پیچیدگی هندسی طراحی اسلامی

پیچیدگی هندسی طراحی اسلامی

گروه آموزشی

ویدوآل

1395/06/17

38578

بار بازدید شده
The-complex-geometry-of-Islamic-design در فرهنگ اسلامی، هندسه همه جا حضور دارد. می‌توانید آن‌را در مساجد، مدارس، کاخ‌ها و خانه‌های شخصی بیابید. این سنت در قرن هشتم مسیحیت و در طول اوایل تاریخ اسلام، زمانی آغاز شد که هنرمندان موتیف‌های...
8578
پیچیدگی هندسی طراحی اسلامی
Vidoal
4.18
سرعت نمایش
سوالات و نظرات کاربران
0
هادی تیرگر  photo
هادی تیرگر سه شنبه، 22 خرداد 1397
فیلم بسیار جالبی بود ... لطفا باز هم از این فیلم در مباحث هنری بزارید ... متشکرم 👍👍👍
2
میریام جان
میریام جان یکشنبه، 29 اسفند 1395
اسلام همه چیزش نابه
2
منصور سلمانی زاده
منصور سلمانی زاده شنبه، 14 اسفند 1395
مرسی از این مطلب مفید دید من رو وسعت دادید سپاس
1
ایمان  قهارپور
ایمان قهارپور چهارشنبه، 29 دی 1395
علی‌رغم پیچیدگی چشم‌گیر این طراحی‌ها، می‌شه اونها رو با استفاده از یک پرگار برای کشیدن دایره و یک خط‌کش برای کشیدن خط بین آن‌ها بوجود آورد. از این ابزار ساده کثرت متغیری از الگوها درست میشه
1
کامران سنایی لطف
کامران سنایی لطف جمعه، 03 دی 1395
عالی بود شما هم عالی هستید تشکر
1
پوژنگ پروازی
پوژنگ پروازی جمعه، 19 آذر 1395
بسیار عالی ،ممنون
1
احمدرضا photo
احمدرضا پنج شنبه، 18 شهریور 1395
خیلی زیبا بود . علاوه بر هندسی اسلامی ، ترکیب رنگ های خوبی هم توی معماری اسلامی مخصوصا اونایی که توی ایران هست استفاده شده
0
رستم photo
رستم چهارشنبه، 17 شهریور 1395
اسلام تمدن داره كه پيچيده و يا......بشه؟؟؟؟؟؟
1
علی کبیری
علی کبیری پنج شنبه، 18 شهریور 1395
(پاسخ) باید بگم که اسلام در نگاه بدون تعصب هم فرهنگ داره و هم تمدن و هم هنر. تاریخ نگارای هنر هم در بعضی از زمینه ها،هنر اسلامی رو در مقایسه با هنر مسیحیت تا حدودی خوشایند تر دونستن
0
علی کبیری photo
علی کبیری پنج شنبه، 18 شهریور 1395
عالی بود و ارجاع حرف موریس اشر خیلی واسم جالب بود
توضیحات
در فرهنگ اسلامی، هندسه همه جا حضور دارد. می‌توانید آن‌را در مساجد، مدارس، کاخ‌ها و خانه‌های شخصی بیابید.
این سنت در قرن هشتم مسیحیت و در طول اوایل تاریخ اسلام، زمانی آغاز شد که هنرمندان موتیف‌های موجود را از فرهنگ‌های رومی و پارسی می‌گرفتند و آن‌ها را به اَشکال جدیدی از جلوه‌های بصری تبدیل می‌کردند.
این دوره از تاریخ دوره‌ای طلایی از فرهنگ اسلامی بود که در طول آن موفقیت‌های زیادی از تمدن‌های پیشین حفظ شد و توسعه بیشتر یافت. این امر منجر به پیشرفت‌های اساسی در مطالعات علمی و ریاضیات شد.
به همراه آن، استفاده پیچیده روزافزون از انتزاع و هندسه ترکیبی در هنر اسلامی بود که شامل موتیف‌های گل‌دار پیچیده برای تزئین فرش‌ها و کاشی‌ها، و الگوهای طراحی کاشی می‌شد که به نظر می‌آمد تا بی‌نهایت تکرار می‌شوند و شگفتی و تفکر نظم جاودانی را به ذهن متبادر می‌کنند.
علی‌رغم پیچیدگی چشم‌گیر این طراحی‌ها، می‌توان آن‌ها را با استفاده از یک پرگار برای کشیدن دایره و یک خط‌کش برای کشیدن خط بین آن‌ها بوجود آورد. از این ابزار ساده کثرت متغیری از الگوها پدیدار می‌شود.
این ابزار چگونه کار می‌کند؟ همه‌چیز با یک دایره شروع می‌شود. اولین تصمیم مهم این است که چگونه آن‌را تقسیم کنید. بیشتر الگوها دایره را به چهار، پنج یا شش بخش مساوی تقسیم می‌کنند، و سپس هر بخش باعث ایجاد الگوهای متمایز می‌شود.
