۵/۲۵ تریلیون پلاستیک اقیانوس‌ها را آلوده کرده‌اند

۵/۲۵ تریلیون پلاستیک اقیانوس‌ها را آلوده کرده‌اند

میلاد

شکیب

۱۳۹۵/۰۹/۲۵

3410

بار بازدید شده
there-Are-Trillion-Pieces-Plastic-Polluting-Oceans اثر مخرب پلاستیک روی حیات دریایی بی‌شمار است. تخمین زده شده که ۵/۲۵ تریلیون قطعه از زباله‌های پلاستیکی در اقیانوس‌ها وجود دارد که ۲۶۹ هزار تن روی آب اقیانوس‌ها شناورند و ۴ میلیارد زباله‌ پلاستیکی بسیار کوچک اقیانوس‌ها را آلوده کرده‌اند.
3410
۵/۲۵ تریلیون پلاستیک اقیانوس‌ها را آلوده کرده‌اند
Vidoal
4.51
۵/۲۵ تریلیون پلاستیک اقیانوس‌ها را آلوده کرده‌اند
همه ما با این صحنه آشناییم: ساحل‌هایی که مملو از آشغال‌های پلاستیکی‌اند که برخی از آن‌ها روی آب شناورند. گرچه این امر به‌خودی‌خود پدیده شومی است اما قضیه فراتر از چیزی است که ما با چشمان خود می‌بینیم. زباله‌های پلاستیکی در معرض نور خورشید قرار می‌گیرند، در آب به هم می‌ریزند و موج‌ها آن‌ها را پخش می‌کنند و بعد تبدیل به بخش‌های کوچک‌تر با نام میکروپلاستیک می‌شوند. در این حالت دیگر حتی نمی‌توان فهمید که این زباله‌ها در کجای اقیانوس‌ها پخش شده‌اند و آسیب آن‌ها تا چه حد است. حدود ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ سال طول می‌کشد تا این زباله‌های پلاستیکی به طور کامل تجزیه شوند.
 
اعضای سازمان بین‌المللی Plastic Change که دفتر مرکزی آن در دانمارک قرار دارد، برای بررسی و یافتن رد پای زباله‌های پلاستیکی به ساحل کامیلو در هاوایی رفتند. گروه تحقیق از دستگاه Manta Trawl استفاده کردند. این دستگاه یک ابزار جمع‌آوری داده براساس اشعه مانتا است که با استفاده از آن سطح اقیانوس و دریا به عمق چندین متر بررسی شده و با یک توری بزرگ و ظریف تمامی اجزای زباله‌های پلاستیکی کوچک جمع‌آوری می‌شوند. آن‌ها همچنین چند نمونه آب را در عمق‌های مختلف جمع‌آوری کردند.
 
اقیانوس‌های پلاستیکی
اثر مخرب پلاستیک روی حیات دریایی غیرقابل محاسبه و بی‌شمار است. تخمین زده شده که ۵/۲۵ تریلیون قطعه از زباله‌های پلاستیکی در اقیانوس‌ها وجود دارد که ۲۶۹ هزار تن روی آب اقیانوس‌ها شناورند و ۴ میلیارد زباله‌ پلاستیکی بسیار کوچک عمق اقیانوس‌ها را آلوده کرده‌اند. موسسه EcoWatch تخمین زده که دیگر نمی‌توان ۴۰ درصد سطح اقیانوس‌ها را اصلا اقیانوس نامید چراکه این قسمت‌ها با زباله‌های پلاستیکی پوشیده شده‌اند.
 
طبق اعلام Plastic Change، اگر در ۱۰ سال آینده اقدام جدی‌ای صورت نگیرد، این اعداد و ارقام دو برابر می‌شود. محصولات یک‌بار مصرف پایدار و قابل تجزیه، گرچه آهسته اما راه خود را به بازار باز کرده‌اند. به‌تازگی کشور فرانسه اعلام کرده که تا سال ۲۰۲۰ تولید و استفاده از پلاستیک‌های معمولی را ممنوع خواهد کرد. خوش‌بختانه، کشورهای دیگر هم چنین کاری را اجرایی خواهند کرد.
 
آب یکی از جنبه‌های اساسی زندگی است که حیات را روی زمین ممکن می‌کند و به همین دلیل هم هست که انسان‌ها در سیارات و اجرام آسمانی دیگر به دنبال آب هستند. با این حال که همه ما از نقش اساسی آب در حیات خود آگاهیم، اما به این منبع نجات‌بخش آن‌چنان که شایسته است توجهی نمی‌کنیم.
 
