آیا خوشبختی را می‌توان با پول خرید؟

آیا خوشبختی را می‌توان با پول خرید؟

گروه آموزشی

ویدوآل

۱۳۹۵/۰۷/۱۹

22317

بار بازدید شده
Can-Money-Buy-Happiness در حالی که بسیاری از ما زندگی را در تعقیب پول سپری می‌کنیم، معمولاً به ما گفته می‌شود که خوشبختی را نمی‌توان با پول خرید. اما چه حقیقتی در این گفته نهفته است؟ آیا بین پول و خوشبختی همبستگی وجود دارد؟
8165
آیا خوشبختی را می‌توان با پول خرید؟
Vidoal
4.15
سرعت نمایش
سوالات و نظرات کاربران
1
Danial Hosseini
Danial Hosseini چهارشنبه، ۱۴ آذر ۱۳۹۷
این روزاهمه چی باپول میشه خریدولی نه انسانیت ونه شرافت ?معیارسنجش افرادفقط بااموال ودارایی هاشونه متاسفانـــــــــــــه
1
Danial Hosseini
Danial Hosseini چهارشنبه، ۱۴ آذر ۱۳۹۷
بایدسگ دوبزنی تادوتومن پیداکنی تواین روزا????$$$
0
پوریا علیخانی
پوریا علیخانی دوشنبه، ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷
پول خوبه اما چطور بدست آوردن و خرج کردنش مهمه. برای بیشتر خانم ها که پول ملاکه. مرد بی پول رو ببینن فرار میکنن.
-1
قاسم حسینی اخوان photo
قاسم حسینی اخوان سه شنبه، ۲۴ بهمن ۱۳۹۶
سلام و تشکر
1
نرجس قادری
نرجس قادری شنبه، ۱۴ بهمن ۱۳۹۶
به قول یکی کاراکترهای کلاه قرمزی که یادم نیست کدوم بود: کی میگه پول خوشبختی نمیاره شما پول به من بده تا خوشبختی رو با پدر و مادرش بیارم اینجا
0
mahnam photo
mahnam دوشنبه، ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶
پول خوشبختی نمیاره ولی اگه نباشه قطعن بدبختی میاره
0
nanai photo
nanai شنبه، ۲۸ اسفند ۱۳۹۵
هم میشه هم نمیشه میشه اگه ازش خوب استفاده کنی و نمیشه چون حتما باید با یه شخصی خوش بختی رو تقسیم کرد تا ازش لذت برد اما کسایی هستن که خیلی هم پولدار نیستن اما خوشبختن اما کسایی که فقرین خوشبخت نیستن هم فقیر از نظر پول و هم اخلاق
1
nikoo photo
nikoo شنبه، ۲۸ اسفند ۱۳۹۵
خوشبختی رو با ی عشق پاک و ابدی میشه خرید !
0
مهدی photo
مهدی شنبه، ۲۸ اسفند ۱۳۹۵
کاش میشد پولو از زندگی حذف کرد.چون بودنش بدبختیه نه نبودنش.
0
مریم شکری کاریزعمر
مریم شکری کاریزعمر دوشنبه، ۲۳ اسفند ۱۳۹۵
قطعا نمیشه... یکی خوشبختی و یکی آرامش
0
فرشته باقرزاده
فرشته باقرزاده شنبه، ۲۱ اسفند ۱۳۹۵
درسته نمیشه خوشبختی رو با پول خرید ولی خیلی چیزا هست که وابسته به پوله
0
مرتضی تبریزی
مرتضی تبریزی شنبه، ۰۷ اسفند ۱۳۹۵
اگر در زمان مردم قدیم بودیم نه چون همه مردم اون زمان صاف و خاکی بودن ولی الان پول بیشتر خوشبختی میاره .
0
مرضیه امیری
مرضیه امیری چهارشنبه، ۱۳ بهمن ۱۳۹۵
در این جامعه بخوای درس بخونی بخوای پیشرفت کنی بخوای ازدواج کنی بخوای کاری برا خودت دست و پا کنی نیاز به پول داریم پس پول نقش مهمی در زندگی ما داره بنظرمن از پنجاه درصد بیشتر به پول لازم داریم
0
مریم چراغی
مریم چراغی شنبه، ۰۹ بهمن ۱۳۹۵
۵۰درصدبله!
0
گل نوش ایوبی پور
گل نوش ایوبی پور شنبه، ۰۲ بهمن ۱۳۹۵
پول تو جامعه امروز ما عامل مهمیه و حداقل نیمی از خوشبختی ادما تحت تأثیر پوله و میتونه نداشتنش عامل بدبختی باشه
0
امیر قربانی
امیر قربانی جمعه، ۲۶ آذر ۱۳۹۵
