پول تاثیری در شادی انسان‌ها ندارد

پول تاثیری در شادی انسان‌ها ندارد

گروه آموزشی

ویدوآل

۱۳۹۵/۰۳/۲۴

6621

بار بازدید شده
people-vs-money-and-happiness یک مطالعه جدید نشان می‌دهد افرادی که برای زمان نسبت به پول اهمیت بیشتری قائل‌اند نسبت به افرادی که بیشتر به جمع کردن ثروت بها می‌دهند افراد خوشحال‌تری‌اند.
6621
پول تاثیری در شادی انسان‌ها ندارد
Vidoal
4.89
پول تاثیری در شادی انسان‌ها ندارد
یک مطالعه جدید نشان می‌دهد افرادی که برای زمان نسبت به پول اهمیت بیشتری قائل‌اند نسبت به افرادی که بیشتر به جمع کردن ثروت بها می‌دهند افراد خوشحال‌تری‌اند.

یافته‌های این پژوهش بیان‌کننده این موضوع است که خیلی فرقی نمی‌کند که فرد از کدام از این دو منبع (پول و زمان) بیشتر در اختیار دارد، در عوض آن‌چه مهم است ذهنیت او نسبت به این دو موضوع است، از این رو فردی که به زمان بیش از پول اهمیت می‌دهد زندگی و روحیه خوش‌تری نسبت به فردی دارد که جیبش پرپول است و به آن بهای زیادی می‌دهد.

پژوهش‌گران دانشگاه پنسیلوانیا و دانشگاه کالیفرنیا (UCLA) از ۴۴۰۰ نفر یک سوال ساده پرسیدند: «از کدام بیشتر در اختیار دارید: پول یا زمان؟» پس از آن از افراد حاضر در این مطالعه پرسش‌هایی پرسیده شد که هدف آن‌ها سنجش میزان خوشحالی و خوشبختی افراد بود.

پس از پایان پژوهش، نتایج نشان می‌داد که بیشتر افراد، یعنی حدود ۶۴ درصد، خواهان پول بودند، در صورتی که افرادی که بیشتر زمان و وقت را جست‌وجو می‌کردند آدم‌های خوش‌حال‌تری بودند. نتایج نشان می‌دهد که خیلی مهم نیست افراد چه چیزی در حال حاضر دارند بلکه آن‌چه مهم است چیزی است که به دنبال آن‌اند و در نتیجه فکر می‌کنند از اهمیت بیشتری برخوردار است.

در مقاله این مطالعه که در مجله Social Psychological and Personality Science به چاپ رسیده، آمده: «چیزی که در این مسئله حائز اهمیت است ارزشی است که افراد برای هر منبع قائل‌اند. خوشحالی و شادی بیشتر به چیزی که به دنبال‌ آن‌اند وابسته است نه میزان منبعی که در اختیار دارند».

به طور کلی این پژوهش نشان می‌دهد که پول زیاد داشتن به معنای شادتر بودن نیست. پول‌دار و فقیر فرقی ندارد، آن‌که به زمان بیش از پول اهمیت می‌دهد زندگی شادتری دارد.

