جاذبه زمین و بدن انسان

جاذبه زمین و بدن انسان

گروه آموزشی

ویدوآل

1395/06/14

23905

بار بازدید شده
Gravity-and-the-human-body برای زندگی طولانی‌مدت انسان در فضا باید مسائل متعددی را مد نظر قرار داد. یکی این است که افراد توده استخوان و ماهیچه از دست خواهند داد. اگر مجبور باشید پای‌تان را گچ بگیرید و بعد از چند هفته کوتاه...
9755
جاذبه زمین و بدن انسان
Vidoal
4.81
سرعت نمایش
سوالات و نظرات کاربران
0
راحی photo
راحی چهارشنبه، 20 دی 1396
من خوابم نبره صدای این گوینده رو گوش میکنم مثل خواب آوره 😁
0
ایمان  قهارپور
ایمان قهارپور سه شنبه، 08 فروردین 1396
بدن ما توانایی سازگاری با بارهایی را دارد که بر آن تحمیل می‌شود، بنابراین استخوان‌ها و ماهیچه‌ها ایستا نیستند و دائما در حال تغییرند. در حالی‌که ما گمان می‌کنیم استخوان چیز سفتی است که چندان تغییر نمی‌کند، اما آن‌ها نیز تغییر می‌کند. همچنین کشف شده که در هنگام وزن کم‌کردن استخوان از دست می‌دهید. همچنین باعث می‌شوید ماهیچه‌هایی که در مقابل جاذبه کار می‌کنند و ماهیچه‌های وضعی نام دارند، شروع به کوچک‌شدن و از دست‌دادن نیرو کنند. چیزهای دیگری نیز در سیستم قلبی-عروقی وجود دارند: قلب و رگ‌های خونی.
0
امیرحسین وثوقی
امیرحسین وثوقی شنبه، 14 اسفند 1395
مشکلات متعدد زیادی به وجود میاد اگر انسان بخواد خارج جو زندگی کنه و امیدوارم یه دستگاهی ساخته بشه که بتونه گرانش زمین رو در فضا بوجود بیاره
0
arash photo
arash سه شنبه، 03 اسفند 1395
خیلی خیلی مرسی . عالی بود. گوینده ش عالیه به نظر من
0
ali mirzaee
ali mirzaee شنبه، 25 دی 1395
واقعا خیلی عجیبه ولی همه ی این ها نشان از قدرت خداست...
0
مهدی محمدزاده گیوه چی
مهدی محمدزاده گیوه چی دوشنبه، 17 آبان 1395
شرایط تقریبن مثل زندگی زیر آبه ولی خیلی کمتر قرار شهر های زیر آبی تا چند ساله دیگه افتتاح بشه
0
حسن photo
حسن یکشنبه، 04 مهر 1395
اقا جون مادرتون صدای این خانم رو تو دوبله نگذارید.مخ درد گرفتیم
0
فرزین اکبری
فرزین اکبری چهارشنبه، 12 آبان 1395
گوینده عالیه. به صداش عادت کردم. مثل مسکنه و آرامش پخشه
توضیحات
برای زندگی طولانی‌مدت انسان در فضا باید مسائل متعددی را مد نظر قرار داد. یکی این است که افراد توده استخوان و ماهیچه از دست خواهند داد. ما این را می‌دانیم. اگر مجبور باشید پای‌تان را گچ بگیرید و بعد از چند هفته کوتاه گچ را از پای‌تان باز کنید، مشاهده خواهید کرد که ماهیچه‌های‌تان از نظر اندازه کوچک شده‌اند. و اگر قدرت استخوان را اندازه بگیرید نیز خواهید دید که کمی ضعیف‌تر شده است.
بنابراین خیلی جالب است که بدن ما توانایی سازگاری با بارهایی را دارد که بر آن تحمیل می‌شود، بنابراین استخوان‌ها و ماهیچه‌ها ایستا نیستند و دائما در حال تغییرند. در حالی‌که ما گمان می‌کنیم استخوان چیز سفتی است که چندان تغییر نمی‌کند، اما آن‌ها نیز تغییر می‌کند. همچنین کشف شده که در هنگام وزن کم‌کردن استخوان از دست می‌دهید. همچنین باعث می‌شوید ماهیچه‌هایی که در مقابل جاذبه کار می‌کنند و ماهیچه‌های وضعی نام دارند، شروع به کوچک‌شدن و از دست‌دادن نیرو کنند. چیزهای دیگری نیز در سیستم قلبی-عروقی وجود دارند: قلب و رگ‌های خونی.
اگر در مورد آن بیندیشید، ایستادن، یعنی مجبورید در مقابل جاذبه کار کنید تا پمپاژ خون به سمت سر شما تداوم یابد. بنابراین اگر نمی توانستید پمپاز خون به سر را ادامه دهید، هر بار که می‌ایستادید ناگهان بیهوش میشدید. زیرا وقتی دراز کشیده‌اید نیازی ندارید در مقابل جاذبه مقاومت کنید. اما وقتی می‌ایستید، باید در مقابل جاذبه ایستادگی کنید تا جریان خون به سوی سر ادامه یابد. و قلب و رگ‌های خونی شما هر بار سیستم تمرینی خوبی برای رخ‌داد این تداوم خواهند داشت. اما این سیستم در شرایط بی‌وزنی نیز تغییر خواهد کرد. ناحیه دیگری که پس از آن تغییر خواهد کرد سیستم مربوط به تعادل است. باز هم، حفظ تعادل چیزی است که در مقابل جاذبه انجام می‌دهید، درست است؟
