جبر یا اختیار؟

جبر یا اختیار؟

گروه آموزشی

ویدوآل

۱۳۹۷/۰۹/۱۵ ۱۲:۳۱ ب.ظ

1856

بار بازدید شده
Do-You-Have-Free-Will فرض کنین شما و نامزدتون توی یک رستوران خوب قرار ملاقات گذاشتین و نوبت سفارش غذا رسیده، شما قصد دارین استیک بخورین اما چه عاملی باعث شده این مورد رو انتخاب کنین؟ آیا این انتخاب آزادانه‌ی شماست یا از پیش تعیین شده؟
451
جبر یا اختیار؟
Vidoal
4.04
سرعت نمایش
سوالات و نظرات کاربران
0
Maah photo
Maah یکشنبه، ۲۵ آذر ۱۳۹۷
من فکر میکنم که زندگی ترکیبی ست از جبر و اختیار ما در روی موج سرنوشت و جبر شناوریم همزمان در حال انتخابِ چیزهایی هستیم که به جبر سرنوشت در مسیر ما هستیم در واقع این مانند یک موج سواریِ که ما تعیین کننده نوع مسیر شکل و بلندیِ موجها نیستیم اما تصمیم اینکه بر اساس تجربه و دانش قبلی ما چگونه گذشتن از هر موج و سوار شدن بر کاملا انتخاب ماست و نتیجه موج سواری ما هم باز نتیجه ای از ترکیبِ جبر و تصمیمات ماست... این پیچیده تر از چیزیِ که من گفتم فکر کنم سعی کردم ساده ش کنم...
0
مهرداد photo
مهرداد جمعه، ۲۳ آذر ۱۳۹۷
رفتار جهان در بزرگ مقیاس اگر چه تصادفی بنظر نمیاد اما شامل اجزای کوچکتریست که انها تصادفی عمل میکنند پس بسیاری از پدیده ها با عدم فطعیت رو برو هستند ، از طرفی قانون آنترپی باعث بی نظم تر شدن جهان میشه و بر آیند همه اینها این خواهد بود که از بسیاری جهات اراده آزادی وجود ندارد.
0
re photo
re شنبه، ۱۷ آذر ۱۳۹۷
وجود اختیار واقعا توهمی بیش نیست مثلا انسان اختیاری نسبت به جنسیت ، جغرافیای تولد ، رنگ و قوم ونژاد و فرزند چندم بودن نداره چطور میتونه اختیار داشته باشه فکر کنید راننده اتومبیل هستید پیچ جاده وضعیت هوا و ماشین روبرویی ،کیفیت جاده هیچکدام در اختیار شما نیست و این توهم به شما دست میده که فرمان اتومبیل به دست شماست اما یادتون نباید بره تصمیم شما تابعی از شرایط و متغیر های ذکر شده است در ضمن مثلا اگر شما 500 سال پیش دنیا امده بودید اصلا ماشینی بود که رانندگی کنید یا اگر بیگ بنگ اتفاق نیافتاده بود اصلا حیاتی بود که امروز بعنوان موجود در یک اتومبیل رانندگی کنید همه در امتداد یک اراده وتوابع متعدد هستیم حتی توالی ژنتیک ما هم از قبل ویرایش شده است وما تابع این ویرایش هستیم
0
عمو شاهین photo
عمو شاهین شنبه، ۱۷ آذر ۱۳۹۷
زندگی فارغ از معنی زندگی فقط یعنی مثل یه مهره بازی کرده شدن تنها مثل مرده راه رفتن
0
رویان photo
رویان پنج شنبه، ۱۵ آذر ۱۳۹۷
ممنونم از ویدئوهایی که بارگذاری میکنید تا سطح آگاهی جامعه بالا بره موضوع که مطرح کردید به شدت ارزش فکر کردن داره جبر و اختیار دو پدیده متفاوتند که در زمان و مکان مختلف میتونه برای ما رخ بده اما برای پاسخ اصلی شما را به یک آیه قرآن ارجاع میدم. كُلُّ نَفْسٍ بِمَا كَسَبَتْ رَهِينَةٌ هر كسى در گرو دستاورد خويش است مدثر38 قطعا دستاورد به دست نخواهد آمد مگر با اختیار و تصمیم خرد ما پاینده باشید
توضیحات
فرض کنین شما و نامزدتون توی یک رستوران خوب قرار ملاقات گذاشتین و نوبت سفارش غذا رسیده، شما قصد دارین استیک بخورین اما چه عاملی باعث شده این مورد رو انتخاب کنین؟ آیا این انتخاب آزادانه‌ی شماست یا از پیش تعیین شده؟

مترجم

مهدی سلاجقه
مهدی سلاجقه

زبان انگلیسی خوندم. به مباحث علمی علاقه ی زیادی دارم و سعی دارم اطلاعات خودم را در مورد جهان هستی بالا ببرم و فعلاً مشغول تدریس و ترجمه هستم.

گوينده

فاطمه امیری
فاطمه امیری

تدوين‌گر

افشین ذریه
افشین ذریه

از سال ۱۳۸۰ در زمینه شبکه فعالیت می‌کنم و علاقه زیادی به مباحث علمی و افزایش دانش خود و دیگران دارم. امیدوارم با همکاری تیم خوبی که داریم، گامی مثبت در جهت ارتقاء سطح فرهنگ جامعه برداریم.