سبقت از سرعت نور

سبقت از سرعت نور

گروه آموزشی

ویدوآل

1395/04/21

16436

بار بازدید شده
How-to-break-the-speed-of-light ممکن است شنیده باشید که، نظریه نسبیت خاص اینشتین، محدودیتی برای سرعت کیهانی وضع می‌کند و آن این است که هیچ چیز نمی‌تواند سریع‌تر از نور حرکت کند درحالی‌که...
9436
سبقت از سرعت نور
Vidoal
4.88
سرعت نمایش
سوالات و نظرات کاربران
1
باسط محمدی
باسط محمدی شنبه، 09 بهمن 1395
اگه بتونیم با سرعت نور حرکت کنیم که زمان تو دستمونه....
-2
مرضیه امیری
مرضیه امیری پنج شنبه، 23 دی 1395
انسان هیچ وقت نمیتونه از سرعت نور سریعتر حرکت کنه یا حتی باسرعتی نزدیک سرعت نور چون بدن انسان تجزیه میشه
2
امیر قربانی
امیر قربانی چهارشنبه، 08 دی 1395
من شنیده ام که اگر انسان بتونه از سرعت نور بیس تر حرکت کنه میتونه که گذشته رو ببینه خیلی جالب میشه عالی
1
مهران photo
مهران شنبه، 23 مرداد 1395
جالب بود, واقعا مطالبتون عالیه و هروقت که می خونم لذت می برم.
توضیحات
ممکن است شنیده باشید که، نظریه نسبیت خاص اینشتین، محدودیتی برای سرعت کیهانی وضع می‌کند و آن این است که هیچ چیز نمی‌تواند سریع‌تر از نور حرکت کند.

خب این اشتباه است. تمام آن‌چه که اینشتین گفته این است که سرعت نور در تمام دستگاه‌های مقایسه‌ای  یکسان است؛ درحالی‌که این مسئله بر آن دلالت دارد که هر آنچه دارای جرم حقیقی باشد، نمی‌تواند با سرعتی بیش از سرعت نور حرکت کند. محدودیت برای سرعت کیهانی وضع نمی‌کند؛ چرا‌که شما حتی در حیاط‌ پشتی خانه خود هم می‌توانید سرعت نور را بشکنید. تنها بایستی یک پرتو لیزر را به‌سوی ماه گرفته و مچ دست خود را سریع تکان دهید. نقطه نور ایجاد شده توسط پرتو لیزر، در زمان تقریبا نصف یک‌هزارم ثانیه، بر سطح ماه حرکت خواهد کرد و به این معنی است که این نقطه با سرعتی 20 برابر سرعت نور در حرکت است! چطور چنین چیزی ممکن است؟
 خب، یک صفحه کامپیوتر را تصور کنید، محدوده سرعت پیکسل‌ها روی صفحه چقدر است؟ صفر... پیکسل‌ها نمی‌توانند حرکت کنند. اما اگر شما با ذکاوت تمام ترتیبی دهید که چند پیکسل با نظمی خاص روشن و خاموش شوند، می‌توانید تصویری تولید کنید که در‌ظاهر روی صفحه نمایش حرکت می‌کند؛ حتی با این‌که تمام پیکسل‌ها در جای خود ثابت هستند. بنابراین شما توانستید سرعت پیکسل‌ها را بشکنید
نقطه نور تولید شده توسط لیزر بر ماه نیز به همین صورت است؛ هر فوتون  با سرعت نور به‌سوی ماه حرکت می‌کند. اما تصویر نقطه‌ای که بر سطح ماه شکل می‌گیرد، سرعتی 20 برابر بیشتر دارد! هیچ‌کدام از قوانین فیزیک نقض نشده‌اند؛ زیرا درواقع هیچ جسم فیزیکی با سرعتی بیش از سرعت نور حرکت نکرده و این فقط یک تصویر است. همانطور که ممکن است حدس زده باشید، زمانی که نقطه‌ قرمز لیزر به ماه می‌رسد، ب بسیار بزرگ خواهد بود؛ بسته به اندازه لیزرتان، ممکن است به اندازه ۵۰۰ یا ۱۰۰۰ کیلومتر قطر داشته باشد! بنابراین زیاد نگران کور‌کردن فضانوردان نباشید.

تهيه‌کننده

Minute Earth
Minute  Earth

Science and stories about our awesome planet! Created by Henry Reich, with Omkar Bhagat, Emily Elert, Alex Reich, Peter Reich, Ever Salazar, and Kate Yoshida. Music by Nathaniel Schroeder.

مترجم

هادی بیانی‌فر
هادی بیانی‌فر

در دانشگاه هنر تهران، ادبیات نمایشی خوندم و عاشق مسافرت هستم.

گوینده

فائزه مجاهدطلب
فائزه مجاهدطلب

رشته‌ی بازیگری-کارگردانی رو در دانشگاه هنر تهران خوندم. بازیگری رو دوست دارم و دلم می‌خواد که هر روز از زندگیم پر از تجربه‌های جدید باشه.