تاثیر ماری‌جوآنا بر مغز

تاثیر ماری‌جوآنا بر مغز

گروه آموزشی

ویدوآل

۱۳۹۵/۰۶/۱۰

28111

بار بازدید شده
Your-Brain-on-Drugs برای قرن‌ها انسان‌ها از مواد مختلفی برای تغییر حس و حالشان استفاده کرده‌اند. از کافئین گرفته؛ سیگار یا الکل تا مواد مخدر قوی. اما ماری‌جوآنا به عنوان رایج‌ترین ماده‌ی مخدر غیر قانونی مصرفی در...
11511
تاثیر ماری‌جوآنا بر مغز
Vidoal
4.54
سرعت نمایش
سوالات و نظرات کاربران
0
Mohamad amin photo
Mohamad amin شنبه، ۱۴ مهر ۱۳۹۷
Khube bazam. Salem. Mimone adam! Hamishe na ziad bokhorid na ziad biashamid., salemo tandorostid hala che mokhader che gheyre mokhader
0
اردشیر دادگر
اردشیر دادگر جمعه، ۱۱ فروردین ۱۳۹۶
تو دقیقه ۱:۲۴ میگه بر خلاف الکل که هیچکدوم از اتم هاش شبیه به اتم های بدن شما نیستن! احتمالا بد ترجمه شده
0
ایمان  قهارپور
ایمان قهارپور سه شنبه، ۰۸ فروردین ۱۳۹۶
ماری جوانا در رشد سلول‌های مغزی تأثیر داشته و در کاهش ترس و ناامیدی مؤثر است. یک ترکیب شیمیایی که مشابه ماده اصلی ماری جوانا است بر روی موش‌های آزمایشگاهی نشان می‌دهد این ماده رشد سلول‌های جدید را در مغز موجب می‌شود. بنا بر این تحقیق ماری جوانا یا مشتقات آن می‌تواند تأثیر منفی بر مغز داشته باشد.
0
بنیامین عزیزطولی
بنیامین عزیزطولی پنج شنبه، ۱۹ اسفند ۱۳۹۵
مواد مخدر و از جمله حشیش، میتونه باعث اختلالات روانی مثل سایکوز بشه.
0
Moon Petitt
Mahsa Petitt سه شنبه، ۱۴ دی ۱۳۹۵
مصرف ماری جوانا غیر از آسیبی که در مصرف طولانی مدت به حافظه کوتاه مدت وارد میکنه عارضه جانبی خطرناکی ندارد و بشر از دیرباز تاکنون از این گیاه بعنوان مسکن برای دردهای شدید و همچنین رفع اختلالات افسردگی استفاده کرده اما نمی توان انکار کرد که بالا بردن دوز کانابینایت ها در مغز منجر به بروز اختلالاتی در شخصیت انسانها می شود که بارزترین آنها از دست دادن اشتیاق به فعال بودن و تمایل به انزوا است..
0
فرنوش photo
فرنوش پنج شنبه، ۰۴ آذر ۱۳۹۵
واقعا ازينكه با ويدوآل آشنا شدم خوشحالم... عااااالي هستين
0
Asghar Sheikhloo photo
Asghar Sheikhloo سه شنبه، ۰۲ آذر ۱۳۹۵
سلام ،ویدیو خوب بود ولی لصفا اشاره کنید که‌مصرف ماریوانا مفید هست یا ضررش بیشتر از منفعتش هست.سپاس
0
محمد photo
محمد شنبه، ۲۲ آبان ۱۳۹۵
ویدئو نصفه بود. الان تو امریکا و کانادا قراره وید یا ماریجوانا رو آزاد کنن و هر روز راجع بهش بحثه. من میخواستم به پسرم نشون بدم و بگم آسیبهاش چیه. که اصلن اشاره ای بهش نکرد.
0
علیرضا کرمی
علیرضا کرمی شنبه، ۲۲ آبان ۱۳۹۵
اعتیاد آور نیست
0
محمدرضا photo
محمدرضا سه شنبه، ۱۸ آبان ۱۳۹۵
باور کنید که هیچ کس در هنگام دیدن ویدیو توجهی به اون زیرنویس نمیکنه آدرس ما در فلان و آدرس ما در بهمان.،، حذفش کنید خیلی رو مخ رژه میره
0
گروه آموزشی ویدوآل
گروه آموزشی ویدوآل سه شنبه، ۱۸ آبان ۱۳۹۵
(پاسخ) سلام، اطلاعات زیر ویدئو برای کاربران ویدوآل نیست، برای افرادی هست که هر روز ترجمه‌ها و ویدئوهای ما را به اسم خود منتشر می‌کنند.
توضیحات
برای قرن‌ها انسان‌ها از مواد (مختلفی) برای تغییر حس و حالشان استفاده کرده‌اند. از کافئین گرفته؛ سیگار یا الکل تا مواد مخدر قوی. اما ماری‌جوآنا به عنوان رایج‌ترین ماده‌ی مخدر غیر قانونی مصرفی در آمریکای شمالی؛ چه جایگاهی دارد؟ و دقیقاً چگونه مغز شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟
اول ما باید با نحوه‌ی عملکرد مغز آشنا بشیم.  نورون‌های شما سلولهایی هستند که  اطلاعات را در مغز شما پردازش می‌کنند. (این کار) با آزاد کردن مواد شیمیایی بنام انتقال دهنده‌های عصبی از آکسونِ یک سلول عصبی به دَندریت سلول عصبی مجاور امکان پذیر میشود.
انتقال‌دهنده‌های عصبی بار الکتریکی را در سلول عصبی (نورون) مقصد تغییر میدهند؛  در نتیجه آنرا تحریک میکند و یا (از عمل) بازمیدارد.
اگر سلول عصبی تحریک شود پیام عصبی از آن عبور میکند. اگر چه ساده به نظر میرسد؛ اما نتیجه‌ی کارِ این پیامهای عصبی با هم، در یک هزارم ثانیه پیکره‌بندی پیچیده‌ای را تشکیل میدهند که به سرعت در سرتاسر مغز جریان پیدا میکنند.

