب

1395/05/06

7784

بار بازدید شده
is-constant-texting-good-or-bad-your-relationship با ظهور تکنولوژی‌های جدید روابط انسان‌ها هم دستخوش تغییرات عمده‌ای شده است. چت و پیام دادن از طریق تلفن‌های همراه تبدیل به امری عادی در زندگی روزمره ما شده است. در این مطلب می‌خواهیم نگاهی بیاندازیم به تاثیر پیام دادن و چت روی رابطه افراد.
7784
تاثیر پیام کوتاه و چت روی رابطه افراد
Vidoal
4.75
تاثیر پیام کوتاه و چت روی رابطه افراد
با ظهور تکنولوژی‌های جدید روابط انسان‌ها هم دستخوش تغییرات عمده‌ای شده است. چت و پیام دادن از طریق تلفن‌های همراه تبدیل به امری عادی در زندگی روزمره ما شده است.  در این مطلب می‌خواهیم نگاهی بیاندازیم به تاثیر پیام دادن و چت روی رابطه افراد.

در زمان‌های نه چندان دور افراد برای آشنا شدن و شروع زندگی مشترک با یکدیگر قرار می‌گذاشتند و در یک مکالمه رو‌در‌رو از عقاید و احساسات خود با دیگری سخن می‌گفتند و در خلال همین مکالمات به‌تدریج خانواده‌های دو طرف نیز با یکدیگر آشنا می‌شدند، گاهی صحبت‌ها تلفنی می‌شد و گاهی حرف‌های عشاق در قالب نامه ارسال می‌شد اما به هر ترتیب مکالمه رو‌در‌رو رکن اصلی مقدمات ازدواج بود.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ورود این مهمان ناخواسته به تمام گوشه و کنار زندگی آدمی، این روابط نیز دستخوش تغییرات تکنولوژیک شده است. ارسال پیام متنی جایگزین مکالمه رو‌در‌رو شده است. طی تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۱ میلادی افراد بین گروه سنی ۱۷ تا ۲۵ سال بیشتر ترجیح می‌دهند احساسات عاشقانه و رمانتیک خود را با فرمت پیام متنی برای محبوب خود ارسال و ابراز کنند. طبق تحقیق دیگری که در سال ۲۰۱۳ میلادی انجام شد تقریبا ۹۰ درصد اشخاص در طول روز حداقل یکبار پیام متنی برای معشوق خود ارسال می‌کنند (منبع).
 

باید قبول کرد که همه چیز تغییر کرده و نمی‌توان با شیوه ۵۰ سال پیش زندگی کرد. امروزه تاثیر روابط از طریق شبکه‌های اجتماعی و تلفن همراه دست کمی از ملاقات‌های رو‌در‌رو سابق ندارد. این موضوع را یک تحقیق علمی که توسط کاتالینا توما در دانشگاه ویسکانسین- مدیسن (Wisconsin-Madison) انجام شده نیز به اثبات رسانده است. نتایج نشان می‌دهد که حتی زوج‌هایی که در نزدیکی یکدیگر زندگی می‌کنند روابط و قرارهای عاشقانه‌شان را با استفاده از تکست و پیام‌های متنی تنظیم می‌کنند. توما در این‌باره می‌گوید: «در دنیای امروز چنین نوع ارتباطی نه تنها مفید بلکه ضروری است و باعث می‌شود ارتباط عاطفی بین طرفین حفظ شود. در ضمن شرکای زندگی و زوج‌ها از نظر روانی خود را به یکدیگر نزدیک می‌بینند. شاید ارسال پیام یک موضوع پیش ‌پا افتاده قلمداد شود اما برای حفظ رابطه و تحکیم آن ضروری است».

امروزه محققان تمرکز خود را روی اثرات تکنولوژی و برقراری روابط اینچنینی متمرکز کرده‌اند اما توما معتقد است این روابط موبایلی و غیرمستقیم تاثیری مشابه بر زوج‌هایی دارد که در نزدیکی هم به سر می‌برند. یک پژوهش علمی از دانشجویانی به عمل آمد که شرکای آن‌ها در نزدیکی محل زندگی آن‌ها به سر می‌بردند. این تحقیق که به صورت یک نظرسنجی اینترنتی انجام شد نشان داد که ارسال پیام متنی و برقراری تماس از طریق رسانه‌های اجتماعی بر رضایت طرفین نسبت به روابط عاطفی و احساسی آن‌ها می‌افزاید (منبع).
 