منبع: ScienceAlert
سوالات و نظرات کاربران
0
Danial Hosseini
Danial Hosseini شنبه، ۱۷ آذر ۱۳۹۷
پـــــــــول moneyفردراباعزت اقتداروباابهت میکندوبااستفاده ازهمین دارایی مدارج ترقی راطی خواهدکـرد٭٭وباتوجه به دوره ای که دران قرارگرفته ایم ،ملاک سنجش ادمها پول است نه دانش
0
محمد عباسی فر photo
محمد عباسی فر چهارشنبه، ۱۴ آذر ۱۳۹۷
درست است که این مقاله اشارات علمی زیادی نداشت بخصوص از حیث روایی علمی اما بنظر من افرادی که عزت نفس بالاتری داشته باشند شادتر هستند حالا این عزت نفس میتونه از پول بیاد یا یک هدف بالای زندگی. مطمئنا کسانی که عزت نفسشون رو از اهداف خودشون میگیرند شادمانی پایدارتری دارند چون منبع درونیست
1
سروش عباسی
سروش عباسی شنبه، ۲۸ مرداد ۱۳۹۶
مقاله خوبی بود ولی نمیشه گفت که پول نمیتونه باعث خوشحالی بشه در لایه های پائین جامعه قطعا پوله که باعث خوشحالی میشه ...همه ما آدمهایی رو میشناسیم که تعدادشون کم هم نیست که با یک وعده غذا بقدری خوشحال میشن که قابل وصف نیست چه برسه به پول.
1
Photoclip Channel
سجاد علیزاده پنج شنبه، ۰۴ آذر ۱۳۹۵
همه چی به تصور و ذهن خود انسان برمیگرده. کسی که پول داره بعد یه مدت بی انگیزه میشه و فکر میکنه هیچ خوشی دیگه ای تو دنیا نیست ولی کسی که پول نداره همین که سعی کنه پول در بیاره (و بیاره) انگیزه است براش.
1
پیام بهزادی
پیام بهزادی دوشنبه، ۲۳ مرداد ۱۳۹۶
(پاسخ) پول امکان بوجود میاره. نمیشه شما پولدار باشی و شاد نباشی! مگه اینکه مشکلات خاصی داشته باشی مثل از دست دادن عزیز یا بیماری روانی یا فیزیکی... که در این حالت بی پول هم باشی باز این مشکلات هست و پول امکان درمان رو بوجود میاره!
0
Roozbeh Bonakdar
Roozbeh Bonakdar سه شنبه، ۲۴ مرداد ۱۳۹۶
با نظر مهیار موافقم. توی مقاله اومده: "افرادی که بیشتر زمان و وقت را جستجو می کردند آدم های خوشحال تری بودند"، ولی اشاره نکرده که این افراد متعلق به کدوم دسته از سوال اول بودن: پول دارها یا زمان دارها. شاید پولدار بودن و همین دلیل خوشحالیش بوده!
0
پیام بهزادی
پیام بهزادی دوشنبه، ۲۳ مرداد ۱۳۹۶
خیلی مقاله ضعیف و درهمی بود! بد خلاصه شده فکر میکنم. وقتی از شرکت کننده ها پرسیدن که پول یا زمان براشون بیشتر اهمیت داره خب اون ها سوال رو جواب دادن. بعد که ازشون سوال هایی پرسیدن که میزان احساس خوشبختی و شادیشون رو بسنجن باز اونا یه جوابی دادن. اما از کجا مشخص هست که شادی یا ناراحتی این افراد به دلیل عقیدشون در مورد پرسش اول هست؟! مثلا من پولدار هستم و پول رو مهم تر میدونم از زمان و شاد هم نیستم اما از کجا معلوم ناراحتی من به دلیل نداشتن و مهم ندونستن زمان هست؟! یا به دلیل پول دار بودن و مهم دونستن پول؟! احساس شادی و رضایت زمانی به ادم دست میده نیازش تامین بشه که پول تو اکثر موارد میتونه راه حل فوری باشه تا زمان
2
farinazi720 H
farinazi720 H دوشنبه، ۲۲ خرداد ۱۳۹۶
امانميشه گفت كه كلاًبي تاًثيره.
1
مهیار photo
مهیار یکشنبه، ۲۹ اسفند ۱۳۹۵
خوب اون 64 درصدی ک خواهان پول بودن ولی خوشحال نبودن دلیلش همون نداشتن پوله دیگه . پول بهشون بده اوناهم خوشحال میشن . اونایی ک خواهان زمان بودن و ادمهای خوشحالتری بودن مطمننا وضعشون خوب بوده و دنبال وقت بیشتری برای پول دراوردن بودن
1
هادى photo
هادى شنبه، ۲۸ اسفند ۱۳۹۵
پول شايد تاثيرى در شادى انسان نداشته باشد ولى بى پولى قطعا تاثير منفى دارد!!
1
هستی علیجانی
هستی علیجانی سه شنبه، ۲۴ اسفند ۱۳۹۵
درسته، اما تو ایران این موضوع صدق نمیکنه
1
بنیامین عزیزطولی
