آیا واقعا زمین گرد است؟

آیا واقعا زمین گرد است؟

میلاد

شکیب

۱۳۹۵/۰۹/۲۳ ۱۲:۱۷ ب.ظ

5356

بار بازدید شده
earth-is-round آیا واقعا زمین گرد است؟ در این مطلب درباره این موضوع صحبت می‌کنیم.
5356
آیا واقعا زمین گرد است؟
Vidoal
4.85
آیا واقعا زمین گرد است؟
صدها سال پیش یونانیان اعلام کردند که زمین گرد است. برخی معتقدند اولین بار فیثاغورث به کروی بودن زمین اشاره کرده است. البته نظریات بطلمیوس درباره کروی بودن زمین بیش از سایرین مطرح است و شهرت دارد. کروی بودن زمین با عقاید مذهبی برخی جوامع در تضاد بود و برای همین تا مدت‌ها پذیرفته نشد مثلا در کتاب عهد عتیق اشاره شده که زمین مسطح است و یا هندوها زمین را مسطح و شناور در اقیانوس می‌دانستند. اما آیا واقعا زمین گرد است؟

تعداد افرادی که خارج از جو زمین و از فضای محاط بر این سیاره توانسته‌اند بر آن اشراف داشته باشند بسیار اندک است اما افرادی که توانسته‌اند از روی زمین سایر سیارات را مشاهده کنند تعداد قابل توجهی‌اند. در تمامی مشاهدات سیاره‌های دیگر کلیه این اجرام آسمانی گرد و مدور توصیف شده‌اند، پس می‌توان نتیجه گرفت که زمین هم به‌عنوان یکی از همین سیارات گرد است. شاید شما با خود بیاندیشید که در تمامی قوانین کلی حاکم بر یک مجموعه فرض وجود استثنا امری محتمل است. یعنی شاید همه سیاره‌ها گرد باشند اما زمین به عنوان یک استثنا مسطح باشد پس به دلایلی محکم‌تر بر گرد بودن زمین نیاز است.

دلایلی بر اثبات کروی بودن زمین
۱- اولین دلیل در اثبات کروی بودن زمین عکس‌هایی است که موشک‌ها، اقمار مصنوعی، ماهواره‌ها و سفینه‌های فضایی به زمین مخابره کرده‌اند. در تمامی این عکس‌ها شکل کره زمین به مانند یک حجم هندسی تقریبا بیضوی شکل دیده شده است.

۲- هر سیالی در صورتی که از بالا به پایین سقوط کند یا در وضعیت شناور قرار گیرد تمایل به کروی شدن پیدا می‌کند. زمین در ابتدای پیدایش حالتی مذاب داشته و در فضا به شکلی شناور قرار داشته، از این ‌رو تمایل به کروی شدن داشته است. بعد از سرد شدن و سخت شدن مواد مذاب این حالت کروی بودن را حفظ کرده است.

۳- دلیل دیگر پدیده طلوع و غروب خورشید است. اگر زمین مسطح بود باید در یک دوره زمانی کل زمین روز و در بازه زمانی بعدی کل زمین در تاریکی فرو می‌رفت.
 

۴- هنگامی که پدیده خسوف (ماه‌گرفتگی) رخ می‌دهد و زمین بین ماه و خورشید قرار می‌گیرد، سایه زمین بر روی کره ماه تصویری کروی و مدور را ایجاد می‌کند.

۵- با تغيير افق دید ناظر، تعداد ستارگانی که در معرض رؤيت او قرار می‌گیرند، تغيير می‌کند. توجیه این مسئله فقط در صورتی امکان‌پذیر است که ناظر روی یک سطح نامسطح و کروی قرار گرفته باشد.

۶- این‌بار که به ساحل یک بندرگاه رفتید به افق خیره شوید و تصویر یک کشتی را که به سمت شما می‌آید به دقت ارزیابی کنید. جالب است گویی کشتی از زیر آب بالا می‌آید. به تدریج قسمت‌هایی از کشتی نمایان می‌شود و بخش‌هایی از آن قابل رویت نیست. این پدیده زمانی می‌تواند به وقوع بپیوندد که زمین کروی باشد وگرنه اگر مسطح بود زمانی که کشتی به ساحل می‌آمد کلیه قسمت‌های آن همزمان دیده می‌شد.

