به چه چیزی کافکایی گفته می‌شود؟

به چه چیزی کافکایی گفته می‌شود؟

گروه آموزشی

ویدوآل

۱۳۹۵/۱۰/۱۸

11646

بار بازدید شده
What-makes-something-Kafkaesque برای توصیف تجربیات پیچیده و یاس‌آورِ اضافی، مثل مجبور شدن به طی کردنِ هزارتوهای دیوان‌سالاری، اصطلاح «کافکایی» وارد دایره‌ی واژگان ما شده. اما آیا ایستادن در صفی طولانی برای پر کردن کاغذ‌بازی‌های...
6146
به چه چیزی کافکایی گفته می‌شود؟
Vidoal
4.78
سرعت نمایش
سوالات و نظرات کاربران
0
اردشیر میرکریمی
اردشیر میرکریمی شنبه، ۱۸ دی ۱۳۹۵
به نظر من همه ی پوچی که توی کارهای کافکا به تصویر کشیده می شه، سعی در نشون دادن واقعیت زندگی به ما رو داره.
0
داریوش پارسا
داریوش پارسا شنبه، ۱۷ آذر ۱۳۹۷
(پاسخ) اگه هنری هست باید در ب تصویر کشیدنِ نادیدنی ها بکار بره مگه کسی می تونه در طول زندگیش دچار یاس و تلخی و گاهی احساس پوچی نشه ک ی نویسنده حس کنه چقدر الزام هست که ب دیگران ابعاد تاریک زندگی رو هم نشون بده! کافکا اصلا نویسنده ای نبود که بشه آثارش رو ب کسی پیشنهاد داد و این ی ضعفه..
0
مجید کو ت زری
مجید کو ت زری شنبه، ۱۸ دی ۱۳۹۵
کافکا برای خرسندی کسی داستان نمی نوشت و فقط حقایق اطراف خودش رو از دیگاه خودش بازگو می کرد ، دنیایی به تصویر می کشه که می خواهد تمام حس های آدمی رو بردگی بگیره ولی نمی خواهد به شما بگوید که چه حسی داشته باشید خودتان می توانید انتخاب کنید که در سردرگمی بمانید یا پوچی دنیای به نمایش کشیده را قبول کنید ،،، قرار نیست که به زندگی در آن داستان امید پیدا کنید مانند نوعی روش تمرکز که هدف آن به دست آوردن آرامش و اصلاح کیفیات روانی در قبول واقعیت پوچ زندگی .
0
داریوش پارسا
داریوش پارسا شنبه، ۱۷ آذر ۱۳۹۷
(پاسخ) ما در قبال انتشار آثارمون مسئولیم کسی نمی تونه وارد ی سکانس از دنیای خودش بکنه دیگری رو بعد مسئولیت هیچ چیز رو نپذیره..
0
Behnam Gholipour
Behnam Gholipour یکشنبه، ۲۶ دی ۱۳۹۵
کتاب مسخ با ترجمه فوق العاده صادق هدایت رو واقعا پیشنهاد میکنم. زاویه دیدتون رو باز میکنه
-1
داریوش پارسا
داریوش پارسا شنبه، ۱۷ آذر ۱۳۹۷
(پاسخ) تفکرات و زوایای نگاه کافکا در این کتاب چندش انگیزترین اثری بود که من خوندم یاس نا امیدی پوچی دویدن در دایره ی فلزی زاویه ی دید رو همه چی می تونه گسترده کنه حتی درک کردن یک برگ درخت مهم اینه که دیدگاه بعدی مفیدتر و سازنده تر و انگیزه بخش تر از قبلی باشه میشه بفرمایید زاویه دید باز شده ی شما دقیقا چ کمکی به شما کرد و در انتها چی آموختین؟
0
داریوش پارسا
داریوش پارسا شنبه، ۱۷ آذر ۱۳۹۷
وقتی کاری رو منتشر می کنیم مسئول انرژی هاش هستیم و قبل از انتشارش باید از خودمون بپرسیم دیگری برای چی باید این اثر رو دریافت کنه و حداقل 10 دلیل مفید و سازنده رو باید در نظر بگیریم.منطقا اگر چنین اندیشه ای رو از هنر آفرینان متوقع بشیم انتشار آثار کافکایی بی شک ب -0- می رسه
0
محسن photo
محسن پنج شنبه، ۱۹ بهمن ۱۳۹۶
درود همه چیز این سایت فرخنده است. اول، بهتون تبریک می‌گم. دوم، دستتون رو می‌بوسم که در این دوره‌ی تاریک خشکسالی، بی‌اخلاقی و ناآگاهیِ فراگیر چراغ آگاهی بخشی دستتون گرفتید. سوم، گشایش دور نیست...
0
محمد photo
محمد چهارشنبه، ۲۹ شهریور ۱۳۹۶
خیلی جالب رود.لذت بردم
0
نقی تسلی زاده
نقی تسلی زاده سه شنبه، ۲۴ اسفند ۱۳۹۵
خوب بود
1
معصومه  هداوند
معصومه هداوند شنبه، ۰۲ بهمن ۱۳۹۵
اندیشه های کافکایی متاسفانه الان خیلی زیاده
1
مرضیه امیری
مرضیه امیری یکشنبه، ۱۹ دی ۱۳۹۵
سلام بنظرمن من کافکا یه مراحل تودرتو و پیچیده ای است که کسی که این راه رو انتخاب کنه و تااخرش بره اخرش به پوچی و نابودی میرسه مثل سیستم های اداری و... بسیاری از کشورها مثلا خیلی ازمون ها ی پی در پی,میدن و خودشون دنبال کار نمیرن اخرم هیچ کاری گیرشون نمیاد و قسمتی از عمر خودشو از دست داده ... هر کس حق انتخاب داره و میتونه راه زندگیشو انتخاب کنه ... پوچی..یا افیت
0
کوثر رحیم پور
کوثر رحیم پور دوشنبه، ۲۷ دی ۱۳۹۵
(پاسخ) مثال جالبی زدین. متاسفانه امروز تو ایران همه به این کافکا مبتلا هستن
0
محمد صادق آشیانه
محمد صادق آشیانه سه شنبه، ۲۱ دی ۱۳۹۵
تا حالا همچین کلمه ای رو نشنیده بودم کافکایی صد در صد برام تازه و جذاب بود
0
نیلوفر photo
نیلوفر دوشنبه، ۲۰ دی ۱۳۹۵
فوق العاده بود.لذت بردم.ممنون.
0
فلاح پور photo
فلاح پور یکشنبه، ۱۹ دی ۱۳۹۵
کارهاتون واقعا عالیست منظورم ویدئو هاست خیلی عمیق و بسیار موجز به هر مورد می پردازند به شما تبریک می گم
0
پیام پروانه
پیام پروانه یکشنبه، ۱۹ دی ۱۳۹۵
واقعیت زندگی همینه همه ی ما انسان ها فقط برای خودمون پیچیدگی هایی بی معنی درست کردیم و هر کار میکنیم ازش خلاص نمیشیم
0
فرزین واثق
فرزین واثق یکشنبه، ۱۹ دی ۱۳۹۵
کافکا دکترای حقوق داشت و علمش نسبت به این هزارتو تنها در بیمه خلاصه نمیشد. گوستاو یانوش کتابی از مصاحبت های خودش با کافکا داره که با خوندنش میشه شخصیت این مرد رو بهتر شناخت.
0
شهرام همامی
شهرام همامی یکشنبه، ۱۹ دی ۱۳۹۵
جالب بود واز اون جالبتر کافکایی از نوع ایرانی که یک ورژن خاص است
توضیحات
«بی‌شک کسی به یوزف کا. تهمت زده بود. زیرا بی‌آن‌که خطایی از او سر زده باشد، یک روز صبح بازداشت شد.» «محاکمه» رمان مشهورِ فرانتس کافکا به این ترتیب آغاز می‌شه. 
کا. که قهرمان این داستانه بی‌دلیل و ناگهان بازداشت و مجبور می‌شه تا یک فرایند گیج‌کننده رو سپری کنه که در اون نه دلیل بازداشت‌اش و نه ماهیت رسیدگیِ قضایی براش مشخص می‌شه  
چنین سناریویی اون‌قدر مشخصه‌ی بارزی برای آثار کافکا شناخته می‌شه که محققان یک کلمه‌ی جدیدی براش ابداع کردن. برای توصیف تجربیات پیچیده و یاس‌آورِ اضافی، مثل مجبور شدن به طی کردنِ هزارتوهای دیوان‌سالاری، اصطلاح «کافکایی» وارد دایره‌ی واژگان ما شده. اما آیا ایستادن در صفی طولانی برای پر کردن کاغذ‌بازی‌های گیج‌کننده واقعاً غِنای دیدگاه کافکا رو بازگو می‌‌کنه؟

