اگر یک سیاه‌چاله توی جیب خود داشتید، چه اتفاقی می‌افتاد؟

اگر یک سیاه‌چاله توی جیب خود داشتید، چه اتفاقی می‌افتاد؟

گروه آموزشی

ویدوآل

1395/07/08

27049

بار بازدید شده
What-if-there-was-a-black-hole-in-your-pocket اگر ناگهان یک سیاه‌چاله به اندازه‌ی یک سکه کنار شما ظاهر می‌شد، چه اتفاقی می‌افتاد؟!
12488
اگر یک سیاه‌چاله توی جیب خود داشتید، چه اتفاقی می‌افتاد؟
Vidoal
4.55
سرعت نمایش
سوالات و نظرات کاربران
1
Milad Pro photo
Milad Pro یکشنبه، 19 خرداد 1398
حالا فرض کن یه سیاه چاله به اندازه ی یک کهکشان پدید بیاد اینکه فقط اندازه یک سکه بود!
1
vafa zebardast photo
vafa zebardast پنج شنبه، 22 فروردین 1398
salam khob bod bishtsr kar befarmaid jay taqdire
-3
اشکان photo
اشکان شنبه، 21 مرداد 1396
در مورد گرانش سیاه چاله چیز زیادی نگفتین
1
باسط محمدی
باسط محمدی شنبه، 09 بهمن 1395
چه چیزیه این سیاه چاله. همه چی رو میبلعه....
0
مرضیه امیری
مرضیه امیری جمعه، 24 دی 1395
سلام بااینکه این کلیپ رو در یکی از سمینار های سال قبل دیده بودم ولی باز لذت بردم
0
فاطمه حسینی
فاطمه حسینی چهارشنبه، 17 آذر 1395
مرسی لطفا در مورد کیهان مطالب بیشتر و بیشتری بزارید
0
محمد احراری
محمد احراری جمعه، 23 مهر 1395
واقعا لذت بردم،دم تون گرم که در جهت نشر دانش محض و مبارزه با شبه علم گام بر میدارین،با تمام وجود بهتون دروود میفرستم...
0
مهدی سلاجقه
مهدی سلاجقه دوشنبه، 26 مهر 1395
(پاسخ) ممنون جناب احراری. لطف دارین
توضیحات
اگر ناگهان یک سیاه‌چاله به اندازه‌ی یک سکه کنار شما ظاهر می‌شد، چه اتفاقی می‌افتاد؟! جواب کوتاه این است که: شما می‌میرید! جواب بلند این است که: بستگی دارد که سیاه‌چاله هم‌جرمِ سکه باشد یا هم‌اندازه‌ی آن؟!

فرض کنید یک سکه‌ی ۵ گرمی (ناگهان)  به طرز جادویی؛ تبدیل به یک سیاه‌چاله بشود!
این سیاه‌چاله شعاعی در حدود ۱۰ به توان منفی ۳۰ متر دارد! (در حالی که) یک اتم هیدروژن اندازه‌ای در حدود ۱۰ به توان منفی ۱۱ متر دارد! بنابراین مقایسه (این) سیاه‌چاله با یک اتم (هیدروژن)؛ همانند مقایسه یک اتم با خورشید است! به طرز باورنکردنی‌ای کوچک!

یک سیاه‌چاله کوچک به طرز غیر قابل تصوری زندگی کوتاهی دارد (و سریعاً) جرم بسیار کم خودش را طی (فرآیندی بنام) تابش هاوکینگ - در ۱۰ به توان منفی ۲۳ ثانیه-  از دست میدهد!
جرم ۵ گرمی آن به ۴۵۰ تتراژول انرژی تبدیل میشود (شده) و به انفجاری تقریباً ۳ برابر بزرگتر از انفجار هیروشیما-ناکازاکی منجر می‌شود! در این مورد؛ شما می‌میرید و سکه‌یتان را هم از دست می‌دهید! : )

اگر سیاه‌چاله قُطری به اندازه‌ی یک سکه‌ی معمولی داشته باشد؛ به طور قابل ملاحظه‌ای متراکم خواهد بود.
در حقیقت یک سیاه‌چاله با قطر یک سکه‌ی (معمولی)؛ کمی بیش از سیاره زمین وزن دارد! و جاذبه سطحی آن میلیاردها برابر بیشتر از سیاره ما خواهد بود!
نیروی گرانشی آن به اندازه‌ای قوی است که می‌تواند تک‌تک سلول‌های شما را از هم جدا کند . سیاه‌چاله شما را می‌بلعد قبل از اینکه حتی شما بفهمید چه اتفاقی افتاده است!