اگر جاذبه‌ وجود نداشته باشد، لازم نبود از افتادن بترسید. اما آشکارا باید نگران افتادن باشید، ما یک حس بسیار پیشرفته تعادلی داریم که ما را عمودی نگه می‌دارد و از افتادن‌مان پیشگیری می‌کند. وقتی به کاری که اسکیت‌بازها انجام می‌دهند نگاه می‌کنید، به‌خوبی متوجه میزان دقت و حساسیت سیستم تعادل می‌شوید. اما وقتی در حالت بی‌وزنی قرار می‌گیرید سیستم تعادلی‌تان تغییر می‌کند. وقتی در حالت بی‌وزنی هستید چندان متوجه آن نمی‌شوید اما به محض اینکه به حالت عادی باز می‌گردید کاملا متوجه خواهید شد که تعادل‌تان تغییر کرده و کمی در حفظ تعادل دچار مشکل هستید. این نشان می‌دهد که وقتی در فضا هستید، مغزتان تلاش می‌کند به شما اجازه دهد در حالت بی‌وزنی کار کنید. و بنابراین، شما را برای بی‌وزن بودن سازگار می‌کند. تا زمانی‌که باز نگردید و نفهمید که روی زمین و با سیستم تعادلی‌ای که به فضا سازگار شده بود قرار دارید متوجه آن نخواهید شد. همان‌طور که می‌دانید همه پیشرفت زندگی در زمان تحت شرایط حضور جاذبه بوده است، بنابراین زندگی تحت تاثیر جاذبه در می‌آید و وقتی با وجود جاذبه رشد می‌کنیم، یاد می‌گیریم چگونه راه برویم، یک توپ را بگیریم، و اسکی روی یخ کنیم یا هرچیز دیگری، که همگی در حضور چاذبه هستند.
اگر قرار بود در شرایط بدون جاذبه رشد کنید چه اتفاقی می‌افتاد؟ سیستم‌هایی که به جاذبه بستگی دارند، مانند ماهیچه‌ها یا سیستم تعادلی یا قلب و رگ‌های خونی‌تان چه خواهند شد؟ آیا به طور طبیعی گسترش خواهند  یافت، یا ممکن است تا حدودی متفاوت باشند؟ یک دلیل برای اینکه چرا ممکن است فکر کنید مسیر متفاوتی را طی خواهد کرد آزمایشی است که مدتی پیش توسط دو عصب‌شناس به نام‌های هابل و وایسل انجام شد.
کاری که انجام دادند این بود که چشم‌بندی را بر روی یکی از چشم‌های یک بچه گربه قرار دادند و گربه شروع به بزرگ‌شدن کرد. وقتی گربه بزرگ شد آن‌ها چشم‌بند را برداشتند. حالا پرسشی که مطرح می‌شود این است که آیا گربه چیزی با چشمش می‌تواند ببیند؟ چشم هیچ مشکلی ندارند، درست است؟ اما آن چشم چیزی را نمی‌بیند زیرا هیج نوری وارد چشم نمی‌شود. پاسخ این است که گربه با آن چشم نمی‌تواند چیزی ببیند زیرا اتفاقی که افتاده این است که مغز مسیر متفاوتی را در زمان گسترش طی کرده و ارتباطاتی که به‌طور معمول برای آن چشم باید رخ می‌داد انجام نشده است. این اتفاق قابل بازیابی نیست و یک تغییر دائمی است.
بنابراین، مغز این گربه اساسا با مغز گربه‌هایی که در هنگام رشد توانایی دیدن داشته‌اند متفاوت است. در اصل، آن گربه با مغز متفاوتی رشد کرده است.بعد راجع به جاذبه برایتان سوال پیش می‌آید پس، آیا در مورد جاذبه هم شگفت‌زده می‌شوید؟ اگر نیروهایی که جاذبه تولید می‌کند را نداشتید چه اتفاقی می‌افتاد؟ آیا اندام‌های تعادلی شما به روش مشابه گسترش می‌یافتند، یا متفاوت می‌شدند؟ اگر شخصی در فضا رشد کند آیا می‌تواند به زمین باز گردد و زندگی کند یا یک انسان کاملا متفاوت خواهد شد؟

تهيه‌کننده

Ted Ed
Ted	 Ed

تد سکویی برای انتشار ایده‌هایی است که ارزش انتشار دارند. تد کار خود را در سال 1984 به عنوان کنفرانسی که فصل مشترک تکنولوژی، سرگرمی و طراحی بود آغاز کرد.

مترجم

نازنین آگاه
نازنین آگاه

گوینده

فائزه مجاهدطلب
فائزه مجاهدطلب

رشته‌ی بازیگری-کارگردانی رو در دانشگاه هنر تهران خوندم. بازیگری رو دوست دارم و دلم می‌خواد که هر روز از زندگیم پر از تجربه‌های جدید باشه.

تدوين‌گر

مصی یگانه
مصی یگانه

زندگیم با هنر معنی پیدا میکنه. مدت 16 سال کار گرافیک کردم و سرپرست بخش گرافیک شرکت اوه و باران هنر بودم، عاشق شیرینی پزی و تزیین کیکم و به صورت حرفه ای این کار رو انجام میدم.