سلول‌های بنیادی چه نوع سلول‌هایی هستند؟

سلول‌های بنیادی چه نوع سلول‌هایی هستند؟

گروه آموزشی

ویدوآل

1395/04/09

33079

بار بازدید شده
What-are-stem-cells بدن شما از سلول‌های بنیادی برای جایگزین کردن سلول‌های فرسوده استفاده می‌کند. برای مثال؛ بدن شما هر چهار روز یکبار مخاط روده‌هایتان را به طور کامل تعویض می‌کند. سلول‌های بنیادی که زیر مخاط روده ...
13079
سلول‌های بنیادی چه نوع سلول‌هایی هستند؟
Vidoal
4.35
سرعت نمایش
سوالات و نظرات کاربران
1
محمد شهبازی
محمد شهبازی چهارشنبه، 12 مهر 1396
چه کاربرد جالبی دارن سلول های بنیادی
1
محمد امیر نجفقلی طهرانی
محمد امیر نجفقلی طهرانی پنج شنبه، 19 اسفند 1395
اگه بشه این روش درمانی رو تامیم بدن واقعا انقلابی میشه در دنیای پزشکی
1
 لیلا photo
لیلا دوشنبه، 05 مهر 1395
مرسی از این همه تنوع مطلب و کیفیت بالای مطالبتون
1
نازنین photo
نازنین سه شنبه، 15 تیر 1395
چقدر روان قابل درک و مفید. ممنون
توضیحات
دو نفر را در نظر بگیرید که درحال گوش دادن به موسیقی هستند. احتمال اینکه آن‌ها به یک لیست (موسیقی) گوش دهند، چقدر است؟
خب، احتمال آن خیلی کم است. (چون) افراد سلیقه‌های مختلفی در موسیقی دارند. حالا احتمال اینکه بدن شما دقیقا به مراقبت‌های پزشکی و درمان یکسانی - همانند فرد دیگری- نیاز داشته باشد، چقدر است؟ - احتمالش خیلی کمتره.
ما هرچه بزرگ‌تر می‌شویم؛ هر کدام از ما برای مراقبت از سلامتی‌ خود نیازهای مختلفی خواهیم داشت. دانشمندان دائما در حال جستجو برای یافتن راه‌هایی برای شخصی‌سازی داروها هستند. یکی از این راه‌ها؛ مطالعه و تحقیق روی سلول‌های بنیادی است. سلول‌های بنیادی سلول‌هایی هستند که تمایز نیافته‌اند؛ یعنی عملکرد خاص و تعیین شده‌ای ندارند. در حالی که سلول‌های پوستی از بدن شما محافظت می‌کنند، سلولهای ماهیچه‌ای منقبض می‌شوند و سلول‌های عصبی مسئول فرستادن پیام عصبی هستند؛ سلولهای بنیادی هیچ ساختار یا عملکرد خاصی ندارند. (اما) آن‌ها قابلیت تبدیل شدن به انواع سلول‌ها در بدن شما را دارند.
بدن شما از سلول‌های بنیادی برای جایگزین کردن سلول‌های فرسوده استفاده می‌کند. برای مثال؛ بدن شما هر چهار روز یکبار مخاط روده‌هایتان را به طور کامل تعویض می‌کند. سلول‌های بنیادی که زیر مخاط روده قرار دارند، جایگزین سلول‌های فرسوده‌ی آن می‌شوند.
دانشمندان امیدوارند بتوانند از سلول‌های بنیادی برای ساختن نوع خاصی از داروهای شخصی– داروهایی که می‌تواند قسمت‌هایی از بدن شما را با قسمت‌هایی از بدن خودتان! جایگزین کند-  استفاده کنند.