جالب بود وای به نظر من پول تاثیر به سزایی در خوشبختی و حتی بد بختی ما دارد بسیار افراد پولداری هستند که دوست دارند ارامش داشته باشند یا فرزندانشان پیششان باشد یا حتی کسی باشد او را برای خودش دوست داشته باشد نه برای مال و اموالش پس به نظرم پول ممکن است هم عامل خوشبختی باشد و هم عامل بد بختی ممنون
0
الیاس جعفری
الیاس جعفری یکشنبه، ۲۳ آبان ۱۳۹۵
مدت ها بود به بخشی مهمی از پیام های این ویدیو رسیده بودم ، ممنون که در یقین بخشیدن بهم کمکم کردید.
2
Mari photo
Mari یکشنبه، ۲۳ آبان ۱۳۹۵
بله میشه
0
سروش عباسی
سروش عباسی دوشنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۵
پول عامل خوشبختی نیست ولی نبودش قطعا بدبختی میاره
3
نگین ملکی
نگین ملکی چهارشنبه، ۲۸ مهر ۱۳۹۵
در قسمت کلمات کلیدی به جای فقر فقز تایپ شده
3
گروه آموزشی ویدوآل
گروه آموزشی ویدوآل چهارشنبه، ۲۸ مهر ۱۳۹۵
(پاسخ) با تشکر، تصحیح شد.
0
Ebrahim Ghanbari
Ebrahim Ghanbari پنج شنبه، ۲۲ مهر ۱۳۹۵
تشکر بابت تلاشتون
3
مسعود هدایت
مسعود محمدی چهارشنبه، ۲۱ مهر ۱۳۹۵
با مشاهده این ویدیو این پرسش برام ایجاد شد که پس چرا افراد ثروتمند علاقه زیادی به کمک کردن ندارند؟؟؟ بیشتر با به نمایش گذاشتن داراییشون خوشحال میشن
1
Mohsen Mm
Mohsen Nemati سه شنبه، ۲۰ مهر ۱۳۹۵
البته این گفته ها رو قبول دارم ولی مطالب بیشتری در رابطه با این موضوع هست یعنی ابعاد این ارتباط فقط به این موارد محدود نمیشه
-2
سلمان ترابی گودرزی
سلمان ترابی گودرزی سه شنبه، ۲۰ مهر ۱۳۹۵
ممنون از این همه تلاش بی دریغتون .
1
Morteza Rahimi
Morteza Rahimi دوشنبه، ۱۹ مهر ۱۳۹۵
واقعا حس خوبی به آدم دست میده که از نظر مالی به دیگران کمک کنه امتحان کنید.
-2
Mehr Tavan
Mehr Tavan دوشنبه، ۱۹ مهر ۱۳۹۵
با پول نمیشه خوشبختی خرید اما میشه بدبختی ها رو فروخت. دکتر هلاکویی
-2
علی کیانفر
علی کیانفر دوشنبه، ۱۹ مهر ۱۳۹۵
با سلام و تشکر ویدیو جالبی بود مننون
توضیحات
در حالی که بسیاری از ما زندگی را در تعقیب پول سپری می‌کنیم، معمولاً به ما گفته می‌شود که خوشبختی را نمی‌توان با پول خرید. اما چه حقیقتی در این گفته نهفته است؟ آیا بین پول و خوشبختی همبستگی وجود دارد؟ و اگر چنین است، چطور می‌توانیم از آن به سود خودمان استفاده کنیم؟ انسان‌ها نسبت به تغییر بسیار حساس‌اند؛ زمانی که ترفیع یا درجه می‌گیریم، واقعاً از آن لذت می‌بریم. اما با سرعت شگفت آوری به ثروت جدیدمان عادت می‌کنیم. مطالعاتی نشان داده است که در آمریکای شمالی درآمد اضافی بیش از ۷۵ هزار دلار در سال دیگر تاثیری بر شادی روزانه فرد ندارد. در واقع افرادی که در لاتاری برنده می‌شود معمولاً می‌گویند که بیشتر احساس غمگین بودن می‌کنند. چنین افرادی معمولاً در نهایت همه پول خود را خرج می‌کنند، زیر بار قرض می‌روند و تباه شدن روابط اجتماعی خود را تجربه می‌کنند.
پس به طور قطع خوشبختی را نمی‌توان با پول خرید. با این حال مطالعات اخیر حاکی از آن است که مشکل ممکن است در واقع در شیوه خرج کردن پولمان باشد. به جای آن‌که پولتان را برای خودتان خرج کنید، امتحان کنید و بخشی از آن را به بقیه بدهید و ببینید چه احساسی به شما دست می‌دهد. مطالعات نشان می‌دهد افرادی که پولشان را خرج دیگران می‌کنند احساس شادی بیشتری دارند. و هرچند افرادی که پول خود را فقط خرج خودشان می‌کنند الزاماً خوشنودی‌شان کمتر نمی‌شود، اما میزان خوشنودی‌شان تغییری هم نمی‌کند.