۷- یک چوب را در زمین فرو کنید. این چوب بر روی زمین یک سایه ایجاد می‌کند که با گذر زمان اندازه طول سایه و موقعیت آن تغییر می‌کند. در گذشته از این پدیده برای تعیین زمان استفاده می‌شد. حالاگر دو چوب را در ۲ نقطه متفاوت زمین فرو کنیم و طول سایه آن‌ها را اندازه‌گیری کنیم درمی‌یابیم که اندازه سایه آن‌ها با هم فرق دارد. اگر زمین مسطح بود باید سایه‌های یکسانی ایجاد می‌کردند پس سطح مورد آزمایش کروی است.

۸- در یک فلات مسطح بایستید و به افق خیره شوید تا دورترین شی ممکن را ببینید. برای این کار می‌توانید از یک دوربین دوچشمی استفاده کنید. حال به بالای یک درخت بروید و دوباره با دوربین به افق روبه‌رو خیره شوید. قطعا درمی‌یابید که این‌بار با افزایش ارتفاع نقاط دورتری را مشاهده خواهید کرد. این پدیده فقط با کروی بودن سطح زمین قابل توجیه و توضیح است.

۹- دلیل دیگر وجود نیروی گرانش و ثقل است که با اندازه‌گیری آن در نقاط مختلف زمین و پیدا کردن مرکزیت آن به راحتی می‌توان اثبات کرد که زمین یک کره است نه یک شی مسطح.