این (فرآیند) هر زمان که شما فکر میکنید یا نفس میکشید یا حرکت میکنید؛ اتفاق می‌افتد. بنابراین هنگامی که ماری‌جوآنا استفاده کنید؛ چه اتفاقی برای مغزتان می‌افتد؟ خُب؛ برخلاف الکل که هیچ کدام از اتمهایش شبیه اتمهای بدن شما نیستند؛ شاهدانه (ماری‌جوآنا) حاوی مولکول‌هایی‌ست که بسیار شبیه مولکول‌هایی‌ست که در مغز ما وجود دارند: کانابینوئیدها. (Cannabinoids)
اما مقدار طبیعی کانابینوئیدها در مغز ما بسیار کمتر از مقداری است که از طریق مصرف مواد مخدر به ما میرسد. خصوصاً ماده‌ای بنام "تتراهیدروکانابینول" یا تی‌اچ‌سی (THC) که شباهت زیادی به یک انتقال دهنده طبیعی بنام " آناندامید" (Anandamide) دارد.
این کانابینوئیدها
انتقال دهنده‌های خاصی هستند که هنگام خستگی و توقف سلولهای عصبی؛ آزاد میشوند. سلول‌های عصبی برای جلوگیری از یکسره شدن (صدمات احتمالی)  بطور موقت غیر فعال میشوند.
این کار مغز شما قادر میسازد تا عملکردی کنترل شده و آرام داشته باشد. اما کانابینوئیدها در قسمت‌هایی از مغز، این عملکرد(ها) را مختل میکنند.
آنها زمان استراحت سلولهای عصبی که هنوز فعال هستند را بهم زده و باعث میشوند افکار، تصورات و (قدرت) ادراک شما بالا برود!

به این معنی‌ که هنگامی‌که شروع به فکر کردن کردید؛ واضح‌ترین و عمیق‌ترین افکار را (تجربه خواهید کرد). شما نمیتوانید روی چیزهای دیگه تمرکز کنید یا  آخرین افزایش ناگهانی سطح هوشیاری‌تان رو به خاطر بیارید. برای اینکه در (وسط) یک فکر (دیگر) حبس شده‌اید! و سلولهای عصبی شما (موقتاً) کار نمی‌کنند تا اینکه فکر جدیدی به ذهنتان بیاد.
این کانابینوئیدها همچنین سطح دوپامین و  نور‌اپی‌نفرین را در مغز تحت تاثیر قرار میدهند. که اغلب باعث نشئگی، سستی، نوسان درد و افزایش کلی یک احساس (تجربه) می‌شوند. اما گاهی نیز باعث اضطراب و نگرانی می‌شوند.
علاوه بر این مناطق پذیرای (گیرنده‌ی) کانابینوئیدها  مسئول کنترل حافظه‌ی کوتاه مدت، یادگیری، هماهنگی، کنترل حرکت و  عملکردهای شناختی هستند. (پس مراقب خودتون باشید!)

تهيه‌کننده

Asap SCIENCE
Asap SCIENCE

مترجم

مهدی سلاجقه
مهدی سلاجقه

زبان انگلیسی خوندم. به مباحث علمی علاقه ی زیادی دارم و سعی دارم اطلاعات خودم را در مورد جهان هستی بالا ببرم و فعلاً مشغول تدریس و ترجمه هستم.

گوینده

فائزه مجاهدطلب
فائزه مجاهدطلب

رشته‌ی بازیگری-کارگردانی رو در دانشگاه هنر تهران خوندم. بازیگری رو دوست دارم و دلم می‌خواد که هر روز از زندگیم پر از تجربه‌های جدید باشه.

تدوين‌گر

مصی یگانه
مصی یگانه

زندگیم با هنر معنی پیدا میکنه. مدت 16 سال کار گرافیک کردم و سرپرست بخش گرافیک شرکت اوه و باران هنر بودم، عاشق شیرینی پزی و تزیین کیکم و به صورت حرفه ای این کار رو انجام میدم.