به‌جای پرداخت شهریه، درخت بکارید

به‌جای پرداخت شهریه، درخت بکارید

میلاد

شکیب

۱۳۹۵/۱۰/۰۱

2923

بار بازدید شده
plant-a-tree-instead-of-paying-fees مهد کودکی در هند برای گسترش دانش و آموزش از والدين دانش‌آموزان کم‌درآمد و فقير خواست به‌جای پرداخت شهریه، یک نهال درخت بکارند.
2923
به‌جای پرداخت شهریه، درخت بکارید
Vidoal
4.52
به‌جای پرداخت شهریه، درخت بکارید
مهد کودکی در هند برای گسترش دانش و آموزش از والدين دانش‌آموزان کم‌درآمد و فقير خواسته به‌جای پرداخت شهریه، یک نهال درخت بکارند. والدین دانش‌آموزان باید از این نهال مراقبت کنند و اگر نهال از بین رفت یک نهال جدید به‌جای آن بکارند. هزینه چنین کاری در مقایسه با هزینه شهریه مدرسه بسیار ناچیز است. این مهد کودک این کار را در جهت افزایش کیفیت هوا انجام داده است.

نام این مهد کودک شیکشا کوتیر است که در شهر آمبیکاپور در شرق هند قرار دارد. طبق گزارش‌ها این مهد کودک حداقل ۳۵ دانش‌آموز در سنین ۴ و ۵ سال دارد. گروهی از صاحبان کسب‌وکار و مشاغل در اعتراض به هزینه‌های سرسام‌آور تحصیل و آموزش در هند دست به این اقدام زده‌اند.

در حال حاضر، دولت هند فقط ۳/۹ درصد از بودجه عمومی را به بخش آموزش اختصاص داده که این رقم یعنی والدین دانش‌آموزان خودشان باید هزینه‌های سنگین تحصیل و هزینه‌های مربوط به خرید کتاب و وسایل آموزشی را بپردازند. عدم توجه دولت به آموزش تاثیرات مخربی هم روی دانش‌آموزان هندی گذاشته به طوری که نتایج گزارش سالانه در سال ۲۰۱۴ نشان می‌دهد که حدود ۲۰ درصد دانش‌آموزان دوم ابتدایی (۷ تا ۸ سال) اعداد بین یک تا ۹ را نمی‌شناسند.

با این همه، مهد کودک شیکشا کوتیر با این حرکت جدید باعث شده توجه جامعه به مسئله آموزش و تحصیل افزایش پیدا کند. تاکنون، این حرکت نتایج خوبی هم داشته به‌طوری که تاکنون ۷۰۰ نهال کاشته شده است. این حرکت در یک روستای بسیار کوچک انجام شده اما اگر در مدارس دیگر هم نهادینه شود می‌تواند هم مردم را با اهمیت آموزش آشنا کند و هم به سلامت هوا و مسائل مربوط به آن کمک کند.

برای این‌که با اهمیت مسئله آلودگی هوا در هند بیش‌تر آشنا شوید باید بگوییم که هوای دهلی ماه گذشته آن‌قدر آلوده بود که مدارس تعطیل شدند. شاید این مسئله در مورد کشور عزیزمان که بسیاری از شهرهای بزرگ آن با مسئله آلودگی هوا دست و پنجه نرم می‌کنند نیز اجرایی باشد.