تهيه‌کننده

Ted Ed
Ted	 Ed

تد سکویی برای انتشار ایده‌هایی است که ارزش انتشار دارند. تد کار خود را در سال 1984 به عنوان کنفرانسی که فصل مشترک تکنولوژی، سرگرمی و طراحی بود آغاز کرد.

مترجم

علی منصوری
علی منصوری

گوینده

فائزه مجاهدطلب
فائزه مجاهدطلب

رشته‌ی بازیگری-کارگردانی رو در دانشگاه هنر تهران خوندم. بازیگری رو دوست دارم و دلم می‌خواد که هر روز از زندگیم پر از تجربه‌های جدید باشه.

تدوين‌گر

مصی یگانه
مصی یگانه

زندگیم با هنر معنی پیدا میکنه. مدت 16 سال کار گرافیک کردم و سرپرست بخش گرافیک شرکت اوه و باران هنر بودم، عاشق شیرینی پزی و تزیین کیکم و به صورت حرفه ای این کار رو انجام میدم.

صدابردار

نازنین اصفهان‌پور
نازنین اصفهان‌پور

مدت ۱۰ ساله که دارم کار ادیت صوت و تصویر می‌کنم. ۱۲ ساله که به صورت حرفه ای آواز سنتی می‌خونم. در زمینه‌ی کتاب‌های صوتی هم فعالیت‌هایی داشتم که خیلی خیلی تو این راه بهم کمک کرده.