منابع: popsci/ universetoday

پیشنهاد می‌کنیم ویدئوهای زیر را نیز مشاهده کنید:
چرا سیاره‌ی زحل حلقه دارد؟ (لینک)
آب روی زمین از کجا آمده است؟ (لینک)
روز زمین (لینک)
آیا حیات در سیارات دیگر هم وجود دارد؟ (لینک)
آسیب روزانه ما به زمین (لینک)
زمین ما همانند یک نوزاد کوچک است (لینک)
سوالات و نظرات کاربران
0
آرمین photo
آرمین یکشنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۶
جدا از درست بودن یا نبودن این ماجرا، وقتی نظریه‌ی تخت بودن زمین رو تا حدی مطالعه کردم فهمیدم که واقعا برای مردم گذشته سخت بوده درستی یا نادرستی این مطلب رو اثبات کنن. تا الان فکر میکردم اون موقع اصلا کسی زیاد فکر نمیکرده ولی آدم وقتی خودش رو میذاره جای اونا با ابزار و دانشی که داشتن، حل مسئله دشوار میشه
0
RENEGADE photo
RENEGADE سه شنبه، ۱۴ شهریور ۱۳۹۶
میدونید پنهان کردن یک موضوع به این بزرگی لازمش اتحاد تمام کشور هاس . یعنی اینکه معتقد باشیم همه ی کشور ها دستشون تو یه کاسس که فکر نمیکنم اینطوری باشه(مشخصه دیگه خخخ).
0
RENEGADE photo
RENEGADE سه شنبه، ۱۴ شهریور ۱۳۹۶
زمین تخت زاییده ی مغز های خشک و مذهبی هست . کسایی که فکر میکنن گونه انسان خیلی خاص هست و به قولی روح خدایی داره با اینکار اعتماد به نفس به خودشون میدن و تلاش میکن تا قدرتو دوباره به کلیسا ها و ... برگردونند/ نمیخوان قبول کنن که ما نه روح خدایی داریم و نه برای خدا اهمیتی داریم . از نظر زیستی انسان هیچ فرقی با حیونای دیگه نداره. حالا اینا هی میگن که نه زمین در مرکزه جهانه و اینا میخوان مارو گول بزنن و اینا حیله های شیطانه. باشد که رستگار شوید/خخخ
0
امید photo
امید چهارشنبه، ۰۴ مرداد ۱۳۹۶
زمین تخت است ، این دلایلی که اوردید عامه فریبند دیگه هر بچه ای میدونه کشتی ها به خاطر پرسپکتیو در افق فرو میرن ، بدبختی اینجاست خود ناسا هم از همین دلیل استفاده میکنه و تا حالا یه بار نشد یهدر یک ازمایش واقعی ثابت کنه یه کشتی در اانحنا فرو رفته
0
زمین کروی کروی زمین
زمین کروی کروی زمین چهارشنبه، ۰۸ شهریور ۱۳۹۶
(پاسخ) زمین گرده الان هم واس تو اثبات میکنم خوب به حرفام گوش بده. اگر در یک سطح صاف از زمین بری و ۳تا میله ی هم اندازه در یک راستا با فاصله ی ۱۶۵۴متر نصب کنی بعد با دوربین مهندسی او تا میله رو در راستای خودشون مشاهده کنی می بینی که ها با هم هم اندازه نیستند و فقط در صورت کروی بودن زمین این اتفاق میفته
0
عبدالرضا علی پور photo
عبدالرضا علی پور سه شنبه، ۰۷ شهریور ۱۳۹۶
با سلام من به سایت انجمن تخت گراها رفتم و تمام مطالب و دلایلشون رو خوندم همه این گفته ها و دلایلی که میارن سعی میکنن یک باور خیلی قدیمی و تاریخ گذشته رو زنده کنن و بشریت رو به اشتباه بودن علم متقاعد کنن تمام فرظیشون باطله این که میگم با تناقض در گفته ها و دلایلشون که بیشتر جنبه ماست مالی داره مشخص میشه اونا میگن قطب جنوب دور تا دور زمین تخت قرار داره در صورتی که اگه اینجور بود ما هرگاه میخواستیم با قطب نما به قطب برویم هر بار باید به یک نقطه در محیط زمین تخت سر در می اوردیم حال انکه اصلا بدین گونه نیست و ما با یک قطب نما می توانیم هزار بار به همان نقطه قبلی برویم و فرقی نمیکنه که از شرق بخوایم به جنوبگان برویم یا از غرب دلیل دوم که از تناقض در گفتارشون ثابت میشه این هست که اونا میگن زمین تخته و خورشید و ماه کوچکتر از زمین هستند و خورشید و ماه هر کدام جداگانه از خودشون نور دارند و در جایی دیگر دلیل خورشید گرفتگی را قرار گرفتن ماه جلو خورشید عنوان میکنند غافل از اینکه قبلا گفتن ماه از خودش نور داره اگه اینطور بود خورشید گرفتگی به صورت تیره رنگ نبود و نور ماه را باید میدیدیم
0
گلی photo
گلی شنبه، ۰۴ شهریور ۱۳۹۶
اینم یادم رف بگم اصلا هرچیز مسطح میتونه کروی باشه و هرچیز کروی ی چیز مسطح داره نمیدونم منظورمو بفهمین یا ن البته
