با دی اکسید کربن چه باید کرد؟

با دی اکسید کربن چه باید کرد؟

گروه آموزشی

ویدوآل

1395/06/18

39986

بار بازدید شده
What-To-Do-With-CO2 آیا می‌دانید دی‌اکسید‌کربن چیست؟ دی‌اکسید‌کربن ماده‌ای است که به‌طور طبیعی از ترکیب اکسیژن و کربن به‌وجود می‌آید. انسان‌ها و حیوانات اکسیژن را از هوا تنفس کرده و دی‌اکسید‌کربن بیرون می‌دهند.
12886
با دی اکسید کربن چه باید کرد؟
Vidoal
4.24
سرعت نمایش
سوالات و نظرات کاربران
0
علی photo
علی چهارشنبه، 24 بهمن 1397
سلام ببخشید چطوری میتونم این کلیپ رو برای پاور پینت دانلود کنم
0
omid sh
omid sh جمعه، 08 اردیبهشت 1396
بیخیال
0
ندا  نیکزاد
ندا نیکزاد پنج شنبه، 07 اردیبهشت 1396
عالی
0
ندا گلی
ندا گلی سه شنبه، 05 اردیبهشت 1396
عجب
0
ندا گلی
ندا گلی سه شنبه، 05 اردیبهشت 1396
عجب
0
سرابچيان photo
سرابچيان دوشنبه، 16 اسفند 1395
واقعا كه كربن. ى اكسيد زندگى مارو زير سلطه خودش دراورده
0
محمدامین تاجیک
محمدامین تاجیک دوشنبه، 16 اسفند 1395
در این دنیا هیچ چیز بیهوده نیست
0
بنیامین عزیزطولی
بنیامین عزیزطولی دوشنبه، 09 اسفند 1395
دی اکسید کربن میشه گفت به اندازه اکسیزن اهمیت داره؛ چه در بدن انسان و چه در طبیعت!
0
مژده بزرگ زاده
مژده بزرگ زاده چهارشنبه، 10 آذر 1395
اگر کارخانه ماشینهای غیر استاندارد و از رده خارج تعطیل و جمع آوری بشن برای همیشه ممنوع بشن هم کمک بزرگی به نسل های اینده هست
0
فاطمه قربانی
فاطمه قربانی یکشنبه، 24 بهمن 1395
(پاسخ) کاش این نوع ماشین الات اصلاح بشن و دیگه محیط رو آلوده نکنن چون نمیشه تعطیل بشن میدونید چند نفر بیکار میشن
0
امیر قربانی
امیر قربانی یکشنبه، 05 دی 1395
عالی بود ممنون
0
پوژنگ پروازی
پوژنگ پروازی سه شنبه، 16 آذر 1395
مفید و اموزنده،با سپاس
1
Mohammad  Jp
Mohammad Jafarpour سه شنبه، 09 آذر 1395
خدارو شکر نه ماشین دارم نه موتور که هوارو آلوده کنم تا جاییم که بتونم از کیسه پلاستیکی استفاده نمیکنم
0
Hiwa photo
Hiwa دوشنبه، 08 آذر 1395
واقعا عالي بود دورد ✌️️
0
حسین .
حسین . پنج شنبه، 13 آبان 1395
دانستنی های جالبی در توضیحات و کلیپ بود . واقعا کارتون عالبه
توضیحات
آیا می‌دانید دی‌اکسید‌کربن چیست؟ دی‌اکسید‌کربن ماده‌ای است که به‌طور طبیعی از ترکیب اکسیژن و کربن به‌وجود می‌آید. انسان‌ها و حیوانات اکسیژن را از هوا تنفس کرده و دی‌اکسید‌کربن بیرون می‌دهند. دی‌اکسید‌کربن از تجزیه عناصر زیستی تولید می‌شود؛ چیز‌هایی که می‌پوسند. گیاهان دی‌اکسید‌کربن را تنفس کرده تا به رشد آن‌ها کمک کند و اکسیژن را به هوا باز می‌گردانند.
دی‌اکسید‌کربن یکی از گازهای گلخانه‌ای است که به کنترل دمای سیاره‌ ما کمک می‌کند. انرژی حرارتی یا گرمای خورشید از جو عبور کرده و توسط گاز‌های گلخانه‌‌ای گرفتار(محبوس) می‌شود. اگر گاز‌های گلخانه‌ای در هوا وجود نداشتند، انرژی گرمایی خورشید بلافاصله به‌سوی فضا منعکس ‌شده و دمای زمین برای زندگی -به آن شکل که ما می‌شناسیم- بسیار شدید می‌شد.
 از سوی دیگر، وجود بیش از اندازه‌ گازهای گلخانه‌ای در جو باعث تغییرات غیر‌قابل‌پیش‌بینی در دمای زمین می‌شود. شما هیچ‌وقت نمی‌توانید دی‌اکسید‌کربن را فقط با دست‌هایتان بگیرید. یک شیشه؟ خب، می‌توانید امتحان کنید!
 مصرف انرژی، مقدار دی‌اکسید‌کربن هوا را افزایش می‌دهد. بنابراین بسیار مهم است که سعی کنیم بسیاری از فعالیت‌هایی که بر مقدار دی‌اکسید‌کربن موجود در هوا تاثیر می‌گذارد را مدیریت کنیم. می‌توانیم بسیاری از کار‌های روزمره‌مان که گازهای گلخانه‌ای تولید می‌کنند را کنترل کرده، کاهش داده یا مدیریت کنیم.