محققانِ (سلول‌های بنیادی) مشغول پیدا کردن راه‌هایی برای استفاده از سلول‌های بنیادی در ساختن بافت‌های جدید، برای جایگزین کردن قسمت‌های آسیب دیده یا بیمارِ اندام‌های بدن؛ هستند. استفاده از سلول‌های بنیادی برای جایگزین کردن بافت‌های آسیب‌دیده‌ی بدن؛ "پزشکی ترمیمی" نامیده می‌شود. برای مثال؛ دانشمندان در حال حاضر از سلول‌های بنیادی برای درمان بیماری‌های خونی مانند سرطان خون؛ استفاده می‌کنند. سرطان خون نوعی سرطان است که بر روی مغز استخوان اثر می‌گذارد. مغز استخوان‌(بافت اسفنجی درون استخوان)‌جایی‌ست که سلول‌های خونی تولید می‌شوند. در سرطان خون؛ بعضی از سلول‌های مغز استخوان به طور غیر قابل کنترلی بزرگ می‌شوند و همین باعث فشرده و متراکم شدن سلول‌های بنیادیِ (سالمِ) سازنده‌ی مغز استخوان می‌شود. بعضی از بیمارانی که به سرطان خون دچار هستند، می‌توانند سلول‌های بنیادی دریافت کنند. این سلول‌های بنیادی، سلول‌های خونی مورد نیاز بدنِ فردِ بیمار را فراهم می‌آورند.
در حقیقت چندین نوع سلول بنیادی وجود دارد که دانشمندان می‌توانند از آن‌ها برای درمان و تحقیق استفاده کنند. سلول‌های بنیادی بالغ یا سلول‌های بنیادی مُختصِ بافت؛ در اغلب بافت‌های بدن شما به تعداد کم یافت می‌شوند. این سلول‌ها جایگزین سلول‌های موجود در اندام‌های شما هنگام از بین رفتن آنها می‌شوند.
سلول‌های بنیادی جنینی؛ از جنین‌های سقط شده‌ای که بوسیله مراجعین به کلینیک‌های درمان ناباروری اهدا شده‌اند؛ بدست می‌آیند.
برخلاف سلولهای بنیادی مُختصِ بافت؛ سلولهای بنیادی جنینی "پلوری پُ تِنت" هستند! بدین معنی که می‌توانند به هر نوع بافتی در بدن تبدیل شوند. سومین نوع سلولهای بنیادی؛ سلولهای
"پلوری پُ تِنتِ القا شده" هستند. این‌ها سلول‌های پوست، چربی یا دیگر سلول‌ها هستند که با تغییر و (دستکاری) دانشمندان، همانند سلول‌های جنینی عمل می‌کنند. این سلول‌ها همانند سلول‌های جنینی می‌توانند به انواع سلول‌ها در بدن شما تبدیل شوند. در حالی که دانشمندان امیدوارند از انواع این سلول‌ها برای ساختن بافت‌های جدید در درمان بیماران استفاده کنند؛ آن‌ها از این سلول‌ها، برای فهمیدن عملکردهای بدن نیز استفاده می‌کنند.
دانشمندان می‌توانند با دیدن (مراحلِ مختلف) تبدیل سلول‌های بنیادی به بافت‌‌ها؛ برای فهمیدن مکانیسم‌های بدن برای ساخت آنها- به طریقی کنترل شده و منظم-  از سلول‌های بنیادی استفاده کنند. دانشمندان امیدارند با (انجام) تحقیقات بیشتر؛ علاوه بر ساخت داروهای شخصی که فقط مختص بدن شما هستند؛ بتوانند عملکردهای بدن شما را - هم در هنگام سلامت و هم موقع بیماری- بهتر بفهمند.

تهيه‌کننده

Ted Ed
Ted	 Ed

تد سکویی برای انتشار ایده‌هایی است که ارزش انتشار دارند. تد کار خود را در سال 1984 به عنوان کنفرانسی که فصل مشترک تکنولوژی، سرگرمی و طراحی بود آغاز کرد.

مترجم

مهدی سلاجقه
مهدی سلاجقه

زبان انگلیسی خوندم. به مباحث علمی علاقه ی زیادی دارم و سعی دارم اطلاعات خودم را در مورد جهان هستی بالا ببرم و فعلاً مشغول تدریس و ترجمه هستم.

گوینده

زنده یاد افشین ذریه
زنده یاد افشین ذریه

متاسفانه افشین عزیز در دوم اردیبهشت 1401در اثر بیماری فوت کرد، سایت ویدوآل یادگاری از تلاش او برای اشاعه علم هست، تمام محتوای علمی تولید شده حاصل زحمات او و دیگر اعضای سایت ویدوآل میباشد، نامش نیک.