بهترین زمان برای چُرت روزانه چه ساعتی است؟

بهترین زمان برای چُرت روزانه چه ساعتی است؟

میلاد

شکیب

۱۳۹۶/۰۵/۳۰ ۰۳:۵۷ ب.ظ

1706

بار بازدید شده
perfect-time-napping-during-day بهترین زمان برای چرت روزانه چه زمانی است؛ پاسخ روشن است: ساعت ۳ بعد از ظهر یا ۱۵ بهترین زمان برای این کار است.
1706
بهترین زمان برای چُرت روزانه چه ساعتی است؟
Vidoal
4.28
بهترین زمان برای چُرت روزانه چه ساعتی است؟
چرت روزانه یک موهبت الهی است که این روزها نصیب کم‌تر کسی می‌شود. بسیاری از ما نمی‌توانیم در میانه روز یک چرت نیم‌ساعته بزنیم. با این حال، برای برخی افراد این امکان فراهم است و چرت روزانه به آن‌ها کمک می‌کند سلامت، راندمان و قدرت ذهنی بیش‌تری پیدا کنند.

با این حال پرسشی که بیش‌تر مواقع در این زمینه مطرح می‌شود این است که بهترین زمان برای چرت روزانه چه زمانی است؛ پاسخ روشن است: ساعت ۳ بعد از ظهر یا ۱۵ بهترین زمان برای این کار است. دلیل این موضوع به ریتم شبانه‌روزی بدن انسان بازمی‌گردد که در ساعت ۱۵ از این نظر بهترین زمان برای چرت بعدازظهر است. بسیاری از مردم هم به دلیل این‌که بعد از ناهار احساس خواب‌آلودگی می‌کنند حدود ساعت ۱۵ به خواب می‌روند.

۲۰ تا ۳۰ دقیقه بهترین میزان چرت روزانه است و بیش‌تر از این میزان باعث می‌شود شما به خواب عمیق بروید و پس از بیدار شدن تا حدود یک ساعت احساس سستی و بی‌حالی کنید. به این پدیده اینرسی خواب می‌گویند. گرچه عدم خواب کافی در شب، ارزش چرت روزانه را بیش از حد می‌کند اما خواب زیاد در طول روز نیز ممکن است خواب شبانه شما را دچار مشکل کند.

طبق آخرین گزارش انجمن خواب بریتانیا، حدود سه‌چهارم مردم این کشور در شب کم‌تر از ۷ ساعت می‌خوابند. علاوه بر این، تعداد افرادی که کم‌تر از ۵ ساعت در شب می‌خوابند از ۷ درصد به ۱۲ درصد افزایش یافته است. راجکامور داسگوپتا، استادیار پزشکی بالینی در دانشکده علوم پزشکی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، می‌گوید: «وقتی شما کمبود خواب دارید، برای خلق‌وخو، تمرکز، سلامت و سیستم ایمنی بدن شما اتفاقات بدی می‌افتد. کم‌خوابی اصلا چیز خوبی برای سلامت انسان نیست».

با این همه، به علت زندگی مدرن، تعداد افرادی که خواب شبانه ناکافی‌ای دارند روزبه‌روز افزایش یافته و از این جهت چرت روزانه ارزش بیش‌تری نسبت به گذشته پیدا کرده است. نتایج مطالعه‌ها نشان می‌دهد چرت روزانه مزایای زیادی برای سلامتی انسان دارد و اثرات منفی کمبود خواب شب را کاهش می‌دهد.

پس از بیدار شدن از چرت روزانه، افراد هوشیاری بیش‌تری دارند، قوه خلاقیت‌شان افزایش می‌یابد، حافظه بهتری پیدا می‌کنند و قدرت یادگیری آن‌ها افزایش پیدا می‌کند. در این حالت احتمال اشتباه و تصادف نیز کم‌تر می‌شود. و البته فراموش نکنیم که افراد وقتی از چرت روزانه بیدار می‌شوند سرحال‌تر و باانگیزه‌ترند. اگر در کمپانی‌های سرشناس و پرکاری مانند گوگل یا مایکروسافت کار نمی‌کنید، شاید بتوانید مدیران خود را قانع کنید که به کارکنان اجازه دهند روزانه حدود نیم‌ساعت پشت میز خود چرت بزنند.
سوالات و نظرات کاربران
0
ahmadreza h
ahmadreza h پنج شنبه، ۲۰ مهر ۱۳۹۶
با سلام چرت نیم ساعتی در روز خیلی خوبه. ولی سخته که کنترلش کرد که فقط نیم ساعت باشه
0
سروش عباسی
سروش عباسی سه شنبه، ۱۱ مهر ۱۳۹۶
من بخاطر یه لحظه چرت روزانه که به خاطر کار شرکت هم بود چون شب قبل تا نیمه های صبح درگیر رفع مشکلات کاری بودم در کمال ناباوری صبح فردا اخراج شدم .
0
محسن رکن الدینی
محسن رکن الدینی یکشنبه، ۰۹ مهر ۱۳۹۶
این چرت زدن واقعا یه موهبت الهی هست.