نحوه روت کانال دندان

نحوه روت کانال دندان

گروه آموزشی

ویدوآل

۱۳۹۵/۰۱/۱۴

19132

بار بازدید شده
What-is-a-Root-Canal درمان روت کانال با دریلِ معمولی، جهت دسترسی به درون دندان شروع می‌شود. سپس از دریل‌های مخصوص، جهت پاک کردن پوسیدگی و نمایان کردن کانال‌ها استفاده می‌شود. پس از آن از ابزارهای باریک...
13132
نحوه روت کانال دندان
Vidoal
4.7
سرعت نمایش
سوالات و نظرات کاربران
0
نازنین photo
نازنین چهارشنبه، ۰۷ شهریور ۱۳۹۷
سلام دندان شماره7 من دو کانال داشت ترمیم شد پرکردم دکترمیگه ممکنه سه کاناله بوده باشه اما من کانال سوم را پیدا نکردم ممکنه همچین چیزی که دندون 7 کانال سومش توعکس دیده نشه؟
0
علی امامیان
علی امامیان یکشنبه، ۲۷ خرداد ۱۳۹۷
اصطلاح عصب‌کشی، به غلط بین ما فارسی زبونا رایج شده. درستش: درمان کانال ریشه‌س، یا درمان اندودنتیک. به علاوه درون دندون، عصب به تنهایی نداریم، بافتی داریم که از سلول های عصبی و پیوندی و عروق و سازنده‌ی عاج تشکیل شده که به کل مجموعه پالپ گفته میشه. عمل حذف کامل پالپ درون دندون، پالپکتومی هست که جزئی از مراحل درمان اندودنتیکه.
0
سید مرتضی موسوی
سید مرتضی موسوی پنج شنبه، ۱۹ اسفند ۱۳۹۵
باسلام روت دندان یعنی پیداکردن کانالهای دندان ، عصب کشی و پر کردن محسوب میشه. ایمپلنت همونهایی هست که دندان رو با پیچهای مخصوص ب لثه ثابت میکنن.. سپاس
0
Mohsen Mm
Mohsen Mm چهارشنبه، ۱۳ بهمن ۱۳۹۵
مگه این ایمپلنته؟ ایمپلنت چیه
0
تیزهوش باهوش آبادی
تیزهوش باهوش آبادی پنج شنبه، ۲۳ دی ۱۳۹۵
ایمپلنت دقیقا یعنی چی؟
0
Eli Mehr
Eli Mehr چهارشنبه، ۰۸ دی ۱۳۹۵
دقیقا همینه! اندو یا عصب کشی
0
مصطفی .
م کهن چهارشنبه، ۰۸ دی ۱۳۹۵
روت کانال همون پرکردن دندونه؟؟
0
گروه آموزشی ویدوآل
گروه آموزشی ویدوآل چهارشنبه، ۰۸ دی ۱۳۹۵
(پاسخ) خیر، روت کانال عصب کشی دندون محسوب میشه
0
راهیل photo
راهیل یکشنبه، ۰۵ دی ۱۳۹۵
عالی بود ممنون لطفا راجب ایمپلنت هم مطلب بذارید
0
حسن احمدوند
حسن احمدوند یکشنبه، ۲۳ آبان ۱۳۹۵
این "روت کانال" دقیقا یعنی چی؟ همون عصب کشیه؟
0
حسین .
حسین . چهارشنبه، ۱۹ آبان ۱۳۹۵
این همون عصب کشی هستش
توضیحات
درمان روت کانال با دریلِ معمولی، جهت دسترسی به درون دندان شروع می‌شود. سپس از دریل‌های مخصوص، جهت پاک کردن پوسیدگی و نمایان کردن کانال‌ها استفاده می‌شود. پس از آن از ابزارهای باریک برای پاک کردن کانال‌ها از باقیمانده‌ی بافت عصبی، سلول‌های مرده و یا بقایای پرکردگی‌های قبلی استفاده می‌شود. دستورالعمل روت کانال، شامل استفاده از ابزارهایی می‌شود که کمکم ضخیم‌تر می‌شوند و به آرامی کانال‌ها را تمیز می‌کنند و به آن‌ها شکل می‌دهند. یک دندان می‌تواند یک یا چند کانال داشته باشد. در این روش، پر کردن کانال‌ها شامل امتحان کردن طول دقیق کن و سپس جاگذاری کن گوتا پرکا با یک مایعِ پوشاننده درون کانال‌هاست. بعد از آن که تعداد کافی‌ از کُن‌ها جاگذاری شدند، ابزارهای بازکننده جهت متراکم کردن آن‌ها استفاده می‌شوند. بعد از آن که کانال‌ها حسابی پر شدند، اضافات کن‌های گوتا پرکا توسط یک ابزارِ داغ، کوتاه می‌گردند. همینطور از این ابزار برای گرم کردن و فشرده‌سازی گوتا نیز استفاده می‌شود تا فضای درون کانال‌ها به خوبی پر شود. در درمان نهایی برای استحکام ماده پرکننده ممکن است از یک یا چند پست استفاده شود. در این حالت از یک کامپوزیت که با نور سفت می‌گردد برای پر کردن تاج، استفاده می‌شود. این ماده وقتی درون دندان قرار می‌گیرد نرم است و با یک نور ضعیف، سفت می‌شود. در این مرحله دندان هنوز آسیب‌پذیر است و با یک فشار محکم (گاز گرفتن) می‌تواند بشکند. در دندان هایی که تخریب تاج بیش از اندازه بوده است، بنا به تشخیص دندان پزشک‌تان، جهت ترمیم نهایی از روکش استفاده میگردد.
هر نوع آسیب‌پذیری سر ریشه، باید در کوتاهترین زمان از بین برود و بدین ترتیب دندان نجات پیدا می‌کند.

کن گوتا پرکا چیست ؟
گوتا پرکا نوعی ماده پلاستیک از  گیاهی به همین نام بوده که بعد از ترکیب بامواد دیگری از جمله زینک اکساید و مواد رنگی و اپک کننده و چسباننده به صورت نوارهای مخروطی صورتی رنگی با درجه ضخامت متفاوت در امده و بنا به سایز کانال در آن مورد استفاده قرار می گیرد.

گردآورنده

گروه آموزشی ویدوآل
گروه آموزشی ویدوآل

ویدوآل، ارائه دهنده آموزشهای عمومی و تخصصی

مترجم

گلنوش شریفی
گلنوش شریفی

گوینده

افشین ذریه
افشین ذریه

از سال ۱۳۸۰ در زمینه شبکه فعالیت می‌کنم و علاقه زیادی به مباحث علمی و افزایش دانش خود و دیگران دارم. امیدوارم با همکاری تیم خوبی که داریم، گامی مثبت در جهت ارتقاء سطح فرهنگ جامعه برداریم.