بر اساس یک نظرسنجی عمومی و آمارگیری که در آمریکا انجام شد حدود ۸۳ درصد افراد بالغ در کشور آمریکا دارای تلفن همراه هستند. سه چهارم از این افراد برای برقراری ارتباط از پیام متنی استفاده می‌کنند. ۳۱ درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی اعلام کردند که دریافت و ارسال پیام متنی را به تماس صوتی ترجیح می‌دهند و ۵۳ درصد نیز نظری مخالف داشتند و دریافت پیام صوتی را ارجح می‌دانستند. در این بین ۱۴ درصد هم اعلام کردند که دریافت و یا ارسال پیام متنی یا صوتی بستگی به شرایط دارد. ۵۵ درصد افرادی که در طول روز تعداد زیادی پیام متنی دریافت می‌کنند نسبت به هر ۵۰ تکست یک پیام صوتی دارند. فقط در کشور آمریکا افراد دارای تلفن همراه بین سنین ۱۸ تا ۲۴ سال، روزانه ۱۰۹.۵ پیام متنی ارسال می‌کنند. افراد بین ۲۵ تا ۳۴ تقریبا نصف این تعداد پیام ارسال می‌کنند یعنی چیزی در حدود ۸.۴۱، افراد ۳۵ تا ۴۴ در حدود ۹.۲۵، افراد ۴۵ تا ۵۴ در حدود ۱۴، افراد ۵۵ تا ۶۴ در حدود ۹۹.۸ و افراد ۶۵ سال به بالا در حدود ۴.۷ پیام در روز ارسال می‌کنند (منبع).

استفاده از ارتباطات کامپیوتری و برقراری ارتباط از طریق رسانه‌های اجتماعی روز‌به‌روز در حال افزایش است و به همان میزان تحقیق و ارزیابی این گونه روابط موضوع داغ محافل جامعه‌شناسی و روان‌شناسی است. آنچه که در این تحقیقات مورد سنجش و آزمون قرار می‌گیرد روابط بین فردی و روابط غیرشخصی است. یافته‌ها حاکی از آن است که نمی‌توان اصول یکپارچه و یک هنجار مشخص را برای برقراری این گونه ارتباطات تعیین کرد. اصولا برقراری چنین روابطی به شرایط اجتماعی، فردی و حتی مالی افراد بستگی دارد. آموزش و شناساندن رسانه جمعی که فرد قرار است برای برقراری ارتباط از آن بهره بگیرد تا حدود زیادی دستیابی به یک نُرم و قاعده کاربردی را امکان‌پذیر می‌سازد. نباید فراموش کرد که هر فناوری نوینی با خود تبعاتی دارد که بهره‌گیری مثبت یا منفی از آن به جامعه و آموزش چگونگی برخورداری از آن وابسته است (منبع).