منبع: sciencealert
سوالات و نظرات کاربران
0
ربابه ابراهیمی
ربابه ابراهیمی سه شنبه، ۲۳ خرداد ۱۳۹۶
کاش می شد ولی افسوس که در کشور ما شدنی نیس
0
سعید آرمیده
سعید آرمیده یکشنبه، ۲۹ اسفند ۱۳۹۵
سلام. فرهنگ درخت کاری آموزش و پرورش به جای این همه طرح و برنامه های ظاهری، این کارها را انجام بدهد. امسال دبستانی که بنده در آنجا معاون هستم.چهار درخت دانش آموزان در حیاط دبستان کاشتند.
0
nader saroqi
nader saroqi پنج شنبه، ۲۶ اسفند ۱۳۹۵
واقعا چه فرهنگ سازی میشه کرد با این کارهای به ظاهر ساده تو شهر ما یکی از معلمان یه طرحی رو داده بنام خانه تکانی کاغذی که هر دانش آموزی کاغذهای باطله شو تحویل بده بهش یک نهال درخت میدن
0
مریم مدیررحمتی
مریم مدیررحمتی شنبه، ۲۱ اسفند ۱۳۹۵
جای ناراحتی داره
0
فرشته باقرزاده
فرشته باقرزاده شنبه، ۲۱ اسفند ۱۳۹۵
چقد خوب میشه اگه تو ایران هم چنین کاری میکردن
0
مریم صالحی
مریم صالحی سه شنبه، ۲۶ بهمن ۱۳۹۵
کاش این سیستم دوگانه مدارس غیر انتفاعی و دولتی در ایران از بین بره. خیلی بده یک نفر سالی بالای ده میلیون برای بچه اش هزینه کنه و یکی نتونه هیچی پول خرج بچه اش بکنه. این عدالت آموزشی نیست.
0
هادي اصفهاني
هادي اصفهاني دوشنبه، ۲۰ دی ۱۳۹۵
دولت و قوه مقننه می تونه برای سهولت در انجام چنین کارهایی و با افزایش اختیار مدیران مدرسه، به صورت قانونمند اجازه چنین کارها و ابتکارهایی رو بده. خیلی از مشکلات مملکت ما به خاطر سیستم مکانیکی سازمانهاست و به خاطر کاغذ بازی و دردسرهای اداری، اجازه خلاقیت و نو آوری برای چنین کارهایی پیدا نمی کنیم
0
رامتین کریمی
رامتین کریمی شنبه، ۱۸ دی ۱۳۹۵
واقعا کار تحسین بر انگیز و انسانی ایشون انجام دادن...با وجود این انسان ها آدم می تواند دوباره نفس بکشد و بوی انسانیت را حس کند.
0
Mohsen Mm
Mohsen Nemati چهارشنبه، ۱۵ دی ۱۳۹۵
کاش ی سازمان هم متولی بود نهال به مردم میداد و تو اطراف تهران درخت میکاشتیم بطور دسته جمعی
0
سیاوش غلامی
سیاوش غلامی سه شنبه، ۱۴ دی ۱۳۹۵
وای چرا ما نباید تو ایران به یه همچین جایگاهی برسیم...؟
0
احسان محمدی
احسان محمدی سه شنبه، ۰۷ دی ۱۳۹۵
البته یکی دیگه از اهداف این ایده این میتونه باشه که از کودکی ، کودکان رو درگیر مهربانی کردن و دوست داشتن محیط زیست کینم ، مقوله ای که تا به حال ندیدم در کشور ما انجام بشه ، امیدوارم همه ما بتونیم این چیزها رو به کودکانمون یاد بدیم البته نه فقط مهربانی به محیط زیست بلکه مهربانی و دوست داشتن دیگر آدم ها و حیوانات و اشیائ و هر چیز دیگر رو
0
Sina Rajaei
Sina Rajaei دوشنبه، ۰۶ دی ۱۳۹۵
به امید روزی همه اینجور فکر کنند.
0
مصطفی .
مصطفی ک شنبه، ۰۴ دی ۱۳۹۵
بودجه آموزش کشور کمه همه میرن درخت بکارن
0
alireza rahimi
alireza rahimi شنبه، ۰۴ دی ۱۳۹۵
ایده ی جالبی هستش خدا کنه تو کشور ما هم این کار انجام بشه
0
Photoclip Channel
Photoclip Channel جمعه، ۰۳ دی ۱۳۹۵
ابتکار بسیار جالب و زیباییه. فکرشو بکنید تو کشور ما انجام بشه وضع هوا چه تغییری خواهد کرد!
0
میرمحمد حسینی
میرمحمد حسینی پنج شنبه، ۰۲ دی ۱۳۹۵
کاش توی دانشگاه ما هم اجرا بشه تا شهریه ندیم :))))))))))
0
امیر قربانی
امیر قربانی پنج شنبه، ۰۲ دی ۱۳۹۵
چه جالب
0
Jack ll  photo
Jack ll پنج شنبه، ۰۲ دی ۱۳۹۵
کار و قدم خیلی خیلی خوبیه ازین بهتر نمیشه ...
0
فرزاد بزازان
Farzad Bazazan چهارشنبه، ۰۱ دی ۱۳۹۵
کاش چنین قوانینی رو هم در مناطق محروم کشورخودمون هم اجرا بشه ؟!