اگر چه قوانین جاذبه (در این شرایط) هنوز یکسان عمل می‌کنند (اما) گرانشی که شما در کنار چنین اجرام متراکمی تجربه خواهید کرد؛ بسیار متفاوت خواهد بود!
محدوده‌ی جاذبه‌ی گرانشی در تمام نقاط جهانِ قابل‌رویت؛ گسترش یافته است و شما هر چه از چیزی دورتر بشوید، نیروی گرانش آن (نسبت به شما) کمتر خواهد بود. (می‌شود.)

هم اکنون بر روی کره‌ی زمین سر و انگشتان پاهای شما فاصله‌ی تقریباً یکسانی از مرکز زمین دارند. اما اگر شما روی یک سیاه‌چاله به اندازه‌ی یک سکه بایستید؛ پاهای شما (نسبت به سر شما) فاصله‌ای تقریباً هزار برابر نزدیک‌تر به مرکز (سیاه‌چاله) دارند و نیروی گرانشی وارده به آن‌ها صدها هزار برابر بیشتر از نیرویی است که به سر شما وارد می‌شود و شما را به میلیاردها قسمت تقسیم می‌کند!

اما کار سیاه‌چاله فقط با شما تمام نمی‌شود! (اما کار سیاه‌چاله همین جا تمام نمی‌شود!)
 هم اکنون سیاه‌چاله به یک قطعه‌ی غالبِ گرانشیِ مرگبارِ: زمین- ماه- سیاه‌چاله تبدیل شده‌ است.
ممکن است فکر کنید سیاه‌چاله در زمین به سمت مرکز (آن) فرو می‌رود و آن‌را از درون می‌بلعد!
(اما)‌ در حقیقت؛ زمین هم جذب سیاه‌چاله شده و سیاه‌چاله در درون زمین حرکت می‌کند و با هر حرکت در مسیر خودش؛ زمین را از درون خالی می‌کند! که خیلی ترسناک به‌ نظر می‌رسد!

همان‌طور که زمین از درون بلعیده می‌شود؛ به دایره‌ای از صخره‌ها (و سنگ‌های) داغِ پراکنده تبدیل می‌شود (شده) و در یک مدار متراکم؛ دور سیاه‌چاله را احاطه می‌کند.
با پایان یافتن تغذیه‌ی سیاه چاله؛ جرم آن کم‌کم دو برابر می‌شود (شده) و مدار ماه بیش از حد بیضوی می‌شود!

تاثیرات سیاه‌چاله بر روی منظمه شمسی (هم) بسیار زیاد است و از دیدگاه مذهبی (در معنای مذهبی) ترسناک و دلهره‌آور است! (قیامت به پا میشه!!!)

نیروی جاذبه‌ی سیاه‌چاله احتمالاً روی سیارک‌های اطراف زمین و قسمت‌هایی از کمربند سیارکی اثر گذاشته و صخره‌ها و(سنگ‌های آن‌ها را) در منظومه‌ی شمسی به اطراف پرتاب می‌کند.

بمباران و تاثیرات (سیاه‌چاله) برای چند میلیون سال آینده امری عادی بحساب می‌آید. سیاره‌ها کمی از مدار خودشان خارج می‌شوند (شده) اما هنوز در مدار اصلی خودشان به گردش ادامه می‌دهند. سیاه‌چاله‌ای که قبلاً زمین نامیده‌ می‌شد؛ بجای زمین به دور خورشید می‌چرخد! در این مورد هم شما خواهید مْرد! : )

تهيه‌کننده

Kurzgesagt In a Nutshell
Kurzgesagt In a Nutshell

مترجم

مهدی سلاجقه
مهدی سلاجقه

زبان انگلیسی خوندم. به مباحث علمی علاقه ی زیادی دارم و سعی دارم اطلاعات خودم را در مورد جهان هستی بالا ببرم و فعلاً مشغول تدریس و ترجمه هستم.

گوینده

زنده یاد افشین ذریه
زنده یاد افشین ذریه

متاسفانه افشین عزیز در دوم اردیبهشت 1401در اثر بیماری فوت کرد، سایت ویدوآل یادگاری از تلاش او برای اشاعه علم هست، تمام محتوای علمی تولید شده حاصل زحمات او و دیگر اعضای سایت ویدوآل میباشد، نامش نیک.

تدوين‌گر

مصی یگانه
مصی یگانه

زندگیم با هنر معنی پیدا میکنه. مدت 16 سال کار گرافیک کردم و سرپرست بخش گرافیک شرکت اوه و باران هنر بودم، عاشق شیرینی پزی و تزیین کیکم و به صورت حرفه ای این کار رو انجام میدم.

صدابردار

نازنین اصفهان‌پور
نازنین اصفهان‌پور

مدت ۱۰ ساله که دارم کار ادیت صوت و تصویر می‌کنم. ۱۲ ساله که به صورت حرفه ای آواز سنتی می‌خونم. در زمینه‌ی کتاب‌های صوتی هم فعالیت‌هایی داشتم که خیلی خیلی تو این راه بهم کمک کرده.