بنیامین عزیزطولی یکشنبه، ۰۸ اسفند ۱۳۹۵
این مطلب درسته؛ ولی فکر میکنم واقعا در مورد افرادی با شرایط خاص صدق نمیکنه.
2
sepehr manafi
sepehr manafi شنبه، ۰۷ اسفند ۱۳۹۵
بنظرم پول تا یه حدی تاثیر نداره چون اگه آدم فقیر بشه مسلما ناراحت و غمگین میشه
1
معین نادری
moein naderi سه شنبه، ۰۳ اسفند ۱۳۹۵
من با این نظر موافق نیستم . اما کسانی هستند که فقط با ثروتشون خوشی میکنند ...
1
 Mohammad nabi Dadkhoda
Mohammad nabi Dadkhoda دوشنبه، ۲۷ دی ۱۳۹۵
هرچه هدف انسان والاتر انسان خوشحال تر پس خوشحالی واقعی مال کسیه که دنبال خداست
0
سمیرا دهقانی
سمیرا دهقانی چهارشنبه، ۲۲ دی ۱۳۹۵
از نظر من پول مهمه. از نظر من کسی ک پول داره شاد تره تا کسی ک پول نداره. کسی ک پول داره همه چی میتونه به دست بیاره. خیلی تفریحات خیلی خریدها حتی از نظر تحصیل و کار
2
محبوبه قلی پور
محبوبه قلی پور یکشنبه، ۱۹ دی ۱۳۹۵
به نظر من هم پول مهمه هم زمان.زمان وقتی که خواستار رسیدن به هدف ارزشمندی هستی ودرحال تلاش برای رسیدن به اون هدف خیلی مهم وغنیمته.پول هم برای رسیدن به یه سری اهداف ضروری وتاثیرگذاره.
0
Analyst chemist
Analyst chemist سه شنبه، ۱۴ دی ۱۳۹۵
خوش به حال اونهایی که هم پول دارند و هم شادی. نه پول بدون شاید خوبه و نه الکی خوش بودن با جیب خالی
0
M.p.moltafet photo
M.p.moltafet سه شنبه، ۰۷ دی ۱۳۹۵
خوب بد نبود از اوون افرادی که تست گرفتن یه سوالم در مورد وضعیت مالیشون میپرسیدن پول همه چیز نبوده ولی الان هست
1
محمدتقی photo
محمدتقی دوشنبه، ۰۶ دی ۱۳۹۵
اوکی هر کی که پول شادش نمیکنه بریزه به حساب من :))
0
نازنین عزیزی
نازنین عزیزی دوشنبه، ۰۶ دی ۱۳۹۵
مفید و عالی
1
مصطفی .
مصطفی ک شنبه، ۰۴ دی ۱۳۹۵
پول شادی اور نیس ولی تاثیر میذاره و بقیه موارد زندگی تحت الشعاع قرار میده
0
فرزاد بزازان
Farzad Bazazan پنج شنبه، ۰۲ دی ۱۳۹۵
کاملا موافقم با اینکه به پول فکر نکنی زندگی شادتری داری ولی با فکر کردن به زمان هم فک نمی کنم زندگیه شادتری داشته باشیم .(بیشتر باعث استرس نسبت به آینده میشه)
1
پریسا کسائی
پریسا کسائی سه شنبه، ۱۶ آذر ۱۳۹۵
شادی وشاد بودن نعمت خیلی بزرگیه امیدوارم همه شادباشید
0
پوژنگ پروازی
پوژنگ پروازی دوشنبه، ۱۵ آذر ۱۳۹۵
به زعم من،پول داشتن موجب گذران خوب و شاد زمان میشود،،،، بدون داشتن پول ،گذران اوقات به شادی و تفریح و سفر،کمی سخت ویا غیر ممکن خواهد بود...
1
امیر صدساله زاده
امیر صدساله زاده چهارشنبه، ۱۰ آذر ۱۳۹۵
ممنون کاش بشه قدر زمان رو بدونیم
0
Shima Sam
شيما صمداني سه شنبه، ۰۲ آذر ۱۳۹۵
شاید یه تعدادی از مردم همچین نظری داشته باشن ولی معمولا آدمها با به دست آوردن اون چیزی که ندارن خوشحال میشن. و کسی که پول نداره(واقعا نداره ها، نه اینکه در حد متوسط)،زندگی آنچنان شادی هم نداره!
0
معمولی  photo
معمولی جمعه، ۱۶ مهر ۱۳۹۵
جالبه که از این آزمایش دقیقاً برعکس نتیجه گرفته شده. علمی ترین آزمایش نشان داده که پول رابطه بسیار معنی داری با خوشحالی و رضایت داره به نظر من هم این آزمایش هم اینو نشون داده کسی که پول نداره خوشحال نیست و اگر ازش بپرسن چی لازم داری میگه پول و میگه به دنبال پولم کسی که پول داره زمان لازم داره تا بیشتر خوشحال بشه چند سال پیش دانشجو بودم و بی پول شدیدا دنبال پول بودم و افسرده الان شغل خوبی دارم پول هم نسبتا دارم و چیزی که ندارم زمان برای لذت بردن. تازه پول با خودش خوشتیپی، اعتماد به نفس آزادی خونه و ماشین میاره در کل تایتل خبرتون به دروغ عامیانه خیلی سطح پایین هست