چنین قاعده‌ای بر روی گروه‌ها و سازمان‌ها نیز آزمایش شده است. آزمایشی نشان داد که اگر سازمانی به جای آن‌که چکی با مبلغ بالا به یک موسسه خیریه بدهد آن پول را بین کارمندانش تقسیم کرده و به آن‌ها اجازه دهد آن را به موسسه خیریه دلخواه خود اهدا کنند، باعث می‌شود رضایت کاری آن‌ها افزایش یابد. به طور مشابه افرادی که انگیزه‌های پولی را به جای خودشان خرج یکدیگر می‌کنند، نه تنها رضایت کاری‌شان افزایش می‌یابد، بلکه فروش و عملکرد تیم را نیز بهبود می‌بخشد. این قاعده هم در فروش و هم در تیم‌های ورزشی دیده شده است.
در هرکجای دنیا که نگاه می‌کنیم متوجه می‌شویم که دادن هدیه و بخشیدن پول به دیگران به طور مثبتی با خوشبختی همبسته است. جالب توجه است که شیوه خرج کردن پول برای دیگران مهم نیست و می‌تواند از مهمان‌های کم اهمیت گرفته تا کارهای خیریه‌ای بزرگتر را شامل شود. در واقع ویژگی مهمی که باعث افزایش خوشبختی می‌شود این است که چیزی را برای دیگران هزینه کنید. پاداش‌های احساسی هزینه‌های عام المنفعه حتی در سطح عصبی نیز قابل تشخیص‌اند.
اگر قصد دارید که برای خودتان هزینه کنید، سعی کنید به جای چیزهای مادی به دنبال تجربیات بروید. سفر کردن یا رفتن به رویدادها برای طیف گسترده‌ای از مردم در دراز مدت تاثیر گذارتر است. و هنگامی که در حال جمع کردن پول خود برای این تجربیات بزرگ هستید، شادی‌های روزانه زندگی را فراموش نکنید. خیلی از خوشی‌های کوچک و مکرر به شما کمک می‌کند که روز خود را به راحتی پشت سر گذاشته و به تغییر تشویقتان کرده و مغزتان را تحریک می‌کند. به جای خرید یک فرش سه هزار دلاری که برای ده سال آینده تنها یک نوع تجربه را در اختیار شما می‌گذارد، نوشیدن یک کافه لاته (یک نوع نوشیدنی) پنج دلاری با دوستان هر بار متفاوت بوده و دسترسی به فرصت‌های منحصر به فرد شادی را در اختیار شما می‌گذارد.
هرچند بعید است که پول منبع اصلی خوشبختی در زندگی ما باشد، بی‌شک قدرت آن را دارد که برخی چیزها را ساده‌تر کرده و بقیه را پیچیده کند. اما در مجموع اگر در راه درستی خرج شود می‌توان خوشبختی را با پول خرید.

تهيه‌کننده

Asap SCIENCE
Asap SCIENCE

گوینده

افشین ذریه
افشین ذریه

از سال ۱۳۸۰ در زمینه شبکه فعالیت می‌کنم و علاقه زیادی به مباحث علمی و افزایش دانش خود و دیگران دارم. امیدوارم با همکاری تیم خوبی که داریم، گامی مثبت در جهت ارتقاء سطح فرهنگ جامعه برداریم.

تدوين‌گر

مصی یگانه
مصی یگانه

زندگیم با هنر معنی پیدا میکنه. مدت 16 سال کار گرافیک کردم و سرپرست بخش گرافیک شرکت اوه و باران هنر بودم، عاشق شیرینی پزی و تزیین کیکم و به صورت حرفه ای این کار رو انجام میدم.

صدابردار

نازنین اصفهان‌پور
نازنین اصفهان‌پور

مدت ۱۰ ساله که دارم کار ادیت صوت و تصویر می‌کنم. ۱۲ ساله که به صورت حرفه ای آواز سنتی می‌خونم. در زمینه‌ی کتاب‌های صوتی هم فعالیت‌هایی داشتم که خیلی خیلی تو این راه بهم کمک کرده.