منبع: futurism
سوالات و نظرات کاربران
0
ربابه ابراهیمی
ربابه ابراهیمی سه شنبه، ۲۳ خرداد ۱۳۹۶
متاسفانه در کشور ما فرهنگ احترام به طبیعت وجود ندارد. در صورتی که هم می توانیم به زیبایی طبیعت کمک کنیم و لذت ببریم هم به سلامتی خودمان کمک کنیم.
0
تنها شب
رضا صالحی جمعه، ۲۰ اسفند ۱۳۹۵
باید استفاده از کیسه های پارچه ای بیشتر بشه البته من خودم ندیدم جایی به فروش میرسه دوستان کسی میدونه
0
alisina nazari
alisina nazari چهارشنبه، ۲۲ دی ۱۳۹۵
دررسانه های ایران دررابطه با عدم مصرف کیسه پلاستیکی وجایگزین کردن آن با کیف خرید تلاش زیادی میشه ولی اکثر مردم توجه نمی کنن و به راحتی از کنار آن میگزرن یه عده هم خجالت میکشن کیسه یا کیف خرید دست بگیرن،از طرفی پلاستیک خیلی ارزون هست مثل آب آشامیدنی
0
Mohammad  Jp
Mohammad Jafarpour سه شنبه، ۲۱ دی ۱۳۹۵
من کمترین کاری که میتونم بکنم که الودگی کم تر بشه اینه که موقع خرید با خودم کیسه پارچه ای یا کیف خرید یا چیزهای دیگه میبرم با خودم قمقمه فلزی میبرم که کمتر مجبور بشم پلاستیک مصرف کنم😊😊😊
0
حسام الدین  شادزهي سرجو
حسام الدین شادزهي سرجو دوشنبه، ۲۰ دی ۱۳۹۵
با این روند تا چند سال اینده وضع خیلی بدی میشه دی اکسید کربن بالا میره که خیلی بده
0
رامتین کریمی
رامتین کریمی شنبه، ۱۸ دی ۱۳۹۵
تازه از سال 2020 میخوان ممنوع کنن!شما که آسیب های آن را میدانستید چرا انقدر دیر به فکر افتادید؟بهتر نبود 10سال پیش زیر ساخت ها برای ممنوعیت مشتقات پلاستیکی اعمال میشد و الان ما این خبر را عملیاتی می کردیم؟!
0
زینا کرمی
زینا کرمی دوشنبه، ۲۹ آذر ۱۳۹۵
از وقتی که شروع کردم به نه گفتن به پلاستیک با نگاه های مختلفی روبرو شدم٬متعجب٬تمسخرآمیز٬بی تفاوت و...وقتی بهشون میگم به طبیعت احترام بزاریم اصن انگار درک نمیکنن که پلاستیک نگرفتن من چه تاثیری رو طبیعت داره.کاش شعور مردم ایران یکم ارتقا پیدامیکرد
0
Eli Mehr
Eli Mehr جمعه، ۱۰ دی ۱۳۹۵
(پاسخ) من هم حال شما را دارم . استقامت می کنیم :)
0
تیزهوش باهوش آبادی
تیزهوش باهوش آبادی دوشنبه، ۲۹ آذر ۱۳۹۵
واقعا"تاسف باره
0
مصطفی .
مصطفی کهن شنبه، ۲۷ آذر ۱۳۹۵
اعداد آلودگی پلاستیکی اقیانوس ها خیلی سرسام آوره.
0
پوژنگ پروازی
پوژنگ پروازی شنبه، ۲۷ آذر ۱۳۹۵
متاسفانه راهی برای تجزیه زباله های اقیانوسها وجود ندارد...
0
سیاوش غلامی
سیاوش غلامی جمعه، ۲۶ آذر ۱۳۹۵
پلاستیک که سهلِ ما ایرانیا پیشرفت کردیم و علاوه بر پلاستیک و زباله فاضلاب رو هم روانه آب می کنیم، به کجا چنین شتابان...؟
0
امیر قربانی
امیر قربانی جمعه، ۲۶ آذر ۱۳۹۵
من واقعا نمیدونم که ما انسان ها چرا طبیعت رو کثیف میکنیم اینجا محل زندگیمون هست اگر ما هم مردیم بچه هامون که هستند بچه های بچه هامون که هستند چرا پس طبیعت رو کثیف میکنیم به خودمون و بچه هامون اسیب وارد میکنیم واقعا حیفه طبیعت به این زیبایی کثیف بشه خیلی حیفه
0
هادي اصفهاني
هادي اصفهاني پنج شنبه، ۲۵ آذر ۱۳۹۵
اين پلاستيك ها چه آسيبي به محيط زيست ميزند؟ به نظرم براي پاك سازي محيط زيست بايد هزينه توليد مواد پلاستكي را بالابرد، از كارخانه هاي ساخت اين مواد ماليات بيشتري گرفت و توليد محصولات جايگزين پلاستيك و قابل تجزبه را توسعه داد
0
Zahra  Yosefi
Zahra Yosefi پنج شنبه، ۲۵ آذر ۱۳۹۵
آموزنده بود