0
گلی photo
گلی شنبه، ۰۴ شهریور ۱۳۹۶
همه ی دنیا توهمه شکا بحثتون برا چیه دقیقا؟زمین هم میتونه گرد باشه هم مسطح این عادیه همه چی وجود داره معلم شیمی ما میگف هیچوختچیزی ملوم نیس تو علم شیمی 1+1هم میشه 3
0
nobody photo
nobody شنبه، ۱۴ مرداد ۱۳۹۶
اگه زمین گرد نبود باید بعد از غروب خورشید مثلا توی ایران منتظر تاریکی مطلق در سرتاسر زمین میبودیم.
0
Analyst chemist
Analyst chemist سه شنبه، ۲۳ آذر ۱۳۹۵
آیا می دونستید عده ای در قرن بیست و یک و با وجود این همه شواهد، همچنان به تخت بودن زمین اصرار دارند و حتی در ایران هم یک گروه (که البته نمی دونم تعدادشون دقیقا چند نفره) انجمنی تحت عنوان انجمن زمین تخت گرایان تشکیل داده اند؟!!! اینها مدعی هستند هیچ ماهواره ای به فضا پرتاب نشده و همه اش داستانهایی برای گول زدن مردمه! به هر حال با توجه به شواهد، کروی بودن زمین اونقدر طبیعیه که حتی با ابزارهای ابتدایی و اولیه ی ریاضی و نجوم، دانشمندان مختلف مغرب زمین و مشرق زمین قرن ها پیش بهش رسیدن. یکیش همین خوارزمی خودمون
0
امیر قربانی
امیر قربانی سه شنبه، ۲۳ آذر ۱۳۹۵
(پاسخ) اره من هم شنیدم و بسیار به این مطلب پا فشاری میکنند و با جواب منطقی ولی غیر عامی به سوال ها پاسخ میدهند.
-1
Ahmad Ahmad
Ahmad Ahmad چهارشنبه، ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶
(پاسخ) سلام باید اینو عرض کنم که تمام دانشمندان فلسفی کار میکنن و هنوز هم اون دلایل چند ۱۰۰ سال پیش برای کروی بودن زمین به کار می برن یکیش همین چیزی که ارسطو گفت که قایق ها وقتی دور می شوند ناپدید می شوند ولی الان با یک دوربین سوپر زوم قابل دیدن هست!! بعدش هیچ دلیل علمی الان نیس که نشون بده زمین کرویه؟یکیش رو خواهشا نام ببرید؟
0
رضا شهریاری
رضا شهریاری شنبه، ۲۴ تیر ۱۳۹۶
(پاسخ) Ahmad آقا شما اگه همین متن بالا رو مطالعه کنی متوجه میشی که زمین کروی است نه مسطح. 1.اگه زمین مسطح است چرا سایه ای که روی ماه می اندازد کروی است؟؟؟ 2. هر جسمی که نیروی پتانسیل داره دوست داره که این نیرو رو به حداقل کاهش بده و خب کره هم کمترین نیرو رو داره!!!
0
سعید  photo
سعید دوشنبه، ۱۹ تیر ۱۳۹۶
تمام 9 موردی که نوشتید اثبات کروی بودن زمین نیست با دلیل هر 9 مورد قابل رد شدن هست
0
محمد photo
محمد چهارشنبه، ۳۱ خرداد ۱۳۹۶
سلام آقا من دارم شک میکنم که زمین واقعا کروی باشه.اگر کروی نیست آخر زمین کاست ? بنا بر گفته تخت گرایان ته زمین قطب جنوب است که کسی حق رفتن به اونجارو نداره. آیا ماهواره ها ی ایرانی تونست عکس از زمین بگیرند تا ما بفهمیم بالاخره زمین کروی است یا نه.
0
مصطفی .
مصطفی کهن چهارشنبه، ۲۴ آذر ۱۳۹۵
مورد خیره شدن در افق دریاها رو دیدم. که از پایین انگار بالا میاد کشتی ها
-1
Ahmad Ahmad
Ahmad Ahmad چهارشنبه، ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶
(پاسخ) سلام و باید اینم عرض کنم که بهتره دوربین سوپر زوم رو بخرید و برید کنار ساحل و بعدش نگاه کنید شاید خطا چشم باشه یا قوانین پرسپکتیو؟
0
alireza rahimi
alireza rahimi شنبه، ۰۴ دی ۱۳۹۵
با این همه دلیل برای کروی بودن زمین هنوز که هنوز بعضی ها هستن که میگن زمین مسطح!!!!!!
0
Ahmad Ahmad
Ahmad Ahmad چهارشنبه، ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶
(پاسخ) سلام شما چند تا از دلایل علمی رو نام ببرید؟؟!!!
0
مرضیه امیری
مرضیه امیری جمعه، ۲۴ دی ۱۳۹۵
گرد بودن زمین حداقل برای ماهاکه در قرن بیست و یکم زندگی میکنیم امر بدیهی است سالیان زیادی دانشمندان به اثبات این پرداختن ...
0
Ahmad Ahmad
Ahmad Ahmad چهارشنبه، ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶
(پاسخ) سلام شما اثباتش کنید ما حاضریم!
0
علی اکبر ظهرابی
علی اکبر ظهرابی چهارشنبه، ۱۸ اسفند ۱۳۹۵
