مورمور

مورمور

گروه آموزشی

ویدوآل

1395/06/01

29992

بار بازدید شده
The-Science-of-Goosebumps-and-Music-Chills شاید در طول زندگی این حس برایتان پیش آمده باشد که وقتی سردتان می‌شود، می‌ترسید یا به یک آهنگ بسیار عالی گوش می‌کنید، بدنتان مور‌مور یا دچار لرزش خفیفی می‌شود. اما آیا تا به‌حال به این فکر کرده‌اید که...
8992
مورمور
Vidoal
4.2
سرعت نمایش
سوالات و نظرات کاربران
0
مهسا photo
مهسا چهارشنبه، 28 شهریور 1397
خیلی جالب بود. من موقعی که قلقلکمم میشه موها بدنم سیخ میشه😂
0
کوثر رحیم پور
کوثر رحیم پور دوشنبه، 20 دی 1395
واقعا عجیب بود. من تا به حال دلیل مور مور شدن رو نمیدونستم. چه سیستم پیچیده ای
0
منیرسادات موسوی
منیرسادات موسوی چهارشنبه، 19 آبان 1395
عالی بود مخصوصا جمله آخر که اشاعه یک فرهنگ صحیحه " که یاد بگیریم وقتی نمیدانیم الکی صحبت نکنیم وبریم یاد بگیریم" ممنون از شما ودوبلر ویدیوهاتون
0
سحر photo
سحر جمعه، 05 شهریور 1395
واقعا من همیشه دوست داشتم راجب اینکه چرا گاهی اوقات ی همچین حالتی واس ادم پیش میاد بدونم .ممنون عالی بود
0
كامياب photo
كامياب دوشنبه، 01 شهریور 1395
سلام كيفيت ويديوهاتون اوكي بود فكر نكنم لزومي براي كيفيت بالا وجود داشته باشه چون من خودم حوصلم از لود كردن سر ميره نيمه كاره بيخيال ميشم.مرسي
0
Mohammad Ali
Mohammad Ali دوشنبه، 01 شهریور 1395
(پاسخ) نسخه ی کم حجم برای دیدن توی گوشی خوبه. ولی برای صفحه‌نمایش های بزرگتر(تبلت، مانیتور، تلویزیون) کیفیت بالا لازمه.
توضیحات
شاید در طول زندگی این حس برایتان پیش آمده باشد که وقتی سردتان می‌شود، می‌ترسید یا به یک آهنگ بسیار عالی گوش می‌کنید، بدنتان مور‌مور یا دچار لرزش خفیفی می‌شود. اما آیا تا به‌حال به این فکر کرده‌اید که چرا این تغییرات عجیب در بدن شما رخ می‌دهد؟
لفظ مور‌مور شدن بر‌اساس واکنش مرغ و خروس‌ها در هنگام ، انتخاب شده است.
مور‌مور شدن تقریبا یک ویژگی بی‌فایده در انسان‌ها است که به‌نظر می‌رسد از نیاکانمان به ما رسیده است. در‌واقع به هر یک از موها ماهیچه‌ا‌ی کوچک متصل شده است که ماهیچه‌های «‌Erector-pili‌« نامیده می‌شوند و هنگامی موها در انتهای خود صاف می‌ایستند که این ماهیچه‌ها منقبض شوند. انقباض،‌ فرورفتگی‌های  کم‌عمقی را به‌وجود می‌آورد که باعث می‌شوند پوست اطراف موها بالا بیاید. این تغییر فیزیولوژیکی به‌وسیله هورمون استرس آدرنالین آزاد‌شده ایجاد می‌شود.
 خب، چه چیزی باعث می‌شود که هورمون‌ها آدرنالین آزاد شود؟ یکی از دلایل آن احساس سرما است. این واکنش به حیواناتی که موی بیشتری روی بدن خود دارند، کمک می‌کند تا گرم شوند. موی ایستاده می‌تواند هوا و دمای بیشتری را در خود نگه دارد و در‌نهایت دمای هوای مابین موها طوری تنظیم می‌شود که یک دیوار‌ یکپارچه دور بدن آن‌ها به‌وجود می‌آورد.
 گذشته از این، آدرنالین در موقعیت‌های پر‌تنش مثل زمان ترس نیز آزاد شده و به واکنش «جنگ و گریز» منجر می‌شود.
 گربه‌ها بهترین مثال در این مورد هستند. اگر آن‌ها را بترسانید، خواهید دید که به‌طور کامل موهایشان سیخ می‌شود. این واکنش تکاملی و غیرارادی حیوان را بزرگ‌تر و ترسناک‌تر نشان می‌دهد.
 اما هنوز به‌درستی مشخص نیست که چرا موسیقی نیز باعث لرزه‌ای بر تن ما می‌شود که به آن «رعشه»(Frisson) -لرزشی خوشایند‌ که بر اثر محرک‌هایی چون ترس یا برانگیخته‌شدن احساسات به‌وجود می‌آید- می‌گویند؟!
 یک فرضیه‌ بسیار جالب می‌گوید که عناصر موسیقی همچون تغییر ناگهانی در حجم صدا یا قطعات بی‌نظیری که به‌طور غیر‌منتظره در یک آهنگ اجرا می‌شوند، واکنشی ناخودآگاه بر اثر ترس را در ما به‌وجود می‌آورند. بدن انسان دوست دارد که همه چیز قابل پیش‌بینی باشد، بنابراین هر چیز ناگهانی و غیر منتظره‌ای باعث هشدار در دستگاه خودکار عصبی می‌شود. اما وقتی مغز ما می‌فهمد که این فقط یک موسیقی است! حس ترس به‌سرعت فروکش کرده و این تضاد باعث رعشه و مورمور شدن بدن ما می‌شود. فرضیه‌های دیگری نیز وجود دارد، ولی در‌نهایت مغز ما به‌شدت پیچیده و رابطه بین موسیقی، احساس و واکنش‌های فیزیولوژیک به‌سختی قابل‌درک است. اما در دنیای علم عیبی ندارد که بگوییم «هنوز‌...‌نمی‌دانیم».

مترجم

Asap SCIENCE
Asap SCIENCE

مترجم

هادی بیانی‌فر
هادی بیانی‌فر

در دانشگاه هنر تهران، ادبیات نمایشی خوندم و عاشق مسافرت هستم.

گوینده

فائزه مجاهدطلب
فائزه مجاهدطلب

رشته‌ی بازیگری-کارگردانی رو در دانشگاه هنر تهران خوندم. بازیگری رو دوست دارم و دلم می‌خواد که هر روز از زندگیم پر از تجربه‌های جدید باشه.

تدوين‌گر

مصی یگانه
مصی یگانه

زندگیم با هنر معنی پیدا میکنه. مدت 16 سال کار گرافیک کردم و سرپرست بخش گرافیک شرکت اوه و باران هنر بودم، عاشق شیرینی پزی و تزیین کیکم و به صورت حرفه ای این کار رو انجام میدم.