فکر نمی‌کنم گرفتن دی‌اکسید‌کربن از اگزوز ماشین بهترین راه ممکن باشد، بنابراین مراقب باشید! می‌دانید، راه‌های خیلی بهتری هم برای گرفتن دی‌اکسید‌کربن، قبل از این‌که وارد هوا شود، وجود دارد. بیایید بعضی از روش‌ها برای گرفتن و ذخیره کردن دی‌اکسید‌کربن که به کمک علم و تکنولوژی ممکن شده‌اند را امتحان کنیم.
 وقتی در عالم صنعت، چیزهایی که ما استفاده می‌کنیم تولید می‌شود، دی‌‌اکسید‌کربن یکی از آن چیز‌های بسیاری است که از دودکش‌های آن‌ها بیرون می‌زند. اسم آن اگزوز است. با استفاده از فیلتر‌های به‌خصوص، دی‌اکسید‌کربن را می‌توان به‌طور مستقیم از اگزوز به‌دست آورد. درون فیلتر یک ترکیب مایع وجود دارد که حاوی مولکول‌هایی است که دی‌اکسیدکربن به آن‌ها می‌چسبد. حالا که دی‌اکسید‌کربن درون این مایع گرفتار شده است، می‌توان آن را از تمام مولکول‌های دیگر جدا کرد. هنگام ساخت چیز‌های مختلف در دنیای صنعت، راه‌های دیگری نیز برای جمع‌آوری دی‌اکسیدکربن وجود دارد.
 در فرایند گازسازی‌(gasification) -فرایندی است که زیست‌توده یا سوخت سنگواره‌ای بر پایه کربن را به کربن مونوکسید، هیدروژن و کربن دی‌اکسید تبدیل می‌کند- می‌توان زباله‌های قابل سوزاندن که ما نمی‌توانیم از آن‌ها استفاده کنیم را به گازهای ترکیبی تبدیل ‌کرد. گازهای مصنوعی سوخت دیگری هستند که ما می‌توانیم برای تولید گرما و انرژی از آن‌ها استفاده کنیم. یکی از محصولات فرعی که از این فرایند پیچیده به‌وجود می‌آید، دی‌اکسید‌کربن است که می‌توانیم قبل از این‌که وارد هوا شود، آن را جمع‌آوری کنیم. دی‌اکسیدکربن جمع‌آوری شده را می‌توان در تانکر‌های غول‌پیکر فلزی نگهداری کرد؛ درست مثل این یکی. اگر دی‌اکسیدکربن بیشتر و بیشتری را داخل این تانکر به زور جا دهیم(بچپانیم)، در‌واقع فشار وارد شده به دی‌اکسید‌کربن باعث می‌شود که در اثر نزدیک شدن به‌هم به مایع تبدیل شود. اکنون دی‌اکسیدکربن مایع را می‌توان به اعماق زمین منتقل و پمپاژ کرد. از مخازن آب شور می‌توان برای نگهداری از دی‌اکسید‌کربن مایع استفاده کرد. دی‌اکسید‌کربن مخلوط در آب شور را می‌توان درون فضاهای کوچک مابین سنگ‌های متخلخل اسیر کرده یا این‌که می‌توان دی‌اکسیدکربن مایع را به درون یک مخزن نفتی تزریق کرد. در آنجا با نفت باقیمانده که میان این بستر سنگی متخلخل گیر کرده است، مخلوط شده و به آن کمک می‌کند که به‌سوی سطح زمین جریان پیدا کند.
بیایید به این بالا برگردیم. وقتی که دی‌اکسیدکربن به اعماق چاه فرستاده شد، در چاه مصدود شده و روی آن دریچه‌ای قرار می‌گیرد. حالا دی‌اکسیدکربن درون چاه به‌وسیله‌ متخصصان و دانشمندان به‌طور مداوم بررسی می‌شود تا مطمئن شویم که هنوز همانجا مانده است. شرط می‌بندم آن موقع که می‌خواستید دی‌اکسیدکربن  را بگیرید، از تمام این اتفاق‌ها خبر نداشتید!

مترجم

هادی بیانی‌فر
هادی بیانی‌فر

در دانشگاه هنر تهران، ادبیات نمایشی خوندم و عاشق مسافرت هستم.

گوینده

فائزه مجاهدطلب
فائزه مجاهدطلب

رشته‌ی بازیگری-کارگردانی رو در دانشگاه هنر تهران خوندم. بازیگری رو دوست دارم و دلم می‌خواد که هر روز از زندگیم پر از تجربه‌های جدید باشه.

تدوين‌گر

نازنین اصفهان‌پور
نازنین اصفهان‌پور

مدت ۱۰ ساله که دارم کار ادیت صوت و تصویر می‌کنم. ۱۲ ساله که به صورت حرفه ای آواز سنتی می‌خونم. در زمینه‌ی کتاب‌های صوتی هم فعالیت‌هایی داشتم که خیلی خیلی تو این راه بهم کمک کرده.