کاش بحث های فیزیکی رو هم مطرح میکردین...از قبیل محاسبه شعاع زمین از طریق نشستن و ایستادن کنار ساحل هنگاه غروب
0
Ahmad Ahmad
Ahmad Ahmad چهارشنبه، ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶
(پاسخ) سلام شما از طریق محاسبات فیزیکی برای ما حرکت کردن و کروی بودن زمین رو ثابت کنید؟؟!!!! و باید اینم بگم که وقتی حرف از محاسبات فیزیکی میاد باید ازمایش مایکلسون مورلی و انحنای زمین و... رو هم در نظر بگیرید نه فقط بگید بحث فیزیکی ما محاسبه کردیم انحنای زمین که دیدیم زمین هیچ انحنایی نداره!! و جالب اینجاست هنوز هیچ کس نمی تونه بفهمه انحنا در چند کیلومتری مشخص میشه یکجا میگه بالای ۴۰ کیلومتری یا آگه تو گوگل سرچ کنید می نویسه ۱۰ کیلومتر!!!!و... که عکس از ۳۰۰ کیلومتری زمین هست توسط موشک های اماتور که می بینید زمین صاف هست!!!!؟؟؟
0
معصومه موسوی
معصومه موسوی پنج شنبه، ۲۳ دی ۱۳۹۵
خب اینکه زمین کرویه امرواضحی است چون سالهاست به اثبات رسیده :-) یک. روش دیگه اینکه زمین گرده اینکه کنار ساحل دراز بکشیم و غروب افتاب رو تماشا کنیم و همون لحظه بایستیم و غروب افتاب رو تماشا کنیم متوجه به گرد بودن زمین میشویم و همینطور میتونیم شعاع زمین هم اندازه بگیریم
0
مصطفی خدابخشی پالندی
مصطفی خدابخشی پالندی چهارشنبه، ۲۵ اسفند ۱۳۹۵
(پاسخ) درود بر شما البته گروهی از دوستان در همین قرن هم وجود دارند که سخت پافشاری بر تخت بودن زمین دارند.اسم گروهشون هم زمین تخت است... البته می گویند زمین تخت نیست بلکه شبیه به دیسک هست...
0
Ahmad Ahmad
Ahmad Ahmad چهارشنبه، ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶
(پاسخ) سلام بله منم میدونم سالهاست که به اثبات رسیده ولی جالب اینجا هست که اینا همش یک فرضیه هست یعنی راهی برای اثبات کردنش وجود نداره ولی این غروب آفتاب اصلا ربطی نداره می تونه خورشید بچرخه و بر اساس قوانین جوی و پرسپکتیو خورشید از دید ما پنهان بشه!!!!!مگه غیر از این هس!!! درباره ی این شعاع زمین هم باید بگم تازه هنوز شعاع هم به خیال خودشون قطعی نیست هم مساحت زمین هم شعاع بعد شما چه جوری دارید با این اطمینان صحبت میکنید!!!!
0
الهام سادات خاندل
الهام سادات خاندل چهارشنبه، ۲۵ اسفند ۱۳۹۵
اما باز هم با این همه دلیل و بحث علمی خیلی ها بر این باورند که زمین تخت هست ( و البته دلایل خودشون رو هم دارن)!
0
نقی تسلی زاده
نقی تسلی زاده سه شنبه، ۲۴ اسفند ۱۳۹۵
خوب بود
0
علی هژبری photo
علی هژبری دوشنبه، ۲۳ اسفند ۱۳۹۵
"و زمین گرد است" - ابواسحق ابراهیم اصطخری (قرن پنجم و ششم هجری قمری )، مسالک و ممالک، به اهتمام ایرج افشار، تهران: علمی و فرهنگی، چاپ سوم، 1368، ص 9.
0
علی بطحایی
علی بطحایی جمعه، ۱۳ اسفند ۱۳۹۵
جالبه
0
رامتین کریمی
رامتین کریمی شنبه، ۱۸ دی ۱۳۹۵
من کاملا این نظریه رو قبول دارم اما بهتر هست در یک مطلب جداگانه درباره ی نظریه مسطح بودن زمین هم صحبت کنید و دلایلشون رو رد کنید اینطوری موثر تر هست!
0
امیر photo
امیر چهارشنبه، ۱۵ دی ۱۳۹۵
تمام دلایل قابل رد شدن هستند.خصوصا 1 و 3 و 4 و 6.با یه سرچ ساده تو نت به جواب میرسید.مطلب زمین کروی هست یا تخت خیلی پیچیده تر از این حرفا است.از وقتی با نظریه زمین تخت آشنا شدم به نظرم منطقی تر از زمین کروی هست.کافیه برید در نت مطالب رو بخونید و فکر کنید.همه چیز حتی نیروی کوریولیس هم قابل توجیه است.ولی خودمم هنوز سردرگمم بین کروی بودن و تخت بودن.
0
Sina Rajaei
Sina Rajaei شنبه، ۰۴ دی ۱۳۹۵
شماره ی شیش خیلی منطقی به نظر نمیاد.
0
فاطمه حسینی
فاطمه حسینی چهارشنبه، ۲۴ آذر ۱۳۹۵
عالییییییی!
0
هادي اصفهاني
هادي اصفهاني چهارشنبه، ۲۴ آذر ۱۳۹۵
با موارد 6 و 7 و 8 مخالفم و به نظرم غير علمي باشند
0
امیر قربانی
امیر قربانی سه شنبه، ۲۳ آذر ۱۳۹۵
خوب بود همشون منطقی بودند و عالی