 منابع: psychologytoday/ sciencedaily/ pewinternet/ crx
سوالات و نظرات کاربران
1
meghdad vz
meghdad vz چهارشنبه، 14 تیر 1396
برای هرچیزی بایید فرهنگ سازی درست بشه
0
نقی تسلی زاده
نقی تسلی زاده سه شنبه، 24 اسفند 1395
عالی بود
0
Mohammad Sarlak
Mohammad Sarlak پنج شنبه، 19 اسفند 1395
مشکل اساسی اینه که برای هرچیزی بایید فرهنگ سازی درست بشه که متاسفانه این ضعف بزرگ درمیان ماهست که اگر درست انجام بشه پیام کوتاه که سهل ایرانو گلستان میکنیم
0
محمدرضا photo
محمدرضا دوشنبه، 16 اسفند 1395
بله کاملا درسته میینم همه جا گل و بلبل شده، امار طلاق که با اومدن این وسایل صفر شده، تا جونم براتون بگه، محبتا که اصلا نگین، از وقتی تلفن اومده همین جور از ادما محبت چکه میکنه!!! البته خب حق باشماست، بعله تحیقیق!!!! تححححقیغغغات اونجور ثابت کرده! تحیقیق!! راستی از کی پول میگیرد شما؟؟؟
0
مرتضی تبریزی
مرتضی تبریزی سه شنبه، 10 اسفند 1395
از وقتی پیام کوتاه وارد زندگی شده کنار هم بودن افراد خانواده بسیار کم شده .
0
اکبر فاریابی
اکبر فاریابی چهارشنبه، 04 اسفند 1395
پیام رسان های اینترنتی مث تلگرام و واتس آپ تا حد زیاد هزینه ها رو کم کردم به شخصه یادم نمیاد اخرین بای که اس ام اس استفاده کرده کی بوده معمولا با تلگرام با دوستان و اشنایان مکاتبه میکنم
1
هادي اصفهاني
هادي اصفهاني سه شنبه، 14 دی 1395
بهتره که یک تحقیق و بررسی روی برنامه پیام رسان تلگرام صورت بگیره.دیگر به اون صورت ارسال پیامک کاربرد گسترده ای نداره
0
امیر قربانی
امیر قربانی شنبه، 04 دی 1395
چه امار های جالبی
0
مصطفی .
مصطفی کهن یکشنبه، 21 آذر 1395
در مورد ایران هم به تحقیق انجام بشه خوبه که چقدر تو فضای مجازی و پیام دادن هستن. به شخصه تماس صوتی رو به پیام متنی ترجیح میدم.چون ممکن طرف نخونه یا دیر بخونه
0
سیاوش غلامی
سیاوش غلامی پنج شنبه، 18 آذر 1395
آمار جالبی بود...درود
0
پوژنگ پروازی
پوژنگ پروازی دوشنبه، 15 آذر 1395
اموزش تکنولوژیهای روز،به نظرم از خود تکنولوژی واجب تر استگ اینکه یاد بگیریم در مکانهاب عمومی از موبایل استفاده نکنیم،در مهمانیها و جمع های خانوادگی،در صورت ضرورت پاسخگوی موبایل باشیم و.... با سپاس....
0
مژده بزرگ زاده
مژده بزرگ زاده چهارشنبه، 19 آبان 1395
سپاس
0
سینا photo
سینا شنبه، 09 مرداد 1395
خیلی آمار خوبی بود... ممنون از سایتتون :)
0
HosseiN photo
HosseiN جمعه، 08 مرداد 1395
من تازه با سایتتون آشنا شدم(از طریق کانال تلگرام)...معرکس...انصافا دمتون گرم کیفیت ویدیوهاتون بسیار بالاست هم به خاطر ترجمه های عالی و هم گویندگان خوش صدا و متبحر و از همه مهمتر رایگان بودن مطالب سایت واقعا ممنون، حیفم اومد تشکر نکنم
1
شباهنگ photo
شباهنگ چهارشنبه، 06 مرداد 1395
بسیار ممنون از نشر این مطلب جالب. اگرچه یه بسیار تلخی که شحصن داشتم بهم یاد داد که هرچند استفاده از پیام و چت میتونه توی یک رابطه تاثیرات مثبت داشته باشه، اما از اون طرف هم هنگام بحث و مشاجره بدترین کار ممکن اینه که با چت مسائل مطرح و حل و فصل بشن. ظاهرن طی این فرایند، فشار ناشی از اعصاب خوردی ها و تنش ها در افراد نمیتونن تخلیه بشن و این شرایط و روند بحث رو بدتر و حصول نتیجه ی مثبت رو غیر محتمل تر میکنه. البته با تاکید به اینکه این یه تجربه ی شخصیه و میتونه دقیق نباشه

نويسنده

میلاد شکیب
میلاد شکیب

تامین و مدیریت محتوا حرفه اصلی‌ام است؛ فرقی نمی‌کند در یک نشریه یا در فضای آنلاین. آن‌چه مهم است دقت در نوشتن، استفاده از منابع معتبر، بهره‌گیری از یک زبان ساده و روان و تامین محتوای کاربردی است.

گردآورنده

سامان امینی
سامان امینی

سامان هستم و رستگاری خود را در یافتن پرسش‌های بی‌پاسخ دنیای اطرافم می‌یابم. در پنج سال گذشته تمرکز خود را بر ژورنالیسم علم گذاشته و تصمیم دارم بهترین خبرنگار علم کشورمان شوم.