یک روش ساده برای تشخیص این‌که هر الگو بر اساس تقارن چهارگانه، پنج‌گانه یا شش‌گانه است وجود دارد. بیشتر الگوها دارای ستاره‌هایی هستند که اَشکال گلبرگی احاطه می‌شوند. با شمردن تعداد پرهای (پرتوهای) ستاره یا تعداد گلبرگ‌های اطراف آن می‌توان به طبقه‌ای که این الگو در آن قرار می‌گیرد پی برد.
یک ستاره با شش پر، یا احاطه‌شده بین شش گلبرگ به طبقه شش‌گانه تعلق دارد. ستاره‌ای با هشت گلبرگ عضوی از گروه چهارگانه است، و الی آخر. یک جزء ترکیبی پنهانی دیگر در این الگو وجود دارد: شبکه‌ای که در زیر قرار گرفته.
این شبکه نامرئی اما مهم برای هر الگو، الگو را صحیح و دقیق نگه می‌دارد و ساخت الگوهای باورنکردنی جدید را تسهیل می‌کند. بیایید یک الگو را بررسی کنیم تا بفهمیم این عناصر چگونه کنار هم قرار می‌گیرند.
با یک دایره درون یک مربع شروع می‌کنیم و آن‌را به هشت قسمت مساوی تقسیم می‌نماییم. سپس می‌توانیم چند جفت خط مورب ترسیم کنیم و آن‌ها را با جفتی دیگر از خطوط بپوشانیم. این خطوط را خطوط ساخت می‌نامیم و با انتخاب مجموعه‌ای از قطعات آن، پایه الگوی تکرارشونده خود را شکل خواهیم داد. می‌توان با انتخاب قطعات مختلف از خطوط ساخت مشابه، طرح‌های متفاوتی را ایجاد کرد.
طرح کامل نهایتا وقتی پدیدار می‌شود که در فرآیندی به نام کاشی‌کاری، شبکه‌ای با تکرار این یک کاشی ایجاد کنیم. با انتخاب مجموعه متفاوتی از خطوط ساخت، می‌توان این الگو، یا این یکی را به‌وجود آورد. الگوهای ممکن عملا بی‌پایان هستند.
می‌توانیم با پیروی از گام‌های مشابه، الگوی شش‌گانه‌ای را، با ترسیم خطوط ساخت بر روی یک دایره که به شش قسمت تقسیم شده، ایجاد کنیم و سپس آن را کاشی‌کاری کنیم. در این‌صورت چیزی شبیه به این بوجود می‌آید.
در اینجا یک الگوی شش‌گانه دیگر داریم که در طول قرن‌ها و در تمام دنیای اسلام، شامل مراکش، آگرا، قونیه و الحمرا ظاهر شده است. الگوهای چهارگانه با شبکه مربعی متناسب هستند، و الگوهای شش‌گانه در شبکه شش‌گوشه جای می‌گیرند.
اگرچه، کاشی‌کاری الگوهای پنج‌تایی چالش‌برانگیز است زیرا پنج‌ضلعی‌ها یک سطح را پر نمی‌کنند. بنابراین به جای تولید یک الگو در یک پنج‌ضلعی، سایر اَشکال باید اضافه شوند تا الگو را تکرارپذیر کنند. با اینکه این امر منجر به ایجاد الگویی بسیار پیچیده می‌شود، اما باز هم تقریبا به سادگی می‌توان آن را به‌وجود آورد. همچنین، همان‌طور که اثر ام.سی. اشر نیز نشان می‌دهد، کاشی‌کاری به اشکال هندسی ساده محدود نمی‌شود و از آن‌جایی که سنت طراحی هندسی اسلامی تمایلی به استفاده از عناصر ماهی و چهره ندارد، گاهی از اشکال چندگانه برای ساخت الگوهای پیچیده استفاده می‌کند. این سنت با عمر بیش از 1000 سال، از هندسه بنیانی برای خلق آثاری پیچیده، زینتی، و چشم‌نواز بهره می‌جوید. این هنرمندان ثابت می‌کنند که این کار چگونه با مقداری بینش هنری، خلا‌قیت و فداکاری، و یک خط‌کش و پرگار بزرگ امکان‌پذیر است.

تهيه‌کننده

Ted Ed
Ted	 Ed

تد سکویی برای انتشار ایده‌هایی است که ارزش انتشار دارند. تد کار خود را در سال 1984 به عنوان کنفرانسی که فصل مشترک تکنولوژی، سرگرمی و طراحی بود آغاز کرد.

مترجم

نازنین آگاه
نازنین آگاه

گوینده

زنده یاد افشین ذریه
زنده یاد افشین ذریه

متاسفانه افشین عزیز در دوم اردیبهشت 1401در اثر بیماری فوت کرد، سایت ویدوآل یادگاری از تلاش او برای اشاعه علم هست، تمام محتوای علمی تولید شده حاصل زحمات او و دیگر اعضای سایت ویدوآل میباشد، نامش نیک.

تدوين‌گر

مصی یگانه
مصی یگانه

زندگیم با هنر معنی پیدا میکنه. مدت 16 سال کار گرافیک کردم و سرپرست بخش گرافیک شرکت اوه و باران هنر بودم، عاشق شیرینی پزی و تزیین کیکم و به صورت حرفه ای این کار رو انجام میدم.