چرا پس از صرف ناهار احساس خواب‌آلودگی می‌کنیم؟

میلاد

شکیب

۱۳۹۵/۰۵/۲۶ ۰۳:۳۸ ب.ظ

1958

بار بازدید شده
Why-Am-I-Sleepy-After-Eating-Lunch پس از خوردن ناهار و بازگشت به کار بسیاری از ما احساس خواب‌آلودگی می‌کنیم. اما دلیل این مسئله چیست؟ در این مطلب در مورد این موضوع بحث می‌کنیم.
1958
چرا پس از صرف ناهار احساس خواب‌آلودگی می‌کنیم؟
Vidoal
چرا پس از صرف ناهار احساس خواب‌آلودگی می‌کنیم؟
پس از خوردن ناهار و بازگشت به کار بسیاری از ما احساس خواب‌آلودگی می‌کنیم. اما دلیل این مسئله چیست؟ در این مطلب در مورد این موضوع بحث می‌کنیم.

این‌که پس از خوردن ناهار کمی احساس خواب‌آلودگی کنیم، امری طبیعی است. برخی به اشتباه فکر می‌کنند که این موضوع به دلیل مصرف غذاست. برخی دیگر معتقدند دلیل این موضوع تغییر در جریان خون از مغز به سمت معده به‌منظور کمک به هضم غذاست. گرچه این دلایل محتمل به نظر می‌رسند، اما به نظر می‌رسد مسئله از جای دیگری آب می‌خورد. اگر این دلایل یعنی کمک به هضم غذا یا مصرف غذا اثرگذار بود، چرا افراد پس از صرف یک صبحانه کامل یا خوردن شام تا این حد احساس خواب‌آلودگی نمی‌کنند؟ حقیقت این است که این خواب‌آلودگی ربطی به وعده غذایی ندارد و دلیل آن موضوع دیگری است.

برخی معتقدند عناصری درون غذا وجود دارد که باعث خواب‌آلودگی می‌شود. برای مثال، آن‌ها می‌گویند که مقادیر اندکی از هورمونی با نام ملاتونین در غذا وجود دارد. بسیاری هم در رد این موضوع می‌گویند که گرچه ملاتونین نقش مهمی در زمان‌بندی خواب بازی می‌کند، اما مقادیر اندک آن تاثیر مشخصی نمی‌تواند روی فرد بگذارد. همچنین غذاهای دیگری وجود دارند که فاقد این هورمون‌اند، اما فرد پس از خوردن آن‌ها هنگام ناهار، دچار خواب‌آلودگی می‌شود. آن‌چه مشخص است، این موضوع است که خود غذا تاثیر خاصی روی خواب‌آلودگی پس از صرف ناهار ندارد و این مسئله بیش‌تر به زمان‌بندی طبیعی و ذاتی بدن ربط دارد که گرایش آن پس از ناهار به خواب بیش‌تر می‌شود.
 

دو پدیده برای توضیح این مسئله قابل ذکر است: هم‌ایستایی خواب و ریتم شبانه‌روزی. هم‌ایستایی خواب به دلیل ساخته شدن تدریجی یک ماده شیمیایی درون مغز با نام آدنوزین است. هر چه فرد زمان بیش‌تری بیدار بماند، آدنوزین بیش‌تری ترشح می‌شود و فرد میل بیش‌تری به خواب پیدا می‌کند. این موضوع قبل از زمان خواب در شب به بیش‌ترین حد خود می‌رسد، اما میزان آن در بعد از ظهر یعنی بعد از ناهار در مقایسه با ساعات دیگر بالاتر است.

فرایند دوم که به طور غيرمستقیم باعث خواب‌آلودگی پس از صرف ناهار می‌شود، ریتم شبانه‌روزی است. ریتم شبانه‌روزی مانند یک سیگنال هشداردهنده عمل می‌کند. این سیگنال در سراسر روز افزایش می‌یابد تا فرد بیدار بماند و افزایش سطح آدنوزین را خنثی کند. پس از ۷ تا ۹ ساعت پس از بیدار شدن در صبح، یعنی اوایل بعد از ظهر، یک شیب در این الگوی هشداردهنده اتفاق می‌افتد و در نتيجه فرد احساس خواب‌آلودگی می‌کند. این دو عامل به‌عنوان مهم‌ترین دلایل احساس خواب‌آلودگی بعد از صرف ناهار اعلام شده‌اند.
 
منبع: verywell
نظرات ثبت شده (10)
فرهاد photo
فرهاد پنج شنبه، ۲۸ مرداد ۱۳۹۵
سلام . اول اینکه بسیار بسیار سایت مفیدی دارید که اصلا مشابه ایرانی نداره. دوم اینکه من خودم به شدت به این مشکل دچار هستم و بعد هر وعده غذایی ، حتی صبحانه ، اگه پرخوری کرده باشم شدیدا خواب آلوده میشم. حتی اگه خواب کافی هم داشته باشم. پس نمیتونه به غذا ربطی نداشته باشه. لطفا اگر مطلبی راجع به غذای زیاد یا چرب و رابطه ش با خواب آلودگی یافتید حتما بذارید تا ما هم استفاده کنیم. باز هم ممنونم از اینکه اینقدر خوبید !
محسن حسینی رنجبر esle { محسن حسینی رنجبر }
محسن حسینی رنجبر دوشنبه، ۰۸ آذر ۱۳۹۵
(پاسخ) سلام. اگر قادر به مطالعه به زبان انگلیسی باشید ممکنه این دو مطلب براتون مفید باشه: یک - لینک (با فندوق شکن باز کنید) 😀 دو - لینک امیدوارم تونسته باشم کمکی کرده باشم.
روح الله  حیدری photo
روح الله حیدری جمعه، ۳۰ مهر ۱۳۹۵
سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون. به نظر من این فکت کاملا درسته از طرفی فعالیت های مغز در ساعات 12 ظهر تا 3 بعد از ظهر در کمترین میزان فعالیت خود قرار داره و امواج مغز نیز در این بازه زمانی متفاوت از سایر ساعات روز می باشد.
علی جعفری photo
علی جعفری پنج شنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۵
من به شخصه بعد از صرف ناهار باید حتما یه چرت کوتاه داشته باشم حداقل ۲۰ دقیقه چون بعدش انرژی به ادامه کار رو پیدا میکنم
زهرا  امیری  photo
زهرا امیری پنج شنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۵
سلام مطلبتون عالی بود تازه در این مورد قانع شدم
Mohsen Nemati photo
Mohsen Nemati چهارشنبه، ۲۸ مهر ۱۳۹۵
البته با دوستان موافقم بعضی وقتا 4 ساعت از بیداریتم گذشته باشه باز خوابت میاد ظهر
Eli Mehr photo
Eli Mehr چهارشنبه، ۲۱ مهر ۱۳۹۵
اگر ساعت ۱۱ هم از خواب بیدار شید و ساعت ۲ناهار بخورید باز هم حس خواب الودگی میکنید ۷تا۹ساعت؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
محسن photo
محسن دوشنبه، ۲۹ شهریور ۱۳۹۵
به نظر من دو نظریه اخریکه فرمودید دقیقا شبیه هم هستند
امیر photo
امیر چهارشنبه، ۲۷ مرداد ۱۳۹۵
مطلب جالبی بود.ممنون
علی پارسا photo
علی پارسا چهارشنبه، ۲۷ مرداد ۱۳۹۵
بسیار عالی... سپاس بابت مطالب خوب تون... اکثر مطالب محتوای مناسبی دارن..